15.05.14, 14:40Patriarcha Teofil III, fot. Youtube

„Największym problemem jest papież”

Prawosławny patriarcha Teofil III uważa, że największym problemem w kwestii podziału Kościoła jest urząd papieski. Powiedział niemieckiej gazecie „Die Tagespost”, że „dla chrześcijan charakterystyczna jest wolność dzieci Bożych”. Z tym, jak sądzi, nie licuje urząd papieża. Prawosławny patriarcha odnosi po prostu wrażenie, że dla katolików papież jest ważniejszy niż Chrystus.

Teofil III stwierdził, że nie ma jak dotąd porozumienia między Kościołem rzymskim a prawosławnym co do znaczenia pojęcia „jedności” chrześcijaństwa. „Potrzebujemy wspólnoty we wierze i w myśleniu” – stwierdził nieco enigmatycznie.

Teofil III odniósł się też bardzo powściągliwie do planowanego w najbliższych dniach spotkania Ojca Świętego Franciszka z ekumenicznym patriarchą Bartłomiejem I. Jego zdaniem nie dojdzie „do niczego nadzwyczajnego”. Nie widzi powodu, dla którego katolicy ekscytują się tym spotkaniem.

Teofil III podkreślił ponadto, że ważnym zadaniem Kościołów w Ziemi Świętej jest zapewnienie bezpieczeństwa świętych miejsc i samych chrześcijan. Jerozolima powinna zachować chrześcijański charakter. Właśnie to zdaniem patriarchy jest polem do współdziałania.

pac/katholisch.de

Komentarze

anonim2014.05.16 8:05
Franciszek czesto swoja funkcje nazywa BISKUP RZYMU..ale lud wierny jakos tego nie słyszy...a to jest kosc niezgody i przyznaje racje w takim patrzeniu kosciolowi wschodniemu...namnozyło sie tego ludzkiego pierwiatka władzy w rzymskim kosciele i tu trzeba Franciszkowi pomóc ...ogarniajac modlitwa i zmianami od nas szaraczków CZCIGODNY..,EKSCELENCJO...prosze chociazby to wyjasnic bez przepychanek z kultura po co to?
anonim2014.05.16 8:07
Byłem w Ziemi Świętej 2 lata temu. Po kilku dniach nauczyłem się bezbłędnie odróżniać kościoły zarządzane przez prawosławnych od naszych, katolickich. W prawosławnych bród i totalny bałagan. Katolickie zadbane, widać że ktoś się o nie troszczy. Niech więc najpierw patriarcha zadba może o miejsca kultu. To tak na początek.
anonim2014.05.16 8:27
A gdzie tu on widzi ograniczanie wolności dzieci Bożych? Hiac zobacz jak u nich się tytułują patriachowie np: najświętszy, nie znajdziesz tam: "Sługa Sług Bożych" tytuł papieży. Chyba ten tytuł w niczym nie ogranicza wolności Dzieci Bożych. Patriarcha Aleksandrii to: Wielce Błogosławiony Papież i Patriarcha Wielkiego Miasta Aleksandrii, Libii, Etiopii, całego Egiptu i całej Afryki, Ojciec Ojców, Pasterz Pasterzy, Trzynasty Apostoł i Sędzia Świata”. Nic dodać, nic ująć
anonim2014.05.16 8:30
Informuję patriarchę schizmatyka, że jeszcze ma szansę na powrót do Kościoła...
anonim2014.05.16 8:33
Zapomina Patryarcha Jerozolimy, że Pan nasz "Słowo Wcielone" Jezus Chrystus nie jego, a Piotra ustanowił głową Kościoła Skałą o którą rozbiją się wszelkie zakusy Złego. + Ale czy można myśleć rozumnie jak się buntuje przeciwko Woli Bożej. Te jego pomysły z czasów powstania Prawosławia tj Wielkiego Księcia Moskiewskiego Wasyla II tego wykuł Tezę po uwięzieniu i wygnaniu Metropolity Izydora i ustanowieniu na jego miejscu swojego ppupilka Jonasza że "Jedynie Maskwa zachowała prawdziwą wiarę" (wbrew Prawdzie Jedności ówczesnego Kościoła Powszechnego (Wschodu i Zachodu) które były przyczyną że demoniczny władca Lucyfer założył swój tron władzy w Moskwie, niczego dobrego nie przyniosą. Bo wolność dzieci Bożych to nie anarchia w Kościele a Posłuszeństwo i uległość Woli Bożej.
anonim2014.05.16 8:44
Radzi +++
anonim2014.05.16 8:46
Największym problemem w sprawie rozdziału Kościoła jest ... LUDZKA PYCHA!!!
anonim2014.05.16 8:58
prawosławie zawsze ma jakieś problemy. Lepiej żeby przestali wymyslać głupoty i uznali papieża.
anonim2014.05.17 10:46
@vita romana Dla Katolików Papież nie jest ważniejszy niż Bóg "Słowo Wcielone" Jezus Chrystus! On jest ważny tylko dlatego, że jest Jego wikariuszem, widzialną głową, Skałą Prawdy całego Kościoła Powszechnego. To co uważasz, że IV Przykazanie nie obowiązuje?