08.04.19, 17:55Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

MOCNY apel kombatantów do strajkujących nauczycieli: Nie traktujcie młodzieży jako zakładników

Mimo długich negocjacji między rządem a związkami zawodowymi zrzeszającymi pracowników oświaty, w poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli, który już od dłuższego czasu budzi wiele emocji. Jeszcze wczoraj wydawało się, że tego "ostatecznego etapu" sporu zbiorowego uda się uniknąć. 

Część przeciwników strajku, choć uważa, że zarobki nauczycieli są faktycznie niewspółmierne do powierzonej im odpowiedzialności, to jednocześnie zwraca uwagę na upolitycznienie protestu i problemy z egzaminami kończącymi szkołę podstawową i gimnazjum, a jeśli strajk potrwa do maja, również maturalnymi. Na decyzję związkowców o rozpoczęciu strajku zareagowali również kombatanci i weterani wojenni. 

"Nie możemy zrozumieć obecnych wychowawców biorących na zakładników powierzoną im młodzież. Traktujemy zapowiadany strajk jako działanie czysto polityczne"- napisali w oświadczeniu przekazanym redakcji portalu DoRzeczy.pl. 

"My kombatanci, uczestnicy walk o niepodległość najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej, wielokrotnie kładący swoje życie na szali podczas walk o wolność dla przyszłych pokoleń, naszych dzieci (...), chcielibyśmy przyjąć stanowisko wobec ostatnich wydarzeń w naszej ojczyźnie"- piszą autorzy listu, którego inicjatorem jest kpt. Marian Markiewicz ps. "Maryl" - żołnierz AK okręgów wileńskiego i nowogrodzkiego, uczestnik operacji Ostra Brama i bitwy pod Surkontami, kawaler Krzyża Walecznych, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Brązowego Krzyża Zasługi z Mieczami. W sumie pod apelem podpisało się 29 weteranów wojennych i kombatantów. 

"Pedagodzy, którzy nas wychowywali (...), wszczepili w nas patriotyzm i umiłowanie ojczyzny. Dzięki temu nasze pokolenie było zdolne do podjęcia walki z najeźdźcami zarówno z zachodu, jak i ze wschodu. (...) nasi pedagodzy towarzyszyli nam, wspierali nas i ryzykowali życiem. Tego ostatniego w dzisiejszych czasach nie musimy wymagać od pedagogów, ale nie możemy zrozumieć obecnych wychowawców biorących na zakładników powierzoną im młodzież"- czytamy w oświadczeniu weteranów. Autorzy listu podkreślają, że mają szacunek do nauczycieli i ich pracy, jednak rozpoczęty dziś strajk oceniają jako działanie czysto polityczne. 

Kombatanci apelują do związkowców, aby-zamiast wdawać się w politykę- kontynuowali raczej pracę na rzecz polskiej młodzieży, która jest "naszym skarbem i naszą przyszłością", dlatego nie powinno się wykorzystywać jej do celów politycznych.

"Prosimy o refleksję i zaniechanie waszych destrukcyjnych działań"-apelują kombatanci. 

yenn/DoRzeczy.pl, Fronda.pl

Komentarze

gośka2019.04.8 21:38
to dzieciorobom, często na różnym haju należy się 500+ a nauczycielom za ciężką (hmmm) pracę nie?...przez te przywileje jestem coraz biedniejsza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jan Vincent z Bydgoszczu2019.04.8 21:00
Piniendzy nie ma i nie będzie !
xyz2019.04.8 20:46
Czy oni wiedzieli co podpisują?
ZdrajcyMłodegoPokoleniaŚliniąSięDoRządu2019.04.8 20:25
Kombatanci kolaborują z rządem. Tak to jest, kiedy dostaniesz obietnicę 500 zł na pieluchomajtki i czopki. Kupowanie demencyjnych starców nie jest zbyt etyczne, ale skoro rząd daje świniom i nutriom, to granice są daleko.
POrada2019.04.8 20:17
Strajkujących zwolnić z pracy ,a ich pensje przeznaczyć na podwyżki dla niestrajkujących nauczycieli !
Auferetur Inferunt Insaniam2019.04.8 19:47
Polski Niezależny Związek Tuczników Polskich wraz z Ogólnopolską Koalicją Krów Wyklętych apelują do nauczycieli o odstąpienie od protestu, który zagraża głęboko słusznemu programowi przekazywania 100 złotych dla jednego tucznika i 500 złotych dla jednej krowy. Ręce precz od naszej patriotycznej obórki! Muuuuu Muuu, chrrr, chrrrr
lolek kremowka2019.04.8 19:29
PAPEL: potrzebne wzmacniacze i żarówki - cichociemni
Jarosław Leśny 2019.04.8 19:28
Poproszę jakiś autorytet, kombatanci pamiętają co najwyżej raniec, kalamarz i kajet. A co na ten temat ma do powiedzenia Frytka, Adamek lub holenderska przechodzona gwiazda porno?
darek2019.04.8 19:23
Może Fronda przytoczy inne apele skierowane do rządu?
małowyklęty2019.04.8 19:10
!!! opamiętajcie się-jak można posługiwać się bohaterami (nie mówię o żołnierzach nsz) do doraźnych celów politycznych dla poparcia pisu
bogdanus2019.04.8 19:08
Koalicja opozycja chce aby posypał się budżet państwa i gdyby wygrali wybory parlamentarne, byłby pretekst do cofnięcia 5+ . Strajki są tylko narzędziem i pomocą dla Koalicji opozycji. Trzeba trzymać finansową dyscyplinę i cały czas mówić, co zrobiła PO-PSL za swoich rządów.
Piotr Nowak2019.04.8 18:27
"MOCNY apel kombatantów" ? No ja prld! nawet Kombatantów w to wciągniecie? Komedia absurdu. Czarna komedia.
Pfft2019.04.9 0:54
"W sumie pod apelem podpisało się 29 weteranów wojennych i kombatantów. " - no rzeczywiście, z pewnością przekrojowa reprezentacja całego środowiska... A wymowa artykułu oczywiście taka, jakby liczebnością i głośnością postulatów grupa apelujących była porównywalna z liczbą strajkujących nauczycieli.