29.07.14, 18:43Marek Jurek (fot. archiwum)

Marek Jurek dla Fronda.pl o deklaracji wiary nauczycieli: Dziś bardzo potrzebne są publiczne deklaracje wierności wobec zasad

Portal Fronda.pl: Deklaracja wiary nauczycieli, choć na razie jest tylko projektem stworzonym przez blogera, wywołuje niemałe emocje. Głos w sprawie pomysłu stworzenia takiego dokumentu zabrała już prof. Magdalena Środa, minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska i prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wszystkie te wypowiedzi utrzymane są w duchu niezwykle krytycznym, jakby stworzenie deklaracji wiary nauczycieli miało wywołać wojnę ideologiczną w szkołach. Czy rzeczywiście jest czego się bać?

Marek Jurek:Atak ten – to atak nie tylko na wartości cywilizacji chrześcijańskiej, ale również na normy prawne, które jej zawdzięczamy i na same rządy prawa. Środowiska lewicowo-liberalne stroją się w kostium legalizmu – tymczasem tak naprawdę dążą do unieważnienia polskiego prawa, wobec którego nadrzędne mają się stać ideologiczne normy poprawności liberalnej. Kultura chrześcijańska jest wartością konstytucyjną Rzeczypospolitej. To Konstytucja wyraża wdzięczność „naszym przodkom (…) za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu” i zobowiązuje Rzeczpospolitą by tę kulturę „przekazać przyszłym pokoleniom”. Również ustawa o systemie oświaty zobowiązuje szkoły do respektowania chrześcijańskiego systemu wartości. Dziś bardzo potrzebne są publiczne deklaracje wierności wobec tych zasad.

Skąd więc te ataki na sam pomysł stworzenia deklaracji? Chodzi o to, by zdusić projekt w zalążku?

Rząd i wspierające go środowiska podejmują działania coraz bardziej wywrotowe, chcąc krzykiem unieważnić organiczny związek polskiej państwowości z cywilizacją chrześcijańską. Widzieliśmy jak władza wywracała prawo w sprawie prof. Chazana. Wybitnego lekarza zwolniono z pracy, żeby zastraszyć lekarzy i wmówić im obowiązek aborcyjnej kolaboracji. Ale z czego tę dyspozycję wyprowadzają? Z kompletnie wymyślonego założenia, że dzieciobójstwo prenatalne jest „świadczeniem zdrowotnym”. Legalistów udają ludzie ignorujący najoczywistsze normy prawne, jak na przykład jasne potwierdzenie w polskim prawie człowieczeństwa dziecka poczętego, w kilku ustawach. Nie jestem pozytywistą i nie wymagam od nich, by zgadzali się z prawem, którego racji nie rozumieją – ale niech nie pozują na legalistów, skoro prawo ignorują. Oczywiście my musimy czynić prawo lepszym i bardziej jednoznacznym (jak to zaproponowała np. komisja kodyfikacyjna prof. Zolla) – społeczne tworzenie prawa to natura demokracji i polityki w ogóle, ale musimy też odwoływać się do norm prawnych, które stworzyliśmy dla realizacji dobra wspólnego. Po to je tworzyliśmy, po to o nie walczyliśmy.

Po co nam ewolucjonizm, po co w ogóle nauka? Wystarczy teologia; rozpisze się ją na kilka zajęć w tygodniu i dopełni przedmiotami niekontrowersyjnymi na przykład pływaniem lub matematyką (choć matematyka też jest niebezpieczna bo uczy myśleć). Znamy przecież z historii jakieś średniowieczne wzorce edukacji bezpiecznej dla Kościoła i hierarchów, to się je zaszczepi w polskiej szkole. Mamy tylu księży w Polsce, że spokojnie znajdziemy dla nich zatrudnienie” - mówi o deklaracji wiary nauczycieli prof. Magdalena Środa. Jej zdaniem, każdy nauczyciel, który podpisze dokument powinien być zwolniony.

Dziwię się profesor Środzie. Jesteśmy rówieśnikami i Profesor doskonale pamięta czasy, gdy teologii nie było na uniwersytetach i gdy nauczycieli wyrzucano ze szkół. Mojej mamie odmówiono prawa do pracy, bo koleżanka (wydawałoby się, że normalna koleżanka) powiedziała, że kobieta, która tak wychowała syna nie powinna pracować w „socjalistycznej szkole”. Zawsze będziemy – jak mówi właśnie Konstytucja – „pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane”. My będziemy pomni, ale nasi oponenci są najwyraźniej niepomni tych czasów hańby. Restauracja praw kultury chrześcijańskiej była najzupełniej zasadniczym elementem odbudowy wolności w Polsce. Ale o wolności musimy zawsze pamiętać, że jest dana i zadana, jak mówił św. Jan Paweł II. To dobrze, że budzi się opinia chrześcijańska, by to zadanie wolności wypełnić.

Głos ws. deklaracji wiary nauczycieli zabrał także prezes ZNP Sławomir Broniarz. Jego zdaniem, nie ma potrzeby tworzenia żadnych nowych regulacji, bo wszystko to jest już zapisane w prawie oświatowym i Karcie Nauczyciela. Co więcej, zdaniem Broniarza, pomysł deklaracji wiary nauczycieli jest jeszcze gorszy, niż konflikt ideologiczny, jaki do szkoły rzekomo wprowadził Roman Giertych, kiedy był ministrem edukacji.

Związek Nauczycielstwa Polskiego był ramieniem władzy w okresie PRL. I jak widać – przewodniczący Broniarz podobnie widzi rolę ZNP w państwie PO. Tymczasem to, czego dziś najbardziej potrzebujemy w szkołach – to zachowanie i odbudowa tego ethosu nauczycielskiego, który kształtował szkolnictwo w czasach Drugiej Rzeczypospolitej. To tamta szkoła wychowała pokolenie wojenne, pokolenie, które dobrze zdało egzamin wojny i podwójnej okupacji. Jeżeli chcemy szkoły, która wychowuje – musimy stać po stronie wartości, które chcemy przekazać.

Rozmawiała Marta Brzezińska-Waleszczyk

Komentarze

anonim2014.07.29 18:50
"Dziś bardzo potrzebne są publiczne deklaracje wierności wobec zasad". Zgadzam się. Deklaruję wierność Konstytucji i zasadzie państwa neutralnego światopoglądowo.
anonim2014.07.29 19:19
Polska będzie katolicka, albo nie będzie jej wcale.
anonim2014.07.29 19:41
Nauczanie dzieci, że człowiek został ulepiony z gliny 10 000 lat temu powinno być karane. I to surowo. Biblię należy włączyć do kanonu mitów i legend, a nie czerpać z niej "wiedzę" o świecie. Ludzie, którzy składają deklarację wiary powinni najpierw złożyć deklarację pod przysięgą, że dokładnie znają treść całego starego testamentu, a nie tylko miłych dla ucha psalmów. W starym testamencie roi się od kazirodztwa, zbrodni i zwykłych absurdów. Kiedy zaczniecie, katolicy, czytać biblię z perspektywy normalnego, wrażliwego człowieka?
anonim2014.07.29 19:43
Nie tylko nauczyciele ! Uważam że na księży powinni być wyświęcani tylko ci alumni którzy złożą deklarację wiary
anonim2014.07.29 20:03
Bereniko, jesteś potwornie ograniczona umysłowo. Ale cóż, można żyć mając do dyspozycji zwój nadgardzielowy, zwój podgardzielowy i obręcz okołogardzielową. Wiele stworzeń tak funkcjonuje. Jedyna różnica to taka, że one głupio nie drą gardzieli.
anonim2014.07.29 20:17
1. Państwo ma służyć realnie istniejącym obywatelom, którzy to państwo powołali do istnienia.. Nie istnieją obywatele "neutralni światopoglądowo". Zatem taki twór jak "państwo neutralne światopoglądowo" jest tworem absurdalnym gdyż służy obywatelom, którzy nie istnieją. Stąd zasada państwa neutralnego światopoglądowo jest zasadą absurdalną. 2. Biblia nie jest "źródłem wiedzy o świecie" w zakresie nauk szczegółowych takich jak fizyka, chemia, biologia, historia, geografia, kosmologia czy antropologia. Biblia zawiera dane Objawienia Bożego, którego celem jest doprowadzenie ludzi różnych epok i różnych kontynentów do zbawienia. Pogłębione i poprawne studium Biblii jest niezbędne do tego aby w pełni zrozumieć przekaz zawarty w jej treści. 3. Deklaracja wierności wobec zasad nie musi stać w sprzeczności z praktyczną wiernością wobec tychże zasad.
