09.03.14, 19:45fot. Marta Brzezińska-Waleszczyk/ Fronda

Manifa. Jak zwykle przeciw Kościołowi, niewiele o problemach kobiet

Manifa, organizowana w Warszawie przez Porozumienie Kobiet 8 marca, odbywała się w tym roku pod hasłem „Równość w szkole, w pracy, w domu”. Głównym jej tematem miała być edukacja równościowa. Miała być, bo przyglądając się trzymanym przez panie transparentom można było odnieść zgoła inne wrażenie.

XV Manifę zdominował bowiem temat gender, który jak mantra przewijał się na transparentach. Nawet straż porządkowa marszu miała w tym roku kamizelki z napisem „gendermeria”. Jeden z uczestników feministycznego pochodu niósł plakat z napisem stylizowanym na ten, znany z obrazu z Jezusem Miłosiernym, „Gender, ufam Tobie”, inny – „Myślę, więc gender”.

Nie zabrakło także, jak co roku, haseł skrajnie antykościelnych, jak na przykład „Kobieto, Kościół to Twoje piekło”, „Bogurodzico, przegoń patriarchat”, „Gender=teoria naukowa, katolicyzm=ideologia”. „Polska – kondominium Watykanu”. Szkoda, że panie, które przedstawiają się jako walczące o prawa kobiet, w rzeczywistości niewiele uwagi poświęciły realnym problemom płci pięknej. Zamiast tego, jak co roku domagały się powszechnego dostępu do aborcji, antykoncepcji, edukacji seksualnej i in vitro. Na ich transparentach można było przeczytać m.in., że „Dostęp do aborcji to prawa człowieka”, „Legalna aborcja=żywa kobieta” czy „Zarodek to nie człowiek”.

W podobnym tonie w manifowej gazetce pisze Anna Dryjańska: „Brak edukacji seksualnej. Utrudniony dostęp do antykoncepcji. Tolerowanie sytuacji, gdy fundamentaliści katoliccy przebrani za farmaceutki i farmaceutów odmawiają kobietom realizacji recept. Ograniczenie dostępu do badań prenatalnych. Utrudnianie kobietom zgwałconym i chorym prawa do przerywania ciąży. Plany zmuszania kobiet do rodzenia dzieci martwych lub ciężko chorych. Chęć ograniczenia dostępu do in vitro, z wsadzaniem do więzienia włącznie. Brak znieczulenia przy porodzie”. Normalnie, klechistan…  Szczęśliwie są feministki, które raz do roku głośno domagają się tych „dóbr” XXI wieku dla Polek...

W warszawskiej Manifie mogło wziąć udział ok. 2000 osób (organizatorzy wskazują, że „kilka tysięcy”). Nie zabrakło także popierających feministyczne postulaty polityków – Wandy Nowickiej, Ryszarda Kalisza czy Wojciecha Olejniczaka. Wśród maszerujących pojawił się także Piotr Najsztub, Jej Perfekcyjność, Piotr Szumlewicz, Barbara Nowacka, Agnieszka Weseli. Nie zabrakło również przedstawicieli środowiska LGBTQ, którzy nieśli ogromny transparent, apelując o „,małżeństwa dla wszystkich”. W pochodzie wzięło udział bardzo dużo rodziców z małymi dziećmi…

Uczestnicy Manify nie zapomnieli także o transseksualistach, queerach czy crossgenderach (kimkolwiek mieliby oni być…). I tak, jeden z idących w pochodzie chłopców dumnie prezentował transparent z hasłem „Kolego, wyglądałbyś dobrze w tej sukience” a inny postanowił wprowadzić postulat w życie, maszerując w spódniczce. Co ciekawe, jak dowiedziałam się z felietonu Lalki Podobińskiej, transi też są dyskryminowani. I to przez kogo! „Przez społeczność gejów, lesbijek, przez feministki i feministów, czy nawet przez aktywistki i aktywistów równościowych” – wymienia Podobińska w manifowym pisemku. „Trudno w to uwierzyć? A jednak to smutna prawda. Organizacje walczące o związki partnerskie niejednokrotnie zapominają o osobach transpłciowych, dla których prawne uregulowanie ich relacji emocjonalnych także stanowi istotny problem. Feministki walczące o prawo kobiet do aborcji zapominają o zdolnościach reprodukcyjnych transmężczyzn i o tym, że kwestia aborcji może dotyczyć także tej grupy. Sprzeciwiając się agresji seksualnej, molestowaniu kobiet czy „gwałtom naprawczym” na lesbijkach, działaczki i działacze myślą o możliwości zgwałcenia transmężczyzny” – pisze Podobińska, a ja zastanawiam się, jak bardzo można sobie skomplikować życie przez udawanie tego, kim się po prostu nie jest…

