15.11.19, 12:45Fot. European People's Party via Flickr, CC BY-SA 2.0

Niższy PIT uderzy w samorządy? Bzdura!

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w środę prezentował założenia budżetu Warszawy na 2020 rok. Mówił między innymi, że będzie to trudny rok, w związku z tym, że niektóre rządowe reformy realizowane są ze środków samorządowych. Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński obala narrację prezydenta stolicy.

Obniżenie PIT do 17 proc. nie wpłynie negatywnie na dochody jednostek samorządu terytorialnego”

- powiedział Kwieciński i dodał, że prognozy ministerstwa nie przewidują zmniejszenia dochodów samorządów. Więcej – zakładają, że środków będzie więcej.

Zdaniem Trzaskowskiego, zmiany podatkowe to dla miasta koszt 810 mln złotych, a między innymi niewystarczająca subwencja oświatowa – 212 miliony. Utrata dochodów z PIT: przeniesienie środków z OFE do IKE - 35 mln zł.

Kwieciński tymczasem zapewnia, że sytuacja finansowa jednostek samorządu terytorialnego jest analizowana na bieżąco. Dodał, że zachowana jest stabilność finansowa jednostek, a dochody samorządów od 2014 roku systematycznie rosły.

Zwrócił też uwagę na fakt, że zaplanowane w projekcie ustawy budżetowej na 2020 rok wydatki na subwencje dla JST są wyższe o 5,8 mld złotych od analogicznych wydatków ujętych w ustawie na rok 2019 i wynoszą 66 mld złotych.

Kwieciński mówił też:

Pojawiające się głosy, że wprowadzone zmiany, np. obniżenie PIT do 17 proc., wpłyną negatywnie na dochody JST, nie odpowiadają w rzeczywistości naszym założeniom, ponieważ także w tym roku zaplanowano wzrost dochodów z PIT o prawie 4,7 mld zł w stosunku do 2018 r. - do kwoty 55,6 mld. Nasze prognozy nie przewidują zatem ubytku dochodów JST”.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze

