22.07.21, 07:32Fot. screenshot YouTube (TVN24)

Małgorzata Manowska, I Prezes SN: jestem gotowa odejść

- Gdyby zdarzyła się sytuacja uniemożliwiająca wypracowanie rozwiązania dobrego dla Polski i dla sędziów i wyjście z twarzą z obecnego kryzysu, to jestem gotowa odejść, niezależnie od tego, kogo to ucieszy - powiedziała I Prezes SN Małgorzata Manowska w rozmowie z Rzeczpospolitą. Dodała także, że nie boi się decyzji o odejściu ze służby. 

Sytuację Izby Dyscyplinarnej Manowska ocenia jako "trudną". Wskazała, że cały czas zastanawia się, jakie kroki podjąć i czeka w tym zakresie na informacje od premiera.

Skrytykowała także wydawanie postanowień tymczasowych przez TSUE.

- Mam wrażenie, że wydając postanowienia tymczasowe w ostatnich latach, TSUE zapomina o art. 5 traktatu o UE, wyznaczającym granice jej kompetencji. To rodzi istotne problemy - ocenia Manowska.

Podkreśliła, że ciąży na niej, jako na I Prezesie SN, zobowiązanie do przestrzegania prawa "i to prawa polskiego, bo tylko ono może określać ramy funkcjonowania sądów".

Wskazała, że wykonanie wyroku TSUE leży w gestii rządu. - To nie powinna być moja decyzja. Zawsze spotkałabym się zresztą z zarzutem, że staję po jednej bądź po drugiej stronie konfliktu, a ja nie mogę stanąć po żadnej. Nie chodzi przecież o mój interes, czy nawet interes SN, ale o los wszystkich Polaków - zastrzegła.

Manowska wyjaśniła także, dlaczego cofnęła zarządzenie zamrażające prace Izby Dyscyplinarnej.

"(...) zarządzenie miało obowiązywać do wydania wyroku przez TSUE albo przez TK. Obie te przesłanki zostały spełnione. I teraz trzeba się zastanowić, co dalej" - stwierdziła, dodając, że wstrzymanie się od odmrażania prac Izby Dyscyplinarnej nie miałoby żadnych podstaw prawnych. 

Manowska rozważa także ponowne zamrożenie prac Izby Dyscplinarnej, aby umożliwić rządowi i parlamentowi przeprowadzenie prac legislacyjnych.

Przypomniała również, że Izba Dyscyplinarna ma swojego prezesa, a sprawy takie, jak kierowanie izbą, przenoszenie sędziów czy sprawy budżetowe nie leżą w kognicji I Prezesa SN. Poinformowała, że odbyła spotkanie z prezesem Izby Dyscplinarnej, który rozważa omówione w trakcie spotkania metody wyjścia z patowej sytuacji.

- My natomiast nie rozwiążemy sporu o całe sądownictwo. To rola polityków. Tylko oni mogą sprawić, że Polska przestanie być atakowana. W różnych wypowiedziach medialnych raz jesteśmy sędziami, a innym razem nimi nie jesteśmy. To jakaś aberracja - zastrzegła jednak I Prezes SN.

Manowska zapowiedziała także, że zaapeluje do premiera i marszałek Sejmu o wprowadzenie reform, które realnie będą realizować pierwotne założenia reformy sądownictwa. - To oznacza również konieczność usunięcia tego, co Unia postrzega jako uchybienia, nawet jeśli w przekonaniu naszym i części społeczeństwa tych uchybień nie ma - wskazała. 

Zdaniem Manowskiej należy przeprowadzić działania wielopłaszczyznowe, trzymając się jednak przyjętego wcześniej kierunku, "tak by sędziowie czuli ciężar odpowiedzialności dyscyplinarnej".

- Przyglądamy się głównie sprawom sędziów, którzy swoje dyscyplinarki prezentują jako motywowane politycznie, ale większość to realne uchybienia, np. jazda pod wpływem alkoholu, kradzież, a przecież zdarzają się i napaści seksualne. Jeśli środowisko nie będzie wobec nich bezwzględne, nie będzie zaufania społecznego do sędziów, a jest ono konieczne - oceniła I Prezes SN.

jkg/rp

 

