25.01.20, 14:30

Michaił Miszustin. Człowiek Putina do zadań specjalnych

Wybór następcy Dmitrija Miedwiediewa na stanowisku premiera sugeruje, że Władimirowi Putinowi zależy nie tylko o poprawie wizerunku rządu, ale też skuteczniejszej realizacji socjalnych zapowiedzi. Michaił Miszustin daje większe, niż jego poprzednik gwarancje prowadzenia skuteczniejszej polityki ekonomicznej.

 

Dlaczego wybrano Michaiła Miszustina? Ma on opinię człowieka, który potrafi zrobić powierzoną mu robotę. Przez blisko 10 lat rządów Federalną Służbą Podatkową (FNS) Miszustin zmusił i nauczył podległych mu blisko 150 000 urzędników do skuteczniejszego ściągania należności na rzecz państwa. W efekcie suma pieniędzy dostarczana przez FNS do budżetu państwa w ciągu dziewięciu lat potroiła się. Zanim Miszustin stanął na czele FNS, szacuje się, że przez szarą strefę rosyjski budżet tracił rocznie 16,2 mld dolarów. W 2018 roku zebrano 345 mld dolarów podatków, to niemal trzy razy więcej niż w 2010, gdy Miszustin przejmował służbę. A w 2019 roku wpływy z podatków mają być wyższe od tych z 2018 roku o kolejne 8 proc. Szczególnie skuteczna jest FNS w ograniczaniu oszustw na VAT. Różnica między oczekiwanymi a realnymi wpływami z tego tytułu spadła z ponad 10 proc. w 2015 roku do mniej niż 1 proc. obecnie.

Kreml potrzebuje takiego człowieka na czele rządu właśnie teraz. Miedwiediew zupełnie nie radził sobie z implementacją różnych gospodarczych i społecznych programów zapowiadanych od paru lat przez Putina. Rząd miał problemy z realizacją ambitnych putinowskich tzw. projektów narodowych – w sumie chodzi o wydanie 400 mld dolarów na pobudzenie i rozpędzenie wzrostu gospodarczego. Teraz to priorytet Kremla, co potwierdziło orędzie 15 stycznia. Oczekiwano, że Putin w orędziu odniesie się przede wszystkim do problemów socjalnych i przyzna, że przyszedł czas na zmiany. Zmiany mające poprawić życie zwykłych Rosjan. I faktycznie, zaczął od obietnic. Putin zapowiedział miesięczne zasiłki dla ubogich rodzin z dziećmi poniżej 7 lat, darmowe posiłki dla wszystkich uczniów w Rosji z niższych klas, benefity dla matek po urodzeniu pierwszego i drugiego dziecka. Resort finansów szacuje koszt tych obietnic dla budżetu na dodatkowe 7,5 mld dolarów rocznie. Państwowa służba statystyczna Rosstat ostrzega, że do 2036 roku populacja Federacji Rosyjskiej może zmaleć z obecnych 147 mln do 134 mln. Powody? Niski wskaźnik urodzeń, wysoka śmiertelność, wreszcie coraz mniejszy napływ imigrantów. Putin myśli, że wystarczy dorzucić pieniędzy, by Rosjanki zaczęły chętniej rodzić dzieci. Problem w tym, że jakieś socjalne dodatki nie równoważą coraz gorszej sytuacji finansowej rosyjskich gospodarstw domowych. Być może poradzi na to skuteczna polityka nowego premiera.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.
[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze

