18.02.19, 15:43fot. screen youtube.com

Naczelny Rabin Polski przeprasza: To nas znieważa jako polskich Żydów!

Naczelny Rabin Polski oraz szefowa Związku Gmin Żydowskich wydali wspólne oświadczenie, w którym zaprotestowali przeciwko słowom premiera Izraela -Ischaka Shamira. "Stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom znieważa także nas jako polskich Żydów" - czytamy w oświadczeniu.

"Pamiętamy, że Polacy stanowią najliczniejszą grupę wśród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, co też jest historycznym faktem. Stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom, również tych Sprawiedliwych znieważa..." - znajdujemy w liście.

Pełna treść oświadczenia dostępna poniżej.

Komentarze

Grzegorz2019.03.2 18:14
"Stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom zniewaza takze nas jako polskich Zydow". Czyli niektorym Polakom mozna postawic taki zarzut ! To ja sie pytam ilu Zydom postawiono zarzut antypolonizmu?! Popatrzcie jak zawsze Zyd wylazi z Zyda! Wyglada na to, ze to nie nas Polakow zniewazono, obrazono, opluto za pomoc, heroizm, przelana polska krew dla ratowania Zydow, to Zydzi w Polsce maja nie czuc sie zniewazeni! I jeszcze jedno nie ma polskich Zydow, polskich Ruskich,Polskich Portugalczykow, chociazby mieli polski paszport, ktory tak szczodrze rozdaje Duda. Ja tez nie jestem polski Hiszpan chociaz mieszkam tu 24 lata.
Stanisław2019.02.28 12:12
A to , ze zydzi uczestniczyli w mordowaniu Polaków, to p.rabin nie wspomniał, a że Polacy dali schronienie zydom gdy ich cała europa goniła to tez nic,......
asddsa2019.02.27 15:31
Dobra, dobra. A ekshumacja w Jedwabnem i tak będzie. A kasy na 447 nie będzie.
Aleksander2019.02.18 21:06
Schuldrich już teraz żeruje na Polsce. Radzę zajrzeć na stronę www.koszernapolska.pl. Wystawia certyfikaty koszerności. W USA podatek koszerny wynosi 0,1% ceny sprzedaży; dodatkowo opłata wstępna, okresowa, oraz opłata na rzecz rabina. W NY kto nie chce płacić takiego podatku jest szykanowany przez różne instytucje kontrolne. W Polsce podobno tylko kilkaset osób zachowuje koszerność. Mimo to niektóre polskie firmy certyfikują swoją żywność u Schuldricha, np. OSM Garwolin, Międzychód, Kwidzyn, Bieluch, "Bartnik" i inne.
Michał Pasierb2019.02.18 20:58
Czy ten głos naczelnego Rabina ma jakiekolwiek szersze znaczenie,wyjąwszy oczywiście jego samego,który tu z nami żyje....
Tadek2019.02.18 20:20
Za grosz im nie wierzę. Dwa fronty przeciw Polsce.
www2019.02.18 20:19
Uwaga, że nie wszyscy Polacy to antysemici jest zupełnie nie na miejscu i ma cechy manipulacji. Przecież w każdym narodzie są jego przedstawiciele będący antysemitami. Są antysemici rosyjscy, amerykańscy, niemieccy, wietnamscy, zimbabwiańscy... itd. Można tak wyliczyć wszystkie państwa świata, łącznie z Izraelem, bo i tam można znaleźć obywateli tego państwa będących antysemitami. Dokąd więc zmierza uwaga Rabina Schudricha? Ano donikąd - jest bezcelowa. To co się liczy to fakt prawnego usankcjonowania antysemityzmu - a taki miał miejsce w Niemczech w czasach narodowego socjalizmu i w państwach będących sojusznikami Niemiec w czasach II WŚ. Można też próbować