Komentarze

Anonim2021.07.23 5:11
Da Pani radę, kto jak nie Pani.
x2021.07.23 5:37
O jasne, że da, czekamy tylko kiedy to nastąpi. Zawsze warto być cierpliwym.
Wyborca2021.07.22 18:38
Jeśli Manowska odejdzie to znaczy ,że trzeba odejść od PiS-u !
waldeberg2021.07.22 15:25
Pani Manowska oświadczyła, że w sprawie wykonywania orzeczenia TSUE czeka na decyzję premiera. Takiego wymiaru sprawiedliwości chce PiC, żeby osoba która podaje się za I prezes Sądu Najwyższego czekała na polecenia premiera. Ideał niezależności!
Babka klozetowa2021.07.22 14:51
Anonim - największe lewackie bydlę w tej części wszechświata. Przypadek oszalały z nienawiści do wszystkiego, co dobre. Sadomasochista. Bluźnierca i ateista. Kundel i sługa szatana. Jeśli chodzi o nienawiść do Kościoła, to jest duchowym spadkobiercą zarówno faryzeuszy, jak i Lenina oraz Stalina. W nienawiści do Polski przebija samego Hitlera. Po swej śmierci powinien zostać zakonserwowany w formalinie i wystawiony na widok publiczny jako kuriozum, i jako ostrzeżenie, do czego prowadzi patologiczna nienawiść.
Marek2021.07.22 14:13
Najwyższy czas.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.07.22 13:56
Kochana z taką facjatą i fryzurą to ty się nadajesz do magla, nie urzędu!
Jaro2021.07.22 17:16
Powiedział nieseksistowski i tolerancyjny aktywista LGBT. Jak was można nie lubić za ten totalny brak wiarygodności.
No Fronda2021.07.22 13:44
Gdzie tytuł: Szokujące, skandal itp? Kaczor przegrał w sądzie z Petru W styczniu 2019 roku Petru napisał: "Żaden z Jarosława Kaczyńskiego biznesmen. Człowiek, który zleca wykonanie prac i po roku nie płaci, jest po prostu oszustem".
mateuszjegliński2021.07.22 13:21
No pisie tchórzostwo doczekało się słowa sprawdzam, bo nie da się już palić Panu Bogu świeczki i diabłu ogarka. Jeżeli pisie junii się boicie, to rozpiszcie wybory.
Wystarczy jeden telefon z ambasady USA2021.07.22 12:57
i nowogrodzkie z podkulonym ogonem usłużnie wykonuje polecenia.
Maciej Piwowar2021.07.22 13:48
Co to jest ta pisowska suwerenność? PiC ciągle o tym nawija. Suwerenność, to dobry pisowski słowny wytrych, bo mało kto wie co to znaczy. Wyciąganie pisowców łapy po forsę z Unii, czy sprowadzanie obcych wojsk z jednoczesną zgodą na ich zwolnienie z polskiej jurysdykcji, to już jakoś im się nie kłóci z picowską suwerennością? A Watykańska Korporacja Finansowa dla swoich celów finansowych używająca zmyłkowo religii a działająca w Polsce bez ograniczeń prawnych, karnych, cywilnych, ci też poza polską jurysdykcją - zbierająca informacje przez swoich agentów w konfesjonałach to jak to z tą picowską suwerennością?
Maciej Piwowar2021.07.22 15:03
Co ZA s-Syn podszywa się ?????? Jednego Bucu Tobie życzę,,By Pała Ci przez MIESIĄC Stała ,a KOBITKA NIE DAŁA".Ot jesteś ŚCIERWO. Każdy Twój wpis to Kłamstwo.A nie pomyślałeś Bucu że To jest MOJE Imię i NAZWISKO GADOŻER-CO.
Następny św..r ?2021.07.22 16:32
Rozdwojenie jaźni, znane także jako osobowość mnoga, to dysocjacyjne zaburzenie tożsamości prowadzące do wystąpienia u chorego przynajmniej dwóch niezależnych od siebie jaźni. W danym momencie ujawnia się tylko jedna osobowość, a poszczególne z nich zwykle nie zdają sobie sprawy z istnienia pozostałych. Każda z jaźni może posiadać odmienne wzorce zachowań, własną tożsamość oraz wspomnienia, a także wiek, płeć, preferencje seksualne, ostrość wzroku i alergie. Odpowiednie badania mogą nawet wskazać różnice w pracy mózgu poszczególnych osobowości. Przejście pomiędzy różnymi jaźniami zwykle odbywa się niespodziewanie wskutek stresujących lub wzbudzających silne emocje wydarzeń, często towarzyszy mu amnezja.
Maciej Piwowar2021.07.22 17:50
@ Następny >>SMARKU JO MOGA BYĆ TWÓJ OCIEC BUCU.Nie WYDAŁEM ZGODY ,by JAKIEŚ Ścierwo używało Mego nazwiska.
YORK2021.07.22 11:52
Pisowcy, wezcie sie za sprztanie w sadownictwie,nie robcie gry pozornej z tym bagnem, zamiatac bez ogladania sie tchurze. jak bedzie potrzeba zorganizowac referendum
york, moly, jenny2021.07.22 12:45
marzenia starego ch uja o hameryce
murica murica2021.07.22 13:00
Pamiętaj dziadziu - następnym razem kaszę ugotuj, zanim podasz jej wilczurowi.
Foster2021.07.22 11:28
Ona płacze, czy tak tylko mi się wydaje ?. Gdzie Fronda znalazła takie sugestywne zdjęcie ?
Peter2021.07.22 10:59
