22.10.14, 08:16artykuł z New York Timesa

"New York Times" chwali Polskę, że czci pamięć o Żydach

Jak informuje Polskie Radio, "New York Times" z wielkim uznaniem pisze, że Polska czci pamięć Żydów i podkreśla, że nowa instytucja odróżnia się od licznych muzeów Holocaustu. "By uczcić historię Żydów, Polska prezentuje »Muzeum życia«" - taki tytuł nosi artykuł jaki ukazał się w dzisiejszym wydaniu New York Timesa. Gazeta zwraca uwagę, że do otwarcia muzeum dochodzi w momencie, w którym w innych częściach Europy narasta antysemityzm.

Co ciekawe z korespondencji z Warszawy dziennikarz "New York Timesa" pisze, że przez niemal cała swoją historię Polska była najbardziej zróżnicowanym etnicznie krajem Europy i że w 1939 roku mieszkało u nas 3,5 miliona Żydów. Jego zdaniem stworzenie muzeum jest wyrazem tęsknoty za przywróceniem w połowie zapomnianej przeszłości, kiedy to Żydzi i żydowska kultura stanowiła jeden z dominujących elementów polskiej rzeczywistości. Czyli "New York Times" idzie drogą Ashkenazego, który w rozmowie z "Polska The Times" powiedział, że Żydzi powinni wracać do Polski bo to dzisiejsza Ziemia Obiecana dla Żyda.

Dziennikarz New York Timesa zatytułował artykuł, posługując się wypowiedzią nowojorskiego biznesmena Sigmunda Rolata, który współfinansował przedsięwzięcie na jego wczesnym etapie."To nie jest kolejne muzeum Holocaustu. Jesteśmy więcej niż ofiarami. To jest muzeum życia" - podkreślił Amerykanin.

