09.10.13, 17:37Abp Gerhard Müller (fot. za http://www.bistum-regensburg.de)

Neoateizm to zakamuflowany i niebezpieczny science fiction

W rzeczywistości tacy autorzy jaki Dawkins czy Hitchens nie mówią nic ponad to, co w XVIII w. twierdził David Hume. Proponują wizję człowieka ograbionego ze swej złożoności i odmawia mu możliwości wykraczania poza siebie.

Abp Gerhard Müller przypomina też zarzut postawiony ateizmowi Dawkinsa przez Benedykta XVI w jego niedawnym liście do włoskiego propagatora ateizmu Piergiorgia Odifreddiego. Papież senior nazywa ten ponoć naukowy ateizm naukową fantastyką. Dawkins wprowadza bowiem do swych wywodów pojęcie memu, jednostkę analogiczną do genu, która miałaby być odpowiedzialna za przekaz informacji kulturowej. Tymczasem pomimo wielu podjętych już starań, nikomu nie udało się potwierdzić w sposób naukowy istnienia owych memów – przypomina abp Müller.

Niemiecki hierarcha i teolog przypomina też zgubne konsekwencje innych ateizmów naukowych, propagowanych przez nazizm i komunizm. Okazały się one nietolerancyjne i nieludzkie. Jest oczywiste, że w wypadku tak zwanego ateizmu naukowego dąży się zawsze do narzucenia go jako globalnej wizji świata i jako totalitarnego programu politycznego – stwierdził abp Müller.

Krytyczną oceną na temat tak zwanego nowego ateizmu prefekt Kongregacji Nauki Wiary podzielił się na X Dniach Teologii w Madrycie, które odbywały się w ubiegłym tygodniu. Dziś swe wystąpienie opublikował na łamach watykańskiego dziennika L’Osservatore Romano. 