Największym uchybieniem sędziów nie są naruszenia kodeksu drogowego, czy tym podobne sprawy. Nie są też politycznie motywowane wyroki, gdy stają w majestacie i po stronie polskiej racji stanu. Największym uchybieniem są politycznie motywowane wyroki , gdy stają po stronie nieprzyjaznych Polsce sił z zagranicy, z Niemiec i awanturników politycznych przysyłanych z zagranicy i z kraju, nie mających demokratycznego mandatu do tej działalności. Proszę bronić polskiej racji stanu i nie szukać kompromisu z szantażystami. Mam nadzieję ,że taka postawa zostanie wynagrodzona, nie niemieckimi medalami i pieniędzmi.
genus2021.07.22 10:30
Pani I prezes SN proszę się nie poddawać do dymisji, kompromisem może być zamrożenie ID SN do czasu opublikowania noweli SN którą należy zrobić z głową i szybko , wyroki wydane przez ID SN są ostateczne i nie wzruszenia, ID jest potrzebna aby z chwastów, polityków oczyścić wymiar sprawiedliwości, Tylko łajdacy w togach buntują się jej istnieniu
XYZ2021.07.22 10:29
Sędzia niezależny czeka na informacje od premiera.Kogo ci PISowcy wypychają na te stanowiska.
Tomek2021.07.22 10:36
Nie rozsmieszaj mnie sedzio niezależny bo dostane zajadow
Anonim2021.07.22 9:46
Znowu zaczal mieszac duda, gowin namiestnicy niemiec zmuszajac nieuleglą osobe do dymisji, jak w przypadku prof.Szyszko, ktory zostal zalatwiony, wczesniej slyszał ze "tak macron chcial" sprzeciwiajac sie patolgiom w rozkradaniu Polski. Teraz mamy podobny przypadek uleglosci i zdrady narodowej Polski przez zwierzchnikow, dajac sie kolejny raz dymac, bo dogadywanie nie ma nic wspolnego rozkazami. Kaczynski z duda wsadzili Polske na mine, tworzac z nas kolonie niemiec.
heniek2021.07.22 9:31
robaczka masz w głowie
Palestyna2021.07.22 9:31
Odżydzic instytucje bo nigdy nie bedziemy wolnym państwem skończymy jak Ameryka.Pasożyt zeżre żywicila
To nie my mordowaliśmy Żydów! To Niemcy!2021.07.22 12:58
Niemcy i Holendrzy ich mordowali! My Polacy tylko i wyłącznie Żydów ratowaliśmy: https://cbj.jhi.pl/documents/744613/1/
Pola2021.07.22 9:30
Odejsć to jest najłatwiej !!!Trzeba pracowac i przeciwstawic sie bezprawnym żądaniom gooownojadów brukselskich łamiacych prawo to jest zadanie kazdego Polaka któremu dobro Ojczyzny lezy na sercu
heniek2021.07.22 9:29
foster wypchaj się sianem
heniek2021.07.22 9:27
piwowar odejć z tego portalu
pytanie2021.07.22 9:23
... 1. czy ue ma prawo ingerować w polski system sadownictwa ... 2. jeśli tak., to na jakiej podstawie ... proszę o rzeczowe odpowiedzi ... artykuł, paragraf ... itp ... anonim i jemu podobni idioci mogą sobie darować ...
6969692021.07.22 9:26
Nie ma prawa ingerować: Art. 5. Granice kompetencji Unii Dz.U.2004.90.864/30 - Traktat o Unii Europejskiej - tekst skonsolidowany uwzględniający zmiany wprowadzone Traktatem z Lizbony 1. Granice kompetencji Unii wyznacza zasada przyznania. Wykonywanie tych kompetencji podlega zasadom pomocniczości i proporcjonalności. 2. Zgodnie z zasadą przyznania Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez Państwa Członkowskie w Traktatach do osiągnięcia określonych w nich celów. Wszelkie kompetencje nieprzyznane Unii w Traktatach należą do Państw Członkowskich. 3. Zgodnie z zasadą pomocniczości, w dziedzinach, które nie należą do jej wyłącznej kompetencji, Unia podejmuje działania tylko wówczas i tylko w takim zakresie, w jakim cele zamierzonego działania nie mogą zostać osiągnięte w sposób wystarczający przez Państwa Członkowskie, zarówno na poziomie centralnym, jak i regionalnym oraz lokalnym, i jeśli ze względu na rozmiary lub skutki proponowanego działania możliwe jest lepsze ich osiągnięcie na poziomie Unii. Instytucje Unii stosują zasadę pomocniczości zgodnie z Protokołem w sprawie stosowania zasad pomocniczości i proporcjonalności. Parlamenty narodowe czuwają nad przestrzeganiem zasady pomocniczości zgodnie z procedurą przewidzianą w tym Protokole. 4. Zgodnie z zasadą proporcjonalności zakres i forma działania Unii nie wykraczają poza to, co jest konieczne do osiągnięcia celów Traktatów. Instytucje Unii stosują zasadę proporcjonalności zgodnie z Protokołem w sprawie stosowania zasad pomocniczości i proporcjonalności.
Anonim2021.07.22 9:35
Trollu nie udawaj, że coś z paragrafów kumasz. Słuchaj i się ucz: Władza sądownicza jest niezależna od jakiegokolwiek ch*ja partyjnego. Kumasz? A jeśli władza sądownicza jest zależna od partyjniaków to to się nazywa dyktatura. Koniec kropka.
6969692021.07.22 9:41
Widać , że nie umiesz czytać. Jedyne co potrafisz, kiedy przedstawi ci się fakty, to bluzgać bez opamiętania Bluzgaj, udław się swoja nienawiścią i tępotą
6969692021.07.22 9:48
Z daleka czuć poziom twojego wykształcenia - zatrzymało się na szkole podstawowej