mod/Polskie Radio

Komentarze

anonim2014.10.22 8:43
Na owo muzeum biedna "antysemicka" Polska przeznaczyła kilkaset milionów (sic!) Dla porównania muzeum Powstania - 30 mln (nie mówiąc już o gorszej lokalizacji). Żydzi nie godzą się na pomnik Sprawiedliwych obok muzeum bo to "wyraz narodowego samozadowolenia" (sic!) ... PS Ciekawe jest to czym już dziś zajmuje się owo muzeum : http://www.prawy.pl/z-kraju/6752-muzeum-historii-zydow-polskich-dba-o-pozytywny-wizerunek-izraela-w-polsce http://www.jewishmuseum.org.pl/pl/aktualnosci/2013/12/07/seminarium-dla-sedziow-i-prokuratorow http://www.jewishmuseum.org.pl/pl/aktualnosci/2014/01/07/seminarium-dla-przedstawicieli-policji
anonim2014.10.22 8:45
@Tasman Całe dekady tłumaczenia się, że nie jesteśmy "antysemitami", przepraszania, płacenia monstrualnych haraczy etc zaowocowały totalnym rozbestwieniem oskarzaczy o antysemityzm -takze daruj sobie tego typu próby terroryzowania ...
anonim2014.10.22 8:46
Polacy jako naród tolerancyjny i niestety na ogół ciapkowaty(patrzę także w lustro) może i pogodziliby się z tym,że ich ziemia jest ziemią obiecaną dla Żydów,chociaż np.w Biblii nic na ten temat nie pisze.Ale już dla naszych sąsiadów,podobnie jak dla starożytnego Egiptu,Babilonii,Persji,Asyrii ta ziemia obiecana jest jedynie korytarzem do przejęcia i ewentualnie do przejścia.Sami Żydzi zresztą tego doświadczyli,z wiadomym efektem dla nich samych.Dlatego póki co za bardzo się tu nie pchają(poza pewnymi interesami,które jak zwykle wykorzystują tzw."frajerów",czyli nas).Natomiast Polacy powinni dbać o pamięć historyczną tak licznej w przeszłości grupy współmieszkańców,o ile pamięć ta nie przyczynia się do szerzenia antypolskich stereotypów.Napięcia na tle etnicznym były i są w każdym kraju i nie należy unikać także i tych tematów przywołując pamięć o relacjach polsko-żydowskich.Czym innym jest jednak przypisywanie Polakom współudziału w Holocauście.
anonim2014.10.22 9:00
@Eccehomo Czy nie zastanawiają Kolegi olbrzymie kolejki pod konsulatem w Telawiwie po polskie obywatelstwo, hurtem przyznanie przez syna zydowskiego UBeka obywatelstwa wszystkim tym co wyjechali w 1968 (łącznie z żydowskimi zbrodniarzami), koniunkturalny "powrót do korzeni" tych obywateli Polski, którzy ze względu na swe "nieczyste" rasowo pochodzenie nie byliby pełnoprawnymi obywatelami erec Israel etc Mienie przejmowane przez ich gminę (50 mld jak twierdzi Michalkiewicz, kilkaset mln jak twierdzą oni), więcej przez prywatnych (np na "podstawie" ustnej relacji sporządzonej w Izraelu) do tego oczekiwany haracz w wysokości 50 mld $. Już tylko to (nie mówiąc o róznych dziwnych geszeftach) stanowi podstawę o wiele solidniejszą od przyczółków palestyńskich w początkach kolonizacji. A co muzeum, które jest zaledwie tylko symbolem absolutnego rekordu świata jaki bije rok rocznie Polska w nakładach na promocję ich kultury. Czy dotychczasowe ustępstwa, haracze, przepraszanie nie są przyczyna tego, że kraje mniejsze i bardziej zagrożone niz Polska (np Litwa) pogoniła hieny na drzewo a my jesteśmy coraz to bardziej zaszczuwani ?
anonim2014.10.22 9:24
Zacznijmy od tego. że tzw antysemityzm nie jest żadnym tam antysemityzmem (btw żydzi nie sa semitami ale nie o to tu chodzi), to co wyzywają jako polski antysemityzm nie jest złe tylko dobre - to sprzeciw wobec uroszczeń "szlachty jerozolimskiej", sprawa w istocie 100% polityczna. Jak złośc na komuchów albo solidaruchów.
anonim2014.10.22 9:32
@ existenZ Po co więc męczysz się pomiędzy tą masą "antysemitów" i zupełnie niepotrzebnie "wzbogacasz" swoim debilnym, chorym bezcennym wkładem? Jedź sobie tam gdzie tacy jakich jak ty jest "masa". Jakoś obędziemy się bez tego bezcennego wkładu.
anonim2014.10.22 9:38
