05.10.19, 16:30fot. MSZ

Matka Kurka: Frekwencja może zmienić wszystko

"Jesteśmy po serii „afer” PiS i aferze Neumana, pierwsze emocje oklapły, próby budowania wyborczej historii na „rzyganiu Tczewem” też nie przyniosły PiS rewelacyjnych wyników. Słowem potwierdziło się to, o czym pisałem wczoraj. Mamy do czynienia z obozami politycznymi skrajnie zantagonizowanymi i nie ma takiej możliwości, aby jakakolwiek afera mogła uruchomić masowy przepływ elektoratu z POKO do PiS i odwrotnie. Wszystkie publicystyczne tezy i dziennikarskie interpretacje można miedzy stare baśnie włożyć, zarówno te o roli Kuchcińskiego, Banasia i „Zniewolonej Emi”, jaki to ostanie potwierdzenie czym jest PO, a jest po prostu mafią" - pisze Matka Kurka (Piotr Wielgucki) na blogu Kontrowersje.net.

 

"Istnieją jeszcze tacy teoretycy, którzy roztaczają sensacyjne wizje i straszą ostatnim tygodniem przedwyborczym, bo zapewne jedni i drudzy coś sobie na koniec zostawili. Od dawna jestem przeciwnikiem tej bzdurnej wykładni politycznej. W ostatnim tygodniu można sobie wrzucić coś, co zmieni wynik przy wyrównanej walce łeb w łeb. Przy takiej różnicy jaka jest pomiędzy głównymi partiami, wojna atomowa połączona z plagami egipskimi nie odwróci trendu. Rzecz jasna trochę przesadzam, ale tylko trochę, co wynika z dwóch najważniejszych wskaźników. Po pierwsze „jakość” POKO odrzuca wszystkich poza fanatycznymi wyznawcami i otumanionymi nienawiścią do PiS, dla „normalsów” POKO jest niestrawne. Po drugie PiS się broni wynikami i to ludzie widzą, co oznacza, że „nawet jeśli kradną, to dzielą się z ludźmi”" - wskazuje autor.

"W takim bardzo dużym i brutalnym skrócie da się opisać aktualny stan rzeczy i szkoda sobie zawracać głowę płomiennymi opowieściami, jak to nic jeszcze nie jest przesądzone. Wszystko jest przesądzone, poza jednym. Głównym czynnikiem napędzającym wynik wyborczy będzie frekwencja, która rzeczywiście jest w stanie wszystko wywrócić do góry nogami. Stara legenda obowiązująca przez lata głosi, że PiS na frekwencji traci. Pierwszy raz zniosłem ten mit przy wyborach prezydenckich w 2015 roku, wielu komentatorów od lewa do prawa pisało wówczas, że w duża frekwencja w II turze da zwycięstwo Komorowskiemu, a ja się uparłem, że będzie odwrotnie. Potem mieliśmy wybory samorządowe i europejskie z rekordowymi frekwencjami i rekordowym wynikiem PiS. W zaistniałych okolicznościach przyrody, oświadczam co następuje" - pisze dalej. 

"PiS wybory wygrał, wynik po wyżej 40% jest pewny, cała reszta zależy od wyborców, w tym miejscu można się pośmiać z mojej „błyskotliwości”, ale tylko do czasu, gdy padnie słowo: „liczba”. Jeśli liczba głosujących będzie oscylować na granicy 50%, co jest mało prawdopodobne, to wynik PiS będzie oscylował na poziomie 40%. Frekwencja bliższa 60%, czyli ta dość prawdopodobna, oznacza najmniej 45% dla PiS. A rekord frekwencyjny powyżej 60%, znów mało realny, choć nie fikcyjny, to zysk PiS w okolicach 50%. Na tym etapie wszystko zależy od liczby głosujących i pisząc o wszystkim ma na myśli nie tylko słupki głównych partii, ale los trzech pomniejszych koalicji" - stwierdza Matka Kurka.