Anonim2021.07.22 10:04
Fakty? Ty chyba urwałeś się z Ziobrowego ch*ja. Jakie fakty? W jakim świecie ty gamoniu żyjesz? Słuchaj prostaku: unijne firmy zainwestowały w PL swoje pieniądze i nie mają zamiaru je stracić, i jedynie niezależne PL sądy mogą to im zagwarantować. W przeciwnym razie Polskę czekają kolejne zabory. Ty pewnie myślałeś, że PiSdziaki sobie jakieś tam prawo napiszą i np. fabrykę Mercedesa sobie przywłaszczą. Tak? Módl się o zdrówko, bo o rozum u ciebie już za późno.
Foster2021.07.22 10:56
Dosadnie, ale do tego kretyna inne słowa nie trafiają. Skąd ono takich biorą. To jakaś nieuleczalna choroba.
no nie mogę2021.07.22 11:23
... idioto, co ty debilu pierd ...lidsz ... gdzie wg ciebie są te zależne sady ... bo ja nie widzę ... na czym się owa zależność opiera bo tez nie widzę ... w jaki to niby sposób politycy mieliby wpływać na sędziów, jakimi to narzędziami? ... co, myślisz, ze masz do czynienia z idiotami, co czytać ze zrozumieniem nie umieją ... to ty, idioto powtarzasz bez zastanowienia oklepane slogany na tema "niewoli "sądów" ... a kiedy cie spytać o mechanizmy uzależnienia, to pieprzysz jak "mały Władzio" ... spadaj lewacka gnido ... albo zacznij w końcu myśleć ... choć to ostanie w twoim przypadku już chyba niemożliwe ...
Anonim2021.07.22 12:28
" gdzie wg ciebie są te zależne sady ... bo ja nie widzę”. Nie widzisz? Tak, Ziobro też udaje, że tego nie widzi. Słuchaj prostaku: O metodzie zabezpieczenia kredytu decyduje kredytodawca, a nie beneficjent kredytu. W PL zainwestowane zostały zagraniczne pieniądze, i to jest pewna forma udzielonego kredytu. I jeśli członkowie EU uznają, że ich inwestycje są zagrożone to mają prawo domagać się, aby Ziobro odpi*rdolił się od SN, bo nie poj*bany polityk jest gwarantem ich inwestycji tylko nieupolityczniony sąd
no to juz wiem...2021.07.22 13:02
... anonim reprezentuje niemieckie interesy na tym forum ... ma w doopie polskie sprawy, ale niemiecki (europejski) interes jest dla niego najważniejszy ... teraz rozumiem dlaczego tak ujada na reformę sądownictwa ... są 2 możliwości albo to niemiec (rusk, ... itd) - agent, albo Polak - jeśli Polak to ZDRAJCA ... tak czy inaczej WON stąd parszywy gnoju ...
Anonim2021.07.22 13:25
Brakło ci argumentów prawnych? Co? I teraz wolisz przeskoczyć na psychoanalizę? Typowe dla ciemniaków co myślą, że coś wiedzą. A jak już jesteśmy przy psychoanalizie, to ja zastanawiam się kim ty jesteś, że chciałbyś tak obcokrajowców wyrąbać? Przyznaj się, jesteś zwykłym łajdakiem, bo prawdziwy oszust to tutaj nie trolluje.
6969692021.07.22 18:20
Zgadzam się - sądy gwarantują bezkarność komunistycznym gnidom. Tak dogadali się przy okrągłym stole, komuchy i doradcy (sprzedajni) Solidarności. Ci drudzy, natychmiast stali się bogaczami, np. Frasyniuk.
przecież2021.07.22 11:12
prosiłem, abyś się gnoju nie odzywał, z idiotami nie dyskusję, a na lewackich nawet nie spojrzę ...
przecież2021.07.22 11:13
... prosiłem, abyś się gnoyu nie odzywał ... z idiotami nie dyskutuję, zwłaszcza z lewackimi ...
Jacuś2021.07.22 9:08
Popieram panią Pierwszą Prezes Sądu i gratuluję za to, że wykonuje swoją pracę w/g prawa, a nie polityki.
Józef2021.07.22 9:06
Mamy trójpodział władzy a I Prezes SN czeka na wskazówki od premiera, bez komentarza.
Anonim2021.07.22 9:13
No, jak ty byś był I Prezesem SN, a list z TSUE dostałby premier to ty byś na odległość go przeczytał teleportując się.
robaczek2021.07.22 9:18
A TY NADAL NIE ROZUMIES ZO CO CHODZI??? ;] ................... wudac DNA PRLu w tobie ........................................................ wlasnie o to chodzi ze ona nie powinna czekac na decyzje premiera debilu ............................. zrozumcie wreszczie ze w demokracji jest trojpodzial wladzy........................................ WLASNIE O TO CHODZI ZEBY POLITYCY NIE MIELI ZADNEGO WPLYWU NA SĄDY...................... nawet jezeli sustem nie jet idelany!! ........................................................... POWIATOWE PRLowskie DZIADKI
Anonim2021.07.22 9:22
Robaczku, "wudać" to znaczy pić alkohol? Jak wytrzeźwiejesz to pogadamy gimbusie rozrywkowy. Pisać nie umiesz, a na prawie się znasz ale tym z PRLu.
robaczek2021.07.22 9:36
;] kochany dziadzio ;] ............no nie ogarniacie ;] ............... moze to juz wiek................ a moze powiatowe wyksztalcenie podstawowe ;] ...............pewnie to i to ................................ PRZEMIJAJCIE............. czekamy ............... juz prawie ;] .............. ostatnie podskoki ;]
