01.06.20, 18:35Fot. Narodowy Bank Polski, via: Wikipedia/ Wikimedia CC 3.0

NBP wpłacił do budżetu państwa ponad 7 mld zł

Narodowy Bank Polski dokonał wpłaty ponad 7,4 mld złotych do budżetu państwa. Jest to 95 proc. wypracowanego zysku przez NBP w 2019 roku.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim, ubiegłoroczny zysk instytucji został podzielony na wpłatę do budżetu państwa w wysokości 7 437, 1 mln złotych oraz odpis na fundusz rezerwowy w kwocie 391, 4 mln złotych.

-„Wpłata tak znacznej kwoty do budżetu państwa jest możliwa dzięki skutecznym działaniom NBP, w tym dobrym decyzjom inwestycyjnym dotyczącym lokowania rezerw dewizowych. Zasilenie budżetu państwa tak istotną kwotą oraz tegoroczne działania NBP będą wspierać polską gospodarkę i Polaków. W ostatnich miesiącach NBP podjął bowiem wiele kroków nakierowanych na łagodzenie negatywnych skutków ekonomicznych pandemii COVID-19” – mówi prezes NBP, prof. Adam Glapiński.

Jak dodaje, NBP błyskawicznie zareagował na spowodowany pandemią koronawirusa kryzys. Do związanych z tym działań należało m.in. trzykrotne obniżenie stóp procentowych, a także zakup obligacji skarbowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym.

-„Dotychczas NBP przeprowadził siedem operacji skupu aktywów, nabywając papiery o wartości 90,77 mld zł. Celem tych operacji jest zmiana długoterminowej struktury płynności w sektorze bankowym, zapewnienie płynności rynku wtórnego skupowanych papierów wartościowych oraz wzmocnienie oddziaływania obniżenia stóp procentowych NBP na gospodarkę, tj. wzmocnienie mechanizmu transmisji monetarnej. Utrzymanie płynności rynku pozwala emitentom na dokonywanie kolejnych emisji obligacji, dzięki czemu możliwe staje się finansowanie działań antykryzysowych” – wyjaśnia prof. Glapiński.