anonim2014.07.29 20:23
Głupie ludzie. Przed "arabską wiosną" muzułmanie posyłali swoje dzieci do szkół prowadzonych przez katolickie zakony od Syrii po Tunezję. Tak samo zdarza się z protestantami w Stanach, czy Australii. Wszędzie, gdzie ludzi stać wybierają nieneutralne światopoglądowo placówki katolickie, tylko głupim nienawistnikom, którzy dla własnej wygody porzucają Kościół w katolickim kraju katolicy przeszkadzają w edukacji.
anonim2014.07.29 20:39
@Gandalf 1. Istnieją obywatele neutralnie światopoglądowo - na przykład ja.
anonim2014.07.29 20:46
Na gimbazie, która filozofii nie miała, zawsze można polegać. Zawsze coś śmiesznego chlapną.
anonim2014.07.29 21:04
każdy ma sumienie którego nie da się zagłuszyć
anonim2014.07.29 21:12
Dawid; pełna zgoda!
anonim2014.07.29 21:14
J.Ty "Deklaruję wierność Konstytucji i zasadzie państwa neutralnego światopoglądowo." Tego rodzaju deklaracja już jest jakąś deklaracją światopoglądową. Bredzisz.
anonim2014.07.29 21:47
"bo my uważamy że Polska powinna być katotalitarnym katostanem". To zdanie wyraża wyłącznie pogląd osoby, która tego rodzaju brednię napisała. Co najwyżej to zdanie może wyrażać także poglądy innych osób, które takie brednie głoszą. "Władca Pierścieni" jest trylogią napisaną przez jednego człowieka na przestrzeni kilkunastu lat. Biblia, jest dziełem pisanym przez niezliczoną ilość autorów przez ponad tysiąc lat. Próby porównywania trylogii Tolkiena z dziełem pokroju Biblii świadczy co najmniej o braku elementarnego wykształcenia w zakresie literatury, charakteryzującego osobę, która ucieka się do tego rodzaju porównań.
anonim2014.07.29 22:10
Tomcat Biblia nie jest prostym sylogizmem ani tym bardziej nie jest złożonym algorytmem. Podobnie jak sens ludzkiego życia nie jest prostym sylogizmem i nie da się go sprowadzić do jakiegoś nawet najbardziej złożonego algorytmu. Szukanie odpowiedzi na pytania o sens ludzkiego życia zakłada konieczność rozumienia wielu "sprzeczności". Stąd Biblia będąca odpowiedzią na pytania dotyczące sensu ludzkiego życia nie jest wolna od wielu "sprzeczności". Właściwe rozumienie Biblii domaga się właściwego rozumienia wielu "sprzeczności". Biblia jest Księgą Życia a nie jakimś prostym sylogizmem czy nawet bardzo złożonym algorytmem.
anonim2014.07.29 22:21
"Biblia nie jest prostym sylogizmem ani tym bardziej nie jest złożonym algorytmem..." Te samo możemy powiedzieć o Mahabharacie.
anonim2014.07.29 22:22
@D Dziękuję, smakowała. Nic już w ogródku nie zostało :( Dziś musiałem zadowolić się sałatką z pomidorami i winegret.
anonim2014.07.29 22:24
@Gandalf Ale brednie :( Skoro sprzecznosci maja byc wartoscia .. to dowolnie kazde "dzielo" moze byc ksiega objawiona. @ Epifan Jakies kopleksy wychodza ? Wogole to wiele tu nawiedzonych pseudo katolikow (wydaje mi sie ze to taka pieta kolumna - pisac skonczone debilizmy podszywajac sie pod katolika aby normalni ludzie mysleli ze katolicy to nwiedzeni idioci) Ba ! Kiedys myslalem ze hitem jest Kropelka to jednak zmieniam zdanie tworem totalnie odrealnionym jest Epifan ... ciekawe czy ktos go pobije :) A do Pana Marka Jurka mam tylko jedno ... spoko uczciwy czlowiek ale traci kontakt z rzeczywistoscia ... moze kazdego z nas czeka to na starosc kto wie...
anonim2014.07.29 22:27
@Gandalf "Biblia nie jest prostym sylogizmem ani tym bardziej nie jest złożonym algorytmem. Podobnie jak sens ludzkiego życia nie jest prostym sylogizmem i nie da się go sprowadzić do jakiegoś nawet najbardziej złożonego algorytmu." Trafniej nie mógłbym tego ująć. Obawiam się jednak, że do osobników pokroju AirWolf, czy Tomcat musisz pisać bardziej dosadnie, bo inaczej nie zrozumieją. W ogóle kim oni są, dyskutowałeś już z nimi? Opłaca się z nimi wdawać w dyskusję?
anonim2014.07.29 22:47
Kilret O tym że Tomcat i AirWolf są kompletnymi idiotami wiem lepiej niż Ty. Problem polega na tym, że ani Tomcat ani AirWolf nie są w stanie pojąć kompletności własnych idiotyzmów. Czasem slużę im pomocą w tym względzie ale niestety nawet moje wysiłki zwykle pozostają bezowocne. Opór materii w przypadku tych idiotów jest ponad ludzkie możliwości.
anonim2014.07.29 22:56
"Sorry ale dla mnie to czysty debilizm," Zgadzam się! Trudno, żeby dla debila cokolwiek nie było debilizmem. Debile tak już mają. Nie przejmuj się...
anonim2014.07.29 23:02
"Skoro sprzecznosci maja byc wartoscia .. to dowolnie kazde "dzielo" moze byc ksiega objawiona. " To, ze życie ludzkie jest pełne sprzeczności wcale nie oznacza że jest ono pozbawione wartości. Co do Objawienia. Objawienie jest konkretnym Słowem Boga skierowanym do konkretnego człowieka a nie tylko jakimś "dowolnym dziełem" skierowanym przez dowolnych ludzi do dowolnych ludzi.
anonim2014.07.29 23:04
*Neutralność światopoglądowa nie jest możliwa z tej prostej przyczyny, iż sama jest elementem jakiegoś światopoglądu. W związku z tym jest to postulat wewnętrznie sprzeczny. *Twierdzenie iż światopogląd religijny nie może się mieszać do tego, czy tamtego, a naukowy, czy polityczny, jest nieuzasadnione, albo jest po prostu elementem kolejnego światopoglądu... *wg konstruktywistów i nie tylko nawet wiedza naukowa musi być uwikłąna w światopogląd. Zresztą już samo rozdzielenie wiedzy od światopoglądu jest elementem światopoglądu, itd... Stąd *.. Literatury nie da się naukowo udowodnić, pisania, czytania też nie, i innych prostych rzeczy, od których trezba zacząćedukację. Na początku dziecko myśli światopoglądowymi schematami i bez nich nie da się dziecka przeprowadzić do poziomu naukowego myślenia. To długi proces który mało kto przez całą edukację osiąga. Bo nie każdy chce, i powinien być naukowcem... NA początku trzeba uczyćco to jest ziemia, niebo, kwiatuszki, tu zawsze nauczyciel wejdzie w konflikt z dzieckiem z domu religijnego, bo tam uczono mitologii katolickiej, czy muzułmańskiej. Twierdzenie, że trzeba zawiesić tą wiedzę będzie dla dziecka niezrozumiałe. No i nie będzie neutralne światopoglądowo, bo samo będzie elementem światopoglądu. Zadanie niemożliwe. Stąd pozostaje nam państwo wyznaniowe i szkoły wyznaniowe, nie da się inaczej. Tzn dzisiaj teżjest wyznaniowe, tylko niekoniecznie wyznania religijnego, ale tego "neutralnego", za którym kryjąsiękonkretne światopogląowe załozęnia .Zresztą twierdzenie, zęświatopoglą religijny nie możęsięmieszać, a inne niereligijne jest zupełnie nieuzasadnione, jest elementem światopoglądu... Konflikt jest tu nieusuwalny. Bo zasady ustalone jako "wspólne", "uniowersalne", "neutralne", zawsze mogą kogoś razić i tego nie przewidzimy: http://www.fronda.pl/forum/o-panstwie-wyznaniowym-na-pozegnanie,40449.html
anonim2014.07.29 23:10
Tomcat Umiesz liczyć do 10? to się robi tak: jeden, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, siedem, osiem, dziewięć, dziesięć. Rozumiesz? A teraz udowodnię Ci że dwa plus dwa równa się cztery. Wkładasz do jednego pudełka patyczki licząc: jeden, dwa. Wkładasz do drugiego pudełka patyczki licząc: jeden, dwa. Wsypujesz zawartość obydwu pudełek do trzeciego pudełka i liczysz wszystkie patyczki: jeden, dwa, trzy, cztery. Tym sposobem masz udowdnione biedaku że dwa plus dwa równa się cztery! Prawda jakie to proste?! Tyle tylko że życie ludzkie nie jest tak proste jak dwa plus dwa. Ale tego taki prostak jak Ty nigdy nie będzie w stanie udowodnić. Do tego potrzeba nie płytkiego prostactwa ale głębokiej prostoty.