dziadzio powiatowy do2021.07.22 10:28
robaczka wielkomiejskiego myślącego że ogarnia już prawie najważniejsze galaktyczne problemy: ....................... ............... ............................. ........................................ ;]
z zakładu Oczyszczania Miasta2021.07.22 10:35
PYRANTELUM 0,25 g ci pomoże na czarną plamistość, w powiecie nie ma ale co innego w miaaastach. Nie dziękuj ;]
Foster2021.07.22 9:16
Dlaczego czeka ?. W myśl wyroku TSUE ona ma obowiązek zawiesić działanie Izby Dyscyplinarnej. Reszta tzn. naprawa systemowa, już nie należy do jej obowiązków, to kompetencja rządu i Sejmu (czyli marszałek Sejmu).
6969692021.07.22 9:25
Poducz się chłopie z prawa (i nie tylko...) : Art. 5. Granice kompetencji Unii Dz.U.2004.90.864/30 - Traktat o Unii Europejskiej - tekst skonsolidowany uwzględniający zmiany wprowadzone Traktatem z Lizbony 1. Granice kompetencji Unii wyznacza zasada przyznania. Wykonywanie tych kompetencji podlega zasadom pomocniczości i proporcjonalności. 2. Zgodnie z zasadą przyznania Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez Państwa Członkowskie w Traktatach do osiągnięcia określonych w nich celów. Wszelkie kompetencje nieprzyznane Unii w Traktatach należą do Państw Członkowskich. 3. Zgodnie z zasadą pomocniczości, w dziedzinach, które nie należą do jej wyłącznej kompetencji, Unia podejmuje działania tylko wówczas i tylko w takim zakresie, w jakim cele zamierzonego działania nie mogą zostać osiągnięte w sposób wystarczający przez Państwa Członkowskie, zarówno na poziomie centralnym, jak i regionalnym oraz lokalnym, i jeśli ze względu na rozmiary lub skutki proponowanego działania możliwe jest lepsze ich osiągnięcie na poziomie Unii. Instytucje Unii stosują zasadę pomocniczości zgodnie z Protokołem w sprawie stosowania zasad pomocniczości i proporcjonalności. Parlamenty narodowe czuwają nad przestrzeganiem zasady pomocniczości zgodnie z procedurą przewidzianą w tym Protokole. 4. Zgodnie z zasadą proporcjonalności zakres i forma działania Unii nie wykraczają poza to, co jest konieczne do osiągnięcia celów Traktatów. Instytucje Unii stosują zasadę proporcjonalności zgodnie z Protokołem w sprawie stosowania zasad pomocniczości i proporcjonalności.
Maciej Piwowar2021.07.22 9:04
PREZESIE ZJEDNOCZONEJ PRAWICY J.Kaczyński pora naprawić błąd ,CZYLI COFNĄĆ POPARCIE. To Indywiduum Musi Odejść.
Anonim2021.07.22 9:03
Najpierw była szefową Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie (z namaszczenia Ziobry) i tam nic wielkiego nie dokonała poza tym, że za jej kadencji były takie testy na aplikację sędziowską i prokuratorską, że z 1000 kandydatów na 200 wolnych miejsc dostało się tylko 150 (ułożyła zbyt skomplikowane testy i kazusy). Przez to dostało się mniej osób niż było wolnych miejsc co ma wpływ na przyszłą wymianę kadr. Teraz stchórzyła jako I Prezes SN. Po co PiS daje takie miernoty, które zamiast reformować sądownictwo nic nie robią a w kluczowym momencie uciekają od odpowiedzialności. Widać, że ona nie chce nic zmieniać w SN bo boi się o swoją przyszłą karierę.
Maciej Piwowar2021.07.22 9:06
@ Anonim Całkowicie się z Tobą ZGADZAM ONA MUSI ODEJŚĆ.
Foster2021.07.22 9:08
Tak to jest jak się wyznacza na stanowiska koleżanki (kojarzę, że to bliska koleżanka Andrzeja Dudy). Widzi, że to wszystko się sypie, więc myśli na poważnie o ucieczce z tonącego okrętu. Wie dobrze, że wyrok TSUE musi wykonać (w jej przypadku ma zawiesić działanie Izby Dyscyplinarnej).
6969692021.07.22 9:30
Chłopcze! Kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego wybierają Sędziowie tegoż Sądu spośród siebie i przedstawiają Prezydentowi. Tak stanowi Konstytucja RP. Zawsze wykazujesz się totalną ignorancją, a mądrzysz się...
Foster2021.07.22 11:54
....ale zarządzenie o zawieszeniu Izby wydaje I Prezes SN.
Anonim2021.07.22 9:09
Naucz się czytać. Ona powiedziała tyle że odejdzie jeśli reforma sądownictwa nie pójdzie do przodu. Co to ma wspólnego z jej rzekomym "bojeniem się"? Akurat absolwenci KSSiP to bardzo dobrze wykształcona kadra sądownicza bez powiązań pokoleniowych od czasów PRLu.
Anonim2021.07.22 9:15
Nie chodzi mi o poziom kształcenia w KSSiP (który też jest krytykowany bo ile z tych 200 osób z jednego rocznika zostaje na końcu kształcenia sędziami czy prokuratorami? Po 20 - 30 max. - za mało, zbyt wolne tempo wymiany sędziów i prokuratorów) tylko o sposób w jaki ona prowadziła nabór.
Anonim2021.07.22 9:24
