21.01.21, 13:55

Nauczyciele apelują do MEN: Uczniowie potrzebują kształcenia religijnego i etycznego

Katecheci wystosowali apel skierowany do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Komisji Episkopatu Polski bpa Wojciecha Osiala, ws. umocowania religii i etyki w podstawie programowej. W swoim stanowisku podkreślają, że uczniowie potrzebują kształcenia religijnego i etycznego. Poniżej publikujemy pełną treść apelu.


LIST OTWARTY KATECHETÓW W SPRAWIE WŁACZENIA LEKCJI RELIGII I ETYKIDO RAMOWEGO PROGRAMU NAUCZANIA W POLSKICH SZKOŁACH

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowny Księże Biskupie,

   W polskich szkołach co roku z lekcji religii i etyki wypisuje się coraz większy odsetek dzieci i młodzieży. Upowszechnienie wiedzy o dobrowolności uczestnictwa w zajęciach z obu tych przedmiotów zaowocowało tym, że uczniowie przeciążeni obowiązkami szkolnymi, wywierają coraz większą presję na rodziców lub sami podejmują decyzję, aby się z zajęć dodatkowych wypisać. Martwimy się, że taki trend doprowadzi w perspektywie paru lat do samoistnego zaniku lekcji religii i etyki w polskich szkołach. W naszej ocenie nie będzie to służyło ani uczniom, ani wychowawczej roli polskiej oświaty.

   Jako nauczyciele religii zwracamy się do Ich Ekscelencji z apelem o podjęcie rozmów mających na celu wypracowanie konsensusu polegającego na włączeniu lekcji religii i etyki w wymiarze co najmniej jednej godziny tygodniowo do ramowego planu nauczania na wszystkich poziomach edukacjizmożliwościąwyboruprzezrodzicówiuczniówjednegoztychprzedmiotów.

   Do naszego apelu załączamy analizę prawną sporządzoną przez prawników Instytutu Ordo Iuris pt. „Konieczność nadania lekcjom etyki właściwego miejsca w programie nauczania oraz dowartościowanie elementów wychowawczych w systemie edukacji”, która jednoznacznie potwierdza, że taka zmiana w polskim prawie oświatowym jest możliwa w oparciu o Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej, a także w odwołaniu się do praktyki krajów europejskich, w których systemach edukacyjnych funkcjonuje z powodzeniem nauczanie religii i etyki w szkołach publicznych.

   Łączymy wyrazy szacunku,
Nauczyciele religii zrzeszeni wokół grupy Katecheza w Szkole Średniej na Facebooku


