17.03.19, 20:30Zdj. Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska, Flickr

Mocna homilia abp. Marka Jędraszewskiego: Pedofilia, zwłaszcza w Kościele, to działanie złego ducha!

W homilii podczas pielgrzymki pokutnej kapłanów archidiecezji krakowskiej do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej abp Marek Jędraszewski odniósł się do watykańskiego szczytu poświęconego ochronie małoletnich w Kościele. 

"Nie można bronić instytucji Kościoła jako takiej. Trzeba bronić pokrzywdzonych i to oni mają pierwszeństwo. To jest to, o czym mówił Ojciec Święty: przede wszystkim ochrona dzieci i konieczność dawania pierwszeństwa ofiarom nadużyć"- podkreślił metropolita krakowski. 

Arcybiskup przyznał, że spotkanie w Watykanie nie było dla niego łatwe, nie tylko ze względu na obrady trwające od rana do wieczora. 

"Nie było to łatwe spotkanie dlatego, że dane nam było doświadczać bólu i krzywdy, ponieważ każde obrady zaczynały się i kończyły modlitwą, a ta modlitwa była związana z pewnym wyznaniem, świadectwem krzywdy, której ktoś doświadczył ze strony kapłanów"-mówił hierarcha. 

Metropolita krakowski powiedzial w homilii, że pojawiło się również świadectwo z Polski. Na szczycie watykańskim dyskutowano również w grupach. Podczas tych dyskusji padło m.in. sformułowanie, że hasło "zero tolerancji" nie jest sformułowaniem zgodnym z duchem Ewangelii, a charakterystycznym dla środowisk totalitarnych. Arcybiskup Marek Jędraszewski wskazał, że Kościół posługuje się innym językiem. 

"To język miłosierdzia. Także dla sprawców nieszczęść, krzywd i przemocy. Bo Kościół głosi miłosierdzie i okazuje to miłosierdzie Boże wobec każdego kto żałuje, kto chce się nawrócić i pokutować"-zaznaczył duchowny. 

Hierarcha odniósł się także do przemówienia papieża Franciszka kończącego spotkanie. Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że przemówienie Ojca Świętego z jakichś powodów zostało przemilczane, również w niektórych mediach katolickich, w związku z czym właśnie temu przemówieniu postanowił poświęcić dzisiejsze rozważanie. 

Arcybiskup Marek Jędraszewski, nazwiązując do słów papieża Franciszka, zwrócił uwagę na globalny wymiar krzywdy wyrządzanej małoletnim. Jak pokazują dane statystyczne, w USA 700 tys., a w Europie 18 mln dzieci rocznie staje się ofiarami molestowania, a większość tych przestępstw zdarza się w domach rodzinnych. Ojciec Święty zwrócił jednak uwagę, że to nie tylko dom, ale także sąsiedztwo, szkoła, sport, a także niestety środowiska kościelne. Niewątpliwie do skali tego problemu bardzo przyczynił się rozwój sieci internetowej, gdzie, jak mówił papież, dzieci krzywdzi się w sposób „potworny i okrutny”. Wspomniał także o turystyce seksualnej i biorącym w niej udział 3 mln osób, którym nikt nie stawia żadnych zarzutów.

"Jest to zatem problem uniwersalny, który kładzie się wielkim cieniem na świat, w którym żyjemy i o którym mówi się z dumą, że jest postępowy i tak bardzo rozwinięty także jeśli chodzi o wrażliwość relacji człowieka do człowieka"- wskazał hierarcha, nawiązując do słów papieża. Metropolita krakowski za Ojcem Świętym podkreślił, że skala nadużyć seksualnych wobec nieletnich nie umniejsza tego problemu również w Kościele- zwłaszcza, że mówimy o osobach powołanych, aby prowadzić wiernych do Boga i krzywdzących dzieci, które szczególnie ukochał Pan Jezus. Arcybiskup ocenił, że wchodzimy tu w dziedzinę "szczególnej tajemniczy zła". 

