05.08.19, 13:55Zdj. screenshot/sejm.gov.pl

Marszałek Sejmu wydał oświadczenie ws. lotów. 'Działałem zgodnie z prawem'

"Mam świadomość, że opinia publiczna negatywnie ocenia takie postępowanie, dlatego pragnę przeprosić wszystkich, którzy poczuli się urażeni"-powiedział dziś Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. 

Wczesnym popołudniem polityk wygłosił oświadczenie w sprawie swoich lotów rządowym samolotem. 

"Od 12 listopada 2015 r., kiedy posłowie powierzyli mi funkcję Marszałka Sejmu, przyjąłem model pracy Marszałka, który działa nie tylko na forum Izby, nie tylko w budynku Sejmu w Warszawie, ale pracuje aktywnie również w kraju i za granicą. Stąd wynika duża liczba spotkań i wyjazdów na uroczystości, w których biorę i brałem udział, zapraszany przez organizatorów. Takich spotkań odbyłem od początku kadencji ponad 900. Niejednokrotnie kilka dziennie, w tym w soboty i niedziele. Uczestnictwo w wielu z nich wymagało korzystania ze specjalnego transportu lotniczego. Jest to także forma bezpośredniej konsultacji z mieszkańcami różnych miejsc w Polsce, głównie małych miejscowości. Olbrzymia aktywność legislacyjna Sejmu tej kadencji wymaga rozmów włączających obywateli w proces tworzenia prawa"-przekonywał Marek Kuchciński. 

 "Loty, zarówno te do Rzeszowa, jak i na każde inne lotnisko w Polsce i za granicą, były związane z wykonywaniem obowiązków Marszałka Sejmu, na które składały się konferencje międzynarodowe i krajowe, regionalne i lokalne, spotkania związane z pracami Sejmu i innymi bieżącymi wydarzeniami; udział w uroczystościach rocznicowych o wymiarze międzynarodowym, państwowym i regionalnym, także lokalnym. Mam świadomość, że liczba lotów była duża, ale wynikała ona głównie z modelu pracy, który przyjąłem"-podkreślił Marszałek Sejmu. 

"Odnosząc się do informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej, chciałbym podkreślić, że Marszałkowi Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje uprawnienie korzystania z wojskowych specjalnych statków powietrznych, co zostało opisane szczegółowo w instrukcji HEAD"-wskazał polityk. 

"Instrukcja HEAD dopuszcza, aby podczas lotów z najważniejszymi osobami w państwie były obecne inne osoby, stanowiąc, że to podmiot organizujący lot tworzy listy pasażerów. Nie precyzuje jednak, kto oprócz najważniejszych osób w państwie może być na pokładzie. Decyzje pozostawia się podmiotowi organizującemu lot"-dodał Marek Kuchciński. 

 "Korzystanie z tych środków transportu wynikało z bardzo napiętego kalendarza spotkań i wydarzeń, w których uczestniczyłem, co spowodowało konieczność dynamicznego i sprawnego przemieszczania się pomiędzy odległymi punktami w kraju i za granicą"-powiedział polityk. 

 "Niezależnie od motywów przyświecających moim działaniom, rozumiem, że korzystanie z przysługujących Marszałkowi Sejmu środków transportu także przez moją rodzinę, może budzić społeczne kontrowersje. W czasie całej czteroletniej kadencji wystąpiły 23 takie loty, w których oprócz mnie na pokładzie byli moi najbliżsi. Dlatego podjąłem decyzję o wpłaceniu kwoty 15 tys. zł. Na Caritas oraz Klinikę Budzik. Po dokładnej analizie wykonywanych lotów okazało się również, że bezpośrednio po jednym moim locie z Warszawy do Rzeszowa, w drodze powrotnej do Warszawy, za zgodą dowódcy załogi oraz jego przełożonego podróżowała moja żona. Podkreślam, nie był to lot zamawiany specjalnie w tym celu, gdyż po opuszczeniu przeze mnie pokładu samolotu, samolot zgodnie z planem musiał wrócić do Warszawy. Lot ten nie posiadał statusu HEAD"-wskazał Marszałek. 

