16.05.19, 20:10zdj. screen Youtube/ORF

Są ZARZUTY dla sprawcy napadu na Marka Magierowskiego. Grozi mu nawet 5 lat więzienia

Mężczyzna, który we wtorek zaatakował fizycznie i słownie ambasadora RP w Izraelu, Marka Magierowskiego, usłyszał dziś zarzut napaści i gróźb karalnych. Grozi za to kara do 5 lat więzienia. 

Zarzuty postawiła napastnikowi izraelska prokuratura. 65-letni Arik Lederman, który uderzył w dach samochodu z ambasadorem Magierowskim, a następnie otworzył drzwi i dwukrotnie go opluł, został umieszczony w areszcie domowym. Ponadto ma zakaz zbliżania się do polskiej ambasady w Tel Awiwie przez 30 dni. 

Izraelski portal Matzav podał w czwartek, że Lederman wydał oświadczenie, w którym przeprosił za to, co zaszło i zapewnił, że nie wiedział, iż osoba, którą opluł, to polski ambasador. Sprawca napadu na Marka Magierowskiego podkreślił, że pragnie osobiście przeprosić dyplomatę. 

W oświadczeniu 65-latek napisał również, że jego rodzina doświadczyła Holokaustu i że do polskiej ambasady zwrócił się w sprawie zwrotu mienia. Oskarżył zarazem ochroniarza polskiej placówki dyplomatycznej, że ten użył wobec niego pogardliwego określenia Żyda. Magierowski jednak wykluczył na Twitterze, by ochroniarz mógł się dopuścić niewłaściwego zachowania i niestosownego języka.

Prawnik mężczyzny podejrzanego o napaść przekazał w środę, że jego klient we wtorek został wyproszony z polskiej ambasady w Tel Awiwie, gdzie Lederman chciał zasięgnąć informacji w sprawie zwrotu mienia żydowskiego.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

niuniek2019.05.18 21:44
W końcu Żydzi sami stwierdzili , że określenie kogoś, iż jest Żyd , jest pogardliwe i uwłaczające dla Żyda.
Bizon2019.05.16 21:58
Już na TVPiS łagodna narracja, żeby choćby minimalnie nie urazić państwa położonego w Palestynie. Już nie tylko tak jak wczoraj politycy PiS mówią jedynie o "incydencie", ale powielają też wersję lansowaną przez media państwa położonego w Palestynie, że sprawca przeprosił, żałuje za swój błąd i nie miał pojęcia kogo znieważył, czyli wszystko cacy.
Marcin2019.05.16 21:54
Nazwać żyda żydem?! jawny antysemityzm ;P I pomyslec że w Niemczech jest jednak większa demokracja... tam sąd podpalenie synagogi okreslił mianem "dopuszczalnej dyskusji w demokratycznym państwie" Bądzmy jak Niemcy! :D I żeby nie było... ja szanuję bardzo... demokrację :P
Marcin&Beata2019.05.16 21:24
do pierdla z żydem. bezczelny typ.
man woman albo gender2019.05.16 20:52
Czy będą zarzuty dla ochroniarza, który werbalnie obraził Ledermana nazywając go "Żydkiem" ? Wyobraźcie sobie teraz wasze ujadanie po tym, jak pracownik/ochroniarz ambasady Izraela do przechodnia zwrócił się per "cebulaku" albo "Polaczku".