anonim2014.07.29 23:14
To że Biblia, jest dziełem pisanym przez niezliczoną ilość autorów przez ponad tysiąc lat, nie oznacza, że Biblia nie jest efektem objawienia kierowanego do niezliczonych autorów przez wiele setek lat. Nie ma w tym żadnej sprzeczności.
anonim2014.07.29 23:28
MatkaGorow Nie ma możliwości "oświecenia" człowieka, który prosi o oświecenie odwracając równocześnie wzrok od światła uporczywie pogrążając się w ciemności.
anonim2014.07.29 23:29
@Gandalf Wydaje Ci się, bo nie rozróżniasz dwóch podobnie się nazywających, ale zdecydowanie różnych rzeczy. Ja nie deklaruję braku światopoglądu, tylko neutralność światopoglądową. Dokładniej, w zakresie w jakim biorę udział w podejmowaniu formalnych rozstrzygnięć dotyczących innych ludzi, robię to nie biorąc pod uwagę ich światopoglądów. Nikt nie ma u mnie ani forów ani tyłów z powodu wyznawania tewj czy innej religii albo jej niewyznawania, itp. Na przykład, gdybym miał coś rozstrzygnąć, dotyczącego Ciebie i (powiedzmy) Tomcata, przy identycznych przesłankach formalnych decyzje byłby również identyczne, niezależnie od tego, do którego z Was jest mi osobiście bliżej światopoglądowo. Co więcej, nawet nie próbowałbym się dowiedzieć, jakie macie światopoglądy.
anonim2014.07.29 23:40
Tomcat Dziecinko: Biblia niczego nie "mówi". Biblia zawiera świadectwo wielu autorów biblijnych, z których jedni dawali świadectwo wiary płynącej z Objawienia, wyrażając je na drodze słowa mówionego, inni dawali świadectwo wiary płynącej z Objawienia wyrażając je na drodze słowa pisanego. Wszyscy ci ludzie byli odbiorcami tego samego Objawienia Bożego, kierowanego do wielu ludzi, na wiele różnych sposobów, żyjących w wielu różnych okresach historycznych, znajdujących się w wielu różnych sytuacjach egzystencjalnych. Ale nie przejmuj się. Ja zawsze wiedziałem że Ty jesteś idiota. Dlatego zajmij się liczeniem patyczków, także, tych zakleszczonych. A pytania dotyczące Biblii zostaw ludziom bardziej "rozgarniętym" do Ciebie. Poniał..?
anonim2014.07.29 23:51
"w zakresie w jakim biorę udział w podejmowaniu formalnych rozstrzygnięć dotyczących innych ludzi, robię to nie biorąc pod uwagę ich światopoglądów." Kochany Twój "zakres" i Twoje "rozstrzygnięcia" są tylko i wyłącznie Twoim "zakresem" i Twoimi "rozstrzygnięciami. Będziemy żyli w zgodzie jak ten swój "zakres" i swoje "rozstrzygnięcia" będziesz stosował wyłącznie do swojej własnej osoby, wyłączając moją osobę z tych swoich "zakresów" i tych swoich "rozstrzygnięć". Mnie osobiście te Twoje "zakresy" i te Twoje "rozstrzygnięcia" dotyczą tyle samo co śnieg, który stopniał pięćdziesiąt lat temu. Masz pełną jasność w temacie? I radzę Ci Dziecinko przemyśl sobie "formalnie" co masz mi do powiedzenia zanim zarzucisz mi że ja czegoś z Twoich bredni nie rozumiem. Bo tak się składa, że ja Twoje brednie doskonale rozumiem i dlatego właśnie nazywam je bredniami.
anonim2014.07.30 0:01
"Władca Pierścieni jest ciekawy, napisany genialnym językiem i nie zaprzecza sam sobie na co drugiej stronie." Tego rodzaju recenzja trylogii Tolkiena w najmniejszym stopniu nie obala tezy wskazującej na kompletną ignorancję, indolencję i brak elementarnego wykształcenia humanistycznego w wydaniu człowieka, który w tak nieudolny sposób zabiera się do porównywania Biblii będącej zbiorem wielu najprzeróżniejszych, gatunków, rodzajów, stylów i form literackich, pisanych przez całe stulecia, przez wielu autorów z jedną Trylogią napisaną przez jednego autora w ciągu kilku czy kilkunastu lat. Żenada!
anonim2014.07.30 0:03
Strasznie duzo jadu saczy sie w tym watku :P Chcialabym zauwazyc ze nikogo nie przekonasz do swoih pogladow nazywajac go "dziecinka", "idiota" czy "polglowkiem". Drodzy forumowicze, czy jesli popelnicie w czasie jazdy samochodem jakis blad a kierowca za wami zaczyna trabic i rzucac wiachami przeklenstw to waszym odruchem chyba nie jest "ale mi przykro ze przeze mnie ten pan/ ta pani dojedzie do celu dwie sekundy pozniej, ta osoba ma racje, popelnilem blad i powinienem przeprosic"? Obrazaniem przeciwnika nic nie osiagniecie, wiedzieli to doskonale Jan Pawel 2, Martin Luther King czy Mahatma Gandhi.
anonim2014.07.30 0:19
Anna88 Twoja naiwność polega na tym, że Tobie wydaje się, że takim ludziom jak Tomcat czy AirWolf chodzi o jakieś "przekonywanie" czy "argumentowanie". Nic podobnego! Im chodzi tylko i wyłącznie o tanią, prostacką, postubecką propagandę. Jeżeli komentuję wypowiedzi tych prymitywnych postubeckich politruków, to tylko i wyłącznie po to aby wykazać publiczności cały prymitywizm działań tych tanich frondowych cwaniaczków.
anonim2014.07.30 0:25
Anna88 Obrazić można jedynie takich ludzi, którzy zachowali jakieś poczucie osobistej godności, kultury przyzwoitości, honoru. Tacy ludzie jak Tomcat i AirWolf to tanie płatne trole, które zatraciły w sobie zdolność dostrzegania w sobie jakichkolwiek wyższych wartości taplając się bezustannie we własnych rzygowinach. Oni najwidoczniej to lubią...
anonim2014.07.30 0:29
"wyjsc ze swojego zascianka" Człowiek, który na jednym poziomie stawia takie dzieło jakim jest Trylogia Tolkiena z takim dziełem jakim jest Biblia, nie ma szans na wyjście z zaścianka. Taki człowiek do końca życia będzie męczył się z wyjściem z obory. I małe są szanse że kiedyś mu się to uda.
anonim2014.07.30 0:36
AirWolf Wróć się dziecnko do gimnzajum, weź podręcznik do religii z pierwszej klasy i tam znajdziesz bardzo skrócony wykaz wielu form literackich jakie znalazły zastosowanie w Biblii. Potem zajrzyj do przypisów, przestudiuj kilka fachowych komentarzy biblijnych a następnie spróbuj znowu coś zaszczekać na Frondzie. Szczeniaku. Skompromitowałeś się potwornie porównując Biblię do Trylogii Tolkiena ale porównywanie Biblii do tekstu Konstytucji jakiegoś państwa albo do przemówienia jakiegoś polityka, to jest już poziom poniżej wszelkiej kompromitacji. Czy Ty chłopie już za grosz ani ambicji ani wstydu nie masz? Że rozumu nie masz to wszyscy widzą jak na dłoni ale żeby aż tak się ośmieszać..???
anonim2014.07.30 1:35
AirWolf nie przepuści żadnej okazji zrobienia z siebie idioty. Zestawienie z Trylogią Tolkiena w żaden sposób nie może deprecjonowac Biblii, bo autor Trylogii czerpał wprost inspirację ze Słowa Bożego. Podobnie jak Narnia Lewisa, dzieło Tolkiena jest katechezą dla młodych chrześcijan, a sam autor to ultrakonserwatywny katolik.
anonim2014.07.30 6:32
Wlasciwie nie wiem po co sie wtracam. Zdalam sobie sprawe ze wszyscy sie tu doskonale bawicie :D Niech Fronda otworzy bar dyskusyjny gdzies w Warszawie, tylko ochrony trzebaby sporo zatrudnic, coby sie dyskutanci nie pozabijali.
anonim2014.07.30 8:06
Ogólnie słuszne bla, bla, bla... ale w praktyce niestety bronienie zasad polegało na tym, że się w 1989 roku tow.Jaruzelskiego poparło na prezydenta.
