06.05.20, 11:10Fot. Sejm - Flickr, CC BY 2.0

Marszałek Sejmu pyta TK o możliwość przesunięcia wyborów

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek z zapytaniem,czy przesunięcie terminu wyborów będzie zgodne z konstytucją – wynika z nieoficjalnych doniesień.

Marszałek informowała wczoraj, że będzie prosiła Trybunał o to, aby wniosek rozpatrzony został szybko w związku z tym, że do wyborów pozostało zaledwie kilka dni.

W rozmowie na antenie TVP Info podkreślała wczoraj:

Powtarzam - przesunięcie terminu wyborów, ale w terminach konstytucyjnych, czyli tym najpóźniejszym terminem możliwym jest 23 maja”.

Zaznaczała również:

Nigdzie nie znalazłam przepisu, który po pierwsze wskazywałby na to, że marszałek Sejmu nie może zmienić swojej decyzji, bo mamy do czynienia ze stanem wyższej konieczności w tym przypadku. Nie ma nigdzie takiego przepisu, który nie pozwalałby na to, ale nie ma też wprost zapisu, który mówiłby o tym, że marszałek może to zrobić”.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze

Foster2020.05.6 17:39
„Nigdzie nie znalazłam przepisu, który po pierwsze wskazywałby na to, że marszałek Sejmu nie może zmienić swojej decyzji, bo mamy do czynienia ze stanem wyższej konieczności w tym przypadku. Nie ma nigdzie takiego przepisu, który nie pozwalałby na to, ale nie ma też wprost zapisu, który mówiłby o tym, że marszałek może to zrobić”. Z wielkim zdziwieniem zacytowalem wypowiedź. Marszałek Sejmu i nie wie, że zasada na którą się powołuje nie dotyczy organów władzy i administracji publicznej, bo one działają na podstawie i w granicach prawa.
anonim2020.05.6 15:11
Zamierzam kupić 50" telewizor. Czy wobec tego mam wysłać wniosek z zapytaniem do TK?
Foster2020.05.6 15:27
Tak u nich jest na zbyciu - można by też poszukać u Przyłębskiego w Berlinie. W każdym razie radzę spróbować, bo wkrótce nawet starego telewizora w Polsce nie kupisz.
Realista2020.05.6 12:46
Ciekawe czy można jeszcze bardziej skompromitować Trybunał Konstytucyny. Trybunał Kucharki miałby tu orzekać o zgodności z konstytucją pomysłu Witek na zarządzenie Marszałka Sejmu. I to już nawet niezależnie od meritum. Bo to przecież oczywiste, że Marszałek Sejmu nie może dowolnie zmieniać już wyznaczonego terminu wyborow. I to tuż przed datą tych wyborów. Kolejny odcinek pisowskiego Latającego Cyrku Monty Pythona. To tylko pokazuje panikę w Pisie. Po pierwsze wygląda na to, że nie mają w sejmie większości żeby przegłosować ustawę o wyborach korespondencyjnych. A po drugie skoro za wszelka ceną prą do wyborów w maju tzn że już wiedzą, że w wakcje Duda nie wygra.
Klapaucjusz2020.05.6 12:27
Ustawa naprawcza o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. z 2015 r. poz. 2217), zwana też paraliżującą, wprowadza zasadę rozpoznawania spraw zgodnie z kolejnością ich wpływu. Jak wyjaśnia Stanisław Piotrowicz, przedstawiciel wnioskodawców, chodziło o to, by sędziowie nie mogli dowolnie wybierać spraw, którymi chcą się zająć jako pierwszymi.
Urszula2020.05.6 12:31
No chyba, że chodzi o PiS to ta ustawa nie obowiązuje. PiS od dawna jest ponad prawem.
Dam2020.05.6 12:37
Wydaje mi się, że tą ustawę odwołali jak tylko TK został "naprawiony". Takie kolejne sk.rwysyństwo PIS.
Urszula2020.05.6 12:23
Marszałkini Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek z pytaniem, czy przesunięcie terminu wyborów prezydenckich jest zgodne z konstytucją. - To jest jakaś abstrakcja, absurd. Równie dobrze można spytać Trybunał o przepis na sernik - tak działanie Witek skomentował na antenie RMF FM konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.
Her Flick2020.05.6 13:19
A dlaczego? Zapytała SMS-em i SMS-em otrzyma odpowiedź.
ladychapel2020.05.6 12:11
Nie TK a Panstwowa Komisja Wyborcza jest od tego. Jakiej odpowiedzi moze udzielic Przylebska, Pawlowicz i Piotrowicz, ktorzy sa "bezstronni"?
Foster2020.05.6 11:57
Biedactwo - została wplątana w sytuację bez wyjścia. Nikt i nic jej nie pomoże.
rgm2020.05.6 11:54
Gdyby senat nie stosował obstrukcji , tylko działał zgodnie z dobrą wolą, umożliwienia głosowania, w czasie pandemii, powinien zagłosować, odrzucić lub poprawić ustawę w ciągu tygodnia. To Hucpa i pełzający zamach stanu. Dlaczego Senat i totalsi uniemożliwiają wykonanie praw wyborczych. Sytuacja jest taka, że równie dobrze mogą być wybory mieszane, zgodnie z obowiązującym kodeksem wyborczym. Chodzimy do sklepów, do pracy odbieramy przesyłki, krzywa zachorowań jest na stałym poziomie. Wirusolodzy mówią, że tak może być i rok!!!
Michał Jan2020.05.6 12:09
Może w przeciągu tygodnia to nie, bo to raczej tempo odpowiednie dla wiernie oddanych "Nauczycielowi", ale 2 tygodnie powinny były wystarczyć. Tylko co wtedy? Wynik głosowania ten sam, co po miesiącu, a PKW rozwiązana, lokale nie wyznaczone, do obsady brak chętnych. No i czemu się dziwić - "targowica", "folksdojcze", "sprzedawczyki" itd. Ci "co nie mają nic do powiedzenia" nagle mieliby iść gnojącym ich na rękę?
Urszula2020.05.6 12:29
Nie zrzucaj winy za nieudolność tego rządu na Senat. Senat działał zgodnie z prawem więc sie odczep. Miej pretensje do rządu, że nie mógł się zdecydować kto ma te wybory zorganizować. Teraz też pisory zarzucają PKW, że nie chce zorganizować wyborów choć wcześniej sam rząd pozbawił PKW prawa do organizacji głosowania. PiS postępuje wg maksymy: kowal zawinił, cygana powiesili. Takie zakłamane jest to PiS.
Alina L.2020.05.6 23:43
"Urszula"?....vel Keller Lecho! Aj, waj! No jak można mówić źle o Senacie? Działal przecież zgodnie z prawem?? Równe 30 dni trzymał ustawę o wyborach??? Nic się dla Polski nie stało! Pobawił się trochę w " kotka i myszkę"! Ale dał ją w końcu "Pan Kopertowy" do Sejmu!
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.05.6 11:25
Skoro sami dopisali sobie takie prawo do projektu ustawy, który właśnie wrócił do Sejmu, więc SAMI uważali, że bez tej ustawy NIE mają takiego prawa. A teraz co? Nagle zmienili zdanie? Robią z was idiotów, drodzy wyborcy PiS.
Adam2020.05.6 11:21
Lepiej niech zapyta bezpośrednio Pana Prezesa - szybciej otrzyma odpowiedź.
katolicka kretynizacja polski2020.05.6 11:14
Teraz się obudziła? Zresztą PiS od miesiąca twierdzi że wszystko jest zgodne z prawem!