"Trzeba zrozumieć, że mamy do czynienia z działalnością złego ducha. A „wielką ofiarę z dzieci składa się bożkowi władzy, pieniędzy, pychy i buty”. Właśnie dlatego, że złemu duchowi wydaje się, że zwyciężył, że wygrał. Ojciec Święty widzi w tym nową odsłonę ręki Heroda skierowanej przeciwko najbardziej bezbronnym i niewinnym"-podkreślił metropolita. Hierarcha, tak jak wcześniej papież Franciszek, wskazał, że Kościół musi podjąć konkretne działania wyznaczane przez świeckie instytucje, jednak oprócz nich potrzebna jest też pokuta, modlitwa i prośba o wybaczenie. Arcybiskup Marek Jędraszewski przestrzegał przy tym, aby nie ulegać żadnej z dwóch skrajności: "po pierwsze poczuciu szczególnej winy za grzechy braci, czasem z dalekiej przeszłości, winy napędzanej przez nieprzyjazne media, a po drugie próbie ucieczki od problemu i swoistej samoobronie, która zaciemnia prawdę". 

Kościół musi teraz skoncentrować się na ośmiu aspektach, które sformułowane zostały w ramach prac Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Punkt pierwszy to ochrona dzieci, za czym kryje się konieczność zmiany mentalności. 

" Nie można bronić instytucji Kościoła jako takiej. Trzeba bronić pokrzywdzonych i to oni mają pierwszeństwo. I to jest to, o czym mówił Ojciec Święty: przede wszystkim ochrona dzieci. I konieczność dawania pierwszeństwa ofiarom nadużyć"-podkreślił metropolita krakowski. Drugi krok to "nieskazitelna stanowczość", choć nie wyrażona hasłem "zero tolerancji", to jednoznaczna. Kościół powinien więc postępować w sposób stanowczy wobec zła, z którym się spotykamy i współpracować z organami państwowymi zgodnie z ustawodawstwem poszczególnych krajów. Trzeci aspekt to prawdziwe oczyszczenie, czyli wezwanie do ciągłego dążenia pasterzy do świętości, jak również większy nacisk na formację seminaryjną kandydatów do kapłaństwa. Co zaś dotyczy samej formacji, abp Jędraszewski podkreślił za papieżem Franciszkiem, że nie wystarczą tu kryteria negatywne, a więc fakt, że kandydat nie wykazuje konkretnych cech eliminujących z kapłańskiej drogi. Należy kierować się tu kryteriami pozytywnymi. Sam proces formacyjny winien prowadzić natomiast do "autentycznej świętości i osobistej czystości". Kolejna kwestia to wzmocnienie i weryfikacja wytycznych Konferencji Episkopatów. Hierarcha wskazał w tym miejscu, że jeżeli już Episkopat te wytyczne przyjmuje, musi zobowiązać się do bezwzględnego ich stosowania, ma to być prawo obowiązujące wszystkich biskupów danego kraju, bez "żadnego wyłomu czy niejasności". 

Ważny krok to również towarzyszenie osobom pokrzywdzonym, czyli gotowość do wysłuchania ich oraz pomocy w przepracowaniu traumy. Wśród wytycznych znalazła się również konieczność dążenia  do odgórnego i powszechnego zmienienia zasad korzystania z internetu. Za tym musi iść formacja i autoformacja człowieka, by świadomie nie sięgał do treści, które obrażają godność ludzką. Kolejna prawa to turystyka seksualna. Kościół, na tyle, na ile może, powinien zwalczać ten proceder, jak również wspierać ofiary tego zjawiska i pomóc w powrocie do normalnej rzeczywistości. 

Metropolita przytoczył także słowa papieża Franciszka będące podziękowaniem dla kapłanów wiernych i prawych, a ponoszących konsekwencje haniebnych postaw swoich współbraci.

Ojciec Święty swoje przemówienie zakończył apelem skierowanym do całego świata, zacytowanym przez arcybiskupa Jędraszewskiego:

„Stanowczo apeluję o kompleksową walkę przeciwko wykorzystywaniu małoletnich, w dziedzinie seksualnej, a także w innych dziedzinach, ze strony wszystkich władz i poszczególnych osób, ponieważ mamy tu do czynienia z ohydnymi przestępstwami, które powinny być wymazane z powierzchni ziemi. Tego żąda wiele ofiar ukrytych w rodzinach i różnych środowiskach naszych społeczeństw”. Na koniec hierarcha wyraził przypuszczenie, że w dzisiejszych czasach, tak trudnych dla całego świata, przed Kościołem stoi niezwykle ważna misja "pokazania wszystkim innym jak należy uczciwie i do końca walczyć z krzywdami dzieci"