anonim2014.07.30 9:00
bird AirWolf nie musi robić z siebie idioty bo jest idiotą w każdym calu i to niezależnie od tego co jeszcze tu nagryzmoli. Zwrócenie mu uwagi na to że Biblia jest dziełem zupełnie innego rodzaju niż taka czy inna powieść takiego czy innego autora nie zakładało, że wartość Biblii polega tylko i wyłącznie na tym, że Biblia jest efektem długiej pracy wielu autorów. Ani ilość autorów, ani długotrwały proces powstawania Biblii nie są jedynymi elementami świadczącymi o wartości tego wyjątkowego dzieła (choć niewątpliwie tego rodzaju elementy mają także swoje znaczenie). Wartość Biblii wynika przede wszystkim z jej przesłania, które dla takich tępogłowych półgłówków jak AirWolf jest całkowicie niedostępne. No ale cóż jak czyjeś zainteresowania literackie, filozoficzne, religijne, duchowe czy ezgystencjalne osyclują pomiędzy powieścią Tolkiena, historią spidermana czy tekstami jakichś polityków, to nie ma się czemu dziwić . Niektóre tępogłowe stworzenia żywe mają to do siebie że nigdy nie wychylają nawet końcówki swojego ryja poza próg obory a jedynym ich horyzontem myślowym jest brzeg koryta wypełnionego jakimś ciężkostrawnym obrokiem. Przykre że Air Wolf sam, się wpisuje w tego rodzaju charakterystykę własnej mentalności.
anonim2014.07.30 10:01
@Gandalf Ani od Ciebie ani ode mnie zależy, czy będę rozstrzygał coś w Twojej sprawie. Decyzje innych instancji mogą to spowodować (choć prawdopodobieństwo jest zapewne nieduże). Ale nawet to, że starasz się być dla mnie uszczypliwy i niegrzeczny nie będzie miało wpływu na to, co zrobię. A jeśli mimo to się będziesz obawiał, to na wszelki wypadek nie ujawniaj, że jesteś Gandalfem. Wprawdzie nic to nie zmieni, ale poczujesz się pewniej. @Tomcat Gdyby wyszło, że wiesz więcej, to przesłanki formalne byłyby inne.
anonim2014.07.30 10:10
Biblia konstytuuje naszą cywilizację. W przypadku literatury zwyczajnie wypełnia ją treścią. Czym byłby taki Tolkien gdyby nie odniesienie Góry Przeznaczenia do Golgoty, wędrówki Froda do Drogi Krzyżowej, chrześcijańskiego rozumienia grzechu i ludzkiej natury do pokusy Pierścienia Władzy? Zwykłą opowiastką fantasy i do tego dzieło profesora z Oxfordu sprowadzają współcześni barbarzyńcy. Zresztę nie tylko literatura, ale europejska sztuka w całości opiera się na Biblii. Pierwszy z brzegu przykład- Pieta MA, czy to nie jest aby doskonała grecka forma wypełniona, podniesiona do rangi arcydzieła Biblijną treścią? Biblia, ten czasami pod względem formy fatalny, zbiór historii z dawnych lat jest dla nas wszystkim, a my bez Biblii, jako zbiorowość, niczym.
anonim2014.07.30 10:36
Nie potrzebna jest deklaracja wiary katolickich nauczycieli
anonim2014.07.30 11:44
Deklaracja nie jest potrzebna, trzeba realizować a nie tylko deklarować.
anonim2014.07.30 12:42
A ja myślę, że żyjemy w czasach pomieszania pojęć i relatywizacji wartości taka deklaracja jest bardzo potrzebna. Katolicy, chrześcijanie, ludzie przynależący do łacińskiej cywilizacji muszą się policzyć.
anonim2014.07.30 15:32
AirWolf Epitety jakimi Cię tu obdarzam są przejawem mojej miłości bliźniego w takim dokładnie stopniu w jakim obrazują one stan Twojej intelektualnej, kultury, Twojej inteligencji, wiedzy i wykształcenia. Miłość bliźniego nie przejawia się w lęku, zakłamaniu, fałszywych kompromisach ani w żadnej innej formie bezmyślnego schlebianiu bliźniemu. Miłość bliźniego wyraża się także w tym że bliźniemu, który wypowiada się jak półgłówek, głupek, postubecki politruk czy ścierwojad pospolity wykazuje się to w sposób jasny wyraźny, dobitny, bezkompromisowy i rzetelny. Twoje erytsyczna sztuczka polegająca na podstawieniu słowa "Spidermen", pod słowo "Biblia" po raz kolejny potwierdza tezę według której poziom Twojej kultury intelektualnej, inteligencji wiedzy oraz wykształcenia niczym nie różni się od tego poziomu jaki prezentuje przeciętny postubecki politruk. W tej erystycznej sztuczce nadal brniesz w ślepą uliczkę, jaką jest próba porównywania takiego dzieła jakim jest Biblia, tym razem już nie do powieści znakomitego pisarza ale do zwykłego komiksu. Stosowanie tego porównań jednoznacznie wyklucza Cię z możliwości prowadzenia jakiejkolwiek rozumnej dysputy z jakimkolwiek wykształconym i rozumnym człowiekiem. Obrona jakichkolwiek tez w starciu z człowiekiem, który reprezentuje tak niski poziom kultury intelektualnej jak Ty nie ma najmniejszego sensu, zawsze będzie ona tożsama z wysiłkiem króla Syzyfa. Poniał tawariszcz..?
anonim2014.07.30 15:38
MatkaGorow A wiesz, że w Biblii jest napisane że Matka Gorow to jest idiota? Nie wiesz? To "czytaj" dalej Biblię tak jak ją "czytasz" do tej pory a na pewno kiedyś się tego "doczytasz". Poniał tawariszcz..?
anonim2014.07.30 15:43
J.Ty Tak się akurat składa że ja nie mam się czego obawiać natomiast Twoje "czysto formalne formalizmy stanowią jedynie czysto formalne potwierdzenie Twoich czysto formalnych formalizmów". Jednym słowem Twoje gadanie i Twoje pisanie zawiera w sobie tyle samo merytorycznej treści ile oceanów słonej wody znajduje się w jądrze planety ziemia. Poniał tawariszcz?
anonim2014.07.30 15:46
"Szykujecie się do boju że musicie się policzyć?" Oczywiście, że tak. To Chrystus powiedział, że przyniósł miecz na ten świat. Bóg jest miłością i jest Bogiem zazdrosnym- czytaj na pierwszym miejscu ("Nie będziesz miał bogów cudzych..."). Taka relacja wymaga pełnego zaangażowania i wyklucza kompromis.
anonim2014.07.30 16:48
AirWolf Dziecinko, tak się składa że będąc katolikiem nie "wymordowałem" żadnego plemienia pogan. Nie oznacza to jednak, że nie dałbym Ci w realu w mordę, nawet bez konieczności dopuszczania się na Tobie mordu. Taki gest w odniesieniu do Twojej żałosnej postaci, byłby w moim wykonaniu taką lekcją pokory, jakiej zarozumiały bydlaku w życiu jeszcze nie otrzymałeś. Porównywanie człowieka do bydlaka też nie jest niczym dziwnym wszak i człowiek i bydlak ssakami są niewątpliwie. Wszak już Arytsoteles nazwał człowieka zwierzęciem rozumnym, zatem pozostaję w zgodzie z arystotelesowską definicją człowieczeństwa jeśli nazywam Cię bydlakiem rozumnym. Jeżeli przesadziłem to wybacz. Masz rację Ty jesteś takim akurat bydlakiem, w którym śladowych ilości jakiegokolwiek rozumu doszukać się jest raczej trudno. Poniał tawariszcz..?
anonim2014.07.30 16:58
" Aby Ci udowodnić że wiem o czym mówię to wyjaśniam,że posługiwałem się kalendarzem liturgicznym na każdy dzień ( 1.ST lub NT 2.psalm 3. Ewangelia a w niedziele i święta dwa czytania , psalm, ewangelia)" Ktoś kto "nagryzmolił" tego rodzaju tekst nazywając go równocześnie "dowodem" na cokolwiek, rzeczywiście przedstawił dowód na własne upośledzenie intelektualne. Autor tego tekstu udowodnił, że musi bardzo cierpieć na jakieś poważne, genetyczne uszkodzenie własnych zwojów mózgowych, co czyni go osobą dożywotnio upośledzoną pod względem intelektualnym. Wyraz szczerego współczucia "nie-Tawariszcz"...
anonim2014.07.30 17:08
Jeżeli po przeczytaniu Lb31, opisującej ludobójstwo Madianitów z ręki Izraelitów i nie wywnioskowałeś z tego miłosierdzia bożego czy względem bliźniego, to znaczy, że źle czytasz ..." Air Wolf "dobrze czyta" i "dobrze wnioskuje"... Koń się śmieje, osioł śpiewa krowa tańczy, płaczą drzewa. AirWolf dziecinko.. Masz w zanadrzu jeszcze więcej takich "czytań" i takich "wnioskowań"? Buh.. ha ha ha.. !!!!
