22.12.15, 17:25

Minister Ziobro: Koniec z odbieraniem rodzinom dzieci z powodu ubóstwa!

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie Kodeks rodzinny i opiekuńczy, przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości. Celem projektu jest uniemożliwienie odbierania dzieci rodzicom z powodu problemów ekonomicznych. 

Projekt zmierza do wskazania, że oddzielenie dziecka od rodzica powinno stanowić ostateczność i do wyeliminowania sytuacji, w których dzieci odbierane są rodzicom tylko i wyłącznie z powodu ubóstwa – wyjaśnia resort sprawiedliwości.

Ministerstwo zaznacza, że zmiana w ustawie jest realizacją jednej z obietnic złożonych w trakcie expose Premier Beaty Szydło.

Zmiana w Kodeksie, poza doprecyzowaniem przepisu dotyczącego wykorzystania wszelkich form pomocy rodzinie, wprowadza nowy przepis, który uniemożliwi odbieranie dzieci ich rodzicom jedynie z powodu ubóstwa (chyba że rodzice sami wnoszą wówczas o zapewnienie dziecku pieczy zastępczej).

Z danych ministerstwa wynika, że w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 30 czerwca 2015 r. liczba spraw, w których złe warunki ekonomiczne i bytowe rodziny były jedyną przyczyną orzeczeń o umieszczeniu małoletniego poza rodziną biologiczną wyniosła 61.

– Państwo ma obowiązek pomagać i wspierać swoich obywateli, w tym w szczególności rodzinę jako podstawową komórkę społeczną, a wszelka ingerencja państwa w autonomię życia rodziny powinna być ostatecznością stosowaną w sytuacjach, w których inne środki pomocy rodzinie okazały się być nieskuteczne – mówi Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Przyjęty przez rząd projekt, jest pierwszym krokiem, tak bardzo oczekiwanym przez wielu rodziców, którzy obawiają się rozłąki z dziećmi tylko z powodu ubóstwa. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad szeregiem kompleksowych rozwiązań legislacyjnych mających na celu ochronę dobra rodziny wynikających z jej konstytucyjnych praw – czytamy na stronie resortu sprawiedliwości.

 za: telewizjarepublika.pl

Komentarze

anonim2015.12.22 18:17
Nareszcie!
anonim2015.12.22 18:36
Koniec lewackiej patologii:):):)
anonim2015.12.22 19:23
Kolejna radosna nowina :)
anonim2015.12.22 22:12
Brawo !! Wielki krok we właściwą stronę.
anonim2015.12.23 12:01
A zpowodu posiadania chomika i królika dalej można będzie dziecko zabrać?