03.12.15, 17:38

Marszałek Sejmu: Potrzeba nowej ustawy o TK

Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński (Prawo i Sprawiedliwość) ocenił, że Trybunał Konstytucyjny całkowicie się skompromitował. Firmował bowiem zmianę ustawy o samym sobie, która okazała się finalnie... niekonstytucyjna.

Zdaniem Kuchcińskiego potrzebna jest nowa ustawa o Trybunale, bez tego bowiem instytucja ta będzie musiała funkcjonować jako skompromitowana. Kuchciński podkreślał też w rozmowie z dziennikarzami, że wybór dwóch sędziów TK przez PO był niekonstytucyjny.

Dopytywany, co z pozostałą trójką sędziów, których wybrano zgodnie z prawem, odesłal dziennikarzy przekonując, że odpowiedź na to pytanie nie leży w jego kompetencjach.

"Wybór pięciu sędziów TK, który został dokonany w środę przez Sejm, nie dotyczy tej (czwartkowej) decyzji TK, bo to jest decyzja dotycząca historii. Po trzecie - widać wyraźnie, że potrzebna jest całkiem nowa ustawa (o TK), jak najszybciej opracowana, która wyłoni TK, który będzie rzeczywiście stał na straży porządku prawnego w Polsce" - mówił Marszałek.

"Decyzje Trybunału Konstytucyjnego z trzech względów wywołują niesmak i zniechęcenie do tej instytucji, przypuszczam, że tak jak u większości Polaków" - dodawał.

kad/tvn24.pl

Komentarze

anonim2015.12.3 18:23
Wija sie ślicznie, ale jednak uparte podkopywanie wiarygodności i kompetencji sędziów Trybunału raczej budzi obrzydzenie. Mnie jednak martwi co to bedzie jak PiS odmowi respektowania orzeczen TK. Szkoda ze na zadawane przez sędziów pytania nie potrafili odpowiedzieć i jakoś przed ich obliczem nie byli juz tacy mądrzy :)
anonim2015.12.3 23:11
Wiją? Oj coś mi się widzi, że zaraz będzie nowa ustawa o TK, która wygasi na raz cały skład i na wszelki wypadek wejdzie w życie w dniu ogłoszenia.
anonim2015.12.7 16:48
Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ogrodnika polityka