anonim2014.07.30 17:24
MatkaGorow Kiepsko się starasz dziecnko.. A wiesz ile czytań jest w Wigilię Paschalną..? Wiesz...? No proszę, toż Ty geniusz kalendarza liturgicznego jesteś!!! Wielki Geniusz!!! Buh.. ha. ha ha!!!
anonim2014.07.30 17:29
Matka Gorow "tylko przez pomyłke zwany przez niektórych człowiekiem" Buh.. ha ha ha!!! Dzieci w piaskownicy mają bardziej cięty dowcip ale staraj się dziecinko staraj.... dalej... Czytałeś dziś dziecinko kalendarz liturgiczny? Buh... ha ha ha!!!
anonim2014.07.30 17:35
@Gandalf Z mojej strony rzeczywiście nic Ci nie grozi - i od tego właśnie rozpocząłem. Na tym kończę rozmowę z Tobą.
anonim2014.07.30 18:40
Łooo matko (Gorow)!!! Ty nawet wiesz co proboszcz wolał i dlaczego? Ty jakiś telepatyczny geniusz być musisz! Wierszydło dla "telepatycznego geniusza": Twój "geniusz" mnie poraża Twa "wiedza" mnie przeraża! O ryj swój nic się nie martw sam w sobie to emblemat infantylizmu i miernoty nieogarnionej wręcz głupoty! Zachowaj więc swój ryjek nienaruszony jak ten kijek co za siekierkę stryj wymienił jak się z głupotą żenił. Straciłeś wiarę chłopie boś ją wymieszał z błotem. Zamiast z niej czerpać siłę wdepnąłeś w niezłą zmyłę. Bujaj się zatem dalej jak ćma ze świeczką szalej Jak spalisz swe skrzydełka... zginie nadzieja wszelka Twa pycha Cię pogrąży zgnijesz nim umrzeć zdążysz. Z ukłonami Czarodziej Gandalf
anonim2014.07.30 18:45
"Która to księga?" AirWolfie to Księga Rozumu, Bystrości Umysłu, Dowcipu oraz Inteligencji. czyli mówiąc inaczej tego wszystkiego co już na zawsze jest dla Ciebie niedostępne. Pozdrawiam Szaraczku.
anonim2014.07.30 18:48
MatkaGorow To Ty nawet wiesz jak się nad-używa kadzidła? Zaiste Twój geniusz mnie poraża... Bu ha ha ha!!!
anonim2014.07.30 21:10
@Gandalf Piszesz: "Kilret O tym że Tomcat i AirWolf są kompletnymi idiotami wiem lepiej niż Ty." Uważaj, mam wrażenie, że Kilret podszywa się pod katolika. Potrafi mówić nawet sensownie, ale w wielu wypowiedziach złośliwie podkreśla luki, a najwyraźniejsze są chyba jego historie. Np. http://www.fronda.pl/a/wszyscy-mi-wybaczyli-ale-ja-sama-nie-umiem-sobie-wybaczyc,39528.html Kilret Lip 15, 2014, 11:11 rano sugeruje, że katolicy popełniają aborcję np. w Belgii. Za to http://www.fronda.pl/a/wstydz-sie-chorwacjo-legalizacja-gejowskich-zwiazkow,39554.html Kilret Lip 15, 2014, 8:43 po południu oskarża księży o homoseksualizm. I przy okazji może nie warto używać dokładnie takich wypowiedzi, na jakich zależy takim trollom.
anonim2014.07.30 21:26
AirWolf Dziecinko zdradź mi tajemnicę: W jakiej szkole uczono Cię trudnej sztuki czytania i pisania? O to gdzie uczono Cię myślenia nie pytam, gdyż takie pytanie byłoby w Twoim przypadku zupełnie bezzasadne. "Kłamiesz, nie ma takiej księgi w Biblii." Wyjaśniam: Nigdzie nie napisałem, że Księga Rozumu, Bystrości Umysłu, Dowcipu oraz Inteligencji jest jedną z Ksiąg Biblijnych! Zatem Twój zarzut że w tej kwestii dopuściłem się jakiegoś kłamstwa jest owocem halucynacji bedących efektem kotłowaniny ignorancji, niewiedzy i głupoty ugniatanej przez tępotę w sposób wprost proporcjonalny do stopnia twojej miernoty intelektualnej. "A jaki jest ten sens życia?" Stawiasz pytania o sens życia i poszukujesz na nie odpowiedzi? Super! To Ci się chwali tyle tylko, że aby móc takie odpowiedzi w ogóle przyjąć musisz zgłosić się najpierw do psychiatry albo lepiej do jakiegoś neurologa. Jak Cię wyleczą z wszystkich Twoich zaburzeń intelektualno-emocjonalnych, to wtedy powtórz całą szkołę podstawową, gimnazjum, tudzież szkołę średnią, potem powtórz jeszcze raz maturę i dopiero potem zgłoś się do mnie na wykłady z zakresu teologii biblijnej. Jeżeli nie, to od razu jedź do Palikmiota i napiszcie razem wniosek do Trybunału Europejskiego w sprawie gloryfikacji przez Kościół Katolicki ludobójcy Mojżesza. Świat stoi przed Tobą otworem! Nie marnuj tej szansy jaką los złożył w Twoje ręce... :D :D :D
anonim2014.07.30 21:45
MatkaGorow Aleksander Wielki był poganinem, o którym nie napisałbym jednego złego słowa. Ten wielki wódz starożytności miał konia o imieniu Bucefał. Koń Aleksandra, też nie chwalił się swoją inteligencją, bystrością, umysłu, wiedzą czy mądrością. Ale podobnie ja Ty miał swoje "spostrzeżenia". Jak tylko Bucefał coś interesującego "spostrzegł" to natychmiast dzielił się tym "spostrzeżeniem" z całym swoim otoczeniem. Tak ten koń przeszedł do historii. Wiem że to dla Ciebie przykre, ale Ty nie sięgasz nawet połowy poziomu Bucefała. Ty jesteś tylko osłem, którego spostrzeżenia nie są warte nawet tego czasu jaki tu poświęcasz aby je "uwieczniać". Nie mogę ośle z Ciebie w żaden sposób "zejść" gdyż w ogóle nie mam zwyczaju wchodzić na żadne osły nawet tak tepe jak Ty. Takie osły w ludzkiej skórze jak Ty zapewniają mi wymaganą dla zdrowego trybu życia dawkę śmiechu... Buh.. ha ... ha ... ha.. A teraz wypowiadaj się dalej ośle... :D :D :D
anonim2014.07.30 21:57
AirWolf Dziecinko, słabo znasz nakazy Pana Jezusa, bo wśród nich jest także "sprzeczny" z zacytowanym przez Ciebie nakazem, nakaz "strząsania pyłu z sandałów" na ziemię tych ludzi którzy odrzucili Jezusowych posłańców. Odrzucenie Chrystusowego orędzia w przypadku takich ludzi jak Ty nie jest efektem braku ewangelizacyjnej skuteczności wysłanników Jezusa. Takie odrzucenie jest efektem zatwardziałości, buty, pychy i zakłamania ludzi którzy z takich postaw uczynili sobie pancerz nie do przebicia. Pan Jezus często mówił o grzechach, które mogą być odpuszczone ale On mówił też o takich grzechach, które nigdy odpuszczone nie będą . Ty i tacy faryzeusze jak Ty świetnie wpisujecie się w tę Chrystusową naukę o grzechach, które nigdy odpuszczone nie będą. Co ja powiem Jezusowi? Powiem mu to samo co On mówi do mnie i zapewniam Cię, że pomiędzy tym co mówił Jezus w rozmowach z faryzeuszami swojego czasu a tym co mówi Gandalf w rozmowach z takimi faryzeuszami jak Ty nie ma wielkiej różnicy. Poniał tawariszcz..?
anonim2014.07.30 22:03
MatkaGorow Problem polega na tym, że niektórzy ludzie (ewangeliczne "prostaczki") zwykle niewiele rozumieją ale są jednak otwarci na Prawdę Ewangelii. Natomiast tacy "uczeni" jak Ty wbili sobie w łeb że coś "rozumieją" skutkiem czego zabili w sobie wrażliwość na jakąkolwiek Prawdę. Poniał tawariszcz "lektor"?
anonim2014.07.30 22:50
MatkaGorow Nigdzie nie kpiłem z funkcji lektora. Kpiłem tylko z Twojej debilnej decyzji debilku, w wyniku której Ty sam sprzeniewierzyłeś się zaszczytnej funkcji lektora. Poniał tawariszcz "lektor"?