kak/NBP

Komentarze

wacula2020.06.2 15:27
Narodowy Bank Polski dokonał wpłaty ponad 7,4 mld złotych do budżetu państwa. Jest to 95 proc. wypracowanego zysku przez NBP w 2019 roku.TAK ALE WCZEŚNIEJ WYZEROWAŁ OSZCZĘDNOŚCI % z LOKAT POLAKÓW jest to komunistyczny chwyt o kułakach.
JONASZ KORAN-MEKKA(Allahu Akbarr)2020.06.2 14:58
Polecam przeczytać https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-wyplukiwanie-zlota-z-powietrza,nId,3493558 to nie sukces to złodziejstwo
PiS to masoneria tak jak PO2020.06.2 11:11
Duet Morawiecki - Szumowski nie mają nic wspólnego z prawicą,polskością i chrześcijaństwem - St. Krajski: https://www.youtube.com/watch?v=1hniCtpOiiY
"Polacy" z Konfederacji2020.06.1 19:21
Pytanie: Czy Konfederacja, Korwin, Bosak, Braun i inni chcą wystąpienia Polski z NATO? - Chcą! Pytanie: Czy Konfederacja, Korwin, Bosak, Braun i inni chcą wystąpienia Polski z UE? - Chcą! Pytanie: Czy Konfederacja, Korwin, Bosak, Braun i inni kiedykolwiek skrytykowali carat Putina za okupacje Krymu i wywołanie wojny na Ukrainie? - Nigdy, nawet słówkiem nie pisknęli. Pytanie: Czy Konfederacja, Korwin, Bosak, Braun i inni nie udzielają wywiadów dla agencji Dmitry Pieskowa - Putina Hau Hau? - Ciągle. Zatem: Czyj interes Konfederacja reprezentuje? Wystąpienie Polski z NATO i EU oznacza kompletną katastrofę kompletną izolacje Polski na forum międzynarodowym. Cuchnie cała ta Konfederacja i ich "leszki" kremlowską prowokacją aby wprowadzić chaos. A gdzie chaos tam tylko obcy interes robi swój interes.
PiS to masoneria tak jak PO2020.06.2 11:24
Ty się czlowieku martw o wpływy żydowskie i rosyjskie z Izraela , którym PiS sprzedał Polskę, chyba ,że masz powikłania poszczepienne i brak kojarzenia pewnych oczywistosci kiedy media cie o nich nie poinformują.... https://www.youtube.com/watch?v=PuUPO6RCPlA
Leszek"Radziszewski Keller-Krawczyk to żyd Kremla!2020.06.1 19:15
𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐚𝐥𝐚𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞: 𝟓𝐆 - 𝐂𝐎𝟐 - 𝐂𝐇𝐄𝐌𝐓𝐑𝐀𝐈𝐋𝐒 𝐰 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 ! 𝐁𝐈𝐋𝐋 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒 𝐌𝐎𝐑𝐃𝐔𝐉𝐄 𝐋𝐔𝐃𝐙𝐈 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐊𝐀𝐌𝐈 ! 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐖 𝐃𝐎𝐌𝐔 𝟓𝐆 𝐈 𝐂𝐇*𝐉 𝐂𝐈 𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐎𝐋𝐄 𝐖𝐘𝐑𝐎𝐒𝐍𝐈𝐄 ! 𝐖𝐈𝐑𝐔𝐒 𝐊𝐎𝐑𝐎𝐍𝐘 𝐍𝐈𝐄 𝐙𝐀𝐁𝐈𝐉𝐀 𝐓𝐘𝐋𝐊𝐎 𝐖𝐙𝐌𝐀𝐂𝐍𝐈𝐀 𝐎𝐑𝐆𝐀𝐍𝐈𝐙𝐌 ! 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐀 𝐁𝐈𝐋𝐋𝐀 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒𝐀, 𝐓𝐎 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐄 𝐈 𝐂𝐇*𝐉𝐀 𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐎𝐋𝐄 ! 𝐃. 𝐓𝐑𝐀𝐌𝐏𝐇 𝐓𝐎 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 ! Obejrzyj nasze widea a dowiesz się nie tylko "prawdy" ale złapiesz prawdziwego chińskiego wirusa i wraz ze Sputnikiem zniszczymy ci komputer. A wiesz dlaczego? 𝐁𝐎 𝐍𝐈𝐄 𝐌𝐀 𝐈𝐍𝐍𝐄𝐉 𝐑𝐀𝐃𝐘 𝐍𝐀 𝐊𝐑𝐄𝐓𝐘𝐍𝐀 ! 𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐄𝐑𝐈𝐀 𝐖 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 𝐒𝐙𝐀𝐋𝐄𝐉𝐄 ! 𝐀𝐌𝐁𝐀𝐒𝐀𝐃𝐀 𝐔𝐒𝐀 𝐖 𝐖𝐀𝐑𝐒𝐙𝐀𝐖𝐈𝐄 𝐓𝐎 𝐒𝐀𝐌𝐈 "𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐈" !
Leszek2020.06.1 19:13
https://prawda2.info/viewtopic.php?t=26088 Tu można przeczytać..... Komentarz od tłumacza: świadectwo Pani inżynier Emilii Dominikas, która budowała tajne podziemne bazy w Niemczech. Chora na białaczkę w ostatnim stadium, zdecydowała się ujawnić prawdę. Prawdopodobnie już nie żyje.  Poseł J. Braun nie wspominał coś o podziemnej bazie.
Leszek2020.06.1 19:07