"Jak ich bronić, jak siebie oczyszczać po to, by stwarzać dla nich poczucie bezpieczeństwa i pokoju. Jak w tym co czyni Ojciec Święty Franciszek i co czynimy także w Polsce, mimo oskarżeń, że się nie czyni nic, widzieć to, do czego wzywał nas Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii: „Bądźcie doskonali jak Ojciec wasz niebieski jest doskonały”- podkreślił metropolita krakowski.

yenn/KAI, Fronda.pl

Komentarze

Foster2019.03.18 17:47
Na siłę ten biskup szuka usprawiedliwienia dla księży pedofilów. Wszyscy winni tylko nie Oni. Niech powie wprost, dlaczego nakłaniał księży z Seminarium Duchownego do wycofania oskarżeń wobec jego przełożonego.Pisał już o tym na tym forum ksiądz z Krakowa. Okaże się, że przenoszenie pedofila z parafii do parafii było podyktowane miłością do księdza nakłanianego do przestępstw pedofilii przez złego ducha.
pendragon666662019.03.18 16:35
nie ma nic gorszego od zbrodniczego kosciola katolickiego
behemot2019.03.18 13:06
jedraszewski ty dawno powinieneś dostać w czape i cały episkopat
Anty-Druszlak2019.03.18 13:01
Złym duchem jest sam Jędraszewski. Wg fundacji Nie Lękajcie się jest jednym z 24 hierarchów czynnie kryjących pedofili. HAŃBA!!!!
Helena2019.03.18 12:22
Musi przyjść nowy Prymas i nowe władze w Kościele żeby wprowadzić nowy,boży porządek. Obecne władze episkopatu trzymają na stanowiskach kościelnych biskupów .....cytuję" działających pod wpływem złego ducha.."....
Helena2019.03.18 11:53
pustosłowie i krętactwo. Usunąć z pałaców biskupich lobby homoseksualne--uczestniczących w nim biskupów i urzędników.,którzy krzywdzą innych. To oni krzywdzą a jeśli są pod wpływem złego ducha, to tym szybciej powinni być wyrzuceni. Słowa arcybiskupa krakowskiego świadczą, że to władze polskiego episkopatu powinni być najpierw odsunięci od władzy i swoich stanowisk. Myślę, że bez tego polskie duchowieństwo i ko ściół nie oczyszczą się.
ada2019.03.18 9:48
dlaczego biskup Poetz byl poproszony przez JP2 o rezygnacje a biskupi obecnie nie wyjasniają powodow?? ilu homoskesulaistów jest aktywnych wsrod hierarchii KK Polski i Watykanu o NIemczech i innych krajach nie mowiąc ? puste deklaracje biskupie takie same jak łajdaków udających nawróconych
ela pawłowska2019.03.18 9:07
Pedofilia to sprawka Twoich ludzi. Za..dolę ci portfel i powiem, żebyś wsadził do więzienia złego ducha, który mnie opętał. Stary przygłup. Dobrze wie co gada- szef mafijnej firmy chroni swoich.
Maxim2019.03.18 8:57
Równie dobrze, mógł Jędraszewski powiedzieć, że pedofilia w Kościele, to działanie żył wodnych. Albo wiatru wiejącego od północnego-zachodu. Ewentualnie, że to działanie UFO!
KamilS2019.03.18 8:52
Skoro ,,złe duchy" przejęły władzę nad Kościołem, pora pomyśleć nad rozwiązaniem tej zaduszonej organizacji!!!
zenio2019.03.18 8:17
Co ten stary pasożyt wygaduje? Teraz zwalają winę na nieistniejącą, fikcyjną postać?
anonim2019.03.18 6:28
" O naśladowaniu Chrystusa", książeczka bardzo pożyteczna w formacji duchowej młodych księży, bez wzmocnienia ducha jesteśmy bez szans.
owieczka2019.03.18 6:12
KAŻDY grzech to działanie złego ducha. Mąż pijak i awanturnik jest pod wpływem złego ducha, zakonnik obmacujący dziecko jest pod wpływem złego ducha, głupota u hierarchów też świadczy o działaniu złego ducha. Teraz świeccy muszą katechizować hierarchów kościelnych.
