Narodowy Bank Polski dokonał wpłaty ponad 7,4 mld złotych do budżetu państwa. Jest to 95 proc. wypracowanego zysku przez NBP w 2019 roku.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim, ubiegłoroczny zysk instytucji został podzielony na wpłatę do budżetu państwa w wysokości 7 437, 1 mln złotych oraz odpis na fundusz rezerwowy w kwocie 391, 4 mln złotych.

-„Wpłata tak znacznej kwoty do budżetu państwa jest możliwa dzięki skutecznym działaniom NBP, w tym dobrym decyzjom inwestycyjnym dotyczącym lokowania rezerw dewizowych. Zasilenie budżetu państwa tak istotną kwotą oraz tegoroczne działania NBP będą wspierać polską gospodarkę i Polaków. W ostatnich miesiącach NBP podjął bowiem wiele kroków nakierowanych na łagodzenie negatywnych skutków ekonomicznych pandemii COVID-19” – mówi prezes NBP, prof. Adam Glapiński.

Jak dodaje, NBP błyskawicznie zareagował na spowodowany pandemią koronawirusa kryzys. Do związanych z tym działań należało m.in. trzykrotne obniżenie stóp procentowych, a także zakup obligacji skarbowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym.

-„Dotychczas NBP przeprowadził siedem operacji skupu aktywów, nabywając papiery o wartości 90,77 mld zł. Celem tych operacji jest zmiana długoterminowej struktury płynności w sektorze bankowym, zapewnienie płynności rynku wtórnego skupowanych papierów wartościowych oraz wzmocnienie oddziaływania obniżenia stóp procentowych NBP na gospodarkę, tj. wzmocnienie mechanizmu transmisji monetarnej. Utrzymanie płynności rynku pozwala emitentom na dokonywanie kolejnych emisji obligacji, dzięki czemu możliwe staje się finansowanie działań antykryzysowych” – wyjaśnia prof. Glapiński.

kak/NBP