dokonać oskarżenia Polski przejawiającej antysemityzm jeśli chodzi o wydarzenia marca 1968. Było to w pewnym stopniu oficjalną linią myślenia państwa Polskiego, z tym że nie można w tym wypadku mówić o państwie stricte suwerennym, jako że PRL był de facto strefą sowieckich wpływów. Jeśli jednak Izrael chciałby zarzucić PRL antysemityzm, to może próbować taki zarzut wystosować - miałby on w pewnych kontekstach umocowanie. Ale to raczej zabawa dla lubiących dywagacje historyków, natomiast w kategorii stawiania zarzutu państwowości, byłoby raczej ślepym zaułkiem. Trudno zrozumieć wypowiedź Naczelnego Rabina przyznającą występowanie antysemityzmu u Polaków i jednocześnie stwierdzającą niemożność istnienia tego rodzaju przyporządkowania, tym bardziej jeśli Rabin jako kontrargument uznaje istnienie polskich Żydów. Coż więc Naczelny Rabin chce przez to powiedzieć? Że niemożność wystąpienia antysemityzmu można uznać ze względu na pewną naturalność jedynie u polskich Żydów i jedynie w tych przypadkach występowanie antysemityzmu można wykluczyć, natomiast już u pozostałych Polaków występuje taka teoretyczna możność i każdy Polak nie-Żyd jest przynajmniej podejrzany o antysemityzm, czyli jest jakimś antysemitą domniemanym? Jak się wydaje obecna sytuacja na tyle podzieliła już włos na czworo, a przedstawiciele Izraelskiej polityki zachowali się w sposób dla nich aż tak jednoznacznie kompromitujący, że każda wypowiedź w tonie innym niż pełny krytycyzm pod ich adresem, wydaje się w tym momencie niewystarczająca. Z ubolewaniem przyjmuję wypowiedź Naczelnego Rabina mówiącą "to NAS znieważa", bo to według mnie to w żadnym razie nie znieważa jego, czy raczej ich - czyli polskich Żydów, ale w pierwszej linii znieważa NAS, czyli Polaków nie-Żydów będąch w tym momencie postawionymi w roli oskarżonego i to niesłusznie oskarżonego. Sądzę, ęe Rabin w tej sytuacji broni nie tego, który jest niewinnie oskarżony, ale dba w pierwszym rzędzie o własny interes. Miejmy nadzieję, że nieświadomie. Żeby nie być posądzony o tendencyjny krytycyzm stosowany pod adresem każdego Żyda, z uznaniem oceniam wypowidzi np. Bronisława Wildsteina, w którego słowach żadnych dwuznaczności ocen dostrzec nie można. A więc da się i dzięki za te słowa.
JK2019.02.18 20:03
A gdybyśmy tak ustanowili tytuł Sprawiedliwi Wśród Narodów CCCP - za ratowanie życia Polakom, podczas ludobójstwa naszych rodaków w Rosji Sowieckiej ???? Ciekawe, ilu byłoby Rosjan, Kazachów, Uzbeków, Jakutów i Czukczów, a ilu Żydów? Czy znalazłby się choć jeden Żyd?
JK2019.02.18 19:58
Od 2000 lat byli i nadal są naszymi wrogami - njpierw handlowali słowiańskimi niewolnikami, potem trudnili się lichwą i kolaborowali z najeźdźcami, by kolaborować z zaborcami, potem wymordowali w CCCP jakiś ponad milion naszych rodaków, a i w PRL sporo się zebrało. Teraz za swój trud żądają 300 mld USD. Czy to nie bezczelność?!?!?!?!
JK2019.02.18 19:55
Podczas wojny moja mama 2 razy stawała przed niemiecką komisją rasową - z powodu podobieństwa do tej rasy. Ale ja i tak nie wierzę żydom, a mamie wierzyłem.
misio2019.02.18 19:47
Widzicie jak się robi geszefty , jedno oświadczenie i Premier zachowa dotacje na kilkaset milionów zł a może coś jeszcze dosypie.