@observer1920.Problemy o których piszesz są dosyć istotne.Jednak sprawa tzw."polskojęzycznej wspólnoty rozbójniczej" ma wymiar nie tylko etniczny.W końcu przecież słowo "międzynarodówka" nie jest pozbawione sensu,tym bardziej w świecie globalizacji.Także w rozgrywce o wspomniany przeze mnie "polski korytarz" lepiej mieć do czynienia z nieokreśloną tubylczą magmą,niż z świadomym swej tożsamości narodem.Nie sądzę,by pamięć o Żydach z przeszłości zagrażała tej tożsamości.
anonim2014.10.22 9:50
@Eccehomo To prawda ograbianie Polski ma charakter międzynarodowy (na pochyłe drzewo .......). Ale tylko oni (poza incydentami niemieckimi) robią to pod pretekstem narodowym czy religijno-narodowym. Poza tym tylko wobec sprzeciwu przeciw ich przegięciom wyciąga się "argument" tzw "antysemityzmu". Co do pamięci to moim zdaniem nie musi a nawet nie powinna oznaczać absolutnego rekordu świata w nakładach na kultywowanie tejże ani tym bardziej zgodny na brak naszego wpływu na ekspozycję (że nie wspomnę o ich zgodzie czy raczej braku zgody na postawienie pomnika Sprawiedliwych).
anonim2014.10.22 10:15
@Existenz Dr Ratajczak za samo tylko ZACYTOWANIE tez, które nie podobały się Żydom został skazany prawomocnym wyrokiem, wyrzucony z pracy (wraz z czasowym zakazem wykonywania takowej), poddany medialnej nagonce a następnie zasądzono mu alimenty w wysokości wielokrotności jego pensji (bo jako dr nauk humanistycznych może teoretycznie zarabiać więcej ale nawet jak minął czasokres zakazu wykonywania pracy to i tak nie znalazł sie żaden "samobójca", który by go przyjął do pracy). W wyniku tego stracił mieszkanie. I wyglądało na to, ze rzeczywiście zapił się na śmierć (przed nagonką pił znacznie mniej niz statystyczny Polak), po czym jego zwłoki leżały dłuższy czas w furgonetce, w której zamieszkiwał. Po jakimś czasie okazało się, że furgonetka gdzie miał nastąpić zgon już po tej tragedii poruszała się po mieście a w tym samym czasie w Polsce przebywał jeden z zawodowych morderców z mosadu. Także ja nie rozstrzygam ostatecznie czy było to kolejne dzieło seryjnego samobójcy czy ostateczny efekt nagonki lobby filosemickiego. Zwracam natomiast uwagę na odpowiedzialność za tą i mnóstwo pomniejszych tragedii. Nie rozstrzygam czy zabiliście go w pośredni czy bezpośredni (jak DZIECKO Piaseckiego) sposób.
anonim2014.10.22 10:20
"„Polska jest finansowo przygotowana na zwrot nawet 60 mld dolarów w 2015 roku. "Umiejętna polityka finansowa sprawi, że wyjdziemy z twarzą wśród narodów świata, a Polacy tego nie odczują" (Grzegorz Schetyna) Pan Grzesio wreszcie zrobił dla nas coś pożytecznego, bo Polska już odtąd nie będzie upokarzana na arenie międzynarodowej, a jak wiadomo ponury cień antysemityzmu ciągnął się za naszym krajem już od 1996 roku. To mały krok dla zamożnych polskich mas, rodzin wielodzietnych, emerytów i rencistów., ale wielki krok na drodze ku Judeopolonii.
anonim2014.10.22 10:23
Jeśli już amerykańska wersja "GazWyb'u" nas chwali, to ho ho!
anonim2014.10.22 10:32
@elzata w/g różnych szacunków Polacy uratowali od kilkudziesięciu do kilkuset tys Żydów pomimo tego iż groziła za to kara śmierci dla całej rodziny ukrywającego (sic!). Żydzi na Kresach w latach 1939-41 kiedy będąc głównymi beneficjentami sowieckiej okupacji mieli możliwości nieporównywalnie większe uratowali kilku Polaków. Z całym szacunkiem dla szlachetnego czynu ostrzeżenie Polaków to nie było to samo co przetrzymywanie Żyda czy Żydów przez kilka lat, dzień po dniu ryzykując życie swoje i swojej rodziny. Co ważne Żydom nie groziły tak drakońskie kary. Zydzi byli liderami w "dziele" eksterminacji Polaków na Kresach pod sowiecką okupacja w latach 39-41. Zaraz po wojnie w/g niepełnych danych (bez uwzględnienia tych głęboko ukrytych) w warstwie kierowniczej UB było ich prawie 40 % (w sytuacji kiedy ich populacja na terenie to mniej niz 1 % ogółu). Kto wobec tego powinien mieć poczucie winy ?!
anonim2014.10.22 10:37
