28.05.19, 11:41(fot. wikipedia/Domena publiczna/MSgt John Nimmo Sr)

Minister Błaszczak: Czas zastąpić postsowiecki sprzęt! Myśliwce 5 generacji już na horyzoncie!!

- Wysłaliśmy zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F-35A. Najwyższy czas zastąpić postsowiecki sprzęt najnowszymi myśliwcami – podkreślił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„Myśliwce 5 generacji już na horyzoncie. Dziś wysłaliśmy zapytanie ofertowe (LOR) do naszych amerykańskich partnerów w sprawie zakupu 32 samolotów F35A wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Najwyższy czas zastąpić postsowiecki sprzęt najnowocześniejszymi myśliwcami” – napisał Błaszczak na Twitterze. 

Obecnie polskie siły powietrzne używają F-16, samoloty czwartej generacji. W 2018 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało, że pozyskany w przyszłości myśliwiec „będzie operować w środowisku antydostępowym i sieciocentrycznym oraz będzie współpracował z komponentem sojuszniczych wojsk lotniczych”.

Z kolei na początku kwietnia szef MON ocenił, że zakup samolotów F-35 dla polskiej armii może być przyspieszony, skoro strona USA mówi o tym publicznie

Jak wynika z zapewnień amerykańskiego producenta samolotu - Lockheed Martin, Polska mogłaby liczyć także na korzyści przemysłowe, a szkolenia mogłyby się zacząć jeszcze przed dostawami samolotów.

Heather Wilson, sekretarz sił powietrznych USA informowała pod koniec kwietnia o tym, że USA wyśle do Polski zespół, który przedstawi polskim specjalistom wielozadaniowy myśliwiec F-35 i jego możliwości.

bz/TVP INFO

Komentarze

pss2019.05.28 16:22
Nie wiem skąd wezmą na F35 pieniądze.Jest on potwornie drogi. Dla Polski będzie specjalna cena.Wzorem poprzednich zakupów kilka razy większa.Dobrze,gdyby można było dokonać porównań wzorem Szwajcarii.Na razie o tym samolocie wiadomo to co podaje producent.A jak wiadomo każdy chwali własny produkt.Podejrzane jest także to,że opychają F35 każdemu chętnemu krajowi NATO.F22 proponowali tylko Wielkiej Brytanii, teraz proponują Japonii,bo ta ogłosiła prace nad własnym samolotem tego typu.Wszystko powinno być budowane po kolei:najpierw silna opl ,potem lotnictwo.Co do wykrywalności praw fizyki nie pokonasz. Co leci zostawia za sobą ślad.Zostaje problem wykrywalności.Należy zaczekać,bo może okazać się,że ta niewidzialność może być chwilowa,a wtedy zostaniemy z samolotem gorszym od F15 i F18.
Litości2019.05.28 13:34
Ten samolot to latająca tragedia, jest nośnikiem nowoczesnej broni, ale jego skuteczność kończy się, gdy znajdzie się w niebezpieczeństwie. Typowa maszyna: odpal z daleka i uciekaj. Co więcej, wymaga zaawansowanych systemów łączności pola walki, których Polska nie posiada, a MON regularnie wzbrania się przed takim zakupem. Proponuję przeczytać o komplikacjach programu Joint Strike Fighter. Program tego myśliwca kilkukrotnie wymagał dodatkowych nakładów finansowych, żeby sprostać nierealnym wymaganiom projektowym. Cena jest zbyt wygórowana, kilka krajów, które złożyły zamówienia na pierwsze sztuki odmówiły zakupu kolejnych. Amerykanie teraz będą próbowali zwrócić sobie koszty programu, nie powinniśmy robić za kolonię do wyzysku. Jeśli już kupować samoloty bojowe, to w naszych warunkach ciekawszą opcją byłyby europejskie Eurofighter Typhoon, o dużo lepszych zdolnościach manewrowych, prawdziwe myśliwce przewagi powietrznej, wielozadaniowe. No i co najważniejsze, znacznie przewyższające maszyny rosyjskie w walce powietrznej, możliwe, że samoloty rosyjskie rzadziej zapuszczałyby się nieproszone w rejony tej części Europy.
Wies\305\202aw Kaloryfer2019.05.28 14:18
Nie miałyby potrzeby, bo wykosiłyby te typhoony rosyjskie S-400 z Kaliningradu i Białorusi. Rosjanie przylecieliby dopiero jak niebo nad Polską byłoby wyczyszczone. Stąd tez potrzeba nam samolotu jak najbardziej odpornego na wykrywanie przez przeciwnika. A tu poza F-35 nic nie ma. No chyba, ze chińczyki. F-22 jest mysliwcem przewagi powietrznej, który jest nam raczej średnio potrzebny, a nawet gdyby był, to Amerykanie nam go nie sprzedadzą. Po pierwsze nie chcą (nikomu nie chcą), po drugie nie mogą (nie jest już produkowany, a jego linie produkcyjne zostały zwinięte i złozone w magazynach).
02019.05.28 13:25
do tego z 50 super hornetów lub najnowszych f-15 do przewagi powietrznej i mozemy spac spokojnie
Wies2019.05.28 12:24
Tak duży kraj jak Polska powinien posiadać nie 32 ale 100 sztuk F- 35. Tylko taka liczba może nam zapewnić skuteczną walkę z ruskimi "płatowcami" jak mówi Braun. Za 10-15 lat nasze F-16 mogą być już przestarzałe.