Pochód, chroniony licznymi oddziałami policji, przemierzył trasę spod Pałacu Kultury i Nauki na ul. Wiejską, gdzie pod gmachem Sejmu odczytany został feministyczny manifest. Manifa odbywała się właściwie bez żadnych incydentów – poza jednym, drobnym kiedy jeszcze na pl. Defilad policja wylegitymowała mężczyznę z transparentem, na którym widniał napis głoszący, że homoseksualiści to zboczeńcy. Warszawska Manifa odbyła się bez żadnych zakłóceń, bo antyfeministyczna pikieta organizowana przez środowiska narodowe została zorganizowana w sobotę.

8 marca na Placu Zamkowym o godz. 15 zebrało się kilkanaście osób z Ruchu Narodowego, Sekcji Kobiet RN oraz Organizacji Kobiety dla Narodu. Narodowe dziewczyny mówiły o prawdziwej kobiecości, patriotyzmie, protestowały także przeciw aborcji. Nie obyło się bez krytycznych uwag pod adresem feministek. Wcześniej, jeszcze przed pikietą na Starym Mieście, panie ze środowisk narodowych udały się pod siedzibę Feminoteki na ul. Mokotowskiej gdzie złożyły bukiet zwiędłych goździków przewiązanych wstążką z napisem „Ostatnie pożegnanie”. Zareagowały na to szybko działaczki Feminoteki, które na Facebooku zapowiedziały: „Ktokolwiek zostawił pod Feminoteką wieniec żałobny i pogróżki - nie wystraszycie nas. Jutro złożymy zawiadomienie na policji”.

