Z sondażu zaufania dla polityków przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Onetu wynika, że Polacy największym zaufaniem darzą prezydenta Andrzeja Dudę, premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

W rankingu prowadzi niezmiennie Andrzej Duda - ufa mu 44,4 proc. badanych. To o 1,8 proc. więcej w porównaniu do poprzedniego badania, które miało miejsce w sierpniu.

Nieznacznie niższy wynik odnotował Mateusz Morawiecki, któremu ufa 42,5 proc. ankietowanych. Wiąże się to ze wzrostem o 2,2 proc.

Największym wzrostem spośród znajdujących się na podium może się pochwalić Rafał Trzaskowski. Trzaskowskiemu ufa 40,7 proc. badanych - to wzrost o 2,4 proc. w porównaniu do poprzedniego badania.

Na dalszych pozycjach uplasowali się Szymon Hołownia (35,2 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (31.4 proc.) i Donald Tusk (30,5 proc.). Tuż za Tuskiem w rankingu znajduje się Jarosław Kaczyński, któremu ufa 28,3 proc. badanych.

Liderem w kwestii nieufności pozostaje Zbigniew Ziobro, któremu nie ufa 62,7 proc. badanych. Tuż za nim znalazł się debiutujący w zestawieniu Przemysław Czarnek z wynikiem 61,9 proc.

Za wyżej wymienionymi znaleźli się Leszek Balcerowicz (58,9 proc.), Jarosław Kaczyński (57,7 proc.) i Donald Tusk (54,9 proc.).

Na dalszych pozycjach uplasowali się Jarosław Gowin, Paweł Kukiz i Borys Budka, przy czym w przypadku tego ostatniego możemy mówić o największym wzroście nieufności.

Najbardziej obojętni Polakom są Jarosław Gowin, Krzysztof Bosak i Władysław Kosiniak-Kamysz. Aż 71,8 proc. Polaków nie zna z kolei Michała Kołodziejczaka z Agrounii.

Z niewiadomych przyczyn Onet postanowił umieścić w rankingu... papieża Franciszka, który pochwalić może się zaufaniem 74,6 proc. Polaków.

jkg/onet