- Nie ma planów likwidacji szkół specjalnych. To kolejny fake news – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Szef resortu edukacji przedstawił także nowe zasady dotyczące nauki w szkołach oraz kompleksowej pomocy dla każdego dziecka, ucznia i jego rodziny.

Dodał, że przy okazji tej pracy pojawiło się ostatnio wiele fałszywych informacji, które chce zdementować.

- Nie ma planów likwidacji poradni psychologiczno-pedagogicznych, nie ma planów likwidacji również statusu nauczyciela pracownika poradni psychologiczno-pedagogicznych – podkreślił Czarnek.

Czarnek zdementował także kolejny fake news, jakoby były plany lilwidacji szkół specjalnych. Podkreślił, że takich planów nie ma.

- Polska cieszy się znakomitym systemem szkół specjalnych, jest ich ponad 2 tys. w Polsce. Zajmują się one edukacją dzieci z najcięższymi niepełnosprawnościami i dzięki znakomitemu funkcjonowaniu i rozwijaniu się ciągłemu szkół specjalnych, te dzieci rzeczywiście znajdują tam warunki do edukacji pomimo swoich, nieraz bardzo ciężkich niepełnosprawności – wyjaśnił minister.

Szef resortu edukacji podkreślił także ogromny dorobek szkół specjalnych w Polsce i ocenił go jako imponujący.

Zapowiedział też, że na jesieni 2021 r. rozpoczną działalność w formie pilotażu Specjalistyczne Centra Wspierania Edukacji Włączającej (SCWEW). Ich działalność będzie skupiała się na wsparciu szkół w lepszej organizacji edukacji włączającej – czytamy na portalu TVP Info.

 

mp/portal tvp info/tvp info/pap