Marta Brzezińska-Waleszczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

anonim2014.03.9 19:46
Żałosny spektakl nienawiści do bliźnich!!
anonim2014.03.9 19:57
Przejżałem doniesienia prasowe o frekwencje "manify" z większych miast Polski. Kompletna porażka medialna jaki propagandowa organizatorów tej fe-ministycznej hucpy. Żenujący brak prawdziwych mam z wózkami!!! A trąbiony ich propagandowy "sukces" tak jak w skeczu "Tey" o trzech kołach w "tiaktorze"
anonim2014.03.9 20:14
#Drow Twa precyzja niczego nie zmienia.Nikt rozsądny nie liczy nieponummerowanych zamieszczonych fotografii aby szukac jasności w ciemności!!! Jak zwykle szukasz dziury w całym i gdybyś tam był ,to wg podanej liczby byłbyś 4001!! Ani jakości ani ilości!!. Żenada!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
anonim2014.03.9 20:17
#Prof. CzęstochowskiPoeta #Piogal Macie racje!! Uczestnicy manify to sami i jedyni w kraju "postepowcy" jak i jedynie poprawnie wychowani w duchu "szacunku" do bliźniego wojujący /hehehehehe!!/aktywiści-stki fe-men
anonim2014.03.9 20:19
A ja zamiast manify, wybrałem Gorzkie Żale. I wszystkim gorąco polecam.
anonim2014.03.9 20:35
Żałosny widok, ale co robić. Dobrze chociaż pod tym względem, że mamy wolny kraj w którym nawet takie chore osoby mogą wyjść na ulicę i wyrazić ... w sumie nie wiadomo co. Ideę? Pomysł na życie? Na szczęście nie jest ich dużo i nikt ich nie bierze na poważnie. Szkoda tylko tych dusz, które idą na zatracenie bo o każdą zagubioną duszę musimy walczyć. Dzięki Frondo za tą relację, bo nawet nie wiedziałbym, że coś takiego miało dzisiaj miejsce, a tak włączę te osoby do naszej wieczornej modlitwy. Pozdrawiam.
anonim2014.03.9 20:40
Taki 1 maja w innym wydaniu. Nostalgia komuszków za dawnymi czasami (chociaż panowie z SLD nie specjalne miny mają). Szukanie na siłę podziałów. Tak, podziałów. Żeby tak chociaż 1 - słownie jedna - kobieta na tym skorzystała. No, ale ja się nie znam.
anonim2014.03.9 20:41
@Michalinka Poniżej "relacje" z innych żenad w kraju!! http://www.mmwarszawa.pl/474135/2014/3/7/manifa--marsz--marca-rownosc-w-szkole-w-pracy-w-domu?category=news http://www.radiogdansk.pl/index.php/wydarzenia/item/11508-ulicami-gdanska-przeszla-trojmiejska-manifa-2014.html http://www.mmlodz.pl/photo/1964939/8+marca+ulicami+%C5%81odzi+przesz%C5%82a+Manifa.#photoBrowsing http://www.codziennypoznan.pl/manifa-2014-o-prawa-kobiet-i-mezczyzn,11136,2,akt.html http://www.radiogdansk.pl/index.php/wydarzenia/item/11508-ulicami-gdanska-przeszla-trojmiejska-manifa-2014.html http://www.tvn24.pl/manifa-w-katowicach-patriarchalny-slasku-obudz-sie,405742,s.html http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3358551,ulicami-krakowa-przeszla-manifa-2014-kobiety-robia-rewolucje-a-nie-kawe-zdjecia,2,6,id,t,sm,sg.html?cookie=1#galeria-material http://www.mmtrojmiasto.pl/photo/1964643/Tr%C3%B3jmiejska+Manifa+2014
anonim2014.03.9 20:44
michalonko, jeżeli Fronda uzna to za zasadne i usunie Twój komentarz z linkiem do youtube'a to wiedz, że to nie cenzura tylko moje zgłoszenie. Po prostu nie chcę, żeby ludzie tam wchodzili z ciekawości, nabijali pseudo "oglądalność", a potem te środowiska szczyciły się w mediach jakim to poparciem internautów cieszyły się relacje z manify w sieci.
anonim2014.03.9 20:45
Na czym polega główny problem uczestników tego typu imprez? Nawołują do równości poprzez równanie w dół, wszyscy będziemy równi, jak wszyscy znajdziemy się w piekle.
anonim2014.03.9 20:54
Sorry, ale po obejrzeniu kilku zdjęć już mnie zemdliło, a chciałbym jeszcze zjeść dobrą kolację. Dobranoc
anonim2014.03.9 20:57
Szatan traci poparcie !!
anonim2014.03.9 20:57
O, znowu nasz sędzia elegancji kurnikowej, piewca postępu i nauki spod znaku Trofima Łysenki, Piogalek się pojawił. Doktorontko (?), jeszcze nie wie, że nauka broni się sama i nie potrzebuje żałosnych demonstracji, ale jeszcze całe lata przed nim, zanim przestanie się chłopię blamować, a więc Piogalku do książek, marsz. Zrozumiano?!
anonim2014.03.9 21:01
marna prowokacja
anonim2014.03.9 21:02
prawie jak te na manifie
anonim2014.03.9 21:03
Michalinka, nie zauważyłem którą grupę komentatorów reprezentujesz ale to co wstawiłaś (eś) jest chamskie i głupie oraz prowokacyjne. Na razie trafiasz do szuflady "lewackie dno". możesz się jednak poprawić. Katolicy powinni dawać każdemu szansę...
anonim2014.03.9 21:23