To bardzo proste, zostaje tyle sędziami i prokuratorami ile jest wolnych etatów więc to nie od nich zależy.
Dżesika2021.07.22 9:33
Ale dopiero byłby krzyk, jakby zaczęli wymieniać czynnych sędziów na tych młodych...
Anonim2021.07.22 9:45
Kształcenie w KSSiP kończy się zdaniem egzaminu sędziowskiego/prokuratorskiego a z tymi egzaminami jest jak z egzaminami końcowymi na medycynie. Większość osób się oblewa a nieliczni, którzy zdali zawodowy egzamin sędziowski/prokuratorski mogą dopiero ubiegać się o wolny etat. Jest problem ze zdawalnością tych egzaminów na końcu a ty piszesz o liczbie wolnych etatów (chociaż to też jest problem). W takim tempie to my tych sędziów i prokuratorów nie wymienimy za 100 lat bo ci co już są mogą pracować do 70-tki.
Anonim2021.07.22 10:20
Czyli przyznajesz że z etatami jest problem i rozwiązaniem ma być większa zdawalność na egzaminach? Sorry, to jest bez znaczenia jak nie ma wolnych miejsc w sądach i tyle. Jak chcesz ich wymieniać 1 do 1, to szkoda dalej gadać, bo to marzenia nierealne z różnych względów.
Dżesika2021.07.22 9:18
No właśnie tej reformy sądów boją się totalni, dlatego wmawiają brednie że ona się czegoś boi.
robaczek2021.07.22 8:59
I ZNOWU PISURKI PO GLOWIE DOSTAJA ZA NIEUDACZNICTWO SWOICH PANÓW ;] ...................... na kolanka pisureczki . ....... znajcie swoje miejsce ;]
6969692021.07.22 8:55
Art. 5. Granice kompetencji Unii Dz.U.2004.90.864/30 - Traktat o Unii Europejskiej - tekst skonsolidowany uwzględniający zmiany wprowadzone Traktatem z Lizbony 1. Granice kompetencji Unii wyznacza zasada przyznania. Wykonywanie tych kompetencji podlega zasadom pomocniczości i proporcjonalności. 2. Zgodnie z zasadą przyznania Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez Państwa Członkowskie w Traktatach do osiągnięcia określonych w nich celów. Wszelkie kompetencje nieprzyznane Unii w Traktatach należą do Państw Członkowskich. 3. Zgodnie z zasadą pomocniczości, w dziedzinach, które nie należą do jej wyłącznej kompetencji, Unia podejmuje działania tylko wówczas i tylko w takim zakresie, w jakim cele zamierzonego działania nie mogą zostać osiągnięte w sposób wystarczający przez Państwa Członkowskie, zarówno na poziomie centralnym, jak i regionalnym oraz lokalnym, i jeśli ze względu na rozmiary lub skutki proponowanego działania możliwe jest lepsze ich osiągnięcie na poziomie Unii. Instytucje Unii stosują zasadę pomocniczości zgodnie z Protokołem w sprawie stosowania zasad pomocniczości i proporcjonalności. Parlamenty narodowe czuwają nad przestrzeganiem zasady pomocniczości zgodnie z procedurą przewidzianą w tym Protokole. 4. Zgodnie z zasadą proporcjonalności zakres i forma działania Unii nie wykraczają poza to, co jest konieczne do osiągnięcia celów Traktatów. Instytucje Unii stosują zasadę proporcjonalności zgodnie z Protokołem w sprawie stosowania zasad pomocniczości i proporcjonalności.
6969692021.07.22 9:02
Brak znajomości prawa wśród Polaków, to jedna z podstawowych przyczyn, z jakich można im wmówić każdą brednię. Korzysta na tym antypolska tłuszcza (antypis)
Palestyna2021.07.22 8:55
Odżydzic instytucje bo nigdy nie bedziemy wolnym państwem skończymy jak Ameryka.Pasożyt zeżre żywicila
WreszcieBędęMiałaCzasRoztrząsaćObornik2021.07.22 8:54
Zapasiony flejtuch babochłopa rzuca prawniczenie i idzie między zabudowania gospodarcze, zagrody, szopy, stodółki, wiaty, opłotki i wychodki. Spotyka tam oborową Szydło i Semkę. I razem żyją w trójkącie długo i szczęśliwie.
zimnoręki łechtacz wymion2021.07.22 9:11
W kibucu zycie plynie , czerwone buraki do wykopu , a uprawa dzikiego walenia i smyranie pejsem leszczy opanowane do perfekcji !!!!
Foster2021.07.22 8:54
Radosna wiadomość: PIS nie zgłasza kandydatury na wygasające w lipcu stanowisko sędziego TK po prof. Kiereś. Prawdopodobnie zaproponuje w pakiecie naprawczym obsadzanie stanowisk wygasających przez kandydatów, którzy zostali prawidłowo wybrani przez Sejm w 2015 r. (m.in. prof. Roman HAUSER, Krzysztof ŚLEBZAK), a którym Prezydent bezprawnie odmówił przyjęcia ślubowania. W ten sposób PIS chce doprowadzić do sytuacji, w której w Trybunale Konstytucyjnym nie będzie już sędziów dublerów).
rychu2021.07.22 8:56
Jeszcze nam żyda brakuje w TK
Foster2021.07.22 8:59
Oczywiście ten trzeci to prof. Andrzej JAKUBECKI.
Anonim2021.07.22 9:04
Jeśli prezydent odmówił wg ciebie bezprawnie, to podaj przepis na potwierdzenie tego bezprawia. Tak się składa że to co nie jest zakazane to jest właśnie dopuszczalne prawnie. TSUE dokładnie działa jak ty. Mówią że coś jest źle tylko nie podają podstawy prawnej i żadnych wytycznych (bo podstawy prawnej nie ma).
