28.05.21, 13:20Fot. screenshot YouTube (Wilnoteka / TuŁódź)

Minister Rau: państwa UE są zdeterminowane, by ukarać reżim Łukaszenki za piractwo lotnicze

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wskazuje, że państwa członkowskie Unii Europejskiej są zdeterminowane, by ukarać reżim Aleksandra Łukaszenki za porwanie pasażerskiego samolotu linii Ryanair. Samolot został uprowadzony w asyście myśliwca pod pretekstem znajdującego się rzekomo w samolocie ładunku wybuchowego. Po przymusowym lądowaniu białoruskie służby aresztowały działacza opozycyjnego Ramana Pratasiewicza.

Szef polskiego resortu spraw zagranicznych wziął udział w nieformalnym szczycie szefów dyplomacji w Lizbonie. Podkreślił, że piractwo lotnicze białoruskiego reżimu doprowadzi do chaosu w lotnictwie pasażerskim w Europie. Wskazał, że niedzielne zdarzenie to "akt terroryzmu państwowego".

Rau poinformował, że unijni urzędnicy nie kryli oburzenia w związku z zatrzymaniem białoruskiego opozycjonisty Ramana Pratasiewicza wraz z partnerką.

- Wskutek działań Białorusi doszło do rozregulowania międzynarodowych zasad podróży lotniczych. W tej kwestii w najbliższym czasie możemy spodziewać się turbulencji nad Europą - powiedział.

Rau podkreślił, że państwa UE są jednomyślne w kwestii konieczności nałożenia kar na Białoruś.

Zaznaczył, że choć pojawiają się obawy, iż sankcje gospodarcze mogą pośrednio uderzyć w społeczeństwo białoruskie i jego pojedynczych obywateli, to na obecnym etapie konieczne są "już nie tylko sankcje personalne, ale również kompleksowe sankcje gospodarcze".

- Na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej została podniesiona kwestia nałożenia sankcji ekonomicznych na Białoruś - powiedział.

Podkreślił także, że Unia powinna wypracować zasady pomocy gospodarczej dla Białorusi w przypadku, gdyby nastąpiła demokratyzacja tego kraju.