anonim2014.07.30 22:57
tomcat dziecinko. Z zawodu jestem nauczycielem i wykładowcą. Zapewniam Cię że wielu moich realnych uczniów doskonale zrozumiało moje przesłanie. To, że tego przesłania nie zrozumiało kilku tępaków, którzy nie są w stanie przebrnąć przez jakiekolwiek własne ograniczenia w najmniejszym stopniu nie świadczy o braku moich kompetencji edukacyjnych. Pozdrawiam efekciarski bandolierze.
anonim2014.07.30 23:24
MatkaGorow Twoje debilne decyzje są wyłącznie konsekwencją Twoich debilnych przemyśleń. Co do Twoich debilnych przemyśleń i wynikających z nich Twoich debilnych decyzji, moje zainteresowania są równe zeru. Tu chodzi tylko o to, że jak ja z chęci czystej rozrywki krytykuję Twoje debilne decyzje i Twoje czysto debilne przemyślenia, to w żaden sposób nie urągam zaszczytnej funkcji lektora, którą Ty sam niegdyś piastowałeś. Poniał tawariszcz zaprzaniec?
anonim2014.07.30 23:33
MatkaGorow Marną masz wiedzę o życiu ludzi, którym do pięt nie dorastasz. Gandalf milczał na Frondzie przez parę miesięcy. Ale na pewno w tym czasie nie próżnował. Do wydawnictwa zostało przesłanych kilka publikacji. A że teraz ma chwilę czasu aby się rozerwać "jazdą" po kilku osłach...? I cóż w tym złego..? Wszak każdy osioł wart jest tego aby się po nim przejechać. Nieprawdaż Wielki Bracie Bandolierze?
anonim2014.07.30 23:54
Tomcat, Airwolf To, że Wy "towarzysze" nie widzicie różnicy jaka zachodzi pomiędzy światem realnym a światem wirtualnym (czytaj: utopijnym) świadczy na każdym kroku o Waszym kompletnym braku kontaktu ze światem realnym. Nieodłączną cechą wszelkich idealizmów nie ważne czy socjalizmów czy komunizmów jest brak kontaktu z rzeczywistością. Waszą bolączką frondowe Trolle jest właśnie brak kontaktu z realiami, które stanowią o autentycznej wartości ludzkiego życia. Poniali tawariszcze?
anonim2014.07.31 0:00
MatkaGorow Twoje knajackie propozycje dobre są dla ludzi o podobnej do Twojej knajackiej mentalności. Ja daję po mordzie takim knajakom jak Ty bez używania siły fizycznej. Poniał tawariszcz "lektor" knajak?
anonim2014.07.31 0:35
"caly czas twierdze ze Gandzio ma rycerski leb" Tomcat kmiotku, Cały czas bronisz czegoś czego nie rozumiesz. Ethos rycerza nie ogranicza się do porzekadłowego "zakutego łba". Bronisz kmiotku ethosu rycerza nie mając w sobie nic z rycerkości, do której nie dorastasz nawet w najśmielszych wizjach. Gandalf jest rycerzem, który ma pancerz ale ma też otwartość na świat i ludzi. Ty masz tylko kompleksy kmiotku. http://www.youtube.com/watch?v=kcxEu2IVT0c Poniał tawariszcz kmiotek..?
anonim2014.07.31 0:48
"A najbardziej to chyba katolicyzmów, co nie?" Kolejny przejaw debilizmu AirWofla, który w swoim ewidentnie żałosnym postrzeganiu świata nie jest w stanie wyjść poza grę czysto leksykalnych podobieństw po to aby wejść w "grę" głęboko egzystencjalnych rozsztrzygnięć.
anonim2014.07.31 0:56
Tomcat O jakiej broni Ty mówisz? O cepach? Cepy są bronią takich kmiotków jak Ty. Gandalfy posługują się bronią innego rodzaju i zbroję mają innego rodzaju: http://www.youtube.com/watch?v=kcxEu2IVT0c
anonim2014.07.31 1:27
"religie są najbardziej oderwane od rzeczywistości" Religie są nieodłącznym elementem rzeczywistości. Ktoś kto neguje ten fakt, neguje istotny element rzeczywistości.
anonim2014.07.31 1:43
Ateizm nie jest niczym innym jak negacją wszystkiego o czym mówią religie, tylko i wyłącznie z tego powodu że mówią o tym religie. Religie oprócz wielu swoich ograniczeń wnoszą w życie ludzkich społeczeństw wiele dobra, którego ateistyczny fanatyzm nie jest w stanie zaakceptować.
anonim2014.07.31 3:34
Gandalfie! Po co się bawisz w ping-ponga z tym nazistą? Po co?
anonim2014.07.31 21:29
AirWolf Już Ci kiedyś napisałem: powtórz sobie cały swój proces edukacyjny od podstawówki po maturę, bo duby smolone, jakie tu smolisz kompromitują Cię totalnie. Porównanie religii do narzędzia jakim jest młotek, to jest dokładnie taki sam poziom Twojej "erudycji", niedouczony półgłówku, jak porównanie Biblii do komiksu. Tylko taki skończony półgłówek jak Ty może uciekać się do tego rodzaju pseudo-erudycyjnych chwytów. Religie są prostą konsekwencją głęboko zakorzenionej w naszym człowieczeństwie dyspozycji jaką jest ludzka religijność. Religijność rozumiana jako otwarcie człowieka na kontakt z rzeczywistością nadprzyrodzoną, jest dyspozycją analogiczną do takich wyróżników człowieczeństwa jak moralność, która otwiera człowieka na dobro czy wrażliwość artystyczna, która otwiera człowieka na piękno. Oczywiście zarówno moralność jak wrażliwość artystyczna dają podstawę do otwarcia na zło i brzydotę, to jest oczywiste, ale trzeba być skończonym kretynem w rodzaju AirWolfa aby uważać że moralność czy wrażliwość artystyczna to są jakieś szkodliwe elementy naszej ludzkiej natury bo dają możliwość czynienia zła moralnego albo tworzenia rzeczy brzydkich. Religijność jak już zaznaczyłęm wyżej otwiera człowieka na kontakt z rzeczywistością nadprzyrodzoną (boską), jeżeli to otwarcie dokonuje się w sposób prawidłowy, człowiek wchodzi w autentyczną relację z prawdziwym realnie istniejącym i działającym Bogiem, to wówczas z takiej relacji i takiego kontaktu z Bogiem wynikają dla człowieka same tylko korzyści. Jeżeli taka relacja jest zafałszowana albo zakłamana, to wówczas oczywiście ludzka religijność może doprowadzić człowieka do sytuacji dla tegoż człowieka niekorzystnych a czasem nawet tragicznych. Ateizm, który w zupełnie bezzasadny sposób stara się walczyć z ludzką religijnością w istocie walczy z ważnym wyróżnikiem człowieczeństwa i w konsekwencji walczy z samym człowiekiem pozbawiając tegoż człowieka ważnego elementu naszej ludzkiej natury, ważnego elementu naszego człowieczeństwa. Duchowe kalectwo na jakie skazuje sam siebie każdy ateista można porównać do sytuacji człowieka, który sam w sobie zabił wrażliwość artystyczną i teraz aby poprawić sobie nastrój zaciekle zwalcza wszelkie przejawy piękna jakich doświadczają wszyscy ci ludzie, którzy nie tylko że nie zamordowali w sobie wrażliwości artystycznej ale wytrwale ją w sobie rozwijają i pielęgnują. AirWolf i jemu podobni nienawistnicy zwalczając ludzką religijność na wszystkie możliwe sposoby (na przykład przez sprowadzanie religii wyłącznie do funkcji narzędzia jakim jest na przykład ideologia) kompromitują się żałośnie. Tacy ludzie nie będąc w stanie przyznać się do własnego błędu, własnych ograniczeń intelektualnych, duchowych i egzystencjalnych walczą z każdym w kim widzą autentyczny, pełny i twórczy rozwój własnego człowieczeństwa. Poniał tawariszcz półgłowek..?
anonim2014.07.31 22:21
Gorow Smakaczu.. Co Ty nie powiesz! Co Ty nie powiesz!! Smarkaczu.
anonim2014.07.31 22:27
@Gandalf Przeczytalem co pan pisze ... i wlos sie na glowie jerzy. Jest taki kwal ktorego puenta jest : "nie wiem co bierzesz ale bierz przez pol" Ja powiem tak ... bierz dwa razy wiecej lekow... moze pomoze. Ale gwarancji nie daje. Wybacz.