Oczywiście, być może zauważyliście, że nowy port lotniczy w Berlinie budowany jest jako beczka bez dna. A powodem tego jest to, że 95% środków idzie na bok, dla naszych potrzeb. Lotnisko nigdy nie zostanie zbudowane.  To samo z projektem Stuttgart 21, projektem o podobnym losie i typie.  W rzeczywistości, w każdym z tych wymienionych miast jest wielki projekt budowlany, który zużywa nieproporcjonalnie wielką ilość pieniędzy. Pieniądze te są wykorzystywane na takie projekty, jak mój.  W Berlinie wiercenie było niemożliwe ze względu na bardzo twardą strukturę ziemi – musieliśmy ją wysadzać. Szczególnie wysoki poziom niebezpieczeństwa występował podczas budowy bunkra pod „Wehrmachtem”, oficjalnie nazywanym „federalnymi siłami zbrojnymi”; pod urzędem Kanclerza było niezwykle trudno prowadzić budowę, zawsze byliśmy na krawędzi ujawnienia.  Popularne Wydawnictwo Rozrywkowe, KOPP (kocham to wydawnictwo za odwagę), poinformował kilka razy – a także inni – o nocnych dźwiękach eksplozji w berlińskich dzielnicach Wedding i Mitte. Oni nie mylili się w tym, że właściwie słyszą, mieli rację w swoich przypuszczeniach, ale nikt im nie uwierzył, wiecie sami, jak daleko u Niemców leży w podświadomości przyzwyczajenie do chowania głowy w piasek.  Dla nas to było wielką zaletą. Moglibyśmy wysadzać i budować tunele i przestrzenie bezpieczeństwa jądrowego we dnie i w nocy, nadciśnienie wychodziło z komór gazowych przez dwa p
Urszula2020.06.1 19:04
Pieniądze po likwidacji OFE nie wystarczyły, złodziejska pisowska mafio?
Zatroskany2020.06.1 21:17
Nic nie rozumiesz... szkoda ciebie.
Leszek2020.06.1 19:03
Przed paroma latami czytałem coś takiego. I jedna sprawa na pewno się sprawdziła . Brak zakończenia budowy Dworca w Stuttgarcie i lotniska w Berlinie. Pewnie to przypadek. Z góry chciałabym prosić Cię o rozpatrywanie mnie jako wariatki lub rozzuchwalonego teoretyka teorii spiskowej lub o wybranie dowolnego określenia, które mógłbyś wykorzystać w dalszej lekturze, aby w ten sposób łatwiej Ci było przyjąć to, co mam do opowiedzenia. Proszę mi wybaczyć, jeśli są jakieś luki w tekście lub błędy typograficzne (literówki), występujące w wyniku mojej obniżającej się zdolności do koncentracji uwagi z powodu przyjęcia przeze mnie ostatniej chemioterapii, choć przykładam wszelkich starań, aby się trzymać.  Mój zawód: inżynier – budowniczy tuneli, szczególnie instrumentów pomiarowych dotyczących ciśnienia / ochrona / wzmocnienia. Jaśniej: konstruktor głębokich bunkrów (baz podziemnych).  Moja własna historia rozpoczyna się w lutym 2001 roku, kiedy to BBR (Bundesamt für Bauordnung und Raumwesen, niemiecki zarząd d/s kontroli architektonicznej i rozmieszczenia) ogłosił przetargi na siedem obiektów, przeznaczonych dla placów budowlanych w sferze ochrony ludności w przypadku masowej ewakuacji. Mnie i jeszcze sześciu innych ekspertów w tej konkretnej dziedzinie zebrano w biurze planowania w Kassel, 23 marca 2001 r.  Na początku mieliśmy podpisać dziesięć różnych oświadczeń o tajemnicy dla dziesięciu różnych departamentów rządowych, w tym dwóch, które były klasyfikowane jako ściśle tajne dokumenty dla Ministerstwa Obrony. (Bundesverteidigungsministerium)  b  Interesowało mnie, dlaczego byliśmy zmuszeni to zrobić, ponieważ obiekty ewakuacyjne dla ludności w żaden sposób do utajnionych nie należą i z reguły są to obiekty publiczne i nawet można je zwiedzić wchodząc na stronę BBR.  Po południu przewieziono nas śmigłowcami do bazy lotniczej federalnych sił zbrojnych w Ramstein, gdzie zgromadzono wszystkich naszych pracowników pełnego planowania. Poradzono mi podjąć kierowanie PG4 (grupa planowania).  