21.04.21, 12:34Fot. via: Wikipedia, CC 4.0/ via: Wikimedia, CC 3.0

Niemiecki TK odblokował ratyfikację Funduszu Odbudowy

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny odblokował procedowanie ustawy niezbędnej do ratyfikacji i uruchomienia Funduszu Odbudowy.

Niemiecki TK odrzucił w środę wniosek o środki tymczasowe w sprawie ratyfikacji przez Niemcy decyzji o zasobach własnych UE, która umożliwi Komisji Europejskiej pożyczenie na rynkach środków na sfinansowanie projektu.

- Oznacza to, że prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier może podpisać przyjętą już przez parlament ustawę - informuje Deutsche Welle.

Co prawda niemiecki TK stwierdził, że "wniosek o środki tymczasowe "nie jest w sposób oczywisty nieuzasadniony" to jednak "całościowa analiza nie pozwala na stwierdzenie, że zachodzi wysokie prawdopodobieństwo naruszenia konstytucji".

- Z zadowoleniem przyjmuję dzisiejszą decyzję niemieckiego TK. Po tej bezprecedensowej pandemii UE pozostaje na dobrej drodze do ożywienia gospodarczego. Next Generation EU utoruje drogę dla zielonej, cyfrowej i bardziej odpornej Unii Europejskiej - tak skomentowała decyzję TK pochodząca z Niemiec szefowa Komisji Euopejskiej Ursula von der Leyen.

jkg/pap

Komentarze

Stara wiedźma Cyganka2021.04.21 18:55
Ale dajecie popalić z tymi zdjęciami, takie rury straszne, dzieci płaczą. Nie pokazujcie tych glizd bo dzieci nie śpią.
krystyna2021.04.21 15:05
Kolega sedzia pomogl kolezance, ktora go nominowala.
Po to rujnujecie gospodarkę, żeby odbudowywać?2021.04.21 12:51
I znów banda kretynów uwierzy w pieniądze które biorą się z niczego, tak jak rzekome "pieniądze unijne". Potem okaże się, że jednak to wszystko kosztuje.