anonim2014.07.31 23:08
Gorow Co Ty nie powiesz smarkaczu..! Co Ty nie powiesz... :D
anonim2014.07.31 23:15
jan-nowak włos się panu jerzy? To idź pan Panie Jerzy do fryzjera. Ale najpierw popracuj Pan nad polską ortografią. :D :D :D
anonim2014.07.31 23:19
Gorow "można by dyskutować" Pewnie że można by. Tylko zamiast sieczki musiałbyś mieć w tej swojej tępej łepetynie przynajmniej odrobinę oleju... poniał tawariszcz smarkacz, specjalista od kalendarza liturgicznego..?
anonim2014.08.1 0:11
Gorow Dla mnie nie każdy, kto ma krytyczny stosunek do Kościoła ma sieczkę w głowie. Ale Ty nie jesteś przecież "kazdy". Ty jesteś zwykłym frondowym trollem i zostałeś potraktowany dokładnie tak jak sobie na to zasłużyłes mój drogi...
anonim2014.08.1 0:56
"Proste porównania są świetnym sposobem tłumaczenia przeciętnym inaczej pewnych spraw." AirWolf przeczytaj sobie chłopie to zdanie jeszcze raz. Ty naprawdę skończyłeś podstawówkę? Abstrahując od skrajnie dziwacznego stylu tego zdania, zauważę tylko, że proste porównania to nie jest to samo co prostackie porównania. Twoje porównywanie Biblii do komiksu a religii do narzędzia jakim jest młotek to jest prostactwo czystej wody. Za pomocą tego rodzaju porównań nikomu niczego nie wytłumaczysz. Wypowiadając się w ten sposób ukażesz jedynie światu ogrom własnej indolencji intelektualnej. To wszystko tawariszcz prostak...
anonim2014.08.1 9:53
Gorow Podłością jest najpierw przyjęcie zaszczytnej posługi lektora tylko po to aby potem opluwać w idiotyczny sposób coś co kiedyś było dla Ciebie ważne i święte. Zgnoiłeś własną wiarę, zgnoiłeś swój związek z Kościołem zgnoiłeś wszystko co kiedyś było dla Ciebie ważne i święte. Teraz wylewasz swoją frustrację na Frondzie powielając idiotyczne zarzuty jakie politruki w rodzaju AirWolfa wynajdują na różnych antykatolickich portalach czy w innych gadzinowskich piśmidłach. I Ty zapyziała gnido i tani sprzedawczyku domagasz się teraz szacunku dla własnego zaprzaństwa? Jeżeli Ty sam pozbawiłeś się szacunku do samego siebie, to nie domagaj się żałosna kreaturo jakiegokolwiek szacunku ze strony innych ludzi. Poniał tawariszcz "lektor"?
anonim2014.08.1 12:00
Gorow Dziecinko, Skrzywdził Cię ktoś w Kościele? Zgwałcił, okradł, oszukał, okłamał? Jeżeli tak się stało, to składam wyrazy współczucia. Powiadom policję, prokuraturę, oddaj sprawę do sądu. Doprowadź do ukarania winnego człowieka i zażądaj zadośćuczynienia od winowajcy. Masz do tego pełne prawo i z mojej strony nie spotka Cie za to słowo krytyki. Ale Ty zapyziała gnido nie oskarżasz zbrodniarzy, którzy pod egidą Kościoła w którego świętość niegdyś wierzyłeś, i który nadal pozostaje święty (pomimo, tego że składa się wyłącznie z grzeszników). Ty zapyziała gnido oskarżasz całą instytucję, całą rzeczywistość Kościoła rozumianego nie tylko jako instytucja czysto ludzka (zatem z natury grzeszna w tym co ludzkie), ale także oskarżasz rzeczywistość Kościoła rozumianego jako Mistyczne Ciało Chrystusa, którego sam niegdyś byłeś żywą cząstką. Teraz sam to Ciało Chrystusa plugawisz swoim słowami, swoimi wpisami i swoimi bluzgami. Na domiar wszystkiego domagasz się jeszcze dla siebie szacunku i uznania? Nawróć się, żałuj, pokutuj, błagaj o wybaczenie własnej pychy, własnej arogancji, własnej bezczelności i własnego zarozumialstwa. I nie błagaj ludzi, których krzywdzisz (oni mogą Ci nigdy nie wybaczyć) ale błagaj o wybaczenie Boga, który nawet takim zdrajcom i zaprzańcom jak Ty może jeszcze okazać miłosierdzie.
anonim2014.08.1 13:08
Gorow Dziecinko, jeżeli ktoś Cię skrzywdził biedaku, to uczynił to zawsze konkretny człowiek. Oskarżaj zatem człowieka a nie instytucję wobec której tenże człowiek swoimi czynami się sprzeniewierzył.
anonim2014.08.1 14:01
Gorow Kretynku, od kiedy to jawne i publicznie ogłoszone przeniesienie człowieka z jednej publicznie dostępnej placówki na inną publicznie dostępną placówkę jest "kryciem" przestępcy? Masz Ty debilku zielone przynajmniej pojęcie o rozmiarze swojego kretynizmu?
anonim2014.08.1 14:09
"Ja zaś.nikogo nie skrzywdziłem. Mam was jescze przepraszać????" Swoimi parszywymi wpisami bluźnisz przeciwko Bogu sprzedawczyku. Dlatego Boga masz na kolanach przepraszać a nie ludzi! Zrozumiałeś zapyziała gnido?
anonim2014.08.1 15:02
Gorow Kretynku, jeżeli przestępca jest w danym środowisku znany ze swych przestępczych czynów, to jest obowiązkiem organów ścigania wsadzenie takiego przestępcy do więzienia. Przyjmij wreszcie parszywy ścierwojadzie, do wiadomości, że zamykanie przestępców do więzień nie jest zadaniem jakichkolwiek przełożonych kościelnych. Robienie przełożonym kościelnym zarzutów, że nie zajmowali się ujawnianiem, ściganiem i karaniem przestępstw pedofilskich jest nie tyle erystyczną sztuczką, ile stało się udanym pod względem finansowym, skokiem na kasę, przy którym obłowiły się nie tyle ofiary tych zboczeńców ile zarobiły potężne pieniądze amerykańskie korporacje prawnicze. Poniał tawariszcz ścierwojad? Nigdy żadnej ofiary przestępstwa nie nazwałem debilkiem z tej tylko racji że stała się ona ofiarą przestępstwa. Debilkami nazywam natomiast takich ścierwojadów jak Ty, którzy nie umiejąc poprawnie posługiwać się własnym rozumem krzywdzą głównie samych siebie swoją pseudointelektualną aktywnością. "Przychodzi mi na myśl.." Debilku, to co Tobie "przychodzi na myśl" z żadnym normalnym myśleniem nie ma nic wspólnego. Z twoich wpisów wynika jednoznacznie że opanowana w przyzwoitym stopniu przez większość ludzi, nie taka znowu trudna sztuka, jaką jest poprawne myślenie, jest dla Twojego ścierwojadziego móżdżku zadaniem ponad Twoje siły. Poniał tawariszcz ścierwojad..?
anonim2014.08.1 15:21
Gorow, Ścierwojadzie, napisaleś: "Ks biskup oznajmia; Pragne wam obwieścić że ksiąd X z parafii Y jest pedofilem i zostanie.przeniesiony do parafii Z" Po takim obwieszczeniu ks. biskup zostaje natychmiast oskarżony o zniesławienie i wsadzony do więzienia. Publiczne rzucanie oskarżeń na innych ludzi bez przedstawienia dowodów jest w każdym systemie prawnym każdego cywilizowanego kraju czynem karalnym. Oskarżanie ludzi o przestępstwa oraz zbieranie na te oskarżenia dowodów jest zadaniem prokuratora a nie biskupa! Teraz już widzisz jak wielkim jesteś debilkiem? Ścierwojadzie..?
anonim2014.08.1 15:25
"Masz tendencje do bycia zbrodniarzem, który jest zdolny do najgorsYch rzeczy w zamian za życie wieczne." Masz tendencje do robienia z siebie koncertowego durnia w zamian za żywienie się zgniłym ścierwem. Ścierwojadzie.