Zyga2019.11.20 9:47
Warszawka powinna byc zaorana !!!to patologiczne miasto im zawsze bedzie za mało POLSKA ma dosyc utrzymywania ze swoich podatków WARSZAWY miasta gangsterów pełowskich
MirekT2019.11.16 9:15
Kwieciński, jesteś mocarzem intelektualnym i ekonomi, jak mniej podatków wpływa to ratusza to ma ma więcej pieniędzy, Jak mawiał Czerepach " Geniusz po prostu Geniusz!!! "
Max Fiend2019.11.15 16:55
Komu Kwieciński chce wcisnąć głupotę, że obniżka podatku i realnych wpływów o 1% nie wpłynie na obniżkę dochodów?
anonim2019.11.15 19:14
Tym co na lekcjach matematyki spali !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zatroskany2019.11.15 14:17
Milusińskość rozrosła się do rozmiarów epidemii i nie można takowemu nic zrobić
B522019.11.15 13:52
dacie radę podniesiecie opłaty za parkowanie podatek za śmieci i będzie na premię
Mirek T2019.11.15 13:18
Sprawy prezydenta Warszawy zaszły za daleko ! LGBT, oczyszczalnia Czajka, zrzut fekalii i ścieków przemysłowych do Wisły, od listopada 2018 awaria spalarni a smród wywożony jest m. in. do Rembertowa i gminy Jezior Wielkich, zstrudnienie w ratuszu szefa mafii burakowej, koleś z dzielnicy Włochy kasuje 200 tys. zł łapówki, smog nie ruszony ...... itd.....itp ! Panie Czaskowski pana czas się już zakończył – teraz czas na dymisję ! WON z Warszawy za Don !!! „Zarząd komisaryczny ustanawiany jest w razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez gminę, powiat, czy województwo”. Na zarządcę komisarycznego proponuję Antoniego Macierewicza, który powinien zrobić tam porządek w krótkim czasie ! Jeśli chodzi o awarię w „Czajce” to Czaskowski mówi: „Polacy nic się nie stało” ! Płynne ścieki zrzucono do Wisły, a stałe czy półstałe wywożą dwie firmy prywatne, uwaga : do Rembertowa na wojskowy poligon. To jakiś cud, że oni jeszcze nie siedzą ! A dlaczegoż to te dwie prywatne firmy nie składują tych smrodów na podwórka tych warszawiaków, którzy głosowali na Czaskowskiego ?!! IPN - dla ciekawostki ! Matka Rafała Trzaskowskiego, obecnego prezydenta Warszawy, była tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie Justyna. Głównie meldowała SB o kontaktach muzyków polskich z dyplomatami USA Jej pierwsza teściowa była kapitanem UB, teść płk LWP, a inni z bliskich działali na wyższych szczeblach PZPR.
MirekT2019.11.15 13:36
Ile razy mam ci mówić ku-rwo, żebyś się po de mnie podszywał!!!!
.....2019.11.15 13:42
ach to ty jesteś mezem starej puszczalskiej tyle Mirków ze juz nie wiadomo
vivi2019.11.15 13:15
Nie oszukujmy się, bo cała opozycja w Polsce i ich zwolennicy to zbiór najgorszych patologii, które szkodzą państwu i narodowi !!! To coś, co się pałęta w społecznym obiegu, a nazwało się totalną opozycją, to nie są Polacy – to gangsterzy ! Oni gardzą Polakami ! To grupa komunistów przysłanych nam na siłę przez Moskwę, a także żydowsko- niemieccy przybysze. Ich potomkowie to komunistyczny kożuch podłych i obrzydliwych dzieci resortowych, bełtu, mętów i pasożytów wszelkiej maści i rodzaju. Dla nich Polskość to nienormalność ! To wrogowie Polski, którzy posiadają jedynie polskie obywatelstwo. Jeśli nie oni lecz Polacy są przy władzy w Państwie, to czują się jakby ktoś na nich srał ! Są niewirygodni, niekompetentni i nienawistni, to kłamcy i oszuści, a złodziejstwo w czasach ich rządów przekraczało wszelkie granice. To zdrajcy narodu polskiego ! Oni bojkotują nawet największe święta narodowe, szczują na Polskę w UE i stosują wojnę hybrydową prowadzącą do zamachu Stanu żądając likwidacji urzędów wojewodów i utworzenia regionów federacyjnych. To nie jest żaden obóz polityczny opozycji, a pozaprawne zjawisko, które wymaga eliminacji z wpływu na politykę i państwo ! Kaczyński mówi prawdę – trzeba wymienić lewackie pseudo-elity ! Prawdziwa scena polityki powinna dopiero powstać na gruncie reformy prawa, w tym prawa konstytucyjnego, reformy państwa i urzędów państwowych. Również poprzez stworzenie wymagalności wobec aspirujących do polityki, wymagalności prawnej, określającej ściśle kto może być urzędnikiem państwowym, prawnikiem i politykiem.
MirekT2019.11.15 13:41
Józef to znowu ty!!! Jak chcesz być vivi to zmień płeć cioto !!!
Zyga2019.11.20 9:45
frajerze sp.. dalaj
Libori2019.11.15 15:21
A TY CZLOWIEKU SKAD SIE WYRWALES?WYPISCILI CIE CHYBA Z WARIATKOWA.
kalinka2019.11.15 13:10
Ojjjj, będzie się działo - będzie dzielone, ale tylko tym którzy są lojalni dla PO !!! Ci, którzy chcą normalności w PO - NIE i ch-uj , mówi Neumann ! Może być nawet Jan Kowalski, który nic nie potrafi, ale będzie lojalny ! Mogą być złodzieje, kombinatorzy, przestępcy, skorumpowani byleby byli lojalni ! Tylko nie PSL - bo oni sł naszymi koalicjantymi, ale to oszuści !
MirekT2019.11.15 13:43
Józef, jak nie vivi to kalinka, ogarnij się chłopie, albo zmień płeć.
Zyg2019.11.15 13:08
Ciebie Czaskowski już coś uderzyło ........ albo cię koza kopła ?!
Polak Ateista Dumny Gej 2019.11.15 13:00
brakuje mu na hotel dla pedałów ,na zboków, którzy mają uczyć dzieci masturbacji ,na tramwaje dla chorych ludzi ,tak rządzie jeden z mafii PełO-wskiej ---ale warszawiacy macie co chcieliście,nie współczuje wam, niech wam pokarze gdzie wasze miejsce