01.06.18, 18:45fot. gouvernement francais, lic. cc by-sa 3.0 via wikipedia, zdj edyt

Macrona oświeciło? Zauważył, że z islamem jest problem!

We Francji ma nastąpić gruntowny przegląd sytuacji islamu w kraju, w tym poważne reformy organizacji islamskich, praktyk halal i szkolenia imamów, podaje portal Euroislam.pl.

Oczekuje się, że prezydent Macron ogłosi propozycje reform po 14 czerwca, po świętym dla muzułmanów miesiącu Ramadanu. Według doniesień, francuski przywódca konsultował się w tej sprawie z wieloma innymi szefami państw i rządami podczas swoich podróży do Afryki Północnej i na Bliski Wschód – do Algerii, Maroka, Tunezji i krajów Zatoki.

Ambitne reformy prawdopodobnie doprowadziłyby do poważnych zmian w sposobie funkcjonowania głównego nurtu islamu we Francji, w tym zmian w szkoleniu imamów, zagranicznym finansowaniu meczetów i usunięciu znaczącego wpływu z zewnątrz na islam w kraju (chodzi głównie o wpływ dawnych kolonii francuskich oraz krajów Zatoki Perskiej). Dla zapewnienia finansowania reformy ma zostać stworzony nowy niezależny fundusz, który będzie nadzorować wydatki na muzułmańskie pielgrzymki czy produkty halal.

Macron zamierza też zastąpić Francuską Radę Wiary Muzułmańskiej (CFCM) –  ciało stworzone przez byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego – nową organizacją, która ma lepiej dbać o sprawy francuskich muzułmanów. Zdaniem prezydenta CFCM nie reprezentuje „wyjątkowego głosu islamu we Francji”.

Reformatorskie plany Macronay są między innymi rezultatem rozprzestrzeniania się radykalnych ideologii islamskich we francuskiej społeczności muzułmańskiej, szczególnie na trudnych przedmieściach zamieszkałych przez migrantów, takich jak okolice Paryża.

W listopadzie zeszłego roku Macron stwierdził, że to państwo francuskie winne jest umocnienia się islamizmu. „Radykalizacja stała się faktem, ponieważ Republika Francuska zrezygnowała” – powiedział wtedy, dodając, że skupi się na trudnych dzielnicach, w których zapanował radykalny islam.

Niedawno rząd ogłosił „plan Borloo” (od nazwiska b. ministra Jeana-Louisa Borloo), zgodnie z którym rząd przeznaczy pięć miliardów euro na niespokojne przedmieścia, by zwalczać tam bezrobocie, ożywić rozwój i poprawić infrastrukturę transportową.

mod/Euroislam.pl