07.12.15, 18:50Fot. fancam.com

Nowa ustawa medialna wejdzie w życie na Nowy Rok

Od nowego roku państwowe media przestaną być spółkami prawa handlowego, a staną się instytucjami kultury. 

Nowa ustawa o mediach publicznych, zakładająca m.in. przekształcenie TVP, Polskiego Radia i PAP w instytucje kultury, wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku.

W piątek wiceminister Czabański poinformował, że projekt nowej ustawy o mediach publicznych trafi w w tym tygodniu do Sejmu.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakłada, że ustawa zmieniająca Telewizję Polską, Polskie Radio i Polską Agencję Prasową w instytucje kultur może wejść w życie 1 stycznia 2016 roku.

"Jeśli procedowanie będzie sprawne i nie ujawnią się istotne błędy, których nie da się naprawić podczas procedowania przy projekcie, to jest duża szansa na taki termin. Od tego dnia media publiczne zostaną przekształcone w media narodowe, a to znaczy, że przestaną być spółkami prawa handlowego" – potwierdził w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański.

Projekt ustawy rządu PiS zawiera tzw. przepisy przejściowe, które precyzyjnie określają, jakie kompetencje wobec mediów narodowych mają Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Rada Mediów Narodowych.

"KRRiT nie będzie miała żadnych specjalnych kompetencji wobec mediów publicznych, oprócz wpisanego w konstytucję obowiązku przestrzegania wolności słowa w Polsce" – zapowiedział wiceminister kultury.

ds/telewizjarepublika.pl

Komentarze

anonim2015.12.7 19:24
WSZYSCY JESTEŚMY ANTYSEMITAMI i co by zmieniło rozwiązanie Krrit.
anonim2015.12.7 19:46
Atak na media w wykonaniu PIS jest bez sensu. Pis wygrywa sejm wygrywa prezydenta w czasie kiedy (jak twierdzą jego politycy)media publiczne są tubą propagandową PO to nie ma logiki w zmianie tej sytuacji. Chyba że chodzi jedynie o stanowiska dla swoich. Historia ta najnowsza pokazuje i to bez żadnego wyjątku, że jeśli masz media publiczne - przegrywasz wybory
anonim2015.12.7 19:48
Nikt22 jaki atak, co ci się już przed oczyma mieni.
anonim2015.12.7 23:10
Do WSZYSCY JESTEŚMY ANTYSEMITAMI KRRiT jest ustanowiona na podstawie konstytucji. Najpierw trzeba ją zmienić.
anonim2015.12.7 23:31
Tyle że ludzi kultury już tu nie ma bo wyjechali zniecierpliwieni.