Sm/Radio Watykańskie/L’Osservatore Romano

Komentarze

anonim2013.10.9 18:43
Apolegetyczny: Ty piszesz poważnie podając powyższe argumenty czy próbujesz ośmieszyć katolików?
anonim2013.10.9 19:19
Apolegetyczny: Ciekawe, że określasz mnie i podobnych mianem gimbo-ateisty. Nie masz pojęcia ile czasu spędziłem studiując argumenty za i przeciw wobec Twoich argumentów i wielu wielu innych, ale wygląda, że Ty wiesz lepiej. Chłopie, na końcu i tak pozostaje zasadne (bardziej lub mniej) leap of faith i zaryzykowanie, zawierzenie albo równie zasadna niewiara wynikająca z nie byle jakich argumentów. Dlaczego? Z prostego powodu - nie istnieją dowody, co najwyżej przesłanki (które ZAWSZE dwuznacznie można rozumieć).
anonim2013.10.9 19:35
@Apologetyczny "wyjaśnijcie jak to zrobiono, jaką technologią" - brak wyjaśnienia nie powoduje że Twoje jest prawdziwe. Brak odpowiedzi nie powoduje nawet że dowolne wyjaśnienie jest prawdziwe. Szczerze, to też myślałem że żartujesz w pierwszym komentarzu ale widać jest jak napisałe REDline...
anonim2013.10.9 20:52
ten prefekt kongregacji jakiejś tam ma refleks szachisty - myślał i myślał, a w czasie gdy tak się głowił, to Christopher Hitchens umarł - już ze 2 lata temu. O wypocinach papy-seniora nie ma co dyskutować, bo się zaciął na XVIII wieku i dalej ani rusz.
anonim2013.10.9 21:26
@Petes"To ja proponuje, aby hierarcha potwierdził w sposób naukowy to co sam propaguje... ciekawe jak mu to wyjdzie". Petesie, hierarcha nie ogłasza się naukowcem, choć może skomentować to, co naukowiec napisał dla propagandy, A Dawkins uważa się za supernaukowca. co mu zresztą inni naukowcy wypominają. Więc powinien nieco kontrolować, to co pisze!
anonim2013.10.9 21:26
@Petes"To ja proponuje, aby hierarcha potwierdził w sposób naukowy to co sam propaguje... ciekawe jak mu to wyjdzie". Petesie, hierarcha nie ogłasza się naukowcem, choć może skomentować to, co naukowiec napisał dla propagandy, A Dawkins uważa się za supernaukowca. co mu zresztą inni naukowcy wypominają. Więc powinien nieco kontrolować, to co pisze!
anonim2013.10.9 21:41
@Apologetyczny Zaczyna się. Każda teoria naukowa to kulminacja badań i obserwacji, skoro twierdzisz że TE nie jest teorią naukową, to najzwyczajniej się mylisz. Póki co nie ma innej teorii naukowej opisującej różnorodność życia na Ziemii.
anonim2013.10.9 21:46
Apoglektyczny, jaki "Wielki Wybuch"? Chyba "Wielki Niewypał". Ty wierzysz w takie rzeczy? Jesteś Darwinistą? Już dawno obalono tą śmieszną ateistyczną teorię. To tak jakby przez złomowisko przeszła trąba powietrzna i w efekcie powstał Boeing 737. Myślałem, że jesteś kreacjonistą jak każdy człowiek myślący i wiesz, że świat powstał ok. 6-7 tys. lat temu stworzony ręką inteligentnego projektanta (czyt. Boga). Teoria Wielkiego Wybuchu jest kompletnie nieracjonalna i oszołomska podobnie jak Teoria Ewolucji. Polecam wiele naukowych filmów i publikacji na ten temat. A jak ktoś chce na wesoło to chociażby wykłady Kenta Hovinda, który ośmiesza te wszystkie brednie, w które każą nam bezkrytycznie wierzyć już od szkoły podstawowej. A co do lokalizacji grobu Św. Piotra to ciekawe spekulacje snuje Antonio Socci w powieści "Czas Burzy" na podstawie tekstów Marii Valtorty.
anonim2013.10.9 21:56
mnie kiedyś wyszło, że ateizm to jest pokłosie prymitywnego pogańskiego zawierzenia w siły przyrody Mitologie ateistów http://www.fronda.pl/blogi/konradtomasz/mitologie-ateistow,34460.html Barbarzyńcy dziś http://www.fronda.pl/blogi/konradtomasz/barbarzyncy-dzis,34558.html
anonim2013.10.9 22:40
jakie fantasy? jak nie rozumiesz, to pokomentuj pod ostatnim wpisem fantasy to wtórne i dalekie pokłosie tego, o czym pisuję właśnie sobie czytam Tolkiena, który te stosunki teoretyzował (Drzewo, liść i mythopeia - w jednym tomie wydane) - polecam Tolkien swoją twórczość uznawał za tworzenie wtórnych światów imaginowanych - to są ciekawe tematy to tworzenie przez niego - ale i zupełnie niepołączone z tym, co ja sobie pisuję, jednak o czymś zupełnie innym
anonim2013.10.9 22:42
@Chincol Na poważnie to napisałeś? Na tym portalu wolę się upewniać jak ktoś pisze o młodej Ziemii.
anonim2013.10.9 23:07
Teoria młodej Ziemi jest w mojej opinii znacznie bardziej racjonalna od teorii ewolucji. Być może dla przeciętniaków może to być trudne do zrozumienia.
anonim2013.10.9 23:09