la cama2019.03.18 7:55
Typowy mechanizm psychologiczny, zgrzeszyłem bo coś z zewnątrz jest złego i mnie skusiło. Grzech rozkłada się w eterze i mam argument. ten cały Kościół to jedna wielka zagwostka psychologiczna.
owieczka2019.03.18 9:47
Mylisz się. Nie znasz podstaw wiary katolickiej, Samo kuszenie Złego nie usprawiedliwia mojego grzechu. Po to Bóg dał mi wolną wolę, abym wybrał: czy się łajdaczyć czy nie, czy kraść czy nie ... et cetera. Osoba świadoma swoich grzechów nie mówi w konfesjonale: demon mnie skusił (bo to jest oczywiste), ale mówi: Boże, ZGRZESZYŁEM (!!!) przeciw Tobie i bliźnim. Czujesz różnicę? Jeżeli nie, to spróbuję wyjaśnić jeszcze prościej... Tylko obawiam się, że prościej już się nie da.
La cama2019.03.18 14:21
Ja o mechanizmie psychologicznym zwanym wyparciem a Ty o wierze katolickiej ... trochę się nie dogadamy.
owieczka2019.03.18 17:58
Szukasz mechanizmu psychologicznego tam, gdzie go nie ma. Masz rację ... trochę się nie dogadamy.
la cama2019.03.18 21:50
Jest, wszędzie sa mechanizmy psychologiczne którym homo sapiens podlega, niektórzy wierzą, że podlegają nadprzyrodzonym siłom, czuja się lepsi w konsekwencji ich zachowania również można skatalogować.
anonim2019.03.18 3:52
Pedofilia, zwłaszcza w Kościele, to działanie złego ducha! Ale Jędruś poleciał po bandzie. Ha, ha, ha.
Janek2019.03.18 1:36
ks Jędraszewski próbuje delikatnie wycofać się z tego co mówił na konferencji prasowej. Czy to krytyka ze strony opinii publicznej spowodowała czy tez lek przez zahamowaniem kariery w kościele prowadzanym przez Franciszka?
MMS2019.03.17 23:07
Pedofil Jędraszewski chroni swoich.
Janek2019.03.18 1:38
wiele można zarzucić Jędraszewskiemu ale pedofilem nie jest... nie rzucajmy fałszywych oskarżeń
zenio2019.03.18 8:21
Ja jestem za to pewny,że swoje zamiótł pod dywan, więc jest tak samo winny krzywdzenia jak te jego podwładne zboki.
Maria Błaszczyk2019.03.17 22:57
No nie, duchy łap nie mają ani tym bardziej penisów. Jak dzieci, normalnie... Dorośnijcie wreszcie, panowie purpuraci, bo to jest żałosne... A w powrocie do normalności może komuś np. pomóc milion złotych, co to chrystusowcy próbują wydrzeć ofierze zboczeńca, który ukradł jej kilkanaście miesięcy życia, a możliwość zwykłego życia, zdrowie psychiczne, szczęście, zaufanie do ludzi, spokój, szansę na założenie rodziny itd. na znacznie dłużej...
Majestic2019.03.17 23:03
Słabo ci to wychodzi, nie potrafisz spojrzec na sprawe bez twgo specyficznego lewackiego splycania tematu wylacznie do jaj. Oni nie potrzebuja pouczen od domoroslej filozofki ktora wykorzystuje krzywde dzieci do walki z Kosciolem, prawda jest ze wam krzywda dzieci zwisa, zalezy wam wylacznie na wyludzeniu pieniedzy i niszczeniu Kosciola/
Maria Błaszczyk2019.03.17 23:24
Jakich pieniędzy??? Pieniądze się należą chyba tej dziewczynie bez żadnych wątpliwości - czy jakby Ciebie ktoś przez paręnaście miesięcy więził, katował, zrobił sobie z Ciebie seksualnego niewolnika, zmusił Cię do aborcji, popisywał się Tobą przed koleżkami - to byś nie uważał, że należy sie za to jakieś odszkodowanie ze strony tych, co to umożliwili, a potem nie reagowali? Ale ja do tych pieniędzy nic nie mam... Los koscioła jest mi tez w zasadzie obojetny, jeśli tylko przestanie niszczyć to, co mi jest bliskie - społeczeństwo otwarte, oparte na zaufaniu, na szacunku do innych, na równości i solidarności. Niech sobie będzie taki nienawistny i żałosny, winiący wszystkich tylko nie siebie - ale niech przestanie wpływać na tych, którzy nie chcą z nim mieć nic wspólnego.