Dziambor2020.01.25 14:58
Juz dawno slyszalem, ze Bosak sie nazywa Mordechaj Jajko. Niestety Ruch Narodowy przejeli albo od razu organizowali Khazarzy.
Mordechaj Jajko2020.01.25 14:54
Pan Putin dobrze robi, że popiera KonfedeRussję.
Grzegorz Braun2020.01.25 14:52
Ujawnię lotniska z bunkrami izraelskimi pod Sejmem. Wchodzi się do nich po przesunięciu mównicy.
Cool (druga odpowiedz dla M. Blaszczyk)2020.01.25 14:41
1 cyt: " Przynajmniej część sprawców jest znanych. Są to skazani w procesie. Byli Polakami. Nie Białorusinami, nie Żeydami, nie Chińczykami..." odp: ... Możesz więc co najwyżej napisac, że ten konkretnie przestepca był Polakiem! ... twierdzenie, na podstawie pojedynczych przypadków, że Polacy byli mordercami, jest generalizowaniem i podła manipulacją. 2 cyt: " ... Do tego piszesz: " jednocześnie o ofiarach Holokaustu mówicie o Żydach i słowem nie wspomnicie, że połowa, to byli polscy obywatele." Ja jestem jedna i ja np. tu: https://www.fronda.pl/a/jacek-sasin-prezydent-andrzej-duda-podjal-jedyna-mozliwa-decyzje,138814.html pisałam, dziwiąc się dumie z doprowadzenia do takiej sytuacji, pod postem pana hrabiego Potockiego: "??? Jesteśmy dumni z sytuacji, że rządzący Polską doprowadzili do sytuacji, gdy na obchodach jednego z największych ludobójstw w historii, których ofiarą byli głównie polscy obywatele, polski prezydent nie ma możliwości się wypowiedzieć? .... " odp: ... pomijam fakt, że jak zwykle błednie okreslasz sprawców i winnych, to gdybyś trochę myślał to wiedziałabyś, że właśnie dlatego, żeby między innymi słowa o polskich ofiarach nie dotarły do szerokiej rzeszy odbiorców, Duda nie został dopuszczony do głosu! ... Twój głos natomiast, wybacz! ... ale nic nie znaczy! 2cyt::" ...No a Holocaust zorganizowali naziści. Różnych narodowości. Jego głównymi sprawcami było dwóch Austriaków akurat: Hitler i Eichmann. Nie widzę ŻADNEGO powodu, by fakt ten zatajać." odp: ...Idąc Twoim tokiem "myślenia" holokaust współorganizowali Żydzi, bo Hitler miał też pochodzenie żydowskie. Ale nie bedę brnął w ten idiotyzm bo jego pochodzenie nie ma najmniejszego znaczenia! ... istotnym jest fakt, ze był przywódcą Narodu niemieckiego, realizującym plan z demokratycznym poparciem i dla korzyści państwa niemieckiego. 3cyt: " ... Dobrowolna współpraca przy byciu mordowanym to dość zabawny pomysł. Chyba nie bardzo rozumiesz koncepcję dobrowolności..." odp: Dobrowolny = ochotniczy. 4 cyt: " ... Co do Jedwabnego... No cóż. Mnie te zeznania przekonują, jest ich tyle, że nie potrafię zrozumieć, po co tyle osób, nie mających żadnego w tym interesu, miałoby kłamać, podobnie jak przekonały zespół specjalistów z IPN i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, A tymczasem człowiek podpisujący się Cool wie lepiej od sądu, specjalistów, prezydenta i w ogóle wszystkich..." odp: Gratuluje niezachwianej wiary w system polityczno-sądowniczy! Muszę Cie jednak zmartwić, IPN właśnie prowadzi archiwizacje dokumentalną zeznań świadków tej zbrodni i czeka na "zielone światło" na wznowienie badań, niestety nie ma jeszcze decyzji politycznych na wyższych szczeblach ... jednak wydaje się to kwestią czasu! :-))
Alojzy Cedzidło2020.01.25 15:26
Czytałem z zapartym tchem W mojej , nie polityka , ocenie , ciekawy i bez tendencyjnych przekłamań . Tylko dlaczego pod tym artykułem , Czyli nie na temat. Rad bym wiedzieć czy się mylę , czy nie.
Cool (druga odpowiedz dla M. Blaszczyk)2020.01.25 17:19
Przepraszam, że wklejam gdzie popadnie, ale to jest kontynuacja dyskusji ze starego wątku i zależy mi na tym, żeby M.Błaszczyk to przeczytała i żeby sie do tego odniosła! ... Jeszcze raz przepraszam!
Alojzy Cedzidło2020.01.25 18:09
Toś mnie Pan zgruchotał . ,,Przepraszam " . Tego słowa ciężko się na tych forach doszukać ,.tym bardziej ,że trochę w tym i mojej winy . To i ja przepraszam .
Marian2020.01.25 15:32
Kazdy, znajacy realia niemieckiej okupacji wie, ze nic bez akceptacji okupanta zdarzyc sie nie moglo.Mozliwe byly tylko blyskawiczne, zbroje akcje i odbywaly sie one kosztem niewinnej ludnosci cywilnej na ktora spadaly represje za te akcje.Jedwabne, to trwajace wiele godzin mordy na zydach i to odbywalo sie w dzien.Trzeba naprawde wiele zlej woli by twierdzic ze Niemcy nic z tym nie mieli wspolnego.Jezeli mieszkancy Jedwabnego robili to samowolnie to dlaczego zydzie nie poprosili niemcow o ochrone.Byl tam przeciez posterunek policji.Za to co zydzi wyrzadzili polakom na tamtych terenach na pewno nie jeden szukal na nich zemsty, bo bylo za co ,oj bylo.Jezeli ktorys z polakow przy tym przylozyl zydowi sztacheta to dobrze zrobil i nikt uczciwy nie powinien z tego powodu czynic zarzutow Bo bylo za co.