 "Chcąc jednak rozwiać jakiekolwiek wątpliwości z tym związane, postanowiłem wpłacić kwotę pokrywającą pełen koszt lotu, wyliczoną przez MON, tj. 27 tys. zł- na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych"-poinformował Kuchciński. 

 "Mam świadomość, że opinia publiczna negatywnie ocenia takie postępowanie, dlatego pragnę przeprosić wszystkich, którzy poczuli się urażeni. Jednocześnie chciałbym zdecydowanie stwierdzić, że działałem zgodnie z prawem. Dane o tych lotach dostępne są w kilku instytucjach. Towarzyszenie mi przez członków rodziny nie podwyższało w żadnym przypadku kosztów lotu. Poza jedną opisaną sytuacją nie było nigdy przypadku lotu mojej rodziny samolotem wojskowym bez mojej obecności"-zakończył. 

Przed wystąpieniem Marka Kuchcińskiego przedstawiciel Centrum Informacyjnego Sejmu poinformował, że na stronie Kancelarii zostaną udostępnione kompletne informacje na temat lotów Marszałka w kończącej się kadencji. 

yenn/Fronda.pl

Komentarze

PRAWDA nas wyzwoli2019.08.6 10:58
KUCHCIŃSKI to NIE cały PIS! Tak jak Durczok to NIE wszyscy dziennikarze, tak jak Paetz to NIE wszyscy księża, tak jak Trynkiewicz to NIE wszyscy Polacy. Tak jak GAWŁOWSKI to NIE cała PO. Kuchciński źle robił i powinien zostać pozbawiony funkcji marszałka Sejmu. Wierzę, że PiS to zrobi, bo szkodzi PiSowi i go osłabia. Jednocześnie pomaga opozycji i ją wzmacnia. Tusk, Sikorski, Borusewicz, Kopacz do dziś nie zwrócili złotówki za podobne loty z rodzinami czy do rodzin czy wycieczki (Peru) co w żadnym stopniu nie usprawiedliwia Kuchcińskiego, ale to pokazuje hipokryzję opozycji: naszym wolno i ich bronimy, innych wytykamy palcami.
PRAWDA nas wyzwoli2019.08.6 11:27
Tak jak Krzysztof Sadowski to NIE wszyscy muzycy. PS. Czy bracia Sekielscy nakręcą następny filmik o pedofilach? Tym razem w środowisku artystów?...
Foster2019.08.5 20:20
Nie przypuszczałem, że kiedyś zobaczę przysłowiowego Dyzmę. Życie jest pełne niespodzianek.
Bella2019.08.5 19:12
WNIEBOWZIĘCI 2 W rolach głównych Marek Kuchciński + rodzina – No i jak tam było w tym niebie? Coście tam robili? – Panie, ludzkim głosem nie można na to odpowiedzieć. Panie, trzeba tam być i zobaczyć. Potęga! – Potęga! No mówię panu! – Potęga, panie! Jak pragnę Boga! Piękny jest nasz kraj z lotu ptaka! – Życie jest piękne! Niestety trzeba umieć z niego korzystać!
Papierz2019.08.5 19:08
Poczuli się urażeni? Poczułem się okradany!
Foster2019.08.5 18:56
Przez rok czasu tyle nie zarobiłem, co Państwo Polskie wydało (28 000 zł.) na przelot żony marszałka Kuchcińskiego, zapewne na zakupy, z Rzeszowa do Warszawy. Jak to coś nazwać, żeby nie urazić ?.
CYBORG 17/82019.08.5 17:17
nie masz krzty honoru psie pisowski
Urszula2019.08.5 16:49
" "Loty, zarówno te do Rzeszowa, jak i na każde inne lotnisko w Polsce i za granicą, były związane z wykonywaniem obowiązków Marszałka Sejmu ..." A to ciekawe. Weekendowe loty do domciu, na działkę, na odpust, samotny lot żony Kuchcińskiego z Rzeszowa do Warszawy, przewozy rodziny to wg Kuchcińskiego wykonywanie obowiązków Marszałka Sejmu. Ale dam głowę, że ciemny pisowski lud to kupi. https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/za-lot-zony-kuchcinskiego-rzadowym-samolotem-mozna-kupic-164-bilety-rejsowe/ltx884q#slajd-3