Marian2019.03.18 8:03
Ta pani ma chyba jakas rodzine ,wiec jezeli byla wieziona dlaczego nikt nie zglosil jej zaginiecia? Co do placenia, to chyba nie caly zakon ja gwalcil.
AgaDziedzic2019.03.18 12:08
Była więziona, a nikt nie zgłosił, bo rodzice rzadko trzezwieli. Zresztą oskarżony ksiadz przyznał sie do wszustkiego. Do zmuszenia jej do aborcji też.
Marian2019.03.18 13:17
Ksiac sie przyznal ale nie caly zakon.Czy ona ma tylko rodzicow,zadnych znajomych?
Maria Błaszczyk2019.03.18 16:20
A jakie to ma, kulson, znaczenie!?!?!?! Dziewczynkę się porywa, gwałci, katuje, chwali nią przed kolegami, zmusza do aborcji - a co Cię jej znajomi w tej sytuacji obchodzą??? Ten zboczeniec sam się w szkole nie umieścił. Ktoś go tam wysłał. Ten zboczeniec potem wcale się nie krył z tym, że to dziecko przetrzymuje - pokazywał się z nią kolegom, sypiał wjednym pokoju i wszyscy o tym wiedzieli. Za to opłacali mu adwokatów i nieba mu próbowali przychylić. Jak wyszedł z więzienia --- to umieścili go w jakimś ośrodku, gdzie miał wikt i opierunek i prowadził polowania na kolejne ofiary. A Ty się o znajomych pytasz? Dziecka???
Marian2019.03.18 17:14
prawdopodobnie czytalas akta tej sprawy wiec sie poddaje
ela pawłowska2019.03.18 13:01
Kościół się sam niszczy. Od środka, rękami własnych ludzi. Ale czego się spodziewać po instytucji opartej na kłamstwie i działającej dzięki wyłudzaniu pieniędzy w zamian za oferowanie czegoś co nie istnieje- życia po śmierci.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.17 22:42
Osoby duchowne dopuszczające się pedofilii z pewnością działają pos wpływem złego ducha. Inaczej nie sposób zrozumieć ich czynów, w końcu są kapłanami, osobami stworzonymi do czynienia doba. Skoro czynią zło, to na pewno nie kieruje nimi ich dobra dusza, ale diabeł. Nie są więc sprawcami, tylko ofiarami złego. Winniśmy im opiekę pomoc i zadośćuczynienie za to co in zły zrobił. Trzeba pamietać, że mogą mieć wyrzuty sumienia i nie do końca rozumieć, że to nie ich odpowiedzialność tylko diabła. Rzeczą sprawiedliwą będzie jeśli dostaną odszkodowania, po kilka milionów złotych, bo ciężko ich zły doświadczył. Powinni też dostać jakieś domy z ogrodami, opiekę psychologa i dyspensę na kurację konwersyjną na heteroseksualizm i środki na wynajmowanie terapeutek heteroseksualnych. Jesteśmy im to winni za ich ofiarę.
Józef Wrona2019.03.17 22:39
Nazywam się Józef Wrona. Jestem herezjarchą, teologiem i filozofem. Stworzyłem trzy nowe religie. Teraz muszę nagonić chociaż po 20 tysięcy wyznawców do każdej z nich. Na stronie rejestracjawiernych.com.pl można się zarejestrować. Opłata rejestracyjna wynosi 1000 zł. Katolicy mają 30% zniżki więc bardzo się opłaca! Apeluję o rejestracje! PS: Przestrzegam RODO oraz BHP. Wystawiam świadectwa moralności.
Max Fiendlich2019.03.17 22:12
Fajnie jest móc zwalić własne winy na kogoś innego. Jakie to charakterystyczne dla niewinnych "opętanych" bidusiów z kleru :-D
Majestic2019.03.17 22:23
kod tu cos zwala, mowia jak jest, nie uciekaja od odpowiedzialnosc, ale przyczyna tych czynow jest zly duch ktory rowniez trapi lgbt.