Komentarze

April6662021.01.23 20:22
Proponuję czytać ze zrozumieniem. To nie jest apel o przymusowe narzucanie religii w szkole, tylko o wybór między religią, a etyką w celu etycznego kształcenia uczniów, co widać już jest bardzo spóźnione analizując niektóre z poniższych komentarzy. Co jest bardziej konieczne do wychowania młodego człowieka religia/etyka, na których mówi się o głębszym sensie życia, podążaniu za dobrem, uczciwości, szacunku i tolerancji czy np. dwie godziny obowiązkowego języka niemieckiego, którego i tak się nie chcą uczyć czy trzecia godzina w-fu?
Moly2021.01.23 1:14
Nie ma innego wyjscia. Trzeba przymusowo zachecic. Wreszcie. Wreszcie cos sie zaczyna zmieniac. Po zimie jest wiosna
antoni.s2021.01.22 11:07
Na szczęście nawet najbardziej ograniczeni bogobojnością głupcy w to nie uwierzą.
Klapaucjusz2021.01.22 11:07
Po wprowadzeniu obowiązkowej katechezy w szkole, następnym logicznym krokiem będzie obowiązek uczestniczenia w niedzielnej mszy. Co dobre dla Jasia nie zaszkodzi Janowi...
Leokadia2021.01.22 10:20
Katecheta powinien być najważniejszą osobą w KAŻDEJ szkole. Przekazuje najważniejszą z nauk, naukę Chrystusową do tego służy opieką psychologiczną i stanowi autorytet moralny. Lekcje religii powinny być obowiązkowej również na studiach.
Moly2021.01.23 1:16
I w pracy. I do konca zycia. Ksiadz powiniem podbijac ksiazeczke ze sie euczestniczylo zeby mozna bylo odebrac emeryture
Jerzy2021.01.22 7:41
Nie tyle uczniowie potrzebuja nauki religii, ile katecheci potrzebuja kasy.
Leon2021.01.22 5:20
Człowiek normalny zmaga się z sobą przez całe życie. By poprawianie siebie miało sens potrzebna jest wiedza, a ta pochodzi zaczynu jakim jest nasza wiara o której dowiadujemy się m.in z lekcji religii. Każdy obserwator widzi że coś bardzo niedobrego dzieje się z społeczeństwem, zdziczenie , brak norm moralnych i alienacja.
AAAtomek2021.01.22 9:50
Zdziczenie, brak norm moralnych i alienacja wśród polskiego kleru - zgadzam się!
gleen2021.01.22 10:03
Tak zmiany w społeczeństwie są widoczne ale lekarstwem jest etyka budowanie społeczeństwa wykształconego i etycznego a nie wierzącego w gusła i przepełnionego bojaźnią religijną bo to już nie działa. Wiedz proszę państwa, humanizm i etyka e nie gusła i zabobony. A poza tym jak normy moralne może tworzyć kościół skoro jest chyba najbardziej zdemoralizowaną instytucją jaką znamy. Mus nastąpić zmiana ale niestety to się wiąże z oświeceniem a tego próżno szukać w naszym społeczeństwie, któremu bliżej do wygodnego kłamstwa niż szczerej prawdy
Kolejny2021.01.21 21:15
kłamliwy tytuł na Frondzie. "Nauczyciele apelują..." sugeruje, że chodzi o wszystkich nauczycieli. Tymczasem apelują katecheci, którzy nie chcą utraty etatów i zarobków więc chcą zmusić młodzież do religii wbrew konstytucji. Kasa misiu, kasa.
violencja2021.01.21 20:54
KOLEBKĄ człowieczeństwa jest rodzina!!Nie przerzucajcie odpowiedzialności na kościół i szkołę.Kościół i szkoła wspomagają , a wychowuje ojciec i matka.Jestem byłą starą nauczycielką i mam spostrzeżenia.Jeśli dziecko pochodzi z dysfunkcyjnej rodziny-takie pozostanie, jeśli dziecko ma zdrowy kręgosłup moralny -takim pozostanie.Losy moich uczniów śledziłam na NK i to jakimi były te dzieciaczki jak je przyjęłam do szkoły , takie pozostały w życiu dorosłym.O umyśle , inteligencji, morale decyduje przede wszystkim dom rodzinny.Wychowywałam dzieci od lat 6 do 10, miałam do czynienia sporadycznie z trzylatkami, czterolatkami oraz pięciolatkami:)
dilajla2021.01.21 19:37
