Justyna Kowalczyk wprost znokautowała swoje rywalki. Marit Bjoergen, która uchodziła za murowaną faworytkę, nie stanęła nawet na trzecim miejscu podium.

Podczas biegu panowały wprost letnie warunki. Temperatura przekracała 16 stopni Celsjusza. Justyna Kowalczyk wystartowała jako 43., zajmując pozycję przed swoimi głównymi rywalkami z Norwegii: Marit Bjoergen i Therese Johaug. Kowalczyk zaczęła świetnie: już na pierwszym pomiarze czasu (po 2,2 km) miała dwie sekundy przewagi nad Bjoergen i cztery nad Johaug. Zagrażała jej jeszcze tylko Finka Kylloenen. Pozostałe rywalki traciły do Polski ponad 10 sekund.

W połowie dystansu Kowalczyk była już o 9 sekund przed Bjoergen i o 17 przed Johaug.

Na mecie Kowalczyk zameldowała się z czasem 28:17,8 s. Nad Bjoergen miała ponad pół minuty przewagi. Norweżka zajęła ostatecznie piąte miejsce. Srebrny medal otrzymała Szwedka Charlotte Kalla, a brązowy – Therese Johaug.

Justyna zdobyła w ten sposób swój drugi medal olimpijski w karierze. Dla Polski to ogromny sukces.

Serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy polskich sportowców!