"Lewica, Kukizo-ZSL i Konfederacja, z zachowaniem proporcji, są bardzo wrażliwe na frekwencję. Praktycznie nie do ruszenia jest Lewica, oni w sejmie znajdą się na pewno, ale marzenia o „mijance”, czyli wyprzedzeniu POKO, co samo w sobie jest fikcją, zmienią się wraz z… liczbą wyborców. Na granicy progu wyborczego znajduje się Kukizo-ZSL, dla nich 55% może okazać się zabójcze. Konfederacji pozostaje liczyć na wielki cud, a tym byłaby frekwencja zbliżona do wyborów europejskich 44%, jednak i to oznacza słupek na poziomie 4-5%. I na koniec trzeba wskazać na największą moc frekwencji. W najlepszym dla PiS układzie w sejmie znajdą się trzy ugrupowania: PiS, POKO i Lewica. W mniej korzystnym dojdzie Kukizo-PSL, ale szybciej jako koło, niż klub poselski" - zaznacza.

"Podsumowując! Największą aferą jest frekwencja, cała reszta to mieszanie herbaty bez dosypywania cukru" - kończy autor.

Komentarze

Foster2019.10.6 7:34
Panie Kurka - najpierw siejecie nienawiść, skłóciliście Polaków, a teraz martwicie się o frekwencję. Osobiście uważam, że szkoda czasu na angażowanie się po którejkolwiek stronie. Jesteście siebie warci. Jedno wielkie szambo.
Lennon2019.10.6 7:04
Problem ludzi głosujących na PIS: - nie rozumieją, że pieniądze nie są rządu, tylko ich, a wszelkie 500+ muszą być (z nawiązką) spłacone. Jeżeli np. podniesiemy płacę minimalną, to wszystko natychmiast zdrożeje i wzrosną jawne lub ukryte podatki, bo skądś muszą się wziąć pieniądze na wyższe wypłaty. Ogólnie działa zasada Alexisa de Tocqueville'a: "Demokracja kończy się wtedy, kiedy rząd zauważy, że może przekupić ludzi za ich własne pieniądze.". Problem ludzi głosujących na PO: - zrozumienie ich naiwności jest nieco trudniejsze (wybierają w końcu złodziei, którzy się nie dzielą) ale sens ich rozumowania oddaje to przysłowie: "Las codziennie się zmniejszał, ale drzewa z uporem maniaka głosowały na partię siekier... Bo były jednymi z nich, miały przecież drewniany trzonek." Ogólnie warto pamiętać, że demokracja niesamowicie promuje ludzi umiejących kłamać i obiecywać złote góry bez mrugnięcia okiem. Człowiek uczciwy jako kandydat miałby problemy z powiedzeniem: głosujcie na nas dajemy wam 500+, a to nic nie kosztuje. Miałby również problem z powiedzeniem: Zaprosimy emigrantów z Maghrebu, tak wspaniale nas ubogacą, nic wam nie grozi. I tak to jest z głosowaniem na PIS czy PO.
Zosia2019.10.5 22:31
To lewackie chamstwo jeszcze wierzy, że wygra wybory ......... kupa debili .......
PePe2019.10.5 19:47
Jeszcze raz podejmujemy próbę nawrócenia tej grupy lewaków na wiarę katolicką, chociaż zdajemy sobie sprawę, że będzie to bardzo trudne ! Myślę jednak, że nie będą chcieli być podobni do krów ateistek w mojej oborze. Wyczyścimy wasze nozdrza do tego stopnia, że minie wam nawet alergia do sierści kota Kaczyńskiego, a PIS będziecie nosić na rękach i chwalić go przy wszystkich okazjach. Będziemy wam pokazywać przykład z Tczewa, gdzie lokalny członek PO nagrał warszawskiego gangstera Neumanna, bo już miał dość tych debili, kłamców, złodziei i zdrajców, bo żygał na samą składnię liter PO. Źyczę wam wszystkim ojszczynogom powodzenia w nauce ! jak będziecie powtarzać za mną prawdę oczywistą, to będziecie robić to samo co kot, którego wychowały psy. Ten kot zaczął szczekać i razem z nimi atakuje inne koty.
les2019.10.5 19:43
Jestem zwolennikiem PIS-u, i przez takich jak ja, Janda czuje się jakby ktoś na nią sr-ał ! W związku z tym mam pytanie do was lewackich szczochów „komentujących” m.in. tutaj na Frondzie, czy wy czujecie się tak samo jak Janda ?!!
