11.06.19, 09:00Fot. Grzegorz Jakubowski (KPRP) via prezydent.pl

Minister Szczerski – 3 filary współpracy z USA: bezpieczeństwo, energetyka, biznes

1. Wczoraj na konferencji prasowej minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował o agendzie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA i spotkaniu z prezydentem tego kraju Donaldem Trumpem.

Wizyta rozpoczyna się już w najbliższą środę i potrwa do poniedziałku, a w jej ramach niej dojdzie już do ósmego spotkania prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy w ciągu ostatnich 3 lat.

Później prezydent Andrzej Duda uda się do Teksasu i na Zachodnie Wybrzeże USA, gdzie przez kilka dni odbędzie liczne spotkania dotyczące problematyki energetycznej i nowych technologii, w tym także tych w medycynie.

2. Jak poinformował minister Szczerski, zakończyły się już negocjacje dotyczące zwiększenia amerykańskiej obecności militarnej w Polsce, a przygotowane porozumienie składa się z dwóch części.

Pierwsza to ogólna deklaracja polityczna mówiąca o charakterze wzajemnych, sojuszniczych zobowiązaniach i gwarancjach jakich obydwa kraje udzielają sobie w ramach paktu NATO, w tym ramach tzw. wschodniej flanki.

Druga część porozumienia jest bardziej szczegółowa i jak to określił minister Szczerski zawiera komponenty tego co prezydent Andrzej Duda nazwał w skrócie podczas ostatniej wizyty w USA, Fortem Trump.

Szczegóły obydwu części zostaną co oczywiste ujawnione opinii publicznej dopiero po zaakceptowaniu ich treści przez obydwu prezydentów i podpisaniu w najbliższą środę 12 czerwca ale już teraz jest jasne, że dojdzie do znaczącego zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce i to zarówno w wymiarze ilościowym jak i jakościowym.

3. Druga część wizyty to wizyta w stanie Teksas poświęcona będzie współpracy energetycznej Stanów Zjednoczonych i Polski z udziałem amerykańskiego sekretarza ds. energii Ricka Perry.

Przypomnijmy, że w połowie października 2018 roku miało miejsce ważne wydarzenie, w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, polska spółka gazowa PGNiG zawarła porozumienie z dwoma amerykańskim firmami zajmującymi się eksportem gazu skroplonego o dostawach 2 mln ton gazu (2,7 mld m3) rocznie przez 20 lat rocznie, przy czym ten eksport rozpocznie się w roku 2023.

Jak poinformował wówczas prezes PGNiG Piotr Woźniak, „jeśli chodzi o ceny i warunki dostaw zaproponowane przez amerykańskie firmy to są one nieporównywalnie lepsze niż te, jakie mamy od dostawców wschodnich „i dodał „mogę tylko tyle powiedzieć, że jest to o ok. 20% taniej niż dostawy ze Wschodu”.

Z kolei w listopadzie 2018 roku w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i amerykańskiego sekretarza stanu d/s energii Ricka Perry, prezes polskiego koncernu PGNiG Piotr Woźniak i przedstawiciele amerykańskiej spółki Cheniere Marketing International podpisali 24-letni kontrakt na dostawy gazu skroplonego do Polski.

W pierwszym okresie obowiązywania umowy tj. w latach 2019-2022 ma to być 0,7 mld m3 gazu rocznie, ale już w latach 2023-2042 blisko 2 mld m3 rocznie, a więc ponad 10% rocznego zużycia gazu w Polsce.

Jak podkreślił wtedy prezes Woźniak po podpisaniu porozumienia, najważniejszymi cechami tego porozumienia jest stabilność i bezpieczeństwo dostaw gazu z kierunku amerykańskiego, a także jego atrakcyjność cenowa, jest on tańszy od tego rosyjskiego o 20-30%.

A więc już obecnie PGNIG i firmy amerykańskie, wiążą porozumienia na podstawie których po 2022 roku do Polski rocznie będzie dostarczane blisko 5 mld m3 gazu, a spotkania w Teksasie najprawdopodobniej będą okazją do podpisania kolejnych.

4. Jeszcze w Teksasie dojdzie do podpisania porozumień pomiędzy polskim ministerstwem zdrowia, a amerykańskimi firmami dotyczących współpracy w zakresie leczenia raka i wykorzystywania w tej terapii najnowocześniejszych technologii onkologicznych.

Trzeci etap wizyty to Nevada i Kalifornia, w tym pierwszym stanie prezydent Duda otworzy polski tydzień biznesu i innowacji, w tym głównie w zakresie lotnictwa, nowoczesnych technologii w tej dziedzinie w tym dronów.

