23.03.16, 14:12

Marszałek Kuchciński mocno o TK: Naruszył prawa Sejmu

Marszałek Marek Kuchciński wydał dziś oświadczenie ws. konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego. - Trybunał Konstytucyjny zlekceważył obowiązującą ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, uchwaloną, a następnie znowelizowaną przez Sejm - napisał marszałek Sejmu.

Oto całe oświadczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie konfliktu polityczno-prawnego powstałego wokół Trybunału Konstytucyjnego: 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powierzył mi zaszczytną, ale i odpowiedzialną funkcję Marszałka Sejmu. Moim podstawowym  obowiązkiem, który nakłada na mnie bezpośrednio przepis art. 110 Konstytucji, jest strzeżenie praw Sejmu. Z obowiązku tego nikt nie może mnie zwolnić, a wypełniając go, mam świadomość, że realizuję zarazem wolę Suwerena – Narodu, z którego nadania Sejm sprawuje władzę ustawodawczą w Rzeczypospolitej Polskiej, tworząc jej prawo w postaci ustaw.  

Stwierdzam, że prawa Sejmu zostały naruszone.

Stało się tak za sprawą zlekceważenia przez Trybunał Konstytucyjny obowiązującej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, uchwalonej, a następnie znowelizowanej przez Sejm. Ustawa ta określa organizację i tryb postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym i w myśl art. 197 Konstytucji powinna stanowić podstawę działania Trybunału. Sejm ma konstytucyjny obowiązek taką ustawę uchwalić, a Trybunał - ją stosować, także wówczas gdy bada konstytucyjność samej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Niedopuszczalne jest, by Trybunał przed wydaniem orzeczenia w tej kwestii przyjął, że obowiązującej ustawy stosować nie będzie. Tak niestety się stało, czego efektem jest narastanie napięcia politycznego wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Naruszenie praw Sejmu stanowi także podjęcie przez Prezesa Trybunału Konstytucyjnego działań uniemożliwiających wypełnianie konstytucyjnych i ustawowych obowiązków przez część powołanych na tę funkcję przez Sejm sędziów Trybunału, od których Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej odebrał stosowne ślubowanie. Takie działanie Prezesa Trybunału Konstytucyjnego stanowi także naruszenie art. 195 Konstytucji.

Nikt w Polsce, nawet Trybunał Konstytucyjny, nie może stawiać się ponad prawem.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej już raz podjął próbę naprawy tej sytuacji, przyjmując stosowne uchwały oraz dokonując zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Wysiłki te nie przyniosły spodziewanych efektów w sferze politycznej. Nie powinno to jednak zniechęcać do szukania nowych, racjonalnych dróg rozwiązania zaistniałej sytuacji.

W tym celu postanowiłem w najbliższym czasie powołać zespół ekspertów, który całościowo zajmie się problematyką Trybunału Konstytucyjnego, wykorzystując w swej pracy stanowiska i opinie różnych podmiotów wypowiadających się w tej kwestii. Pragnę, by zespół ten, w którego skład nie powinni wchodzić ani politycy, ani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, wypracował rozwiązania, które mogłyby następnie stać się aktem normatywnym i służyć osiągnięciu możliwie szerokiego i szybkiego porozumienia politycznego.

Mam nadzieję, że mądrość i odpowiedzialność za naszą wspólną Ojczyznę będą stanowić fundament takiego porozumienia.

Komentarze

anonim2016.03.23 14:15
Idiotyzm. Zdecydowana większość prawników przyznaje rację Trybunałowi Konstytucyjnemu, a PiS bezczelnie stoi przy swoim i kłamie w żywe oczy
anonim2016.03.23 14:29
Nareszcie! Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!
anonim2016.03.23 14:32
Co innego może powiedzieć marionetka zaprogramowana przez Kaczyńskiego. Niedługo dowiemy sie jacy to eksperci zostaną powołani. Pewnie tacy "mądrzy", jak ci Antka.
anonim2016.03.23 14:35
Idiotyzm, każdy prawnik wolny od lojalności korporacyjnej wie, że TK chodzi na pasku lewacwtwa z KE. Ma pełnić funkcję młota na wszelkie ustawodawstwo które legalnie wybrany rząd ale nie.kontrolowany przez lewacką UE chce wprowadzić w życie. Byle szybko odzyskać wladzę
anonim2016.03.23 15:01
TK trzeba wygasić i do tego obecny Sejm ma siłę.Jest okazja bo judasze , folksdojcze i lewacy siedzą w Brukseli a debile unijni mają gacie pełne g.... po ostatnim zamachu a przed nowymi.
anonim2016.03.24 11:45
Ziobro ośmieszony. Dziennikarz pokazał, jak jego ministerstwo manipuluje w sprawie Trybunału. Na konferencji ogłosił, że rząd nie opublikuje orzeczenia. Podparł się przy tym opiniami ośmiu ekspertów. Dziennikarz TVN24 krok po kroku obnażył manipulację ministra i jego zastępcy. Już pierwszy ekspert, wybitny konstytucjonalista prof. Lech Garlicki nie wie nic o tym, by przygotowywał jakąś opinię dla Ministerstwa Sprawiedliwości. Z kolei prof. Genowefa Grabowska, była europosłanka SLD mówi, że jeszcze nie przysłała swojej opinii do resortu. Z ósemki wymienianej przez Ziobrę i jego zastępcę tylko czterech zajmuje się prawem konstytucyjnym, reszta to po prostu prawnicy. Konstytucjonalistą jest prof. Bogusław Banaszak z Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2010 roku był kandydatem PO do Trybunału Konstytucyjnego, ale partia wycofała swoje poparcie dla niego, bo został oskarżony o plagiat. Stanowisko PiS popiera też dr hab. Mirosław Karpiuk, który jest prawnikiem i członkiem Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk. Żałosne próby dowiedzenia, że działania wobec TK są zgodne z prawem, a wyrok TK nie może być opublikowany. Machać kartkami to nawet idiota potrafi, ale kłamać na forum publicznym, to moim zdaniem tylko kompletny idiota.