Foster2021.07.22 9:25
Bez względu na to co o tym myślisz, wyrok TSUE jest prawomocny i ostateczny, dlatego trzeba go wykonać. Nie wiem czy na jej miejscu byłbyś takim bohaterem ?. Ona ma przed oczyma to, że jeżeli nie wykona wyroku, to być może, będą ją kiedyś za to ścigać sądownie. Pewnie ma rodzinę i dzieci, więc tak dla nas jak i dla niej ważna jest też spokojna przyszłość. Po co ma się narażać na odpowiedzialność karną jak nie musi ?
6969692021.07.22 9:34
Wyro TSUE jest bezprawny, tylko głupiec (lub zdrajca Polski) twierdzi , że jest inaczej:Art. 5. Granice kompetencji Unii Dz.U.2004.90.864/30 - Traktat o Unii Europejskiej - tekst skonsolidowany uwzględniający zmiany wprowadzone Traktatem z Lizbony 1. Granice kompetencji Unii wyznacza zasada przyznania. Wykonywanie tych kompetencji podlega zasadom pomocniczości i proporcjonalności. 2. Zgodnie z zasadą przyznania Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez Państwa Członkowskie w Traktatach do osiągnięcia określonych w nich celów. Wszelkie kompetencje nieprzyznane Unii w Traktatach należą do Państw Członkowskich. 3. Zgodnie z zasadą pomocniczości, w dziedzinach, które nie należą do jej wyłącznej kompetencji, Unia podejmuje działania tylko wówczas i tylko w takim zakresie, w jakim cele zamierzonego działania nie mogą zostać osiągnięte w sposób wystarczający przez Państwa Członkowskie, zarówno na poziomie centralnym, jak i regionalnym oraz lokalnym, i jeśli ze względu na rozmiary lub skutki proponowanego działania możliwe jest lepsze ich osiągnięcie na poziomie Unii. Instytucje Unii stosują zasadę pomocniczości zgodnie z Protokołem w sprawie stosowania zasad pomocniczości i proporcjonalności. Parlamenty narodowe czuwają nad przestrzeganiem zasady pomocniczości zgodnie z procedurą przewidzianą w tym Protokole. 4. Zgodnie z zasadą proporcjonalności zakres i forma działania Unii nie wykraczają poza to, co jest konieczne do osiągnięcia celów Traktatów. Instytucje Unii stosują zasadę proporcjonalności zgodnie z Protokołem w sprawie stosowania zasad pomocniczości i proporcjonalności.
Foster2021.07.22 9:31
Anonim 2021.07.22 10:41 Małgośka, dla ciebie będzie lepiej jak odejdziesz teraz, bo po wyborach wszyscy zdrajcy w togach jadą w ‘delegację’ na Białoruś. Sam to napisałeś w poprzednim poście.
Wielka Narodowa Nowenna Pompejańska2021.07.22 8:49
25- ty dzień odmawiania Wielkiej Narodowej Nowenny Pompejańskiej. Program: CZAS TRWANIA łącznie 54 dni, Cześć błagalna od 28.06.2021r do 24.07 2021. Część dziękczynna od 25.07.2021 do 20.08.2021 GODZ: 20.30 do 21.30 INTENCJA: Aby przez nawrócenie ludzi, upadły masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Możesz włączyć się w dowolnym czasie odmawiania nowenny, odmówić 1 dziesiątkę Różańca albo więcej. Może być odmawiana w domu, na zewnątrz- przy figurach Matki Boskiej, Serca Pana Jezusa, przy Krzyżu, możesz odmawiać sam, z rodziną albo w towarzystwie, z sąsiadami , w grupie małej albo wielkiej, w Kościele. Szczęść Boże. Oczywiście bardzo pięknym byłoby, gdyby w tę inicjatywę włączyli się wierni w parafiach, podając informacje w ogłoszeniach do wiernych! Nowenna zostanie zainicjowana właśnie przy figurze Matki Boskiej przy Kościele jednej z Parafii w Archidiecezji Poznańskiej z udziałem wiernych. Cała Polska w łączności z biskupami, a zwłaszcza z Episkopatem na czele z jego przewodniczącym Abp Gądeckim odmawia Nowennę Pompejańską w intencji: Aby przez nawrócenie ludzi, upały masońskie plany szczepień i zniewolenia ludzkości. Nawrócenie na drodze sakramentu pokuty. Zalejmy Kościoły naszym nawróceniem, a stanie się cud przemiany zła w dobro i upadnie szatański plan depopulacji i zniewolenia ludzkości!! Nawrócenie, masowe przystępowanie do spowiedzi niech będzie zadośćuczynieniem za zdradę Episkopatu, Abp Gądeckiego.
Japa2021.07.22 8:45
Niektórym " pisarzom nienawiść do PiS - u odebrała zdolność logicznego myślenia .Jedyne inne wytłumaczenie . Może to nie Polacy?
Anonim2021.07.22 8:49
Japa, PiSiakiem być to nie jest grzech – to jest wstyd.
Palestyna2021.07.22 8:59
Małczat żydoski pederasto
6969692021.07.22 9:52
Jest inne wyjaśnienie - oni nigdy nie mieli rozumu
Pani Profesor:2021.07.22 8:45