Z kolei w San Francisco dojdzie do spotkań prezydenta Andrzeja Dudy z szefami takich gigantów jak Google, czy YouTube, a także innych firm działających w sektorze IT, tych które inwestują w naszym kraju.

A więc 5 dniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA, to nie tylko umowy o zwiększeniu obecności amerykańskich wojsk w Polsce ale także pogłębienie współpracy z amerykańskimi firmami w energetyce. medycynie i informatyce.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

edi2019.06.13 10:25
HEJ RUSKIE TROLLE JAK TAM DOSTALIŚCIE JUŻ PRZELEW OD PUTINA ZA KRYTYKĘ POROZUMIENIA POLSKA - USA ?? - NIE WYSILAJCIE SIĘ JESTEŚCIE ROZPRACOWANI(to zdaje się właściwe słowo w stosunku do agentów KGB/FSB) WASZ NIEWOLNICZY JĘZYK WAS ZDRADZA - POLACY TO MĄDRY, MĘŻNY I WOLNY NARÓD - ALE WY NIGDY TEGO NIE ZROZUMIECIE, ROSJA POTRAFI TYLKO ZNIEWALAĆ I MORDOWAĆ (taką ma historię), ZASTANÓWCIE SIĘ KOMU SŁUŻYCIE !!!!!!!!!!!!!
lcf2019.06.11 13:08
Nie od dziś wiadomo że USA dba o soje kolonie.
Maciek Arczyski2019.06.11 12:28
Co do kosztów utrzymania baz amerykańskich gdzie indziej. Fragment: "Dwa lata temu niemiecki "Bild" i "Suddeutsche Zeiting’" ujawniły wielkość kosztów, jakie rząd federalny Niemiec ponosi w związku z utrzymaniem i obsługą istniejących tam od dawna amerykańskich baz. Z informacji zdobytych przez dziennikarzy wynika, że w latach 2003-2012 niemiecki rząd wydał na ten cel ponad 598 milionów euro, czyli około 700 milionów dolarów. A są to wyłącznie koszty robót budowlanych wykonanych na rzecz Amerykanów, które mają charakter modernizacyjny i uzupełniający, a nie budowania od podstaw. Z kolei Włosi, którzy współfinansują obecność Amerykanów na Półwyspie Apenińskim, zobowiązali się do realizacji 37 proc. całości jej kosztów. Dla przykładu w 2002 r. Rzym wydał na amerykańską armię ok. 326 mln euro (ok 450 milionów dolarów). We Włoszech stacjonuje około 4,5 tysiąca Amerykanów." Źródło: https://trudat.natemat.pl/249545,ile-kosztuje-budowa-i-utrzymanie-amerykanskiej-bazy-wojskowej "
Polak Ateista Dumny Gej2019.06.11 11:06
Funkcjonariuszka TVPKorea, PiSowska szmata Holecka dostała małpiego rozumu na wizji. Zobaczcie jakie miny stroiła w wywiadzie z przedstawicielką opozycji. Kpina z widzów, kpina z pieniędzy podatników https://www.pudelek.pl/artykul/147687/danuta_holecka_kloci_sie_na_wizji_z_katarzyna_lubnauer_nie_jest_pani_wstyd_ze_pani_klamie/ # poważny program publicystyczny😂😂 # telewizja publiczna😂😂😂😂
Maciek Arczyński2019.06.11 11:46
No taaaak, pudelek... + Twoja "mowa myłości"... Jak wiadomo "myłość tak pnięknie tłumaczy..." Ps. Hemoroidy dziś nie dokuczają? Zwłaszcza hemoroidy na mózgu... Bo wiesz dzień bez dumnej bidy to dzień stracony.
robaczek 2019.06.11 9:32
DUMNY!! baza w Niemczech - USA placi niemcom baza w Kuwejcie - USA placi Katarowi baza w Japoni - USA placi Japoni itd baza w Polsce - USA dostaje kase od Polski no Kur.....BRAWO!!! dyplomatolki !!!!! a ty łykacie ze sukces. Ja pier.......!!!!!!!
Maciek Arczyński2019.06.11 9:48
Wiesz... zawsze możemy jeszcze wybrać bazy niemieckie (muzułmańskie) albo rosyjskie bo raczej taki mamy aktualny wybór. Raczej brak baz spowoduje przyspieszone ich zainstalowanie, niekoniecznie w porozumieniu z nami. A poza tym zdaje się jesteś zwolennikiem LGBTQWERTYitd... Ostatnio p. Żorżeta wyraziła akceptację dla Love Parade in Poland... To chyba nie powinieneś być niezadowolony? Ten sojusz z Ameryką bywa budzi we mnie tzw. mieszane uczucia bo Amerykanie zachowują się od czasu do czasu jak strażnicy komiwojażerów.