anonim2014.08.1 16:24
Gorow Ścierwojadzie Kto te dzieci zastraszał w konfesjonale? Biskup? Instytucja Kościoła? Jeżeli ktokolwiek się czegoś takiego dopuszczał to był to tylko i wyłącznie ten zbrodniarz, który później to dziecko w haniebny sposób wykorzystywał. Dzieci bały się wyznać prawdę rodzicom? Bo co, bo zastraszał je pedofil? Pedofil zyskał większe zaufanie u dziecka niż rodzice tegoż dziecka? I to też jest wina biskupa oraz całej instytucji Kościoła? Kretynie? Ktoś przedstawiał dowody biskupowi? Kto? Marsjanin czy obywatel danego państwa? Ten obywatel nie wiedział że dowody przedstawia się prokuratorom a nie biskupom? Co biskup w XX wieku też zastraszał dorosłych ludzi w konfesjinale że ich spali w ogniu piekielnym albo że ich obedrze ze skóry jak pójdą do prokuratora. Masz Ty bęcwale pojęcie o rozmiarze własnego kretynizmu? Dysputa filozoficzna..? Tu nie ma żadnej dysputy filozoficznej, te sprawy są proste jak budowa cepa. Pedofilia jest zjawiskiem często spotykanym nie tylko w Kościele. Ale tylko przypadki pedofilii w Kościele spotykają się z tak głośnym wyciem takich oszalałych z nienawiści ścierwojadów jak Ty. Myślisz, że w ten sposób Kościołowi zaszkodzisz? Mylisz się palancie. Po wpływem Twojego wycia Kosciół oczyści się także i z tego grzechu, wzmocni duchowo i odniesie ostateczny tryumf nad siłami zła i przewrotności, którym służą takie zakłamane ścierwojady jak Ty. Najokropniejsze dla Ciebie parszywy ścierwojadzie jest to, że Twoje wycie przyczyni się w znaczący sposób do tego zwycięstwa Kościoła, który zdradziłeś i którego tak nienawidzisz. Coś bajdurzysz ścierwojadzie o Ewqangelii..? Za wysokie progi mój drogi jak na Twoją chorą z nienawiści "moralność". Lepiej już zacznij o Mordorze, pójdzie CI to znacznie łatwiej i sprawniej parszywy trollu.
anonim2014.08.1 16:40
"Może konkrety kto mi za co płaci ????" Gorow, Scierwojadzie, Żyjesz z nienawiści zatem karmisz się nienawiścią. Sam sobie płacisz rozkoszując się tym ścierwem, nawet całkowicie zepsutym, jakim jesteś w stanie wypełnić sobie trzewia.
anonim2014.08.1 17:32
Gorow Nawet nie próbuj wypowiadać się o wartościach logicznych. Za cienki jesteś w temacie ścierwojadzie. Karmisz się tym ścierwem jakie znajdziesz w swoich ścierwojadzich piśmidłach. Z nich czerpiesz siłę do nakręcania własnej nienawiści, która motywuje Cię do poszukiwania coraz to nowych porcji ścierwa, którym nieustannie musisz napełniać swoje trzewia. "logiku".
anonim2014.08.1 17:52
Gorow Ścierwojadzie Przypadki o jakich mowa, miały miejsce w XX wieku. Bęcwale. W XX wieku nie tylko dorośli ale także dzieci mają dostęp do prasy, radia, telewizji, nie mówiąc już o dostępie do powszechnej edukacji. Twierdzenie że tak potężna instytucja, jaką jest Kościół Katolicki zajmowała się masową indoktrynacją dzieci w celu zastraszenia ich głównie po to aby chronić pedofilów jest totalnym absurdem, w jaki mogą uwierzyć tylko takie zakłamane ścierwojady jak Ty. Jeżeli jakikolwiek ksiądz "indoktrynował" jakiekolwiek dzieci po to aby uczynić je łatwiejszymi ofiarami swoich pedofilskich przestępstw, to taka "indoktrynacja musiała być bardzo głęboko zakonspirowana i ukryta. Nie tylko przed władzami kościelnymi ale przed całą opinią publiczną. Twierdzenie, że cały Kościół zajmował sie głównie indoktrynacją małych dzieci prowadzoną głownie po to aby robić z nich ofiary pedofilów jest efektem Twojej chorej wyobraźni oraz efektem Twoich coraz bardziej pustych trzewii ścierwojadzie.
anonim2014.08.1 17:59
Dla pana Jurka jest na pewno potrzebny dobry psycholog, który by wyleczył go z ciężkiej choroby zwanej religiozą !!
anonim2014.08.1 19:54
Gorow Debilku Skończyłem już z Tobą.... Jesteś ograniczonym tępakiem ścierwojadem, który nie odróżnia przekazu zdrowej i żywej wiary w Boga od podstępnej i przestępczej indoktrynacji. W tej kwestii niczym nie różnisz się od trolla AirWolfa, który nie odróżnia Biblii od komiksu o spidermanie. Z takimi tępakami i prostakami jak Wy mozna pobawić się dzień lub dwa. Potem trzeba wrócić do poważniejszych zajęć. Spadaj trollu ścierwojadzie.
anonim2014.08.2 1:27
Gandalf "Dla mnie nie kazdy, kto ma krytyczny stosunek do Kosciola ma sieczke w glowie" Kosciol to nie Bog a wiec nie jest bez grzechu ,a wiec pisanie ze kiedy sie krytykuje Kosciol to ma sie sieczke w glowie jest jazda po bandzie No ale mniejsza z tym , to tylko taka mala uwaga Przeczytalem Twoja utarczke slowna z airwolfem i Tomcatem i mam pare uwag 1 Poobijales kijem mlode wilczki tylko czy to jest wlasciwa metoda ? Otoz te dzieciaki wychowuja sie w takim spoleczenstwie jakim mamy , czyli gdzie ten kto jest cynikiem, ignorantem,chamem i kretaczem temu sie najlepiej wiedzie Dzieciaki to widza sie sie szybko ucza , dzis poobijales ich intelektualnie kijem ale mylisz ze zrobiles cos dobrego ? Tylko pogorszyles sytuacje bo za jakis czas beda bardziej bezczelni , gburowaci i chamscy bo tak ich uczy obecne spolecznestwo , i nie jestem pewien czy wtedy sobie z nimi poradzisz 2 Bronisz Kosciola i dobrze , bo w obecnej sytuacji jest on jedyna insytucja ktora systemowo dba o morlanosc i etyke Tylko skad airwolf czy Tomcat maja o tym wiedziec skoro non stop w gazetach typu GW pisza o jednym czy drugim ksiedzu pedofilu i taki obraz Kosciola staraja sie w ludziach stworzyc To ze Kosciol prowadzi hospicja , pomaga biednym poprzez Cartas tego sie prawie wcale nie mowi , wiec dzieciaki maja taki obraz Kosciola jaki maja a Ty mlocac ich intelektualnym kijem tylko ten obraz w nich utwierdzasz 3 Wsciekles sie ze porownuja Biblie do trylogii Bractwo Pierscienia czy komiksu o Spidermanie , a moze nie znaja innych porownan?Czyja to wina ? Ich czy ich rodzicow a moze otoczenia ze nie pokazuje im niczego innego To nie ich wina ze nie rozumieja ballad Kaczmarskiego , Osieckiej czy Okudzawy tylko nasza tj doroslych 4 I na koniec , deklaracja wiary jest potrzebna aby wstrzasnac spolecznestwem i uswiadomic im ze jestesmy odpowiedzialni za wychowanie mlodziezy , takze Ty jako nauczyciel.Tylko napewno nie za pomoca kija bo jeszzce glebej schowaja sie pod skorupa cynizmu i bezczelnosci a umiejetnie przekazywanych wiadomosci .Dobrym pomyslem na ich moralne dylematy i pytania jest wklejanie linkow gdzie na odpowiednich stronach jest to obszernie wyjasniane A teraz do Tomcat i airwolf, chlopaki nie wszystko co uwazacie wg Was za sprzecznosc i bzdure jest tak naprawde Nie tworzcie w wlasnego umyslu wyrocznie i bozka bo jeszcze b niewiele umiecie Tak naprawde ten kto niewiele umie wydaje mu sie ze prawie wszystko wie , a ten ktory wiecej wie wydaje mu sie ze bardzo malo wie , a ten kto bardzo duzo wie dochodzi do wniosku ze nic nie wie i taki jest ludzki los W jednym napewno Gandalf ma racje , pokory Wam sie by przydalo bo bezczelnoscia i chamstwem bedziecie przyciagac tylko takich samych ludzi ,a od nich napewno nic sie nie nauczycie Pozdrawiam
anonim2015.06.22 10:17
Szukałam pracy, więc postanowiłam poszerzyć swoje lingwistyczne umiejętności. Było kilka ofert pracy dla nauczycieli języka arabskiego Szczecin, skusiłam się na język arabski. Bank słów jest dość duży, ale z pomocą korepetytora, udało mi się go okiełznać. Jako nauczyciel wiem, jak trudno jest dobrze nauczyć obcego języka, zwłaszcza języka arabskiego. Na początku przeczesałam wszystkie oferty pracy w Szczecin, później natrafiłam na http://preply.com/pl/szczecin/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-arabskiego Naprawdę polecam, arabski na najwyższym poziomie. Duża baza ofert pracy, odnajdą się tu nie tylko nauczyciela, ale także uczniowie. Praca już czeka otworem!