IzaZuo, sry ale bujasz jaki znowu Polin? Pewnie w połowie języków świata złożysz dwa, trzy słowa żeby wyszło coś na kształy PL. Problem z żydami tkwi w ich religijnie umocowanym rasizmie oraz knowaniach banksterów. Obecni żydzi nie sa narodem wybranym. Są nim katolicy, prawny sukcesor Mozaizmu.
anonim2014.10.22 10:48
@elzata No cóż co do reakcji żydowskich to są one nie tylko emocjonalne ale przekładają się na realne represje. Przeczytaj kilka komentów wyżej jak załatwili ŚP dr Ratajczaka. Co do majątku to jest pewna różnica. Żydzi odszkodowania dostali. Polacy nie dostali. Żydzi zażądali odszkodowań od kraju najbardziej poszkodowanego i ... po raz kolejny dostali. Potem zażądali zwrotu w naturze i ... dostają (np na "podstawie" ustnej relacji spisanej w Izraelu). Niezaleznie od tego chcą jeszcze jednorazowego haraczu. "...Izrael Singer (1943) – były sekretarz generalny Światowego Kongresu Żydów w latach 2001–2007. Więcej niż 3 mln Żydów zginęło w Polsce i Polacy nie będą spadkobiercami polskich Żydów. Nigdy na to nie zezwolimy. Będziemy nękać ich tak długo, dopóki Polska się znów nie pokryje lodem. Jeżeli Polska nie zaspokoi żydowskich żądań, będzie publicznie poniżana i atakowana na forum międzynarodowym. Opis: słowa wypowiedziane w dniu 19 kwietnia 1996 r. na Światowym Kongresie Żydów..."
anonim2014.10.22 11:20
@elzata Czy mogłabyś mi zapodac linka do danych jako WIĘKSZOŚĆ Polaków pomagała za duże pieniądze. Bo z tego co ja wiem to rząd na uchodźstwie, państwo podziemne, Rada Pomocy Żydom zdecydowanie "dokładały do interesu". Przyznam, że trudno mi sobie wyobrazić iż w obliczu tak masowego zjawiska - większość ryzykuje zycie swoje i swojej rodziny dla korzyści materialnych. A co sądzisz o bilansie krzywd naszych z ich strony i odwrotnie ? Czy nie uwazasz, że skoro dostali odszkodowania to od razu powinnismy ich spławić? A skoro już od nas wymusili to kolejne wymuszenia stawiają ich w jak najgorszym świetle?
anonim2014.10.22 11:28
@izazdo Dosłowne odczytywanie Pisma juz dawno zostało wyjaśnione. Jest co prawda kultywowane wśród "jehownych" czy niektórych sekt neokonserwy, które w ten sposób uzasadniają współczesne zbrodnie chazarów ale dla Katolików nie jest to argument dla uzasadnienia ich przegięć. Starsi bracia : http://www.youtube.com/watch?v=bX1wLZok3z0
anonim2014.10.22 11:37
@elzata Ja bym raczej powiedział, że nie tylko pod naciskiem wschodu tylko wręcz nadzorcy z ramienia wschodnich okupantów. Tak czy siak robienie geszeftu na tragedii II wojny po raz kolejny - tym razem kosztem kraju najbardziej poszkodowanego, któremu zawdzięczają tak wiele zasługuje na zupełnie jednoznaczną ocenę moralną.
anonim2014.10.22 12:22
bo w Ameryce żyd na żydzie jedzie i żydem pogania
anonim2014.10.22 15:59
300 mln zł żadne muzeum w Polsce nie wzięło tyle polskich pieniędzy, nie ma Muzeum Historii Narodu Polskiego, a funduje PO i PIS mniejszości taki obiekt. Po za tym przemilczano tam nadreprezentacje Żydów w NKWD i ich dokonania.
anonim2014.10.22 18:07
@ elzata Jeśli żydzi chcą odzyskać majątki to niech idą do polskich sądów. Dlaczego Polak któremu komuna po wojnie znacjonalizowała (ukradła) majątek ma starać się o odzyskanie go przed polskim wymiarem sprawiedliwości a żydzi maja być uprzywilejowani? Polskie prawo mówi wyraźnie - po śmierci człowieka jego majątek przejmuje rodzina lub prawni spadkobiercy. W czasie II wojny światowej żydzi ginęli całymi rodzinami więc majątek należy się Skarbowi państwa ponieważ żydzi byli obywatelami polskimi (fakt wielu nie utożsamiało się z II RP ale to inna bajka). Ale żydzi uważają, że majątek po zmarłych bezpotomnie żydach należy się ... im! Teraz wyobraź sobie, że na świecie umiera bezpotomnie Amerykanin wyznania katolickiego który nie zostawił testamentu. Władze USA zamierzają przejąć zgodnie z prawem jego majątek a tu nagle o spadek upomina się Kościół Katolicki (przecież nieboszczyk był katolikiem) :D Ale byłby wówczas raban, że Kościół jest taki pazerny i ma w nosie prawo USA :)