robaczek 2019.06.11 10:13
co ma LGBT to obronnosci kraju. mieszanie tych tematow swiadczy o malostkowosci i chyba zwyczajnie glupocie. czyli podsumpowujac: dajemy dup_y bo nie mamy innego wyjscia. I WLASNIE O TO CHODZI!!!!!!! kto doprpowadzil do tego ze jestesmy sami w regionie? KTO? dyplomatoły!!! TRUMP jest bardzo zlym sojusznikiem. szczegolnie jezeli chodzi o sprawy typu vs. Rosja. Przeciez wszyscy to wiecie a tylo polutyczne gierki nie pozwalaja tego glosno powiedziec. zaklamanie i hipokryzja siegajaca zenitu. i do tego GLUPOTA w dzialaniach miedzynarodowych. straszna GLUPOTA. nie mielismy idealnej pozycji na arenie miedzynarodowej za PO ale to co zrobil PIS to jest KRYMINAL!!!! i nic juz tego nie zmieni. malutcy ludzie wybrali malutkich zeby sie zemscic za lata upokozen. tak zgadza sie. byliscie nieslusznie pomiatani ale zemsta gdize Polska po tylku dostaje chyba nie jest roziwazaniem. chyba ze Polske macie w du... a kurcze wszystko.
Maciek Arczyński2019.06.11 10:38
Jak to ciężko czytać ze zrozumieniem... 1). Twierdzę tylko, że w związku z postępowaniem z p. Ambasador powinieneś być zadowolony. A czy LGBT+ ma coś do obronności? No cóż najlepiej mogą o tym zaświadczyć żołnierze holenderscy... 2). No cóż, różne są poglądy na tę samotność. Kiedy na scenie polskiej dominowała opcja rosyjska albo niemiecka to nie zauważyłem by patroni owych opcji chcieli się z nami kolegować. Co prawda ust. 447 nie było wtedy, ale były inne "smakowitości", które po pierwsze z nawiązką rekompensowały brak owej ustawy a po drugie nie było żadnych gwarancji, że bez uchwalania takowej ustawy w tzw. krajach zaprzyjaźnionych z nami (np. nasz niemiecki adwokat w UE - T. Mazowiecki) możliwe skutki i tak byłyby takie same a nawet gorsze biorąc pod uwagę chociażby tzw. aferę reprywatyzacyjną w Warszawie albo umowę gazową z Gazpromem. 3) Powtórzę: nie ma żadnych gwarancji, że jak nie będzie baz amerykańskich to nie będzie innych. I to zainstalowanych z pominięciem pragnień gospodarzy czyli nas. Obawiam się, że tak czy inaczej samotność w żadnym razie nam nie grozi. Nasi liczni "przyjaciele" ze wszystkich stron granic przecież nie zostawią nas w potrzebie, czyż nie?
robaczek 2019.06.11 11:55
1. - skonczmy temat bo tutaj schodzimy na swiatopoglodowe sprawy a tutaj sie chyba nie dogadamy. 2. opcja rosyjska, niemiecka??? wyporany mózg. strasznie. zyjecie w jakims swiecie zagrozen. nie zastanawia kto was w taki swiat "wbil"??? ludzie!!! to sie nazywa polityka i kazde Panstwo walczy o swoj interes. skonczcie z tymi teoriami spiskowymi. dajecie sie manipulowac jak dzieci!!!! 3. ??? nie wiem o co ci chodzi w tej wypowiedzi. odpowiedzia na sytuacje w jaka nas wpedzily PO I (duzo bardziej) PIS ma byc ronienie laski USA i jeszcze im za to placimy??? pomijajac aspekt emocjonalny, zwyczajnie nas wykorzystano!!!! Trump sie chwali ze sojusznicy zaczeli placic usa - tj Polska!! zaden inny nie placi!!! tylko im placą!! i to jest sukces dyplomatyczny?????
Maciek Arczyski2019.06.11 12:21
