18.02.20, 09:19

Morawiecki w ,,Die Welt'': Europa może być globalnym graczem

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu dla „Die Welt”, który ukazał się dzisiaj. Stwierdził, że jak do tej pory wspólny rynek w Unii Europejskiej przynosi największe korzyści starym członkom. Premier Morawiecki powiedział:

- Polscy ekonomiści w 2017 roku obliczyli, że wkład UE poprzez politykę spójności w gospodarki Polski, Węgier, Czech i Słowacji (V4) zwrócił się Wspólnocie w latach 2007-2015 aż w 80%. Można pomyśleć, że to niezrozumiały paradoks. Ale to logika europejskiego rozwoju. To nie Północ dotuje Wschód i Południe, tylko na tym zarabia, a mówiąc precyzyjnie, zarabiają na tym wszyscy

Jak podaje szef polskiego rządu w polityce spójności UE w latach 2007-2013 każde euro zainwestowane w Grupie Wyszehradzkiej przyniosło Austrii 3.31 euro, a Niemcom 1.50 euro. Uśredniając inne kraje każde zainwestowane euro przyniosło 2.74 euro dodatkowego PKB.

I dalej wyjaśnia premier Morawiecki, zaznaczając, że w 2018 roku PKB Polski wynosił 71% średniej unijnej:

- W jaki sposób do tego doszło? Polska, na przykład, jest dla Niemiec dwukrotnie bardziej istotna z punktu widzenia niemieckiego eksportu niż Rosja. Polska i Czechy razem wzięte – mają większe znaczenie od Chin. Z kolei Polska, Czechy i Węgry razem – niosą dla Niemiec większą wagę wymiany gospodarczej od Stanów Zjednoczonych

Było to wszystko możliwe, ponieważ Polki i Polacy są osobami przedsiębiorczymi, które potrafią korzystać ze wspólnego rynku.

 

mp/pap

Komentarze

m2020.02.18 11:50
Europa jest globalnym graczem.
gumowa kaczka2020.02.18 10:25
specjalista od wałów ziemnych
Leweł2020.02.18 9:53
"Polscy ekonomiści w 2017 roku obliczyli, że wkład UE poprzez politykę spójności w gospodarki Polski, Węgier, Czech i Słowacji (V4) zwrócił się Wspólnocie w latach 2007-2015 aż w 80%. Można pomyśleć, że to niezrozumiały paradoks. Ale to logika europejskiego rozwoju. To nie Północ dotuje Wschód i Południe, tylko na tym zarabia, a mówiąc precyzyjnie, zarabiają na tym wszyscy" To jak wydam 100 zł i zwróci mi sie 80 zł to ile zarobiłem Mati?
anonim2020.02.18 9:45
A może sprawy nie wyglądają tak, jak to malują media głównego ścieku. Wiadomym jest, że Eurokołchzem zarządzają Niemcy. To Niemcy atakują PiS. To Niemcy dążą do zmiany władzy w Polsce. PiS razem z amerykańskimi Żydami realizuje na obecnych polskich ziemiach projekt POLIN. Nie jest to w interesie Niemiec, aby zachodnie ziemie Polski przeszły w żydowskie ręce. Niemcy nigdy nie wyrzekły się praw do tych ziem, uważają je za niemieckie. Stąd ten zajadły atak na PiS pod pozorem naruszania zasad „praworządności”. W odwecie na atak Niemiec na PiS i próbę odsunięcia go od władzy, PiS podjęło szacowanie szkód wojennych i podnosi sprawę reparacji. Na tym polu PiS widzi płaszczyznę porozumienia z Niemcami. Jak na razie Niemcy nie wykonują nerwowych ruchów. W dalszym ciągu nękają PiS w Eurokołchozie. Sądy, praworządność, TSUE, awanturnicy, donosiciele, grillowanie Polski w PE, to tylko narzędzia, to tymi narzędziami Niemcy walczą o niemieckie kondominium w Polsce, walczą o ziemie zachodnie pod zarządem niemieckim a nie żydowskim. Czy PiS przełamie atak Niemiec na jego rządy w Polsce? Wydaje się, że nie. Sprawa nie wygląda dobrze. Naród jest w potrzasku. Z jednej strony PO i sodomici a z drugiej strony PiS nawalają się nawzajem między sobą bez opamiętania. Stronnictwo niemieckie i żydowsko-amerykańskie. Pomiędzy interesem Niemiec a interesem Izraela, USA toczy się gra o Polskę? Polska pod wpływami Niemiec, czy w obecnych granicach Polski projekt POLIN,a zatem kondominium żydowsko-amerykańskie? Oddajemy ostatnie gacie, tj. złoża naturalna na ziemiach zachodnich pod zarząd żydowsko amerykański firm (koncesje na wydobycie), poprzez ostatnio głosowane zmiany do ustawy prawo geologiczne, i pomimo protestu strony społecznej, jak choćby bardzo duże złoże rudy miedzi i srebra Nowa Sól. Więcej na YT. Nie słuchacie niezależnych opinii specjalistów publikujących na YT, nie słuchacie narodowców, to wasza sprawa. Ale dociekajcie? PS. POLIN to Palestyna v.2 w Europie Środkowej.
Prophet2020.02.18 9:39
Ale to Polska ma nadwyżkę w handlu z Niemcami: kto tu zyskuje ? To nie Europa będzie światową potęgą lecz IV RP. Pokonamy Niemiaszków gospodarczo i militarnie. Zwyciężymy też Rosję. Z PiS wyrośniemy na lidera ludzkości. Amen.
anonim2020.02.18 9:25
a miedź srebro to przemysł strategiczny? Jarosław Kaczyński wpadł jak śliwka w kompot... youtube.com/watch?v=KcEVKvYYcbc