To nie problem powiedzieć "odchodzę". Polskie społeczeństwo (ta zdrowa patriotyczna jego część) ,oczekuje aby w końcu zebrało się grono Polskich uczciwych profesorów konstytucjonalistów i prawa, którzy raz na zawsze określa czy UE ma rację czy nie ma racji, bo Polacy tego oczekują. Najgorsze co jest, to to , że co "profesorek socjologi" , "praw człowieka", itp. , wypowiadają się w sprawach SN nie mają najmniejszych kompetencji ku temu.
robaczek2021.07.22 8:41
RACZKIEM : ] ......................... ależ wy z tych kolan wstaliście!! ;] .................. biedne dzadziusie .;] ...... cał czas ktos was w ciu.....a robi ;] .......................... Z KAŻDEJ STRONY ;]
Anonim2021.07.22 8:41
Małgośka, dla ciebie będzie lepiej jak odejdziesz teraz, bo po wyborach wszyscy zdrajcy w togach jadą w ‘delegację’ na Białoruś.
Anonim2021.07.22 8:35
Proszę tego nie robić!
emeryt2021.07.22 8:20
tylko PIS będzie po tobie płakać jak Kaczyński pozwoli ci odejść
ALA2021.07.22 8:46
Ty oczywiscie jestes potomek zydokomunisty ubeka. Zapamietaj raz na zawsze, ze PIS to partia polska to nie jest to samo co zdradziecka partia oszustow.
emeryt2021.07.22 14:12
65% działaczy PIS to byli członkowie PZPR a komu podlegali? ośmieszaj się dalej tymi swoimi komentarzami, które nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości
B522021.07.22 9:54
wy będziecie płakać po makreli
NEOS com pl2021.07.22 8:18
Wojna , holokaust , szabrownictwo . Spij narodzie ,obudzimy cie dopiero na wybory. https://www.youtube.com/watch?v=Pr_1v-qEL1o&lc=z23cxx15lvi5upsbg04t1aokgjkgk5dstniq2podxybhbk0h00410
raz jeszcze apel2021.07.22 8:17
BRAWO PROF. MANOWSKA --------- NIE PODDAWAĆ SIĘ, Z PANEM BOGIEM DAMY RADĘ
Marek2021.07.22 14:19
PAN BÓG WYSŁAŁ NA RATUNEK TUSKA.
unia zniewolona przez 6662021.07.22 8:17
i tak się dzieje
unia jest zniewolona przez 666 i dlatego2021.07.22 8:16
TAK SIĘ DZIEJE
zakon tempych eunuszych2021.07.22 9:16
Kibuc Eju przepada za czerwonym burakiem , bo jest dobry na grube jelito !!!! Przy uprawie dzikiego walenia przez moZad s iSraEla !!!!
Anonim2021.07.22 8:15
Dobrze wie, ze polskie stanowisko wobec orzeczeń TSUE jest nie do obrony. Zwyczajnie - nie chce być na starość zakałą sądownictwa.
6969692021.07.22 8:58
Art. 5. Granice kompetencji Unii Dz.U.2004.90.864/30 - Traktat o Unii Europejskiej - tekst skonsolidowany uwzględniający zmiany wprowadzone Traktatem z Lizbony 1. Granice kompetencji Unii wyznacza zasada przyznania. Wykonywanie tych kompetencji podlega zasadom pomocniczości i proporcjonalności. 2. Zgodnie z zasadą przyznania Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez Państwa Członkowskie w Traktatach do osiągnięcia określonych w nich celów. Wszelkie kompetencje nieprzyznane Unii w Traktatach należą do Państw Członkowskich. 3. Zgodnie z zasadą pomocniczości, w dziedzinach, które nie należą do jej wyłącznej kompetencji, Unia podejmuje działania tylko wówczas i tylko w takim zakresie, w jakim cele zamierzonego działania nie mogą zostać osiągnięte w sposób wystarczający przez Państwa Członkowskie, zarówno na poziomie centralnym, jak i regionalnym oraz lokalnym, i jeśli ze względu na rozmiary lub skutki proponowanego działania możliwe jest lepsze ich osiągnięcie na poziomie Unii. Instytucje Unii stosują zasadę pomocniczości zgodnie z Protokołem w sprawie stosowania zasad pomocniczości i proporcjonalności. Parlamenty narodowe czuwają nad przestrzeganiem zasady pomocniczości zgodnie z procedurą przewidzianą w tym Protokole. 4. Zgodnie z zasadą proporcjonalności zakres i forma działania Unii nie wykraczają poza to, co jest konieczne do osiągnięcia celów Traktatów. Instytucje Unii stosują zasadę proporcjonalności zgodnie z Protokołem w sprawie stosowania zasad pomocniczości i proporcjonalności.
a p e l2021.07.22 8:15
BRAWO PROF. MANOWSKA --------- NIE PODDAWAĆ SIĘ, Z PANEM BOGIEM DAMY RADĘ
APEL2021.07.22 8:15
BRAWO PROF. MANOWSKA --------- NIE PODDAWAĆ SIĘ, Z PANEM BOGIEM DAMY RADĘ
Ministerstwo Ziobry2021.07.22 8:14
Zdaniem NIK w 2020 roku w taki sposób zatrudniono 15 osób. „Wynagrodzenia nowo zatrudnionych ekspertów kształtowały się od 4320 zł do 16 058 zł miesięcznie brutto. Żaden z ekspertów nie został zatrudniony w drodze konkurencyjnego naboru" – pisze NIK. Dodaje, że aż trzech spośród nowych ekspertów nie miało wymaganego co najmniej trzyletniego stażu pracy, w tym u jednego było on zerowy. „We wszystkich przypadkach dyrektor generalny MS zdecydował o skróceniu wymaganego stażu pracy" – pisze NIK.
robaczek2021.07.22 8:14
RACZKIEM PISURKI.......................... PRZEGRYWY ZYCIOWE ......................... nic nie potraficie
ak2021.07.22 8:12
Niech idzie.