07.09.19, 17:00wolski_marcin_w_tyle_wizji_tvp.jpg

Marcin Wolski dla Frondy: Czy Schetyna zrezygnował z polityki?

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Premier Morawiecki powiedział, że „Grzegorz Schetyna zdezerterował z Warszawy przed Jarosławem Kaczyńskim, bo się przestraszył”. Czy faktycznie? 

Marcin Wolski, szef TVP2: Nawet jeśli, to i tak nie był to najistotniejszy powód. Istotą problemu nie jest Warszawa ani Wrocław (choć dla Schetyny start ze swojego matecznika będzie lepszy), ale sam Schetyna. Szef Platformy, mimo zademonstrowanej złości, uwierzył izraelskim ekspertom i przyjął do wiadomości - co jest chwalebne dla polityka - że jest główną przeszkodą, "szklanym sufitem”, który zatrzasnął się nad szansami wyborczymi Koalicji Europejskiej. 

Dlaczego?

Nie jest on przywódcą charyzmatycznym, nie ma dobrych notowań, i jak na polityka, wzbudza zbyt wiele negatywnych reakcji. Mimo, że ma jakiś pozytywny elektorat, to głosów wskazujących go negatywnie, jest zdecydowanie zbyt wiele. Pierwszym powodem jest tu zatem gra o całość losów jego formacji. Niewątpliwie uwierzył, że uda mu się powtórzyć manewr Jarosława Kaczyńskiego z poprzednich wyborów, który (ściśle mówiąc wykonał dwukrotnie) wystawił nikomu nie znanego Andrzeja Dudę, kiedy wszyscy spodziewali się, że będzie kandydował sam Kaczyński, a następnie po sprawdzonej w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, Beatę Szydło. Doradcy Schetyny stwierdzili, że można spróbować zastosować ten sam wariant. W tym działaniu jest oczywiście mnóstwo niekonsekwencji, ostatnio przypominaliśmy „W tyle wizji” jak to Schetyna atakował Kaczyńskiego, który usiłuje kierować rządem z „tylnego siedzenia”. W wypadku Schetyny jest to raczej sterowanie nie z „tylnego siedzenia”, co z bagażnika. 

Jaki będzie skutek usunięcia się w cień Schetyny? Czy podniesie to notowania Platformy?

Być może trochę tak, choć moim zdaniem jest już raczej za późno, by cokolwiek zmienić. Sondaże są różne, ostatni jest dla Schetyny przerażający, gdyż PiS notuje około 40% a Platforma ok. 20%. Istnieje szansa, że przy wyniku wyborczym być może zsumują się głosy oddane na lewicę oraz PSL i PiSowi będzie naprawdę trudno osiągnąć większość potrzebną do rządzenia krajem. Zakładają nawet taką wizję, trzeba zdawać sobie z tego sprawę, że raczej niemożliwe jest by Schetynie udało się przyciągnąć do siebie PSL i Kukiza. Komentatorzy polityczni zwracają uwagę, że w tej chwili Schetyna nie walczy o zwycięstwo a o przetrwanie, chodzi tu o wynik, który pozwoli zachować jakiś pakiet kontrolny na scenie politycznej. Wynik tej gry może być dużo gorszy niż Schetyna kalkuluje. 

Dlaczego?

Dlatego, że popełnił dwa elementarne błędy. Pierwszy, to zwrot Platformy na lewo (który de facto rozpoczął się już za Tuska, a za Kopacz nabrał rozpędu). Schetyna mimo, że na początku próbował zrobić coś z prawicową kotwicą, to w ostateczności ze względu na europejskie układy zwrócił się na lewo. W trakcie tego zwrotu utracił bardzo dużo elektoratu, który był mu wierny jeszcze od czasów Rokity i Płażyńskiego. Drugi zwrot to negatywna kampania, hejt, który absolutnie zniszczył wizerunek Platformy jako poważnej partii. Hałaśliwa narracja, atakowanie za wszystko, wszystko co złe to PiS wyraźnie się nie sprawdziła. 

Na przykład?

Choćby blokowanie przez Platformę przekopu Mierzei Wiślanej. Nie sądzę, by to Moskwa kazała jej to robić, raczej jest tak, że nawet jeśli odkryto by tam złoto, to politycy PO i tak uparcie byliby przeciwko, byle tylko mieć odmienne zdanie od polityków PiS. Nawiasem mówiąc, kuriozalne stwierdzenie pani Kidawy-Błońskiej, że „gdyby natura chciała, żeby tam był przekop, to by był” almanachu głupoty polskiej. Reasumując, nawet próba ocieplenia wizerunku za pomocą pani Kidawy-Błońskiej, nie pomoże w przykryciu tych dwóch, poważnych błędów PO. 

Szef PO przypomniał, że prezes PiS w dotychczasowych wyborach „mimo dużej liczby głosów - przegrywał już w wyborach w stolicy z Ewą Kopacz i Donaldem Tuskiem i to nie raz”. „Zostanie ‚zmiażdżony’ przez Małgorzatę Kidawę-Błońską. Przegra te wybory w Warszawie. Gwarantuję to - mówił lider PO-KO. Na ile realny jest ten scenariusz pisany przez szefa PO?