Wydział IV byłby dumny.. Przecież tyle lat próbowali zniszczyć Kościół. Za publiczne pieniądze, z którymi się nie liczyli. Tak jak nie liczyli się z ludzkimi sumieniami i ludzkim życiem. Coś jest wspólnego. To tak jak z tym widokiem na górze - .. i to wszystko ci oddam.. . I ci wszyscy ludzie wierzą, że tak będzie. Pozostaje współczucie, modlitwa i przekonanie do prawdziwych wartości.
anonim2014.03.9 21:33
Jak widać szatan potrafi tylko przedrzeźniać Pana Boga.
anonim2014.03.9 21:35
takie piogale czy drow_y to sobie moga pisać bo zostąło im zapepwne 10-15 lat zycia..ale reszta młodych winna poczytać co pisał A.Huksley..bo to sie moze kiedys spełnic za te 50 lat i to nie katolicy będa wciągnięci w ten chory system, oni sobie znajdą enklawy, odseparują się.. ale ci co teraz popieraja aborcję, za te 50 lat i ich dzieci będą uciskani ta pozorną wolnościa o ktora niby walczą. Pólgłowkiem być trzeba by tego nie widzieć..wystarczy sięgnąć poza granice kraju w googlach, zmienić tam jezyk wyszukiwania, uzyc translatora, spisać troszke haseł typu gender, szkoła frankfurcka, feminizm..To jest jakiś zafajdany lewacki margines, normalni ludzie nawet nie pluną w tym kieirunku, ale my polscy musimy na samym poczatku pozbyc sie w koncu tych resztek lewactwa z parlamentu !
anonim2014.03.9 21:36
Michalinka, i z takim przekazem chcesz dotrzeć do ludzi ? Moim zdaniem nie dotrzesz ! Sama widzisz jak Cię odebrałem
anonim2014.03.9 21:58
Cóż.Jak nie ma pracy,domu,dzieci perspektyw to jest manifa.
anonim2014.03.9 22:08
Gdyby ta kobieta na wózku zamiast bluźnić poszła na Mszę z modlitwą o uzdrowienie to może by wstała z tego wózka....!
anonim2014.03.9 22:50
Jeszcze jeden dowód na to, że dwie rzeczy nie mają granic: miłosierdzie Boże i glupota ludzka.
anonim2014.03.9 22:58
spotkanie zboczeńców
anonim2014.03.9 23:01
Hej, bardzo proszę o wypełnienie ankiety na temat współczesnej wizji małżeństwa https://ankiety.ucntn.umk.pl/index.php/315952/lang-pl Z góry dziękuję !
anonim2014.03.10 5:49
Abortować zwolenników aborcji.......
anonim2014.03.10 6:38
@Mohero: Zabieg Michalinki uważam za trafiony. Słowa "Ludu, mój ludu, cóżem ci uczynił" w odniesieniu do niektórych skrajnie antychrześcijańskich haseł, same się narzucają. Ja od razu załapałem, że takie ma to znaczenie. Mimo, że siedzę z wiadrem przy ustach oglądając relacje i zdjęcia z manify ;). WIELKA MANIFA, która zebrała mniej uczestników, niż procesja na Boże Ciało na większym osiedlu. Tyle mojego komentarza, bo się nie mogę denerwować.
anonim2014.03.10 6:41
Najlepszy jest tekst, że gender to nauka! Nieźle się uśmiałem.
anonim2014.03.10 6:55
Ale ambitne teksty:-) Widać, że niektóre uczestniczki nie wahają się używać nie tylko "genderu", ale i słownika ortograficznego. I tylko tych małych dzieci żal, że mają tak zrypanych rodziców, którzy je wychowają w tym moralnym bagnie.
anonim2014.03.10 6:57
Te panie z Manify chyba zapomniały, że z hasłami o równość "szły" rewolucja francuska i komunizm - efekty wszyscy znamy.
anonim2014.03.10 6:59
Od razu również zaznaczam - nie jestem zwolennikiem dyskryminowania, chcę bowiem pokazać, że pewnych nierówności nie da się wyeliminować.
anonim2014.03.10 7:10
Słownika się oczywiście wahają. @Volan - tu nie chodzi o żadną nierówność, to tylko taka podpucha dla nieopierzonych nastolatek. Cała obecna feministyczna sekta ma w głowach jedynie 2 rzeczy: a) plucie na Kościół, b) zaszczepianie do Polski wywrotowych, antyludzkich i antycywilizacyjnych nowinek z Eurokołchozu.
anonim2014.03.10 8:19
Palikot podpuszcza a one walczą o to, by w pracy mogły nosić worki 20kg!! Brawo!! Na traktorze sobie pojeżdżą , z piłą do lasu!! Równość to równość.
anonim2014.03.10 8:47
Pokazanie tych zdjęć wywoła chyba efekt odwrotny od zamierzonego przez autorkę tekstu. Uczestnicy manify już na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie spełnionych, radosnych ludzi o IQ zdecydowanie powyżej poziomu uczestników wieców Radia Maryja. Jedyni agresywni frustraci to ci od chamskiego plakatu o "zasyfieniu".
anonim2014.03.10 8:56