pomyrdało się im wszystkim-konstytucja gwarantuje mi wolność wyznania i wychowywania dzieci po swojemu,bez indoktrynacji katolickiej,nie życzę sobie by moim dzieciom jakiś katecheta kit wciskał,co to ma być---siłowe wciskanie katolicyzmu nawet nie ochrzczonym dzieciom????a potem -obowiązkowy chrzest,bierzmowanie i zakaz apostazji!!!!!!!!
Beno2021.01.21 18:57
Jeśli religia lub etyka stanie się obowiązkowa i uczniowie będą uczęszczać z musu, to tym nic nie wskóracie, a będzie jeszcze więcej młodzieży zniechęconej do kościoła. Nie tędy droga. Pan Jezus nikogo nie zmuszał, by za nim chodził lub by go słuchał. Chyba jednak najlepiej, gdyby religia wróciła do parafii, do salek katechetycznych i niech przychodzą ci co chcą. Atmosfera na takiej katechezie byłaby o wiele lepsza i katecheza nie byłaby obowiązkiem szkolnym lecz czasem spędzanym z przyjemnością w gronie tych, co chcą w niej uczestniczyć.
Katarzyna2021.01.21 19:40
Zgadzam się. SZczera prawda. Tylu ludzi o tym mówi ale księża w ogóle takiej opcji nie chcą brać pod uwagę.
Ale2021.01.21 21:12
etaty dla katechetów będą i kasa będzie dalej płynęła. To o to chodzi, a nie o "dowartościowanie".
AAAtomek2021.01.21 18:25
A teraz Jasiu wybierz, albo religia z księdzem dobrodziejem, albo etyka z księdzem dobrodziejem... :D
pp2021.01.21 18:12
A może raczej by zwolnili miejsce (i pieniadze) dla SPECJALISTÓW? Potrzebna jest psychologia dziecięca i realny wzrost poziomu edukacji.
katecheta2021.01.21 17:27
Oto siewca wyszedł siać. A gdy siał, jedne ziarna padły na drogę, nadleciały ptaki i wydziobały je. Inne padły na grunt skalisty, gdzie niewiele miały ziemi; i wnet powschodziły, bo gleba nie była głęboka. Lecz gdy słońce wzeszło, przypaliły się i uschły, bo nie miały korzenia. Inne znowu padły między ciernie, a ciernie wybujały i zagłuszyły je. Inne wreszcie padły na ziemię żyzną i plon wydały, jedno stokrotny, drugie sześćdziesięciokrotny, a inne trzydziestokrotny. Kto ma uszy, niechaj słucha! Mt 13, 1 - 23
pp2021.01.21 18:13
A ile tego tekstu jest zgodne z oryginałem? Wiele razy tłumaczone, przepisywane - i każdorazowo zmieniane żeby pasowało do narracji.
Randka już teraz, teraz ...2021.01.21 17:15
Mam kamerkę w mojej odbytnicy podłączoną do internetu. Zobaczysz nie tylko moje hemoroidy ale i obrzezanego chüja w mojej düpie. . . . Zajrzyj tu: [email protected] i umów się. ========================= I słowo od mojego sponsora: Spółka Państwowa GM offeruje poprawioną formułę znanego i znakomitego produktu: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
KleruchyToNarzędziaWatykańskiejOkupacjiWobecPolski2021.01.21 17:04
Kleruchy dorwali się do państwowych etatów w szkołach, ale zdrowy rozsądek młodych Polaków zwycięża nad zabobonem, ciemnotą i wstecznictwem. Zagrożeni wylaniem na bruk kleruchy domagają się wprowadzenia przymusu słuchania ich bredni przez dzieci i młodzież. To skandaliczne, okupacyjne żądania watykańskich sługusów, pasożytujących na budżecie Polski.
Foster2021.01.21 16:53
Nie nauczyciele tylko kler, zaś ci nauczyciele są tylko posłusznym narzędziem. Zresztą widzę postęp, bo jeszcze niedawno tym narzędziem byli tzw. rodzice. Widocznie trudno już i w tej czasami spolegliwej grupie znaleźć przekonanych ?
Jak kasa staje się bogiem2021.01.21 16:35
Bo to co pre entuzjazm katecheci to są kpiny przez 30 lat nauki religii prawie przymusowej religijność Polaków jest pod zdechłym Azorkiem
Jawny2021.01.21 20:15
"Kasa bogiem"? To wredna aluzja do Rockefellera. Ty antysemito!
Anonim2021.01.21 16:24
