17.05.19, 10:45

,,Mamy tornado, trzęsienie ziemi. To dopiero początek''

- Mamy tornado, burzę piaskową i trzęsienie ziemi. To jest dopiero początek, falami przyjdą kolejne wstrząsy. Tak było w każdym kraju, gdzie dramat pedofilii klerykalnej rozgrywa się na przestrzeni ostatnich 30 lat. W każdym kraju rozpoczynało się od filmów i publikacji - mówił w Polskim Radiu 24 etyk i filozof ksiądz prof. Andrzej Kobyliński (UKSW).

 

Burzę wywołał film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" o pedofilii w Kościele. - Osobiście znam kilkadziesiąt ofiar pedofilii klerykalnej. Znam też niestety kilkudziesięciu sprawców takich czynów. Istnieją podobne mechanizmy u ofiar tych haniebnych zachowań - wyparcie problemu przez lata, zapomnienie. Znakomita większość ofiar molestowania seksualnego zaczyna mieć odwagę, żeby się z tym zmierzyć mniej więcej w granicach 40. roku życia. To, co dziś wiemy o pedofilii w Kościele katolickim w Polsce jest wierzchołkiem góry lodowej. Przed nami kolejne wielkie wstrząsy. Grupa ofiar będzie się powiększać, światło dzienne ujrzą kolejne spektakularne historie - tłumaczył ksiądz prof. Andrzej Kobyliński.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Kościół katolicki w Polsce gubi negacja problemu. - Starą śpiewkę powtarza się w wielu parafiach. Zdarta płyta jest ciągle odtwarzana. Próbuje się przekonać ludzi, że jest to atak na Kościół, że szatan walczy z Kościołem. Nie odróżnia się słusznej krytyki od niesprawiedliwego ataku - powiedział.

Ksiądz prof. Andrzej Kobyliński przyznał również, że pedofilia klerykalna jest także narzędziem walki politycznej. Dochodzi do niej w Kościele oraz poza Kościołem.