"Pokazanie tych zdjęć wywoła chyba efekt odwrotny od zamierzonego przez autorkę tekstu. Uczestnicy manify już na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie spełnionych, radosnych ludzi o IQ zdecydowanie powyżej poziomu uczestników wieców Radia Maryja. Jedyni agresywni frustraci to ci od chamskiego plakatu o "zasyfieniu"." Pani w czerwonej peruce z rogami ,wygląda na spełnioną radosną i o wysokim IQ.Całość wygląda jak spęd na siłę.Najsztub wysyła smsy, Wenderlich i Olejniczakiem mają minę "co ja tu robię" ,Kalisz zasłania twarzą obiektyw , frekwencja mierna , dzieci na siłę dźwigają jakieś bohomazy.Sukces ,po prostu sukces.
anonim2014.03.10 9:09
@felis - wariaci zazwyczaj wyglądają jak spełnieni, a zwłaszcza radośni ludzie. A to, czy dziadek trzymający kukłę z napisem "chcę, to golę..." ma IQ wyższe niż uczestnicy wieców Radia Maryja, jest sprawą dyskusyjną.
anonim2014.03.10 9:26
@Jack_Holborn® Zgadzam się, zwłaszcza, że coraz częściej te grupy domagają się homomałżeństw i homoadopcji. Ale na szczęście to tylko nie za duża grupa takich oszołomów (Głównie od Palikota i części SLD). A niektórym, co twierdzą, że to pokojowo nastawione grupy, to proponuję przypomnieć argentyńską manifę.
anonim2014.03.10 10:18
W imię równości LGBT już prześladuje w niektórych państwach.
anonim2014.03.10 10:27
Biedaki, muszą się organizować aby pokazać jak nienawidzą katolików i KK, o jest ich program.
anonim2014.03.10 11:23
@Drow Jednak to wy manifestujecie nienawiść do KK. Nie promujecie swojego programu, natomiast promujecie niechęć do ludzi wierzących. Jest to bardzo prostackie.
anonim2014.03.10 11:47
""Sukces"? Naprawdę musisz oceniać tego typu imprezy w tych kategoriach?" Nie znajduje kategorii w której miałabym rozpatrywać takie zdarzenie. To nie zdjęcia są tendencyjne , podobne były w wiadomościach .Poza tym ,nie rozumiem co robią feministki wypisujące hasła 'kobieto kościół to twoje piekło" na sztandarach, na portalu opisanym jako poświęcony i katolicki. Nie chce być nie miła ,ale mam wrażenie ,że takie panie robią z siebie idiotki.
anonim2014.03.10 12:11
Jest kilka perełek :Wielka manifa równość w szkole, w domu, w pracy... w ubikacji.
anonim2014.03.10 14:57
@Drow Towarzyszu zwracanie się w liczbie mnogiej chyba nie jest wam obce. ha, ha, ha. Dobrze że masz swoje zdanie, co nie wyklucza mojego ustosunkowania się do twojej wypowiedzi.
anonim2014.03.10 15:24
Ta manifa już dawno zrobiła się i śmieszna i żałosna.
anonim2014.03.10 15:39
Brakuje transparentu:"Mam cipkę" :D
anonim2014.03.10 18:36
Gdyby ci usmiechnieci ludzie zobaczyli choc raz parade rownosci w Nowym Yorku,to wierzcie mi ze nawet najbardziej "genderowo "otwarci rodzice nigdy by nie wzieli ze soba dzieci chyba zeby chcieli im zafundowac serious nightmares. W Warszawie to taka usmiechnieta przechadzka jeszcze bez swiadomosci dokad prowadzi.....w NY pelne wyuzdanie genitalia w pelnej"krasie",taneczny sex,ale oczywiscie to walka o rownosc......:(((
anonim2014.03.10 19:25
Mniemanologia nie pogrążaj się. Namawianie wierzącej osoby ,na udział w takiej manifie ,okraszonej hasłami pogardliwymi dla wiary ,której jest oddanym wyznawcą , diagnozuje zapaść intelektualną u namawiającego. Mało jest masochistów w tej kategorii. Takie marsze to: ani spotkanie towarzyskie , ani wyznanie wiary, ani wiec mędrców ,ani zbiorowe niańczenie dziatek.Nuda.Nawet jak dają za darmo balony z talonem to zza Kalisza i tak nic nie widać.
anonim2014.03.10 19:29
@Mniemanologia poza tym jakbyście mniej zaglądali , w takie nie lubiane przez was miejsca Ty i inni Piogale ,to emocje nie targałyby tak podatnym Ondraszkiem.
anonim2014.03.11 9:34
żenujący spektakl. Podobny do marszów Masonów w 1917 r w Rzymie obnoszących po forum Romanóm sztandar Lucyfera, z poniżonym Michałem archaniołem. Dlaczego nie nieśli - Powinni nieść można powiedziec nawet - czerwony sztandar z napisem "Lucyfer nas popiera - bracia cieszmy się dziś, radujmy się dziś, będziemy z nim razem świętować, nasze zwycięstwo, zwyciąstwo raju GENDER - w piekle" Ciekawe czy będzie im tak radośni gdy starość nadejdzie z świadomością, a może dziś już stanę na sądzie Bożym. Rozpacz pewnie ich ogarnie w tym momencie - tak jak Judasza!
anonim2014.03.14 10:09
@ Drow wymawiałam tuszę Kaliszowi ,bez pogardy.
anonim2014.03.14 16:05
@Mniemanologia ta sympatia do Ondraszka ,to Twoja własna nadinterpretacja.Raczej ironia lekko zawoalowana.
anonim2014.03.14 19:17
O jakiej miłości one mówią? Miłość to przede wszystkim odpowiedzialność, a nie kopulowanie z kim popadnie i ... przemilczę resztę. Potem są "niespodziewane" ciąże i pragnienie ich usuwania, czytaj zabijania nienarodzonych. Odpowiedzialność!