Zenon2019.10.5 20:43
:D
bandyci z PiS tacy sami jak z PO rekomunizują Pols2019.10.5 19:19
https://www.youtube.com/watch?v=rHaQ1UH-YmM
KATOLIK2019.10.5 18:04
Co ma do rzeczy frekwencja? PIS jest wszechmogący i potrafi sprawić że frekwencja będzie 100%.
BOGAnieMA2019.10.5 17:18
Jesteśmy po serii gwałtów na dzieciach przez księży!
Zenon2019.10.5 20:42
Czytając wasze psychodeliczne wpisy można by sądzić, że co noc przeżywacie jakieś gwałty. To jest jakieś bolszewickie zboczenie, że mówisz o sobie w liczbie mnogiej, towarzyszu? Rozumiecie towarzyszu, jest taka szkoła w psychologii założona na naukach żyda Freuda, która nazywa się psychoterapia. Freud, jak wiemy nikogo nie wyleczył, ale dobrze się bawił ze swoimi pacjentami, zwłaszcza z tymi płci żeńskiej. Spróbujcie towarzyszu.
Zenon2019.10.5 20:45
Macie towarzyszu najpewniej zgwałcony mózg. Kto was towarzyszu gwałcił za młodu bolszewicką ideologią, to wiecie sami najlepiej, do nich miejcie pretensje.
katolik2019.10.5 17:00
Suweren pamięta słowa Stalina który powiedział prawdę "NIE WAŻNE KTO GŁOSUJE,WAŻNE KTO LICZY GŁOSY" patrząc na to jak PiS łamie konstytucje i prawo to nie zawaha się wybory sfałszować!
Patriota do dzielnicowego2019.10.6 7:50
Dlaczego nie POdpisujesz się jak zwykle ateista dumny pederasta, czy jakoś tak! Myślisz imbecylu, że zmieniając nicka zmienisz osobowość?! Nic z tego. dla mnie POzostaniesz antypolskim, zaprzanym trollem, śmierdzącym ruskimi onucami.
Dzielnicowy2019.10.6 10:50
Tylko słowa Stalina prostują dzielnicowemu życiową drogę,no może jeszcze Bolęsy.
Konfederata2019.10.5 16:58
Uczciwy Poloch nigdy nie wybierze PiS-u.
Renata2019.10.5 18:39
Konfederaci są bardzo agresywni w swoich wypowiedziach, wręcz chamsko odnoszą się do ludzi popierających PiS. To mnie bardzo dziwi, że właśnie PiS uważają za wroga Polski. Kiedyś szanowałam G.Brauna, nawet demonstrowałam w jego sprawie kiedy był w więzieniu i zawiodłam się tak jak na Wałęsie i Giertychu. Wszyscy oni demonstrowali swoją wiarę w Boga a okazali się Judaszami.
Zenon2019.10.5 20:34
Konfederacja to przecież kolejna manifestacja układu trzymającego władzę, taki kolejny pączek, który wyrasta zawsze przed wyborami, żeby zamieszać w głowach tym, którzy nie widzą ostro i żeby odciągnąć parę procent wyborców od głównego nurtu wyborczego (czytaj PiS), a resztę sobie dofałszują i rachunek na trzydzieści i kilka procent, co da im liczącą się w sejmie opozycję, się spełni. Proste? Proste!
wyborca2019.10.5 16:57
Czy uczciwy Polak zdolny do samodzielnego myślenia może głosować na inną partię niż PiS? Pozdrowienia dla nadgorliwego strażnika "wolności słowa" na tym forum !!!!!!
latka2019.10.6 3:58
Czy zboczony Polak niezdolny do samodzielnego myślenia może głosować na inną partię niż PiS? Pozdrowienia dla nadgorliwego strażnika "wolności słowa" na tym forum !!!!!!
Nowak nie pierdol i nie głosuj na PiS2019.10.5 16:49
les2019.10.5 19:45
Ty, debil, nie świruj - idź na wybory ! Tylko nie głosuj szczochu na PO-jebów !
PePe2019.10.5 16:47
Różnica między złodziejem a politykiem: Złodzieje wybierają ofiary żeby je okraść, natomiast polscy degeneraci, zwolennicy PO wybierają złodziei z PO żeby ich okradali. Zdumiewające i niewiarygodne !