Luzifer2019.08.5 16:46
A o osmiorniczki byl taki jazgot, a tu prosze jaka moralnosc Kalego.
emeryt2019.08.5 16:00
Zgromadzonym tu i oburzonym chce nieśmiało przypomnieć nie ofery PO, ale ich własne, te z PRL-u. Jesteście wszyscy wychowankami PRL-u, a PRL jako taki zachęcał wręcz nauczał jak kraść "dobro państwowe" i nie być za to ukaranym - bo wszyscy kradną. A "stoliczek okrągły" uwolnił złodziei i innych, dużo poważniejszych kryminalistów od odpowiedzialności karnej. Ba, dał im ambasadorstwa, dyrektorstwa, zezwolił na kradzież o rozmiarach nieznanych w historii Rz.P. Nie dziwmy się zatem marszałkowi. Marszałek Kuchciński nie kradł co nie oznacza, że postępował uczciwie, etycznie. W mojej skromnej opinii, zdecydowanie nie. Ale ja go nie nazwę złodziejem zostawię to innym złodziejom. Marszałek Kuchciński powinien natychmiast ustąpić, zwinąć manele na furmankę i jazda do Mojżeszowa, chciałem powiedzieć Rzeszowa. Jeżeli tego nie zrobi a prezes go publicznie nie op......i, PIS może przegrać wybory. Widze, że grażdzanin Nowak ciągłe ma kłopoty z moczem. ZUS chyba płaci za pieluchy, tak przypu-szczam.
Urszula2019.08.5 16:59
Nie masz racji. W PRL-u było dużo porządnych ludzi, a ci mniej porządni, źle wychowani, jak mieli okazje to kradli i uważali, że jest wszystko ok, a kto nie kradnie i nie załatwia to jest cienki i śmieszny. Znane jest powiedzenie, że ci na górze kradną, ale i nam żyć dadzą. Taka była wtedy świadomość: wszystko jest wspólne to znaczy i moje. Jeśli w domu nie wychowano młodego człowieka na uczciwego to mieliśmy i mamy to co mamy. Nigdy nie zapomnę ciągle powtarzanych słów mojej matki: co nie twoje to nie trogaj. I to mam zakodowane do końca życia.
emeryt2019.08.5 17:31
Tak Urszulek, większość ludzi w PRL-u była normalnymi, ale z uczciwością sprawa nie jest prosta. Żyłem w tym czasie i wiem jak się sprawy 'załatwiało", jak budowali sobie domy konduktorzy autobusowi z pensją 1.500 zetów. Może się Urszulek zdecydujesz czy jesteś Urszulek czy Urszula. Zwracaj uwagę na pisownię, raz jesteś "on" a innym razem "ona".
CYBORG 17/82019.08.5 17:24
tworki
Ja 2019.08.5 15:45
Z igły widły. Miał prawo zabrać rodzinę.
Kali2019.08.5 17:13
Racja! Kali być z PiS, Kali mieć prawo. Mądra człowieka jesteś!
KuchcińskiToZwykłyPiSowskiZłodziej2019.08.5 15:26
Zwykły PiSowski złodziej, działający w porozumieniu z żoną i dziećmi. Nie zapłacili budżetowi państwa należnych kwot za usługi transportowe określonego typu. Tak to jest, kiedy z ogrodnika zrobisz marszałka albo z lokaja ambasadora. Zawsze coś ukradnie, kiedy tylko spuścisz wzrok z jego łap obładowanych pierścieniami. Osądzić gang wyłudzaczy Kuchcińskich i zamknąć w zakładzie karnym. Jak najbliżej Rzeszowa, żeby tanio latali na przepustkach, łajzy złodziejskie.
Koalicja końskiej dupy z batem2019.08.5 15:12
Pederaści w sojuszu z postkomuchami od akcji Hiacynt!!!!
edi2019.08.5 15:06
BRAWO PiS - TAK TRZYMAĆ !!!!!!!!!!!!!!
pederasta Lenin wiecznie żywy2019.08.5 14:56
Czy wszyscy geje i lesbijki popierają marksizm i chcą być marksistowskim rewolucyjnym proletariatem W szeregach tzw. lgbt?