anonim2019.02.18 18:18
Jakoś nie zauważyłem w tym oświadczeniu wzmianki, że w okupowanej przez Niemcy Polsce, za pomoc Żydom groziła kara śmierci! Ta liczba ok. 6600 Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, szlachetnych, bohaterskich Polaków, powinna być pomnożona co najmniej 1000-krotnie. A te przypadki kanalii, kryminalistów, którzy wydawali Żydów Niemcom, pewnie można policzyć na palcach rąk (może są dowody na te przypadki?). Przy takich dysproporcjach podkreślanie przy każdej okazji, że byli wśród polaków szmalcownicy, jest antypolska.
anonim2019.02.18 17:38
On nie przeprasza on podstawia łapę do podkucia.
słowiczek poznański2019.02.18 17:37
Obawiam się panie rabinie, że Izrael przekroczył "Rubicon" od którego nie ma powrotu.
Bruner z Olgino2019.02.18 19:07
„Uznajemy i potępiamy każdy indywidualny przypadek okrucieństwa wobec Polaków, jakiego dopuścili się Żydzi podczas i po II wojnie światowej” Ustalili premier Izraela i nasz. Troche to przerobiłem :-)
Quec.2019.02.18 17:23
No to poczekajmy i zobaczymy jak wielkie menory Aaron Duda będzie teraz zapalał razem z nimi w Pałacu Prezydenckim. - Ja bym mu proponował by za swoje pojechał palić na Wzgórzach Golan!
Jozin z Bazin2019.02.18 16:58
W końcu doczekamy się przeprosin za mordowanie Polaków przez żydów ? chyba dowodów na to nie potrzeba aż nadto są opisane przez historyków ich zbrodnie na narodzie polskim.
Bruner z Olgino2019.02.18 19:06
„Uznajemy i potępiamy każdy indywidualny przypadek okrucieństwa wobec Polaków, jakiego dopuścili się Żydzi podczas i po II wojnie światowej” Ustalili premier Izraela i nasz. Troch to przerobiłem :-)
antybolszewik2019.02.18 16:29
tere fere już pewnie liczą kasę za majątki bez-spadkowe , która im się nie należy
antybolszewik2019.02.18 16:24
Tere fere już pewnie liczą kasę , która im się nie należy
anonim2019.02.18 16:13
A o udziale Żydów w mordowaniu Polaków to Schudrich i Krawczyk ani słowa nie napisz?Zapomnieli jak sami z narodem mitycznych ''nazistów''niektórzy Żydzi [pośrednio lub bezpośrednio] uczestniczyli w mordowaniu Polaków i Żydów?
MarianCh2019.02.18 16:10
Ja jako Polak i Patriota Oczekiwał bym na większy Odzew Pana Rabina " współbraci w wierze" , brakuje mi tu podpisu pana Szewach Weiss. dlaczego nie podpisał się pod pana listem. Wychodzi na to że To są pana odczucia za które jestem wdzięczny ja jak i Polacy .Na podpis pana Michnika nie oczekuję bo ( 1 żyd w Polsce) - Wychowany w Komunistycznej rodzinie wyssał nienawiść do Polski i Polaków z mlekiem Matki.„Jak to powiedział Shamir? Jego zdaniem Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matek” Ustawiając się jak trwoga to do Boga Latając do ks Jankowskiego, a teraz na fali Pluje na niego. Myślę że Bóg miłosierny nie policzy Mu tego grzechu. .
Quec.2019.02.18 20:42
Aaaa! Po co takiego czy mu podobnych podsuwać Boże Miłosierdzie. Jemu to było i jest i będzie obce! To jego był wybór!
Marian2019.02.18 15:57
Tak jakby oni lepsi.Jutro juz o tym zapomna i znow zaczna swoje.Zydzi to obecnie najgorszy wrog Polski
FELAR2019.02.18 16:01
Nie tylko obecnie ale od XIV w.