Zyg2019.10.5 16:45
Pomóżcie mi zrozumieć przeciwników PiS. Narzekają na zaoferowaną im najniższą pensję która obecnie jest wyższa o kilkaset pln niż gdy rzadziła PO. Biorą 500+ na każde dziecko wyprawki , bezrefleksyjnie tęsknią do czasów gdy państwo było rozkradane w kazdej dziedzinie , rekami tych którzy mieli zapewniać nam wzrost gospodarczy , lecz dbali tylko o wzrost naszego zadłużenia . Płaciliśmy naszą składkę do UE jednocześnie nie wykorzystując naleznych nam funduszy. Skundlone elyty bez wartości chodziły na postronku niemieckich panów . Budowane były autostrady które trzeba juz teraz poprawiac , jest to znamienne gdyż nie śniło im się że jest w Polsce mozliwy taki wzrost gospodarczy . Widocznie miały one zapewnić tylko bezpieczny przejazd cystern z lewym paliwem . Szacun dla panów z Sowy i przyjaciół , za trafne okreslenie ich wizji Polski " h..j , du.pa i kamieni kupa " . Polecam też inne okreslenia ich metod gospodarczych np. po nas tylko potop, zostaną po nas tylko zgliszcza , rozdziobią nas kruki i wrony itp. , itd. W państwowych mediach brylują dziennikarze o lewackich poglądach vide man . Opozycja idzie do wyborów bez programu , bo nie można nazwac programem negowanie programu przeciwników i ma jeszcze poparcie 40% społeczeństwa . Jak to nazwać jesli nie zbiorową amnezją , paranoja , schizofrenią . Ulegaja obłednej retoryce tvn i gazety koszernej w bezrefleksyjny sposób . Gryzą rękę która podaje im pomoc , plują na światełko w tunelu które ukazało się wielu osobom bez perspektyw . Zmień pracę i weź kredyt , to były rady człowieka który bezczelnie połakomił sie na dobro społeczne (żyrandol i sokowirówkę ) Ten rząd pokazał jak można pracować , jak można dbać o społeczeństwo każdym aspekcie . Dodatkowe emerytury , zwiększane wydatki na cele społeczne , zmniejszane stawki podatkowe . Czego jeszcze chcecie przeciwnicy PiS-u . Powrotu polityki na kolanach , gazu z Rosji ? tego chcecie ? PiS pokazał że nie ma pobłażania nawet dla swoich , nie ma świetych krów . Czego jeszcze chcecie ? Pozdrawiam i miłej niedzieli wszystkim .
Lolek Kremówka2019.10.5 16:57
Z dużo tych spacji, które reprezentują pustkę PiS-u.
Ja2019.10.5 16:59
Popieram!! Ja też nie potrafię tego pojąć!!?? Albo tylu jest inaczej inteligentnych, albo tylu złodziei.
Pl2019.10.6 6:08
Syndrom sztokholmski
Zyg2019.10.5 16:38
Hasło wyborcze: Sejm bez idiotów !!! Polacy i polskojęzyczni obywatele, nie głosujcie i nie wybierajcie do sejmu kandydatów Nowoczesnej, która to partia przylepiła się do PO jak goowno do statku. Wszyscy ich kandydaci, powtarzam wszyscy, to największe przygłupy w historii państwa polskiego. Oto oni: Lubnauer, Pihowicz, Zembaczyński, Meysztowicz, Misiło, Mieszkowski, Wielgus, Pampuch, Szlapka, Kloska, Pudłowski, i. In.. Nie wybierajcie śmieci !!!