Gieniuszu: 1) Niestety, ale sprawy światopoglądowe są niezwykle istotne także z punktu widzenia obronności. Nigdzie nie pisałem też o dogadaniu się bo różnice między nami są jak przepaść. 2) No tak, nie ma żadnych opcji jest tylko powszechna myłość o czym zaświadczy na pewno p. Niesiołowski z p. Szczerbą, przyklepani p. Cimoszewiczem. Wspomagani przez lokalną dumną bidę. 3) Taaa... czy ja gdzieś napisałem, że USA to ideał? Stwierdzam tylko fakt, że nawet jakbyś bardzo chciał to samotny nie będziesz. Nie żyjemy w ewangelicznym świecie powszechnie życzliwych sobie ludzi, narodów i państw. Istnieje tylko gra interesów i ona coraz bardziej się nasila. To, że nie przyjmujesz tego do wiadomości nie znaczy, że tego nie ma. Oczywiście możemy wybrać sojusz z Bogiem i zdać się całkowicie na Niego, i tylko na Niego, ale zdaje się taki wybór to dla Ciebie herezja... Skoro tak, to pozostaje Ci lawirowanie pomiędzy propozycjami niesionymi wiatrem tego świata, że ujmę to tak trochę poetycznie. Ha. A co do tych kosztów, że inni nie płacą to proponuje trochę źródeł a nie chciejstwa: "Dwa lata temu niemiecki "Bild" i "Suddeutsche Zeiting’" ujawniły wielkość kosztów, jakie rząd federalny Niemiec ponosi w związku z utrzymaniem i obsługą istniejących tam od dawna amerykańskich baz. Z informacji zdobytych przez dziennikarzy wynika, że w latach 2003-2012 niemiecki rząd wydał na ten cel ponad 598 milionów euro, czyli około 700 milionów dolarów. A są to wyłącznie koszty robót budowlanych wykonanych na rzecz Amerykanów, które mają charakter modernizacyjny i uzupełniający, a nie budowania od podstaw. Z kolei Włosi, którzy współfinansują obecność Amerykanów na Półwyspie Apenińskim, zobowiązali się do realizacji 37 proc. całości jej kosztów. Dla przykładu w 2002 r. Rzym wydał na amerykańską armię ok. 326 mln euro (ok 450 milionów dolarów). We Włoszech stacjonuje około 4,5 tysiąca Amerykanów." https://trudat.natemat.pl/249545,ile-kosztuje-budowa-i-utrzymanie-amerykanskiej-bazy-wojskowej
robaczek 2019.06.11 15:11
1. tak tak . rozmowa o gejach jest bardzo istotna. chyba tylko w kosciele. wy tym chyba bardziej zyjecie niz sami geje. zrobiono badania kto sie banjabrdziej obawia gejow. i wyszlo ze 70% najwiekszych "przeciwnikow" LGBT ma takie sklonnosci ;] no ale ;] 2. ale co ja mam z PO. tacy sami zlodzieje i nieudacznicy jak PIS!!! argument. kradniemy bo oni kradnli. walimy babole ale oni tez walili. klekamy ale oni tez klekali. to to jak sie tutaj maja hasla wyborcze o "dobrej" zmianie. wyszlo na to ze to zwyczajna sciema dla idiotow. kto jest idiotom sami sobie wnioski wyciagnijcie. ponosza koszty? no PEWNIE!!! my tez je bedziemy ponosic. i DODATKOWO placic. zrozumcie ze ta baza mogla powstac bez tych kosztow a sa one tylko przysluga dal Trumpa. opisalem wyzaj dlaczego. i trąbienie o wielkim sukcesie jest KLAMSTWEM. ukladanie sie z USA i wypinanie na sasiadow i kraje EU jest bledem strategicznym. a najgorsze ze wynika on zwyczajne z emocjonalnych problemow Jarka. I TO JEST PROBLEM. podporzadkowujecie Polsce pod widzimisie jednego czlowieka. i nawet tego nie ukrywacie. dajecie mu wladze absolutna. dodatkowo plujecie w twarz 50% spoleczenstwa i uwazacie ze jest OK. NIE MIESZKACIE W PL SAMI. NIE JEST ONA WASZĄ WLASNOSCIA!! powaznie nie widzicie gdzie to wszystko prowadzi. postawa I CO MI ZROBICIE rozwala POLSKE!!!!! nas jako jeden naród. Jarek w celach polityucznych buduje BARDZO DUZE PODZIALY wewnattrz jednego narodu!! w imie czego? zemsty? teraz MY u koryta!! obudzcie sie. wierzcie w swoj swiat . nikt tego nikomu nie ma prawa bronic. ale dajcie innym zyc. nie dogadamyu sie nigdy. i tak jest na calym swiecie. INTELIGENTY wódz by robil wszsytko zeby KAZDY Polak sie czul dobrze w swojej ojczyznie. nie jest Ona tylko wasza!!!!! malutcy. bardzo malutcy w swoim rozumowaniu jestescie.
xyz2019.06.11 10:56
