Kolejna skandaliczna manipulacja izraelskiej gazety. „The times of Israel” włożył w usta prezydenta Izraela słowa o pomocy Polaków w nazistowskiej eksterminacji, których ten w ogóle nie użył.

Tekst na stronie internetowej gazety „The Times of Israel” relacjonujący wizytę prezydenta Izraela Reuvena Rivlina na Marszu Żywych w Oświęcimiu zatytułowano:

Polska i Polacy pomogli w nazistowskiej eksterminacji, powiedział Rivlin swojemu polskiemu odpowiednikowi”.

Według gazety izraelski prezydent miał powiedzieć, że nie ma wątpliwości iż wielu Polaków walczyło z nazistowskim reżimem jednak:

[…] nie możemy zaprzeczyć, że Polska i Polacy brali udział w eksterminacji”.

Problem w tym, że Rivlin w ogóle nie użył takich słów w trakcie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą. Miał też on powiedzieć, że Polska pozwoliła wprowadzić przerażającą ludobójczą ideologię Hitlera oraz była:

[…] świadkiem fali antysemityzmu, którą wywołało właśnie wprowadzone prawo [tu odniesiono się do nowelizacji ustawy o IPN – red.]”.

Zapytany przez dziennikarkę Dominikę Cosic o prawdziwość tych słów, prezydent Andrzej Duda odpowiedział, że tego typu sformułowania nie padły z ust prezydenta Izraela.

dam/timesofisrael.com,twitter