Nie jest to turniej piłki osiedlowej, tylko gra o cały kraj. Nie jest tu istotne czy prezes Kaczyński otrzyma dziesięć tysięcy głosów mniej od pani Kidawy, czy dwadzieścia tysięcy więcej. Istotny będzie wynik PiSu w skali całego kraju. To, że narazie PiS przegrywa w wielkim mieście jest sprawą do przepracowania w przyszłości. Przypomnę, że nasz kandydat przegrał w Warszawie z Rafałem Trzaskowskim w stosunku dwóch trzecich. Proporcje między Kidawą-Błońską a Kaczyńskim będą oczywiście inne, Warszawa jest jaka jest, jednak ogólny wynik zostanie policzony w skali kraju, o tym trzeba pamiętać. 

„Jeżeli będziemy mieli większość parlamentarną, która pozwoli stworzyć rząd Małgorzata Kidawa-Błońska zostanie premierem - podkreślił szef PO Grzegorz Schetyna. Zapewnił, że wtedy "nie sterowałby z tylnego siedzenia". "To najpoważniejsza różnica, która jest między PO i PiS" - dodał. Czy Schetyna naprawdę wierzy w taki scenariusz, czy kłamie, i walczy wyłącznie o swoją pozycję wewnątrz PO? 

Jeżeli nie sterowałby z „tylnego siedzenia”, to w systemie parlamentarno-gabinetowym powinien podać się do dymisji. Jeżeli Schetyna przestaje być „nadpremierem” to kim się staje? Szeregowym posłem? W standardach europejskich jest tak, że jak wygrywa jakaś partia, to premierem zostaje jej przywódca. Jeżeli Schetyna złożył takie zapewnienie, że nie będzie sterować, to w praktyce oznacza, że abdykuje z polityki, no chyba, że będzie kandydował na prezydenta (życzę mu wszystkiego najlepszego) bądź przyjmie honorowe marszałkostwo. Jak narazie wszystko to jest pisane „palcem na wodzie” - trzeba mu najpierw wygrać wybory. Do tej pory żaden sondaż na taką ewentualność nie pozwala. 