Poza tym kiedyś dogmatyem była teoria, że Ziemia to płaski dysk leżący na 6 krokodylach. Podobnie jest z teorią ewolucji. Za jakiś czas ludzie się będą śmiali jak można było w takie głupoty wierzyć.
anonim2013.10.9 23:13
@Chincol "jest w mojej opinii" - to chyba kluczowe zdanie. Teoria a teoria naukowa to dwie różne rzeczy ale Ty już wiesz wszystko (ja, jeśli miałbym sobie wybierać, wolałbym chyba Teorię Świata Dysku). Oglądaj sobie dalej Hovinda, Comforta i innych oszołomów, Twoja sprawa, ja nawet nie będę próbował z Tobą dalej rozmawiać. Dobrej nocy.
anonim2013.10.9 23:24
Wykaż naukowe dowody przemawiające za teorią ewolucji.
anonim2013.10.9 23:55
@NieDajeNaWOSP Dzięki za link do wywiadu, dla mnie bomba.
anonim2013.10.10 0:06
Nie, nie jestem ŚJ. Stanowisko Kościoła katolickiego[edytuj | edytuj kod źródłowy]Oficjalne stanowisko Kościoła katolickiego zostało wyrażone po raz pierwszy w encyklice Humani generis (1950) Piusa XII, który napisał, że "nie ma sprzeczności między ewolucją a nauką wiary o człowieku i jego powołaniu, pod warunkiem, że nie zagubi się pewnych niezmiennych prawd" uznając teorię ewolucji "za poważną hipotezę, godną rozważenia i pogłębionej refleksji na równi z hipotezą przeciwną". W 1992 Jan Paweł II zwracając się do przedstawicieli Papieskiej Akademii Nauk zwrócił uwagę, że poprawna interpretacja Pisma Świętego wymaga stosowania ściśle określonej hermeneutyki "odrzucając bezpodstawne interpretacje, które przypisują mu to, co jest sprzeczne z jego intencjami" zaś egzegeta i teolog powinien na bieżąco śledzić najnowsze odkrycia nauki. W 1992 r. powtórzył, że "dzisiaj, prawie pół wieku po publikacji encykliki, nowe zdobycze nauki każą nam uznać, że teoria ewolucji jest czymś więcej niż hipotezą" oraz, że słuszność teorii ewolucji potwierdzają liczne, prowadzone niezależnie badania naukowe[16][17]. Podczas jednej z audiencji generalnych w 2005 roku papież Benedykt XVI powiedział "Pan poprzez Pismo Święte rozbudza uśpiony w nas rozum i mówi: na początku było stwórcze Słowo […], które stworzyło ten inteligentny projekt, jakim jest Wszechświat"[18]. Komentarze papieża zostały przywołane przez obrońców teorii inteligentnego projektu, którzy utrzymują, że wszechświat jest tak skomplikowany, że musiał być stworzony przez siłę wyższą. Zwolennicy tej koncepcji dążą w USA do wprowadzenia jej nauczania w publicznych szkołach jako część programu zajęć z nauk przyrodniczych[19] W 2007 roku papież w komentarzu do nowego wydania książki "Kreacja i Ewolucja" ("Creation and Evolution") stwierdził, że teoria Darwina o stopniowym udoskonalaniu się form życia na Ziemi jest "nie do końca udowodniona", a także że "nauka niepotrzebnie marginalizuje poglądy na temat kreacjonizmu"[20]. Tak więc widać, że Kościół nie "klepnął" wcale teorii ewolucji, a ostatnio w osobie papieża Benedykta XVI skłania się wręcz zdecydowania w kierunku Kreacjonizmu, a dokładniej teorii inteligentnego projektu, a nie jakiegoś wymyślonego i nieudowodnionego Wielkiego Niewypału. Jakiekolwiek kto ma zdanie na temat ewolucji i kreacjonizmu, myślę, że warto się zapoznać z różnymi materiałami na ten temat i wyrobić sobie własne zdanie. http://pl.gloria.tv/?search=kreacjonizm http://pl.gloria.tv/?search=ewolucja
anonim2013.10.10 0:17
@Gipsen "Wystarczy szkielet królika w prekambrze, wystarczy jeden proroczy werset w Biblii, wystarczy jeden niezaprzeczalnie Boski komunikat, jeden cud niepozostawiający wątpliwości. Nic takiego się moim zdaniem nigdy nie wydarzyło." A cuda eucharystyczne, stygmaty, przypadki wieloletniego nie jedzenia niczego oprócz Komunii Św., Objawienia mistyków (niewrazliwość na bodźce zewnętrzne, w tym przypalanie i ukłucia), cud słońca w Fatimie, Całun Turyński - wszystko przebadane wielokrotnie i potwierdzone przez naukowców i lekarzy. To Ci też nie wytarczy jako dowód. "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą". Taka jest prawda, zatwardziałych serc nic nie przekona. Pozostaje modlitwa za nie.
anonim2013.10.10 7:42
Dowodem na istnienie Boga i bzdurność ateizmu jest samo życie. Tylko treść Objawienia pozwala w pełni zrozumieć siebie samego i drugiego człowieka jako człowieka. Ateizm neguje Boga, ale w praktyce neguje fenomen naszego człowieczeństwa, którego ani nie potrafi wyjaśnić, ani należycie uszanować.
anonim2013.10.10 8:11
No i barbus wam wszystko rzeczowo wyjasnil :)