03.07.14, 10:59fot. Piotr Zycinski (materiały prasowe)

Niesamowita wystawa z "Łączki". Koniecznie musisz to zobaczyć!

„Naszym oczywistym obowiązkiem jest podjęcie próby zapewnienia godnego pochówku każdej osobie represjonowanej i zamordowanej przez reżim komunistyczny za wierność przysiędze Rzeczypospolitej, obronę honoru i niepodległości Ojczyzny, dochowanie wiary i wartości patriotycznych. Jesteśmy to wreszcie winni rodzinom ofiar, ich dzieciom oraz żyjącym jeszcze siostrom i braciom, którzy przez dziesiątki lat pozbawieni byli możliwości zapalenia świeczki na grobie ojca czy brata.”  Prezes IPN dr Łukasz Kamiński Sekretarz ROPWiM, dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert.

Wystawa jest zapisem prac poszukiwawczych szczątków ofiar systemu komunistycznego prowadzonych w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach w latach 2012 i 2013 przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach projektu Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956 realizowanego przez grupę specjalistów pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Po raz pierwszy prezentowana jest poza Warszawą. Do tej pory zdjęcia z „Łączki” można było oglądać w kościele św. Krzyża i w galerii IPN „Przystanek historia”.

Chcieliśmy żeby „Łączka” symbolicznie  wyszła poza Warszawę. Miejsca, gdzie w sposób haniebny chowano najwierniejszych Synów Naszej Ojczyzny,  tak jak to działo się na cmentarzu powązkowskim  rozsiane są po całej Polce. Fotografie  Piotra Życieńskiego, który od samego początku towarzyszył ekshumacji ukazują bestialstwo komunistycznych oprawców. Autor wykonał w Krakowie kilka zdjęć które dołączyliśmy do wystawy. Mają one uświadomić zwiedzającym, że w naszym mieście, gdzie z wyroku sądowego zamordowano kilkadziesiąt osób, jest podobna do warszawskiej, nieodkryta do tej „Łączka”. mówi Dariusz Walusiak –komisarz wystawy. Mamy już sygnały, że za naszym przykładem pójdą inne miasta i u siebie zaprezentują tą wstrząsającą ekspozycję.-dodaje.

Organizatorami krakowskiej wystawy są Fundacja Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Fundacja Niepodległości, Biblioteka Jagiellońska oraz IPN. Wsparcia udzieliła Fundacja Łączka oraz Dom Wydawniczy Rafael.

Wystawa będzie czynna od 2 do 19 lipca w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie wejście od ulicy Oleandry 3  w dni powszednie w godzinach 9-20 (w sobotę 9-15).

Philo


Komentarze

anonim2014.07.3 11:03
A taki Bauman żyje na wolności ! Hańba dla nas!!!