Max Fiend2019.03.17 23:26
To nie jakiś duch gwałci tylko zły człowiek. No i jak niby ten wyimaginowany duch miałby działać na takiego osobnika? Prośbą, groźbą, perswazją? Może oni wszyscy opętani są włącznie z egzorcystami? Większej dziecinady od podobno "poważnych autorytetów" dawno nie słyszałem. :-D
StaryPierdziochPałacowyTumaniKatoCiemnotę2019.03.17 22:03
Od czasu Herhora i Mefresa kompletnie NIC się nie zmieniło. Jak egipscy arcykapłani, tak różni Gądeccy i Bortkiewicze dla utrzymania władzy grożą ciemnocie, że dobierze się im do dupska Zły Duch, ewentualnie rozzłoszczone bóstwo. Kto nie wierzy, nich poczyta "Faraona" Bolesława Prusa. Chwała B. Prusowi, że nie bał się obnażać uniwersalnych prawd o podłej naturze kleru wszech czasów. Jakże inna to postawa od tego zdewociałego kłamczucha i mitomana Sienkiewicza!
Majestic2019.03.17 22:22
da da, sowiecki sajuz, no towarzyszu szmaciaku to zescie Klerowi do nogawek sie uczepili sztuczna szczenką, a moze tak na stara leta po rozum do glowy sie udac i zdjac przyciasna koszuline z napisem Kon Sty tucja :)
anonim2019.03.18 4:05
Zanim znowu zaczniesz pieprzyć, to poczytaj jednak Prusa, kretynku.
Ciekawy2019.03.17 21:48
hahahha! i znów wzięta odpowiedzialność. przepiękne.
Majestic2019.03.17 21:56
smieszy cie powazna sprawa, raduje cie gdy dorosli ludzie krzywdza dzieci, nie widzisz u Polanskiego winy, powiesz za swa kochana GW ze rezyserowi mozna wiecej.
zenio2019.03.18 8:20
Ale tu się nie gada o Polańskim bo to nie o nim artykuł. Natomiast się gada dużo o zboczeńcach w czarnych sukienkach, których jest na pęczki. Jeden Polański kontra setki księży. PO chooj wychodzić z tak idiotyczną argumentacją?
Angelus2019.03.17 21:36
Aha. Pan Jędraszewski potrzebował zaledwie 3 dni żeby zrozumieć jaką siarę zrobił w czwartek. To niemal cud.
matis892019.03.17 21:15
Kiedy trafi się jakiś kapłan z odwagą i przyzna że istniała i istnieje w KK siła która nakręcała to celowo aby w szaty kapłańskie ubierać właśnie takich przebierańców sodomitów, pedofili... Przecież dzisiaj doskonale nawet widzimy że ujawnia się coraz więcej kapłanów którzy zwyczajnie są niewierzący, nie uznający katolicyzmu, podstaw katolickiej wiary czy PIsma Św. albo wyznający kompletnie inne religię, wiarę... I widzimy też że czy nie katoliccy kapłani są wspierani, mają fory na heretykowanie, a kapłani mówiący prawdę ale niewygodą i reprezentujący katolicyzm są karani, suspendowani itp... Przecież to wszystko się wiąże ze sobą.
Majestic2019.03.17 21:21
Haramsa i reszta zbokow z lgbt ma psuć Kosciol, to ich krecia robota, ale nie mozna przymykac na to oka.
matis892019.03.17 21:29
Tylko kiedy ktoś to ujawni że działa siła która sodomitów, pedofilów do KK napędza i ubiera ich w sutanny, tak samo niekatolickich niewierzących, teraz się masowo ujawniają że z katolicyzmem nie mają nic wspólnego i są wrogami.
Stachu2019.03.17 21:09
Tak, tak, "duchi", wilgotny klimat no i te przebrzydłe dzieciory, co tak lgną do świętych kapłanów.
Majestic2019.03.17 21:19
masz cos do zarzucenia Lemanskiemu, Bonieckiemu, Sowie, chyba nie powiesz o nich zlego slowa/.
Stachu2019.03.17 21:47
Co mam tym klechom zarzucić? Że nie zajmują się uczciwą pracą, tylko klepią bajki o JHWH? Że stare pryki mają wnętrza dłoni różowiutkie i niepomarszczone?
Majestic2019.03.17 21:50