Papierz2019.08.5 19:09
Lenin w rządowym samolocie?
MJ2019.08.5 14:38
Głupota lewactwa nie zna granic oraz wiara we własną propagandę. Tak grzeją ośkę, że ją przegrzeją. Ale co robić, skoro właściwie to jedna z nielicznych afer w pis, która wypłynęła. Przedtem był senator Kogut. Kogut zapomniał już o karierze parlamentarnej, zapomni i Kuchciński. Kaczor-dyktator takich rzeczy nie puszcza płazem, nawet tym których lubi, jak np były rzecznik Hofman. A na wybory pis rzuci jeszcze parę spraw z udziałem ludzi z peo a wyborca sobie pomyśli, no dobra wszyscy kradną, ale u pisiorów i ludziom coś zostaje a za peo to nigdy na nic nie było pieniędzy. I na kogo wyborcy zagłosują? Lewaki myślenie to nie jest wasza mocna strona.
robaczek 2019.08.5 14:32
a pisiurki siedza cicho ;] wszak wyszlo wsio i co tera? nasi kradną? ale nasi kradną patriotycznie!!!!!! ;] dumni ze swoich? malutcy wybrali malutkich. tylko Polski szkoda.
wacula2019.08.5 14:31
Pisowski model sprawowania władzy - pis zrobil z POLSKI prywatny folwark ten "MODEL" do natychmiastowej utylizacji - po zwrocie kasy oczywiście. A może by tak zmniejszyć PIS kacz-prezesa +kota
szcze na PiS i rydzyka2019.08.5 14:29
''Pokora, praca, umiar, roztropność w działaniu i odpowiedzialność, a przed wszystkim słuchanie obywateli - to są zasady, którymi będziemy się kierować; koniec z arogancją władzy i koniec z pychą'' Qiurwa siedzę i płaczę ze wzruszenia przypominając sobie słowa z exposé Szydło!
pederasta Lenin wiecznie żywy2019.08.5 14:59
dzielnicowy oszczymur znowu tutaj
xx2019.08.5 14:21
"Mam świadomość, że opinia publiczna negatywnie ocenia takie postępowanie, dlatego pragnę przeprosić wszystkich, którzy poczuli się urażeni" Ależ ja nie poczułem się urażony. Absolutnie. Po prostu uważam że jesteś złodziejem który "wyżej sra, niż dupę ma" Wyjazd. kmiocie
Kali2019.08.5 14:26
Kali nie być złodziej. Kali być w PiS.
pederasta Lenin wiecznie żywy2019.08.5 15:04
tawariść Nowak to wy szczacie po klatkach w całej dzielnicy?
CYBORG 17/82019.08.5 17:20
swietny post 100 racji
Kali2019.08.5 14:20
Kali być w PiS, Kali może.
fdf2019.08.5 14:18
Jak za peło, no ale należy do pisu więc może co chce.
Władysława Panasiewicz2019.08.5 14:12
PiS — Przeproście i Spie·dalajcie
jozef2019.08.5 14:11
Przypomina mi się scena z Misia, przechodziliśmy z tragarzami. Leciałem zona stała, to dałem się jej przelecieć.
Suweren2019.08.5 14:05
Nie wierzę w ani jedno słowo. Ładnie się Władzia bawi, bardzo ładnie. Zero honoru!
anonim2019.08.5 15:06
to kto dla Ciebie Suwerenie jest wiarygodnyw polskiej politzce? kilka nazwisk?
CYBORG 17/82019.08.5 17:19
nikt
Wiesław Kaloryfer2019.08.5 17:45
Słowa "polityk" i "wiarygodny" pozostają ze soba w takiej samej korelacji jak słowa "papież" i "ateista". I bez znaczenia są tu barwy partyjne oraz to, czy mówimy o politykach polskich czy z innego kraju.
Suweren2019.08.6 0:19
Nie odpowiadam datom.
trt2019.08.5 14:03
uuuu a taki kwik pisowcy podniosili na poprzednik, że bizancjum czy coś. ależ to zaklamana i pazerna ekipa. na podobnym poziomie co poprzednicy.
Kali2019.08.5 17:25
Kali nie być pazerna, Kali być z PiS.