29.10.15, 14:15Marek Ast (fot. YouTube)

Marek Ast dla Fronda.pl: Rząd PiS nie zwiększy podatków Polakom!

Tomasz Wandas: PiS obiecywał zwiększenie podatków dla dużych przedsiębiorstw. Pojawiają się plotki, że ustawa ma też uderzyć w małych przedsiębiorców polskich. Ile w tym prawdy?

Marek Ast: To nie jest prawda. Jeżeli chodzi o małych przedsiębiorców to planujemy obniżyć CIT do 15%, natomiast jak mówimy o podatkach to przede wszystkim o transakcjach bankowych w kontekście sklepów wielkopowierzchniowych. O zwiększaniu innych podatków nie ma w ogóle mowy.

Solidarna Polska i Polska Razem chcą po jednym ministrze, a co na to PiS, głowna partia Zjednoczonej Prawicy?

W tej chwili cały czas trwają rozmowy i wszystko zależy od Pani Beaty Szydło, jeżeli zostanie rekomendowana przez Prezydenta na Premiera. To ona będzie decydować o tym, kto będzie powoływany na funkcję Ministrów. Jeżeli będą to osoby spośród naszych koalicjantów to nie pozostanie nic innego jak się z tym zgodzić.

Dlaczego wniosek posłów PiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego przeszedł niezauważony? Przecież Trybunał jest zmuszony zająć się samym sobą a to, rzecz niesłychanie rzadka.

Niestety w Polsce tak prawo jest ustanowione, że nawet ustawy, które dotyczą Trybunału Konstytucyjnego, jeżeli wpływa wniosek o niekonstytucyjności to niestety musi być rozpatrzony przez Trybunał Konstytucyjny. Rzeczywiście jest to pewien kłopot i  Platforma Obywatelska, ustanawiając to prawo robiła to z całkowitą premedytacją przewidując porażkę. W pewnym sensie chciała w ten sposób zabezpieczyć się Trybunałem Konstytucyjnym. Teraz pozostaje mieć nadzieję, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, którzy de facto zostali powołani tuż przed końcem kadencji – naszym zdaniem z pogwałceniem konstytucyjności – po prostu będą rzetelnie wykonywać swoje obowiązki i orzekać zgodnie ze swoją wiedzą, sumieniem a nie zgodnie z poprawnością polityczną.

Co dla Polski oznacza brak Lewicy w Sejmie?

Dla Polski - niewiele. Ta postkomunistyczna lewica, która po raz pierwszy od 1989 roku się nie dostała myślę, że dosyć długo na ten rezultat pracowała. Natomiast na pozycjach absolutnie liberalno-lewicowych znajduje się dziś Platforma Obywatelska, która nota bene za taki kierunek zapłaciła cenę w ostatnich wyborach.

Rafał Ziemkiewicz napisał, że Antoni Macierewicz poradzi sobie z gangsterami, bo podobno jest w tym najlepszy, o jakich gangsterów mogło mu chodzić? 

To trzeba by było zapytać redaktora Ziemkiewicza jakich gangsterów miał konkretnie na myśli. Jeśli chodziło mu o wszelkie patologie na styku polityki, władzy, gospodarki to w sensie szeroko rozumianym można to wszystko podciągnąć pod miano gangsterki. Myślę, że właśnie to miał na myśli Pan Ziemkiewicz.

Natomiast czy panaceum na to będzie Antoni Macierewicz czy jakakolwiek inna osoba – chcę na marginesie dodać, że żaden rząd bezpośrednio nie odpowiada za zwalczanie przestępczości – po pierwsze dlatego, że Platforma Obywatelska zniosła połączenie stanowiska Ministra Sprawiedliwości z instytucją Prokuratora Generalnego, także dzisiaj Prokuratura jest oderwana od Ministerstwa Sprawiedliwości. W takim wypadku Prokuratora Generalna jest odpowiedzialna za ściganie przestępców. Do objęcia funkcji Ministra Spraw Wewnętrznych nominowany jest min. Mariusz Błaszczak, także ciężko powiedzieć w jakim sensie Antoni Macierewicz miałby odpowiadać za ściganie kogokolwiek.

Uda się Wam zrealizować obietnice i zmienić Polskę?

Bardzo głęboko w to wierzymy, gdybyśmy w to nie wierzyli to nie podejmowalibyśmy tego wysiłku konstruowania programu i takiej ośmioletniej ciężkiej walki o naprawę Rzeczypospolitej. W opozycji było to bardzo trudne, w tej chwili mamy instrumenty i jeżeli nie uda się to teraz kiedy mamy większość w Sejmie i Senacie to nie uda się nigdy. Będziemy robili wszystko aby zrealizować obietnice w sferze społecznej i gospodarczej. Ogólnie będziemy robić wszystko aby uzdrowić Polskę jako taką, w szerokim rozumieniu tego słowa. Prezes wielokrotnie podkreślał kwestie pakietu klimatycznego i przywróceniu właściwej roli opozycji. W okresie ostatnich ośmiu lat opozycja była przecież absolutnie szykowana zarówno przez siły zasiadające w Sejmie jak i  media. Naprawdę mamy bardzo dużo do zrobienia ale nie po to tyle się staraliśmy aby to zepsuć.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

<<< AUTENTYCZNE RELACJE Z .... ZAŚWIATÓW. ZOBACZ! >>>


Komentarze

anonim2015.10.29 17:12
Na żadnym portalu nie spotkałem się z takimi reklamami, które prawie uniemożliwiają poruszanie się po portalu. Ten portal zaczyna spadać na psy