Całości można posłuchać TUTAJ

bsw/PolskieRadio.pl

Komentarze

Pi2019.05.17 16:31
Liczniki na Frondzie to jakas zenada.Czyzby rozpaczliwa proba pokazywania poparcia dla propedofilskiej mafii koscielnej?
Marta2019.05.17 14:59
Największym problemem ( wbrew pozorom) jest brak przywodztwa w Kościele światowym, ale też polskim. Gdybyśmy mieli prawdziwych pasterzy uporaliby się z tym problemem. I nie chodzi mi tu tylko o grzech pederastii. Lata negatywnej selekcji robią swoje. Najwięcej mam zaufania do zwykłych Księży. Moje zaufani topnieje wraz ze wzrostem splendoru. Ale prawdziwi, oddani Biskupi oczywiście też istnieją.
robaczek2019.05.17 14:21
nie wiem jak to dziala, ale ;] jak to jest ze znikaja łapki w góre ? ;] Frondziaki? oszukujecie ? to chyba nie wypada! oj ogien piekelny za łapki was czeka :D hahhaa. no jaja!
athos2019.05.17 13:27
"Próbuje się przekonać ludzi, że jest to atak na Kościół, że szatan walczy z Kościołem. Nie odróżnia się słusznej krytyki od niesprawiedliwego ataku." Ks. Kobyliński stał się od pewnego czasu "autorytetem" świeckich mediów. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, bo ktoś musi się wypowiadać na temat bieżących problemów społecznych. Rzecz w tym, że ks. Kobyliński jest w swoich wypowiedziach jednostronny i powierzchowny. Po pierwsze mówi TYLKO o pedofilii, bo teraz wszyscy mówią o pedofilii. Nie widzi natomiast związku między czynnym homoseksualizmem a pedofilią, a przecież ten związek zachodzi (został w obiektywnych badaniach potwierdzony). Nie wypowiada się jednak na ten temat, bo Watykan się nie wypowiada (przemilcza problem) i polscy biskupi też się nie wypowiadają. Boi się?? Po drugie, nie próbuje się nawet zastanowić które oskarżenia konkretnych osób o pedofilię są dowiedzione bezspornie, a które są jedynie pomówieniami. To bardzo ważne, bo "rewolucyjna atmosfera" sprzyja fałszywym oskarżeniom, trzeba je więc starannie odróżniać od prawdziwych oskarżeń i sądów. Po trzecie, ks. Kobyliński jest słaby z teologii katolickiej (znajomość włoskiego nihilizmu tu nie wystarcza). Nie wie, że za grzechami (zwłaszcza ciężkimi) stoi zawsze szatan, który kusi człowieka do złego, a potem oskarża tegoż człowieka przed Bogiem przed ludźmi. Szatan jest bardzo sprawnym oskarżycielem. Nie oznacza to oczywiście, że człowiek nie ponosi winy za swój grzech. Ponosi. I w interesie Kościoła jest pozbycie się tych duchownych, którzy, popełniając czyny homoseksualne i pedofilne, dają antyświadectwo. Oczyszczenie Kościoła jest potrzebne i konieczne.
Marek2019.05.17 12:16
Jakoś pamięć cię zawodzi, to nie PIS tylko PO była pro pedofilska i świadczą o tym fakty. Poza tym w całokształcie zjawiska duchowni stanowią niewielki odsetek, a dlaczego przy okazji strajku nauczycieli, Broniarz nie chciał oczyścić swego środowiska z pedofilii, a stanowią znaczący procent. A dlaczego LeGoBoTy promują homoseksualizm a homoseksualiści w ponad połowie są sprawcami przestępstw pedofilskich. Kto wspomniał choćby na chwilę o pedofilii wśród dziennikarzy, różnej maści artystów? A co ze wskazaniami WHO w odniesieniu do seksualności-prezent dla pedofilów. Zatem mówienie o pedofilii wśród duchownych bez całego kontekstu jest zakłamywaniem problemu. Nie można przedstawiać części jako całość. Rozmawiajmy o konkretach i nie mieszajmy dwóch różnych płaszczyzn rozpatrywania problemu; moralnej z socjologiczną. Nie ma odpowiedzialności zbiorowej tylko indywidualna. Nieuprawnione jest robienie nagonki na jedną grupę społeczną,a jeśli ktoś tak robi to jest zadymiarzem.
Stanislaw znad Dunajca2019.05.17 12:02
Tak się mi wydaje, że ks. prof. Andrzej jest najnowszą ofiarą pedofilii. Bowiem już sama seksualna tematyka molestuje i gwałci ludzi!
niuniek2019.05.17 12:01
Czy jeżeli biskup czy ksiądz żyje w grzechu ciężkim, to może sprawować sakramenty i wypełniać zadania kapłańskie wobec wiernych. U świeckich osoby łamiące normy prawne są odsuwane od pełnienia funkcji osób zaufania publicznego.
+++2019.05.17 11:44
Ale bramy piekielne Go nie przemogą, bo Jego Głową jest Jezus - Bóg i Człowiek. Jest też, jak łódź, na którą przysiadają się różni pasażerowie i nie zawsze pozostawiają za sobą ład i porządek. Ale ta łódź dopłynie mimo tornad do celu i dowiezie tych, którzy pokładają swoją ufność w Bogu i Maryji Królowej Polski.
zły duch #445456/0/8/152019.05.17 11:56
Dlaczego kłamiesz?
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.17 11:00
Najnowszy sondaż nie daje żadnych szans partii kumającej się z czarną mafią. Polacy odwracają się od propedofilskiego PiS, które notuje -10% spadek! http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24794168,najnowszy-sondaz-do-parlamentu-europejskiego-ke-wyprzedza-pis.html#s=BoxOpMT Polacy zaczęli otwierać oczy!
Er2019.05.17 11:13
Kłamiesz jak wieprz
man woman albo gender2019.05.17 11:49
Przecież to prawda. Taki sondaż z takimi wynikami faktycznie przeprowadzono. PiS miażdży "pośrednio" na niespotykaną dotąd skalę. Paździerzowi "mężowie stanu" - szykujcie na jesień szczoteczki do zębów, "oddzielania przeszłości grubą linią" tym razem nie będzie.