StP2019.10.5 18:56
A co Ty za agitacje się bierzesz? Każdy wybiera jak chce
Nowak2019.10.5 16:37
Podglądam ostatnie sondaże przedwyborcze i widzę, że w prawie każdym ok. 10% pytanych na kogo będziesz głosować, odpowiada: „nie wiem”. Trzymam się więc za głowę i myślę sobie, czy dzisiaj, po 4 latach rządów PIS-u , kiedy wszystkie obietnice wyborcze są zrealizowane i to z nawięzką, jest aż tak trudno rozróżnić 8 lat rządów lewackich złodziei i kłamców z PO i PSL, którzy zdradzali i zdradzają nadal naszą ojczyznę, kradli miliardy, każąc Polakom pracować do 67 lat przy ogromnym bezrobociu i biedzie, - i 4 lata rządów ludzi PIS, którzy są prawdomówni i wiarygodni i zrobili więcej dobrego dla Polski i Polaków niż inni kiedykolwiek. Pytam więc niezdecydowanych: To co jeszcze musiałoby się stać, żeby tych 10% Polaków uwierzyło w prawdę ?! Prawdę, która jest przecież oczywista i namacalna ! /pieniądze z programów socjalnych dla dzieci, młodzieży i niepełnosprawnych, a także 13-tka dla seniorów trafiają systematycznie na konta zainteresowanych, starsi mogą iść na emeryturę już w wieku 60 i 65 lat, młodzi do 26 lat nie płacą podatków, przedsiębiorcy mają wiele ułatwień, ludzie w wieku produkcyjnym mają zapewnioną pracę (bezrobocie tylko 5%), płace rosną w dobrym tępie, a gospodarka rozwija się w tępie >4% PKB. Pozatym uruchomiono programy budowy mieszkań, dróg lokalnych, transportu szczeg. w Gminach, pomoc dla rolników, zdrowe powietrze i wiele innych /. Niezdecydowani, powiedzcie więc nam, co jeszcze musiałoby się stać ?!!!!
Urszula2019.10.5 17:19
Ten rząd i ty również zapominacie, że znaczna część społeczeństwa nie załapała się na żadne plusy więc nie dziw się, że oni czują się oszukani bo pracują i ich podatki idą na nierobów i obiboków, a nawet na tych, którzy mają dużo i bardzo dużo, ale na plusy się załapują bo takie jest w Polsce prawo. Jakoś ciężko o tym pomyśleć, prawda? Duża część mądrego społeczeństwa zdaje sobie z tego sprawę, że te plusy są za pożyczone pieniądze i trzeba je będzie w końcu oddać. Kto je będzie oddawać? Lenie i nieroby czy ten ciężko harujący robol? Wy żyjecie dniem dzisiejszym, mądrzy ludzie martwią się o przyszłość.
diki2019.10.5 17:56
cytat : "Duża część mądrego społeczeństwa zdaje sobie z tego sprawę, że te plusy są za pożyczone pieniądze i trzeba je będzie w końcu oddać. " Adrem : za PO wszystko obcinali w rok-rok duże deficyty łącznie 500 mld za 8 lat rządów (czyli dług (deficyt) wzrósł 100% prawie) nawet raz było 80 mld deficytu i ukradziony 2-gi filar aby nie popaść w konstytucyjny tryb alarmowy długu...(60%) a a PiS : za 2018 najniższy deficyt 10,5 mld przy faktycznie dużym socjalu... a w 2019 obiecują zerowy deficyt ......(z pełnym 500+) nie gniewaj się ale chyba "duża część głupiego społeczeństwa" nie umie liczyć do czterech ? Urszula... halo... halo ...tu ziemia... korepetycji z poziomu pierwszej klasy szkoły podstawowej mogę udzielić za darmo...
XS2019.10.5 18:49
Łapią się na PRL plus, zakazy i nakazy. Plus rzecz jasna
Zenon2019.10.5 20:30
"znaczna część społeczeństwa nie załapała się na żadne plusy" - to jest całkowita bzdura, ponieważ nie znam żadnego wyznawcy PO, który odmówiłby wzięcia 500+, to jedno, a drugie to to, że tak właściwie to im żadne 500+ nie było potrzebne, bo z kradzionego mieli więcej, wobec czego chcą, żeby było tak, jak było, ale to se uż ne vrati!
KATOLIK2019.10.5 18:02
Ty, Nowak, przed chwilą taki sam tekst był podpisany przez jakąś "zosię", a wcześniej jeszcze innym nickiem. Czy cierpisz na rozdwojenie, a może jest was legion?
Lennon2019.10.5 18:07
>>> dzisiaj, po 4 latach rządów PIS-u , kiedy wszystkie obietnice wyborcze są zrealizowane i to z nawięzką Mi tych tysięcy mieszkań brakuje No i samochodów elektrycznych miliona.
