14.01.22, 16:06Fot. screenshot - YouTube

Niemiecka prasa: poparcie SPD dla Nord Stream 2 zwiększa ryzyko wojny

"Trwanie niemieckiej SPD przy poparciu dla Nord Stream 2 zwiększa zagrożenie wojną na Ukrainie" - czytamy na łamach niemieckiego dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung.

W ocenie komentatora FAZ zachowanie socjaldemokratów (SPD) wobec gazociągu Nord Stream 2 staje się coraz bardziej irracjonalne. Jest też coraz bardziej niebezpieczne.

Autor artykułu Reinhard Veser uważa, że SPD próbuje nakreślić "wyraźną linię oddzielającą projekt od gróźb Rosji przeciwko Ukrainie". Cytuje przy tym słowa polityków SPD, którzy "nie chcą wciągać Nord Stream 2 w konflikt" oraz nie chcą oceniać gazociągu według kryteriów politycznych.

"To sformułowanie (...) jest przyznaniem się do porażki. Oznacza, że postanowiono zamknąć oczy na rzeczywistość. Po prostu odmawia się oceny geopolitycznego projektu według kryteriów geopolitycznych. Wypowiedź Lambrecht kieruje się podobną logiką. Zaprzecza ona, że istnieje związek między Nord Stream 2 a konfliktem, w którym gazociąg jest wykorzystywany przez Rosję jako środek nacisku" - uważa Veser.

W felietonie przywołane zostały także słowa sekretarza generalnego SPD Kevina Kuhnerta, który stwierdził, że nie należy wywoływać międzynarodowych konfliktów, aby "w ten sposób pogrzebać projekt, który zawsze był dla niektórych solą w oku". Zdaniem Vesera wypowiedź tę należy rozumieć jako zarzut w kierunku tych, którzy chcieli wywołać konflikt Rosji z Ukrainą, aby zaszkodzić gazociągowi.

Veser wskazuje także, że celem Nord Stream 2 od zawsze było ominięcie Ukrainy. "Stała za tym uzasadniona refleksja, że kraj, który tak bardzo zależy od sprzedaży swojego gazu do Europy, jak Rosja, musi zdywersyfikować swoje drogi transportu. Nie może być zależny od jednego kraju tranzytowego" - czytamy.

"Podczas gdy rządy w Europie Zachodniej i UE nie chciały tego dostrzec, w Warszawie, Wilnie, Rydze i Tallinie już wtedy widziano bardzo wyraźnie, w jakim kierunku idzie Rosja pod rządami Putina" - sądzi publicysta.

"Nord Stream 1 wyrządził przede wszystkim szkody polityczne. Sposób, w jaki Berlin i Moskwa uknuły ponad głowami Polski i Bałtów to, co uważały one za wymierzone w ich interesy, wzbudziło oparte na historycznych doświadczeniach obawy. Do tego doszło wrażenie, że Rosja ma korumpujący wpływ na Niemcy, które powstało po przejściu Schroedera na usługi Gazpromu. Te spięcia zapewne kiedyś zostałyby zapomniane, gdyby Niemcy po rosyjskiej aneksji Krymu i rozpoczęciu wojny w Donbasie prowadziły konsekwentną politykę wobec Rosji. Ale Berlin zwielokrotnił szkody, gdy nawet w obliczu militarnej agresji Rosji na Ukrainę, poparł już w 2015 roku Nord Stream 2 ponad głowami sąsiadów" - czytamy dalej.

W ocenie Vesera nowy niemiecki rząd pod wodzą Olafa Scholza swoją postawą wobec gazociągu zwiększa ryzyko wojny.

"Jeżeli czołowi niemieccy politycy bronią Nord Stream 2 teraz, gdy Kreml skoncentrował wojska na granicy z Ukrainą a jego propagandowe media grożą otwartą wojną, to ma to wpływ na kalkulację ryzyka przez Moskwę" - czytamy.