Ty wez sobie jakies ziolka wypij czy cos. Aha i jeszcze jedna wazna rzecz => wez pod uwage, ze to ty mozesz byc jednym z tych "malutkich ludzi" ale z przerostem ego i dlatego stawiasz sie powyzej innych. Lykales klamstwa PO przez tyle lat, a wez realnie zobacz co TAKA SAMA POLITYKA Korei Poludniowej wzgledem US zrobila z tego kraju... Startowalismy z tego samego poziomu, obecnie u nich PKB PPP jest ponad 3x wyzsze...
robaczek 2019.06.11 11:48
PO? uwazam ich za takcih samych szkodnikow jak PIS. no OK. PIS wiekszych bo dzialaja zwyczajnie glupio kierujac sie emocjami a nie interesem Polski!!!!! argumentow nie przedstawiacie zadnych. znowu walicie w emocje i to ma byc usprawiedliwieniem nieporadnychi glupich dzialan dyplomatycznych??? chyba nie tak sie buduje pozycje Panstwa na arenie miedzynarodowej. a co do malutkich, nawiazyje zwyczajnie do statystyk kto glosowal na PIS --> tylko z 4!!!! nma wyzsze wyksztalcenie. wnioski mozna sobie sami wyciagnac.
ardo2019.06.11 10:39
Kremlowskie kłamstwo. Niemcy i Japonia partycypują w kosztach utrzymania amerykański baz.
robaczek 2019.06.11 11:58
powaznie? kto tak powiedzial? TVPis? ;] oj łykacie jak pelikany Trump potrzebuje jakiegokolwiek sukcesu zeby pokazac wyborcom. obiecal ze sojusznicy beda placic. no to placa. tylko POLSKA. tylko!!!!!! brawo dyplomacja!!! B R A W O!!! otrzymalismy medal frajera placimy obcym wojskom za obecnosc na naszych ziemiach. NO KUR_wa!!!!
Cogito tego sum2019.06.11 9:12
Czy Pan Bronek vel Gajowy mógł się pochwalić takimi osiągnięciami w dyplomacji. Chłop pilnował żyrandola bo na tyle Tusk mu pozwolił. To dopiero był Adrian
robaczek 2019.06.11 9:34
sukces?????? wstalismy z kolan i [padlismy na ryj przed wujkiem z hameryki. i to jakim. wspolpracujacym z Rosją o co ma sprawe we slasnym kraju!!!!! jako pierwszy prezydent w historii usa !!!!! i to jest sukces?? czy was totalnie popierd//.....!!! jako pierwsi frajerzy zaplacimy za obecnosc obcych wojsk na swoim terytorium brawo!! DYPLOMATOLY
buba buba!2019.06.11 10:06
milcz robaku bo cię rozgnieciem... doczytaj, doucz się, a jeżeli masz czym to zrozum zasymiluj/zagreguj wyniki obu wcześniejszych i japę wówczas otwieraj pseudo yntelygencie...
robaczek 2019.06.11 10:21
obrazaniem tylko potwierdzasz moje spostrzezenia. no to dawaj argumenty skoro sa tak oczywiste i taki mądry jestes a ja glupi!! pierdzielenie tonem demagogicznym sie sprawdza ale na wyborcach PIS> podyskutujmy o faktach!!!! GOLYCH FAKTACH A NIE "WIERZE w lepsze jutro"!!!
xyz2019.06.11 10:51
Zwiekszona obecnosc US Army w PL to => wymiana doswiadczenia i szkolenia + wymiana know-how + zwiekszenie zaawansowanej produkcji nie tylko defence u nas w kraju. Do tego ludzie dobrze zarobia na tych bazach nie martw sie. W DE robia wszystko aby zatrzymac US Army u siebie, a tobie sie nie podoba bo co? Moze ty podaj jakies argumenty bo poki co rzucasz sputnikowymi haselkami... Ps. fajnie bedzie jesli Turcja wypadnie z programu F35 wtedy jest szansa na przejecie czesci kompetencji.
robaczek 2019.06.11 12:08
? acha. czyli jak jest przyjemnie to mozemy dawac dup__y! no ok co kto lubi. ja bym to jednak rpobowal tak zalatwic zebysmy nie ponosili dodatkowych kosztow, jak reszta swiata. USA ma kilkadzisiat baz. nikt nigdy im za zadna nie zaplacil. ze jest z tego korzysc - to OCZYWISTE!!!! ale chodzi o warunki na jakich ta baza powstanie. tym wlasnie zajmuja sie dyplomaci o trzeba jasno powiedziec ze poiniesli wielko PORAZKE!!!! smialiscie sie z jezyka PO trąbiocego o sukcesach tam gdzie byly wtopy. PIS robi dokaldnie to samo a wy łykacie. łykajcie!!