Etyka, Logika i Folozofia zamiast religii, religie można uczyć w salkach przy kościelnych dla chętnych. Jedyne co osiągają katecheci póki co swoimi postawami to masowe apostazje, wypisywanie się z religii i odchodzenie od kościoła i sami są temu winni.
pp2021.01.21 18:24
Raczej psycholog dziecięcy w każdej szkole.
Anonim2021.01.21 19:35
powiedziałbym "również", psycholog dziecięcyw każdej szkole to świetny pomysł i nie wyklucza się wzajemnie z etyką czy filozofią
nic nie pomoże2021.01.21 16:21
KK płaci cenę za bycie przystawką PiSu.
Anonim2021.01.21 16:01
Co za bzdura !
Katecheta2021.01.21 15:38
Nie zgadzam się z tym durnym apelem! Dobrowolność uczestnictwa w katechezie to podstawa normalności w tym wszystkim. Ja bardzo bym chciał aby uczniowie niewierzący i niepraktykujący skorzystali z przywileju dobrowolności zajęć z religii, marzę aby sobie porozmawiać o Panu Bogu z trzema wierzącymi uczniami, niż z bandą praktycznych ateuszy. Przedmiot dobrowolny, nie wierzą i nie praktykują a siedzą u mnie. W mojej szkole jakieś 95 % uczęszcza. Duży zespół szkół zawodowych. Ale ich nie wyganiam i kocham tych czubów. Myślę, że wielu z nich tylko u mnie na lekcji te dwa razy w tygodniu wypowiada Ojcze nasz. Może tak ma być.
Torchwood2021.01.21 14:29
Po pierwsze: nie nauczyciele, tylko katecheci - nauczyciele przekazują wiedzę, katecheci opowiadają starożytne bajki. Po drugie: widać strach, że zaraz ich usługi nie będą potrzebne, bo społeczeństwo znormalniało, i przestaje dzieci na te "lekcje" wysyłać
ala2021.01.21 14:54
Katecheci, to też nauczyciele. Chyba jesteś niedouczony. Weź Kartę Nauczyciela i doucz się a nie zabieraj głosu na forum jak nie wiesz!
Anonim2021.01.21 16:03
kolejny krow w stronę średniowiecza - narzucanie religii na siłę, kiedy zaczniemy palić znów kobiety na stosie? Bo książki, które są bogate w wiedzę już są palone...
Anonim2021.01.21 16:05
tak samo jak ustawa w zamrażarce TK dotyczącego zwiększenia śmiertelności kobiet w imię porodu
AAAtomek2021.01.21 18:23
Woźny szkolny też pracuje w szkole, tak jak katecheta oraz prawdziwi nauczyciele.
...2021.01.21 14:25
To chyba apel katechetów, którzy zostaliby bez pracy gdyby religia wróciła do salek katechetycznych, a lekcje byłby opłacane przez tylko zainteresowanych. Nie znam ani jednego nauczyciela, który poparłby ten list.
Anonim2021.01.21 14:17
Ano potrzebują, potrzebują. Polska potrzebuje cała etyki i religii. Bo na razie to mamy mieszankę komunistycznej zasady "Pierwsze - kradnij" oraz kapitalistyczna zasada maksymalizacji zysków. razem daje to istny koktajl Mołotowa.Polska i Polacy wymagają totalnego nawrócenia, bo jesteśmy przegnici do spodu.
...2021.01.21 14:11
Przy takim zalewie informacji internetowych i nie tylko, dzieci i młodzież bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebują i religii i etyki.
Ela2021.01.21 14:11
Przecież lekcji etyki praktycznie ma w szkołach. Wprowadzenie tego obligum w zakresie podstawy nauczania będzie martwe ponieważ nie ma nauczycieli etyki.
ala2021.01.21 14:55
Ela, kto ci tak POwiedział? TVN?
Anonim2021.01.21 17:11
no ala....to zaorałaś...szczególnie wykwitne są te wielkie literki. a trzy literki na końcu? poezja. Czarnek powinien to na listę lektur wrzucić. Wysublimowana fInezja
Anonim2021.01.21 17:12
najbardziej podoba mi się jak nawet nie próbuje zawoalować cliche...Gdyby ala wspieła się na poziom swojego ego i skoczyła z niego na poziom inteligencji to gwarant, że by nie przeżyła.
Po 11 ...2021.01.21 14:11
To doskonały pomysł. Kolejny gwóźdź do trumny KK. Obowiązkowa religia nawet dla ateistów. Doskonałe :)))