co nazywasz uczciwa praca, przesiadywanie u Sowy i Przyjaciol, czy moze Tusk twoim zdaniem uczciwie pracuje ?
Stachu2019.03.17 22:05
Nie, zwyczajną pracę. Projektowanie budynków, rozkładanie towarów na półkach sklepowych, korygowanie geometrii zawieszeń, czy klepanie w korpo kodu za miskę ryżu. You name it.
Stachu2019.03.17 22:10
aaa... malowanie kominów też może być. Herr Thusk chyba posiada coś takiego w swoim CV. Czym w życiu zajmował się Lemański, Boniecki i Sowa, poza "głoszeniem ewangelii" i mizdrzeniem się do kamer?
Majestic2019.03.17 22:43
To zajmij sie ktoras z tych uczciwych prac miast lazic na KOD zebranie lub w koszulce z napisem Kon sty tucja byc niuczciwym/.
Stachu2019.03.17 22:55
Nigdy nie byłem na manifestacji KOD ani żadnej innej. A pracowałem w wieku miejscach. Na przykład jako sprzedawca, jako operator DTP, gryzipiórek w urzędzie miejskim, grafik w agencji reklamowej, czy jako asystent w kancelarii notarialnej.
anonim2019.03.18 4:00
Coś debilu wybiórczo piszesz, a te 400 do których przyznał się episkopat, to wykorzystał zły duch, KRETYNIE !!!!!
Majestic2019.03.17 21:04
homoseksulaizm rowniez jest oddzialywaniem zlego ducha, jedno drugiego nie wyklucza.
Angelus2019.03.17 21:34
wróciłeś debilu
K.S. Krzoki za Obor\304\205 te\305\2742019.03.17 21:43
Jak co niedzielę. Tylko wtedy Mama pozwala mu "w internety"
Majestic2019.03.17 21:54
nie pozwalaj sobie de..., nie musze konczyc, chyba wiesz jak jestes tutaj postrzegany przez wielu, nawet twoim wspolplemiency maja cie za de.., pogódź sie z tym :)
K.S. Krzoki za Obor\\304\\205 te\\305\\2742019.03.17 22:35
Krzysiu :) Tobie chyba się lejce pomyliły maleństwo :P Jak byłeś przegrywem - tak jesteś. Tylko teraz nawet nikomu nie chce się z tobą gadać... :) Uważaj bo ktoś ci felgi z któregoś auta podpieerdoli i co Matce powiesz? Że robiłeś z siebie łajzę na frondzie (znowu) i nie zauważyłeś? ... Nie bądź żenujący bardziej niż jesteś
Majestic2019.03.17 22:51
niezrozumiales, zastosuj sie do komedny ktora CI wydalem i nie podskakuj tutaj de... bo dostaniesz kopniaka w te lewacka chuda d.. i przejdzie ci ochota na obnoszenie sie z twoim de.,., chwytasz ?
K.S. Krzoki za Obor\\\\304\\\\205 te\\\\305\\\\2742019.03.17 22:42
Ja cię kolejny raz przed Nią nie będę tłumaczył.... Czaisz przekaz psycholu? Wysyłałeś ludziom zdjęcie .... (dokończ sobie) z tekstem "zabije was" . Ja wszystko wiem. Nie fikaj. To nie są żarty Krzysiu.
Majestic2019.03.17 22:58
tlumacz to sie tu i teraz z swojego de..., z czego wynika twoj de.. okazywany na frondzie. jestes wstanie to wytlumaczyc, czy sam do konca nie jestes jeszcze swiadom ze de.. to twoje pierwsze imie :)
Majestic2019.03.17 21:52
Prawda w oczy kole, przelknij ta gorzka pigułkę dziecino.
anonim2019.03.18 3:55
Zaczeli leczyć, ale udało się uciec.
la cama2019.03.17 20:56
zganianie na zaswiaty wlasnych grzechow nie czyni ich mniejszymi.
xyz2019.03.17 20:49
W takim razie wielu duchownych jest pod wpływem złego.
Majestic2019.03.17 21:05
niewielu, ale wielu jest narazonych na takie wplywy, w tym i ty.
Stanislaw znad Dunajca2019.03.17 20:45
Frondo, nie ma już innych tematów na niedzielę niż homoseksualizm, pedofilia. gender i inne zboczenia? Czy jesteś już tak zdegenerowana jak Unia Europejska?
anonim2019.03.18 0:22
seks to glowy punkt zainteresowania kleru. pozniej dopiero wladza i pieniadze.