26.04.15, 20:05F-16 (fot. wikipedia)

Norwegowie przypilnują Bałtyku z powietrza

Królewskie Norweskie Siły Powietrzne od 1 maja 2015 roku przejmą od Włoch odpowiedzialność za misję NATO Baltic Air Policing. Misja ta polega na patrolowaniu przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich. Do litewskiej bazy Szawlach przybędą cztery myśliwce F-16AM wraz z 70 osobami personelu. Główną odpowiedzialność za planowanie i przygotowanie działań na krajami bałtyckimi weźmie na siebie 132. Skrzydło Lotnicze z Bodø ale wśród personelu będą także lotnicy z drugiej bazy norweskich F-16 w  Ørland. Trzech oficerów łącznikowych z Norwegii trafi także do bazy  Karmelava na Litwie.

Norweskie Siły Zbrojne informują, że w związku z rotacją personelu podczas trwającej cztery miesiące misji, łącznie weźmie w niej udział około 300 osób.  Wśród nich będą również poborowi, którzy w ramach działań w krajach bałtyckich będą mieli możliwość odbycia części obowiązkowej służby wojskowej. Wraz z Norwegami w 38. rotacji Baltic Air Policing wezmą udział także Brytyjczycy, którzy przerzucą cztery Eurofightery do bazy Amari w Estonii oraz Włosi.

W obecnej rotacji bierze udział 16 samolotów: cztery włoskie Eurofightery , które wraz z czterema polskimi Migami 29rozmieszczone są w Szawlach na Litwie, cztery  Eurofoghtery z Hiszpanii operujące z Amari w Estonii i cztery belgijskie F-16 bazujące w Malborku w Polsce.

KJ/Defence24.pl