Kolacja w formie stołu szwedzkiego odbyła się w salonie jadalnym bazy lotniczej, gdzie wówczas poznaliśmy się nawzajem i rozmawialiśmy o celu. Następnego dnia rano, zaprezentowali nam miejsce lokalizacji / obszaru, jak również planu zagospodarowania przestrzennego.  Musieliśmy zbudować siedem głębokich kompleksów bunkrów (baz podziemnych – A.L.) w siedmiu różnych miejscach w Niemczech, z podziemnymi połączeniami kolejowymi, jaskiniami dla materiałów zapasowych, niezależnym geotermalnym zasilaniem w energię i wodę ze studni głębinowych. Każdy kompleks (baza) był przeznaczony do ukrycia 300.000 ludzi. 
Sonia2020.06.2 16:03
Czytałam o tym już dawno,są dwie osoby ,które o tym piszą.Artykuły do odszukania w necie.Tam jest bardzo dokładnie opisane do czego służą te bunkry podziemne i co się w nich znajduje.
PiS to masoneria tak jak PO2020.06.1 19:00
Glapiński z Morawieckm robia ze złotówki pieniądza śmieciowego. bravo pisssowski socjalizzm! razem z partia razem i lewicą! Rzekłoby się deja vu...powtorka z Rakowskiego i Gomułki! Tylko przenikliwi jak Prymas Tysiąclecia widzieli " obce interesy" w ruchu solidarności!
Leszek2020.06.1 18:57
Tak czy owak wygra żyd Nowak. A żydek Morawiecki podazdroscił Niemcom i port lotniczy będzie budował. Ciekawe czy jak w Niemczech budowa będzie się przeciągać. Dziwne budowy jedna w stuttgarcie dworzec, druga w Berlinie port lotniczy. Jak na standardy i kary w Niemczech za niedotrzymanie terminu, Coś tu śmierdzi. Czy żydek Morawiecki też ma taki plan budowy.
katolicka kretynizacja polski2020.06.1 18:56
Pompowanie pustego pieniądza bez pokrycia - a tępy suweren wierzy że to "dobre decyzje inwestycyjne"... wyjdzie pewnie za jakiś czas jaka jest prawda tak jak z Szumowskim i jego ośmiornicą...
Suweren2020.06.1 19:18
Wypraszam sobie.
Suweren2020.06.1 19:18
;)
uuu2020.06.2 15:37
...ty sam jesteś jak ośmiornica,twoje przerysowanie świadczy o totalnej niemocy.BRAK ARGUMENTÓW.
antymarksista2020.06.1 18:53
Stabilna gospodarka w okresie pandemii wymaga wsparcia. Działania NBP są w pełni uzasadnione. Finalny efekt będzie obopólnie korzystny. PO w podobnej sytuacji sięgnęłaby do portfela Kowalskiego, a OFE jest tego dobitnym przykładem .
Suweren2020.06.1 19:17
Nigdy za PO mi tak do kieszeni nie zaglądano i nie wyciągano z niej tyle. I nie masz racji w tym, co piszesz. Chodzi o sponsorowanie kiełbasy wyborczej. Co za czasy... antymarksista chwali PiSowski socjalizm.
Suweren2020.06.1 19:19
OFE? A co się stało z resztą przypomnisz? I jeszcze podateczek... znaczy opłata chyba się jakaś pojawiła? Coś ci świta?
uuu2020.06.2 15:57
......zapomniałeś dodać ,że jest to dobrowolne.Jeżeli ktoś się zdecyduje płaci 15% ale środki są dziedziczone,coś ci świta ?
Suweren2020.06.2 16:07
Dobrowolne powiadacie towarzyszu? Znaczy, że mogą zostać w OFE? Mogę je pobrać i nie płacić, skoro jest to dobrowolne? A może mogę jedynie dobrowolnie wybrać - czy zapłacę 50% czy oddam ZUSowi, który to przeżuje, połknie i... tyle z tego będdzie, co na końcu opsanego procesu.
Suweren2020.06.2 16:08
*15%
Suweren2020.06.2 16:10
Wybór... dobre... Wam to wszystko można wmówić, a wy łykacie jak te pelikany, aż się mało nie podławicie. Niech zgadnę, jesteś beneficjentem rozdawnictwa, "anty"marksisto?
Suweren2020.06.1 18:38
Stopy już prawie 0. Z dziennikarzami już praktycznie nawet nie gadają. Jedyne, czym się zajmują to finansowaniem długu generowanego przez PiS. Zobaczysz, Glapa, przegra PiS i będzie klapa.