jkg/deutsche welle

Komentarze

Tego we Frondzie nie ma.2022.01.15 10:42
Putinowski miliarder Megdet Rahimkulow, były szef Gazpromu na Węgrzech i znaczący udziałowiec węgierskiej spółki MOL (bezpośrednio i przez bank OTP) stanie się właścicielem majątku Lotosu. Od 2018 roku jego nazwisko jest na amerykańskiej liście sankcji.
Anonim2022.01.15 1:52
Mam wrażenie, że pewnym siłom na tym zależy, niekoniecznie rosyjskim. Baczmy, aby ktoś nie zalewał swoich sprawek naszą krwią.
YORK2022.01.14 17:04
Już się nie kryją, europa środkowa podzielona, wystarczy analizować wydarzenia, w UE, naciski na nasz kraj i inne państwa, węgry rumunia, ukraina nie wspominam o bałtach bo ich rusy zmiotą w jeden dzień. Nie rozumiem tylko rozsądnych niemców, że 2 wojna św przyniosła tyle ofiar, u nich samych i innych narodów , a oni nadal spiskują z ruskimi barbarzyńcami, to jakiś obłęd, bądż tak postanowił najwyższy. BOŻE CHROŃ NASZĄ OJCZYZNĘ.
"naciski na nasz kraj"2022.01.14 17:08
Przeciętny obywatel mojego kraju pisze poprawną polszczyzną. Przybłędy jak ty, z infantylnym "nikiem", tego nie potrafią. Tj. pisać poprawną polszczyzną.
Anonim2022.01.14 18:13
stary po.yeb znowu nudzi
PRZYPOMINAM, tak to ja matis89!2022.01.14 16:56
Wybaczcie Polaki, że jestem taka brudna k urwa białoruska! Robie co mi ten ch uj Łukaszenka każe. Piierdoliłem i dalej piierdole jak połamany ch uj o szczepionkach, o papieżu, ale ANI jednym słówkiem nie bąknąłem o szczepionkach Putina.Gówno prawda, że jestem "katolikiem"! Jestem zwykłym chüjem żydowskim, kürwą, która włazi w dupsko Putinowi i nienawidzi wszystkich. Najlepiej, żeby mnie auto przejechało, bo sam widzę, jaką beznadziejną kürwą jestem, nie do życia. Kto by takiemu chüjowi jak ja rękę podał. Mam nadzieje, że mnie chüj strzeli w sam łeb wkrótce!
matis892022.01.14 17:23
DO LEWACKIEGO PODSZYWA i LEWACKICH TROLOWNI partii POPIS----: Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Wróg ludu2022.01.14 17:30
Lechu K. to ty z Sokuzburaka.?
Olej2022.01.14 16:46
Jak się zestawi portret Otto von Bismarcka w pickelhaube z najczystszą rasowo twarzyczką Gerharda Schroedera w hełmie symbolu niemieckiej myśli militarnej, powstaje idealna mapa twardości narodu , twardego jak stal Kruppa, sprężystego jak skóra, wytrzymałego jak hart. Obydwie postaci jak odlewy ze stali. Patrzę i się zastanawiam co jest, co się kryje pod kopułą takiego człowieka, jakie namiętności nim powodują, jakie żądze.
Spierdalaj żydku!2022.01.14 16:57
Kremlowska mendo, PROWOKATORZE!
Wróg ludu2022.01.14 17:34
Sam jesteś Lechu K .prowokatorem 😎😎😎
Olej2022.01.14 17:14
Co się kryje ? Zorana bruzdami jak gleba, ogorzała od przestrzeni Lebensraum, gdzie germańska myśli pomysłowość zbiegają się z mongolską przebiegłością i bezwzględnością nie mającą sobie równych. Równych sobie naprzeciw siebie, przed nowym wyzwaniem rozrąbania Europy. Ta ciągła i nieodparta wola ekspansji ,,zagospodarowywania'' na styku imperium, którego granice wytycza śmierć.
Spierdalaj żydku!2022.01.14 17:22
Szabes dzisiaj, pamiętaj abyś dzień święty święcił !
Wróg ludu2022.01.14 17:32
Sam spadaj do Czajki Czaskowskiego .Zapomniałem Czajka zepsuta ,No tomdomWisly
Wróg ludu2022.01.14 17:36
Lechu K.nie udawaj.Znamy cię od dawna. Ty nie masz napletka zydku.😂😂😂
Wycieraj dupy Polskim Panom, wycieraj!2022.01.14 18:04
Przybłędo białoruska!
matis892022.01.14 16:24
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.------------------------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
katolcka deratyzacja Polsk2022.01.14 16:57
Ruscy Slowianofile pluja na Krzyz i na Kosciol Katolicki i na moralnosc.