05.04.20, 11:28Fot. Mariusz Cieszewski via Flickr - Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, CC BY-ND 2.0

Niedziela palmowa. Rozpoczynamy najważniejszy tydzień w roku

Niedziela Palmowa rozpoczyna najważniejszy tydzień w roku dla chrześcijan na całym świecie, dlatego mówimy Wielki Tydzień. W tych dniach Kościół poprzez liturgie, znaki, symbole oraz tradycje, chce przekazywać ludziom na całym świecie pokój i nadzieję wypływającą z istoty chrześcijaństwa: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Księża biskupi zapraszają do uczestnictwa w liturgiach Wielkiego Tygodnia, szczególnie w Triduum Paschalnym, które rozpocznie się w czwartek – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 

Wskazał, że czas Wielkiego Tygodnia, który rozpoczyna Niedziela Palmowa, to dobra okazja do refleksji nad sensem życia i jego celem. „Przesłanie tych szczególnych dni wzywa nas do jedności i pojednania oraz okazywania sobie życzliwości w relacjach rodzinnych, zawodowych i społecznych. To również ostatnia szansa na spowiedź przed Wielkanocą. Ważne, aby nikt nie został bez pojednania się z Bogiem i ludźmi” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Ks. Rytel-Andrianik podkreślił, że Niedziela Palmowa to także, zapoczątkowany przez Jana Pawła II, Światowy Dzień Młodzieży na szczeblu diecezjalnym, który w tym roku odbędzie się pod hasłem: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30). „Młodzi ludzie spotkają się w wyznaczonych świątyniach w swoich diecezjach z biskupami, będą dzielić się radością i świadectwem wiary, ale poruszane będę też tematy dotyczące wyzwań i problemów, które w dzisiejszym świecie stają przed młodzieżą” – powiedział.

Jak wskazał ks. Rytel-Andrianik, tradycja procesji z palmami sięga początków chrześcijaństwa i rozpoczyna uroczystości Wielkiego Tygodnia. Szczególną wymowę posiada coroczna procesja Niedzieli Palmowej w Jerozolimie. „W procesji jerozolimskiej biorą udział chrześcijanie mówiący po arabsku i hebrajsku, a także liczni pielgrzymi z całego świata przybywający do Jerozolimy na obchody Wielkiego Tygodnia. W procesji bierze więc udział w pewnym sensie cały Kościół, niemalże wszystkie ludy i narody. Jest ona niejako pomostem łączącym chrześcijan różnych obrządków, języków i tradycji, dlatego Niedziela Palmowa jest radosnym świętem przyjaźni” – podkreślił rzecznik Episkopatu.


dam/episkopat.pl

 
 

Komentarze

Sex portal2020.04.5 18:32
Seks Kamerki, Randki online, Randki w Realu , Skype i więcej! Nie siedź samotnie w domu daj upust swoim fantazją! http://www.zwiaz24.pl ======================= Tysiące Kobiet czeka aż ktoś napisze do nich. Nie daj im dłużej czekać!
Styki2020.04.5 16:54
Nadzwyczajne wystawienie Całunu Turyńskiego w Wielką Sobotę będzie transmitowane na cały świat przez media - zapowiedział w sobotę arcybiskup Turynu Cesare Nosiglia. To inicjatywa związana z trwającą pandemią koronawirusa. Warto zauważyć, że wystawienie Całunu ma niezwykle silną duchową moc, która jest silniejsza niż wszelkie plagi i choroby. Warto więc pomodlić się przed najświętszym wizerunkiem Chrystusa.
ladychapel2020.04.5 15:15
Polski katolicyzm to Brazylia Europy - palmy, palemki, korowody - pogaństwo w katolickich szatkach
anonim2020.04.5 20:36
Korowody to marsze równości tam jest dopiero kolorowo .