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze

anonim2019.09.8 14:05
LUDZIE UCIEKAJCIE OD TOTALNYCH i TĘCZOWYCH - NAWRACAJCIE SIĘ !! POPIERAJĄC ICH BĘDZIECIE WSPÓŁODPOWIEDZIALNI ZA ZŁO KTÓRE ONI PLANUJĄ (homomałżeństwa, adopcja dzieci przez homo, aborcja, deprawacja dzieci WHO-ideologia gender) - WYBORY już 13 października 2019 a - FATIMA OSTRZEGA - CUD SŁOŃCA - 13 października 1917 roku w Fatimie Matka Boża po raz szósty ukazała się trojgu portugalskim pastuszkom. Dzieciom towarzyszył ogromny tłum. Ludzie pobożni przyszli z nakazu sumienia, inni ze zwykłej ciekawości. Niektórzy znaleźli się tam z obowiązku służbowego. Trzy miesiące wcześniej Maryja zapowiedziała: W październiku powiem wam, kim jestem i czego chcę oraz dokonam cudu, który wszyscy zobaczą, aby uwierzyli. Wezwania Matki Bożej skierowane do ludzi oraz tajemnice, które otrzymały dzieci miały uzyskać potwierdzenie, które powinno przekonać każdego co do prawdziwości objawień. SURSUM CORDA - POLACY CHWYĆMY ZA RÓŻANIEC i DO URN, POGONIĆ TĘCZOWĄ ZARAZĘ - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI !!!
Zenon2019.09.7 21:45
"Schetyna - zniszczę cie" nie zrezygnował z polityki - tylko wyszło, że się kompletnie do niej nie nadaje! A rządzić lubi!!
KOCHAM POLSKE GLOSUJE NA PIS2019.09.7 21:04
DZIELNICOWY TO TY JESTES SZEREGOWYM ZYDEM JUDASZEM NA USLUGACH DIEDUSZKI SOROSZA.
567892019.09.7 19:14
Przypomnij sobie, z jakiego kraju pochodziła firma która wam robiła kampanię w 2015
JS2019.09.7 18:14
Jak Prawica wygra wybory i będzie samodzielnie rządzić i rozbisurmanią się jak PO-PSL to skończą jak tamci. I kto wróci ??? Odpowiedź jest oczywista. Pozdr.
12342019.09.7 18:05
Izraelska firma chowa Schetynę, Vega chciał przyłożyć rządowi, a przywalił opozycji. Mocny materiał. serdecznie zapraszamy :-) https://youtu.be/LesqFJ9zX7w
anonim2019.09.7 17:52
Oddał się działaniom parapolitycznym, polskie urzędy zostały zaatakowane donosami na przedsiębiorców, wymusza to działania urzędów i przed wyborami ma stworzyć wrażenie życia w państwie policyjnym, kontrolującym, gdzie nikt nie zna dnia ani godziny, a weseli pomysłodawcy uśmiechają się radośnie do swych ofiar od ucha do ucha, abyśmy nie podejrzewali ich roli w iście szatańskim procederze, wstyd!
Nowak-Stach-Albert-LechKeller vier dumme Atheisten2019.09.7 17:34
𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤-𝐒𝐭𝐚𝐜𝐡-𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭-𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 𝐝𝐮𝐦𝐦𝐞 𝐀𝐭𝐡𝐞𝐢𝐬𝐭𝐞𝐧 𝐮𝐧𝐝 𝐒𝐜𝐡𝐰𝐮𝐥𝐞𝐧 aj am 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲 end aj lajk sak dyks aj am 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤-𝐫𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐞𝐤 end aj law to sak putins dyk aj am 𝐫𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐞𝐤-𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤 end aj am from staten ajlend end kambrydzaj i szczam w gacie bo ZUS nie płaci za pieluchy
2019.09.7 17:36
Ciebie to jara, no nie? Strasznie jesteś pusty :) :) :)
Nowak-Stach-Albert-LechKeller vier dumme Atheisten2019.09.7 17:46
𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤-𝐒𝐭𝐚𝐜𝐡-𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭-𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 𝐝𝐮𝐦𝐦𝐞 𝐀𝐭𝐡𝐞𝐢𝐬𝐭𝐞𝐧 𝐮𝐧𝐝 𝐒𝐜𝐡𝐰𝐮𝐥𝐞𝐧 aj am 𝐫𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐞𝐤-𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤 end aj am from staten ajlend end kambrydz i szczam w gacie bo ZUS nie płaci za pieluchy
szcze na PiS i rydzykowi w ryj2019.09.7 17:25
Kaczyńskiemu jakoś pasuje bycie "szeregowym posłem" i bezkarnym władcą Polski bez żadnego trybu.
Nowak-Stach-Albert-LechKeller vier dumme Atheisten2019.09.7 17:22
𝐒𝐭𝐚𝐜𝐡-𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭-𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤-𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 𝐝𝐮𝐦𝐦𝐞 𝐀𝐭𝐡𝐞𝐢𝐬𝐭𝐞𝐧 𝐮𝐧𝐝 𝐒𝐜𝐡𝐰𝐮𝐥𝐞𝐧 aj am 𝐋𝐨𝐧𝐝𝐫𝐞𝐬 𝐍𝐨𝐯𝐚 end maj inglisz is most ekslent aj am 𝐋𝐨𝐧𝐝𝐫𝐞𝐬 𝐍𝐨𝐯𝐚 end aj łud lajk tu hef mucio dineros, bat aj am tu stupid aj am 𝐉𝐨𝐧𝐚𝐬𝐢𝐤 end aj lajk smeling szit aj am 𝐒𝐭𝐚𝐜𝐡 end aj lajk tu put maj fingers in old cunts end esols aj am 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤 and aj am a ruskis hore end szit iter aj am 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲 end aj lajk sak dyks aj am 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤-𝐫𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐞𝐤 end aj law to sak putins dyk aj am 𝐫𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐞𝐤-𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤 end aj am from staten ajlend end kambrydz aj am 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 end aj am a cunt
szcze na PiS i rydzykowi w ryj2019.09.7 17:20
Idealnie się żoliborski pokurcz ustawił. Za nic nie odpowiada jako szeregowy poseł a praktycznie rządzi wszystkim. Nic a nic nie wierzę w jego dobre intencje. Jest to człowiek przepełniony nienawiścią, chory na władzę. Człowiek który nie znosi żadnej krytyki do tego mściwy. Chyba nikt normalny nie ma wątpliwości o co mu chodzi. Jego marzeniem jest kraj w którym panuje dyktatura jednej partii jednego wodza czyli Kaczyńskiego. Dobiera sobie miernoty obsypuje zaszczytami i posadkami, którymi łatwo może sterować. Choć z drugiej strony jest zagadką że tak wielu ludzi uwierzyło w chore wizję tego człowieka. Niezbyt dobrze świadczy to o sporej części społeczeństwa.
I'm from Londres Nova2019.09.7 17:05
A pierwsza rata odszkodowań za "mienie bezspadkowe" płatna w roku 2020, pokryta zostanie środkami uzyskanymi ze sprzedaży Niemcom Wrocławia czy Szczecina?
czarna2019.09.8 0:34
W ramach domniemanego mienia dostaną kijów i lwów. Lwów cały wagon, a kijów ile na doope wlezie. Pamiętam jak ludzie siedzieli cicho jak sprzedawano majątek "za przysłowiową złotówkę", likwidowano miejsca pracy. Zachód w ten sposób likwidował konkurencję polską. Głupich nie trzeba siać, bo sami się rodzą. Zacznijcie myśleć i oceniać fakty. Skończcie gadać, że to co dostaje społeczeństwo to wasze pieniądze, żadne wasze. Pieniądze z budżetu nie marnotrawione, które nam społeczeństwu się należą żeby żyło się lepiej. Nie poniżajcie przeciwników, a przedstawiajcie argumenty.