Dominika2019.10.5 16:35
Spotykam się, szczególnie z niezdecydowanymi, z reakcjami typu „tylko nie Kaczyński”, zdziwiony zadaję pytanie „dlaczego ?” Zazwyczaj w odpowiedzi słyszę „no wiesz !”....... „No nie wiem !” stwierdzam wyrozumiale. „No co ty ?!” słyszę lekko zmieszany głos. Skoro tak, to proszę daj trzy argumenty dlaczego nie Kaczyński ? Zapada cisza „.....”, po dłuższej przerwie proponuję pojednawczym tonem: „Dobra, daj jeden argument, ale mocny” ! Cisza trwa „....”, przerywam milczenie spokojnie pytając: „Dlaczego ?” W oczach rozmówcy dostrzegam rozterkę spowodowaną rozdźwiękiem pomiędzy silnymi emocjami związanymi z niechęcią i brakiem rozumnego ich uzasadnienia. Za każdym razem mi smutno: „Jeszcze jeden/na zmanipulowany/na .
Reytan2019.10.5 17:06
Jestes typowym durniem. Kaczynscy byli w Magdalence i Pod Okraglym Stolem,a tam byil WYLACZNIE agenci Kiszczaka i KGB.
Renata2019.10.5 18:23
W Magdalence toczyły się rozmowy, ważne jest kto i jak się zachowywał po tych rozmowach. Co mówi Wałęsa o Kaczyńskich i kiedy ich drogi się rozeszły? Nieładnie jest nazwać kogoś durniem, tym bardziej że samemu się naiwnie myśli.
Anonim2019.10.6 6:20
Świetne.To prawda.Potwierdzam.Też się z tym spotykam.Tylko często ,oprócz braku argumentòw są inwektywy typu karzeł, kaczor,itp.Ale ,gdy tylko przytoczę argumeny dlaczego Kaczyński (a jest ich cała masa ) to milkną ,odchodzą,ale najczęściej zachowują się irracjonalnie,wpadają w furię,wyzywają, a nawet grożą.To jest ich siła. A w łaściwie bezsilność.Przekonają się o tym już nie długo
KKK2019.10.5 16:34
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów o ignorowanie sku-rwiela, który wabi się "dzielnicowy". Ten przygłup kasuje pinądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy wsiak, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Blogu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha.
Irena2019.10.5 16:54
"Towarzysze" "Dzielnicowy" oraz "Polak Ateista Dumny Gej" mogą robić tak, żeby namierzenie IP ich komputerów było niemożliwe - czyli piszą nie z domu czy biura, a z różnych miejsc. W następnej kadencji życzyłabym PiS uchwalenia ustawy, ograniczającej chamstwo i swawolę internetową, która nie ma nic wspólnego z prawdziwą wolnością wypowiedzi.
Reytan2019.10.5 17:02
Irena Ostatni raport badawczy Fundacji Mama i Tata podaje ,ze organizacje LGBT sa finansowane przez ministerstwa obecnego rzadu,czyli przez PIS.
Alojzy Cedzidło2019.10.5 17:33
Jeśli to nie głupi żart. to mamy ,,dzielnicorejtana " na razie bez muchy.
KRYSTYNA2019.10.5 21:52
Reytan ! Ile zarabiasz ? KŁAMIESZ ! Bzdura ! Podaj źródła miarodajne ! Ja wiem ,że to nie jest prawdą !
Zosia2019.10.5 22:33
Krystyna, nie oczekuj odpowiedzi od debila ?!
Reytan2019.10.5 16:59
Ignorowanie aktywnych komunistow to albo glupota albo prowokacja. Wlasnie biernosc,tolerancja albo ignorowanie spowodowalo upadek Zachodu,a kiedy sie budzono do walki ,bylo juz za pozno. To zostalo juz wiec przetestowane negatywnie,nie tedy droga. Co do Frondy,to przypuszczam ,ze sa finansowani przez Sorosa,bo w innym przypadku trzeba by zalozyc taka naiwnosc i glupote,ktora chyba jednak nie istnieje w zyciu publicznym.
Alojzy Cedzidło2019.10.5 20:11
Pan ,,Reytanek " robi sobie jaja , O 18,58 ,,jedzie w prawo , o 19.02 walczy jak Jachira .