12.01.18, 20:30Zdj. Gage Skidmore, CC BY SA 2.0, Flickr, P. Tracz, KPRM, CC0, edytowane

Morawiecki i Pence rozmawiali o Nord Stream 2

Współpraca dwustronna, współpraca wojskowa, przemysłów obronnych, bezpieczeństwo energetyczne i współpraca gospodarcza były niektórymi z tematów rozmowy telefonicznej premiera Mateusza Morawieckiego z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, Mike'em Pence'em.

Szef polskiego rządu wskazywał także na "silne więzi" między oboma krajami. Morawiecki wyraził również nadzieję na utrzymanie dynamicznych kontaktów"na najwyższym politycznym poziomie". Jak poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu, amerykański wiceprezydent w imieniu zarówno własnym, jak i prezydenta Donalda Trumpa, złożył szefowi polskiego rządu gratulacje w związku z objęciem przez niego urzędu premiera, jak również- z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Mateusz Morawiecki wskazał, że dla naszego kraju kluczowe jest bezpieczeństwo- zarówno to na poziomie obronnym, jak i energetyczne. Poruszony został temat Nord Stream 2. Premier podkreślił, że Polska przyjmuje "z zadowoleniem" wsparcie USA dla dywersyfikacji źródeł energii, m.in. dostaw gazu z USA do Polski, w tym poparcie dla projektu Baltic Pipe. 

Szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że amerykańska obecność militarna w regionie jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa naszego kontynentu i pokazuje transatlantycką jedność. Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych i premier Mateusz Morawiecki umówili się  również na rozmowy w Waszyngtonie. Szczegóły spotkania zostaną ustalone w najbliższym czasie.

Wiceprezydent Mike Pence przyął również zaproszenie do Polski.

yenn/premier.gov.pl,PAP, Fronda.pl