jkg/pap

Komentarze

Maciej Piwowar2021.05.29 10:25
CYRK wykonaniu UE. Wystarczy że np: ZABLOKUJE TRANZYT Gazu i Ropy na Zachód ,a UE na KOLANACH.
mateuszjegliński2021.05.28 17:56
Cyrku z Łukaszenką ciąg dalszy. Putin z Łukaszenka przetestowali bidona, makrelę i makarona i wie Władimir z Oleksandrem, że juesej i junia, to miękiszony. No to hameryka i junia mają się czego bać. Do tego kitajcy, ale jeszcze jest przemilczana potęga india. Zwyczajnie czas zacząć się bać. Bo lgbt dodać nas nie obronią, najwyżej azjatom nadstawią 4 litery. A my w jewropie dzielnie walczymy w zimnym roku z ociepleniem klimatu i wspieramy nadprawa lgtb dodać. Jacy mieszkańcy, taki kontynent, albo raczej półwysep Azji, jak mawiał Mao, takie problemy i takie możliwości. I pomyśleć, że jeszcze 100 lat temu, ten półwysep decydował o losach świata. No cóż, nigdy nie wolno zapomnieć, że lewactwo rozwali nawet najpotężniejszy kraj, czy system.
Włodek2021.05.28 15:21
Panie ministrze. więcej powagi i szacunku dla inteligencji czytelników i słuchaczy. Przecież niejaki Macron kilka dni temu już powiedział , że UE nic więcej zrobić nie może. Więc czym ich będziemy straszyli? Zamówimy transport kredek z Chin? Nikt nie wpadł aby walnąć ekonomicznie ich "promotora" i zakończyć NS2 na aktualnym etapie bez ukończenia?
Jarek2021.05.28 15:05
Sąsiad kupił sobie 20 ha i posadził rzepak, drugi męczy się na 30 ha z rzepakiem. A jak mam 0,5 ha, postawiłem sobie ule i mam dzięki moim sąsiadom trochę grosza i nie muszę się przy tym przepracowywać. Mój znajomy kupił sobie sporo gołębi i pięknie latają dookoła a karmić ich nie trzeba bo u sąsiadów wyjadają zboża. Wkrótce ja też kupię ze sto kur i wypuszczę na pola sąsiadów, bo skoro pszczoły mogą się u nich żywić to chyba na kury też nic nie powiedzą. Po pszczołach i kurach jak dobrze pójdzie zastanowię się nad krówkami bo ja z PO jestem i myślę że zawsze jest jakieś rozwiązanie żeby się nie napracować.
Łapy precz od kołchozu Białoruś!2021.05.28 14:04
MY nie chcemy FBI - CIA - MOSSAD! My mamy własny KGB! - - - - Nasi czekiści są doświadczeni i szkoleni przez naszego ukochanego CZEKISTĘ tow. pułkownika PUTINA! Tylko my mamy prawo i przyjemność strzelać w potylice naszym białoruskim kołchoźnikom. - - - PRECZ z HAMERYKAŃSKO-ŻYDOWSKIM imperializmem!
Anonim2021.05.28 14:29
Chiny bezposrednio zastapily monarchie komuna a teraz po kryjomu ta komuna zrobila sie kapitalistyczna. Bialorusinow niedlugo tez czeka transformacja na skroty. Nie beda mieli co jesc a belsat bedzie pokazywal parady lgbt.
Spierdalaj brudasie!2021.05.28 14:41
Naucz się polskiego języka i polskiego alfabetu!
Żydy - szmondaki na szabes jak zwykle2021.05.28 13:50
obsrywają forum!
Anonim2021.05.28 13:46
Bialorus ma 1 terroryste a Polska ma 4 , czyli lgbt, prolife, greenpeace i lockdownowcow. Nie twierdze ze na Bialorusi jest dobrze, tylko ze w ostatnim czasie okupacja Polski jest ogromna. Rozszarpuja ze wszystkich stron. Wiecie ze na Bialorsi jest czyn spoleczny? Sadzili drzewa w czasie gdy u nas byl zakaz wyjscia do lasu.
Anonim2021.05.28 13:52
https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/200429451-Bialorus-Czyn-spoleczny-mimo-epidemii.html Po przeczytaniu tego artykulu nigdy wiecej nie powiem dobrego slowa o bialoruskiej opozycji.
matis892021.05.28 14:03
𝐀 𝐜𝐨 𝐬𝐢𝐞 𝐮 𝐧𝐚𝐬 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐣𝐞 𝐰 𝐤𝐨𝐥𝐜𝐡𝐨𝐳𝐢𝐞 𝐋𝐮𝐤𝐚𝐬𝐳𝐞𝐧𝐤𝐢?! 𝐋𝐞𝐤𝐚𝐫𝐳𝐞 𝐮𝐜𝐢𝐞𝐤𝐚𝐣𝐚 𝐝𝐨 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢 𝐢 𝐌𝐎𝐖𝐈𝐀 𝐉𝐀𝐊 𝐅𝐀𝐋𝐒𝐙𝐎𝐖𝐀𝐍𝐄 𝐒𝐀 𝐙𝐆𝐎𝐍𝐘 𝐧𝐚 𝐂𝐎𝐕𝐈𝐃 - 𝐓𝐘𝐒𝐈𝐀𝐂𝐄!
AAAtomek2021.05.28 13:42
łukaszenka jest tylko pionkiem, ukarać trzeba putina, ale na to nie będzie odważnego
jle_ffm2021.05.28 13:34
Ooo, a to my mamy ministra od spraw zagranicznych? Bo ja myślałem że teraz to już leży to w gestii tego od bezpieczeństwa.
Anonim2021.05.28 13:32
Oj Zbychu twardziel nie mniej twardy od Jędrasa Dudy! Cieszy że mamy takich twardzieli, nie tylko Zbychu "Zero", "Pinokio" czy "Little Duck". Galeria twardzieli a nie miękiszonów. Z takimi twardzielami Polska nie zginie!
gall anonim2021.05.28 13:32
odezwał się polski kretyn
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.28 13:24
miejmy nadzieję że państwa UE będą też tak zdeterminowane, by ukarać reżim kaczyńskiego za piractwo sądownicze i ciągłe łamanie prawa unijnego!