13.08.19, 07:43(fot.youtube)

O. Jacek Gniadek: Zdziwił mnie wpis o. Kramera. Przecież też tak robi

Trzy dni temu papież Franciszek w wywiadzie dla La Stampa na pytanie "Czy Wasza Świątobliwość dostrzega jakiekolwiek uświadomienie sobie problemu środowiska i zmian klimatycznych?" odpowiedział "Tak, szczególnie w ruchach młodych ekologów, takich jak Greta Thunberg, „Piątki dla przyszłości”. Widziałem ich plakat, który wywarł na mnie wrażenie: „Jesteśmy przyszłością!”.

Greta Thunberg to szwedzka aktywistka klimatyczna. Ma dopiero 15 l. Trochę byłem zaskoczony, kiedy o tym przeczytałem w wywiadzie z papieżem. Czasy się zmieniły. Młodzi ludzie dzisiaj wcześniej angażują się w takie sprawy na pograniczu polityki. Papież to docenia. Kiedy zobaczyłem zdjęcie Jakuba Baryły, blokującego Marsz Równości w Płocku z krzyżem w ręku, próbowałem jego zachowanie zrozumieć w podobny sposób.

Na happening, który miał miejsce w Płocku, Jakub B. przygotował kontr-wydarzenie. Marsz Równość nie wygląda jak poważna manifestacja polityczna. Bardziej przypomina uliczny happening. Ludzie przechodzą poprzebierani w kolorowe stroje, malują twarze, nakładają maski, niosą obrazy, tańczą, używają gestów. Wydarzenie to ma swoją dramaturgię. Rozpoczyna się i kończy w pewnych ramach czasowych jak przedstawie w teatrze. Podobnych środków wyrazu, do przekazywani swoich treści, użył Jakub B. Też przygotował happening. Ma inne przesłanie, ponieważ ma inny światopogląd. Dlatego odniósł się do konkretnego wydarzenia z historii Polski. Przebrał się i wziął do ręki krzyż z różańcem. Wierzył, że zrobienie podobnego gestu do gestu, który zrobił ks. Ignacy Skorupko podczas bitwy warszawskiej z bolszewikami w 1920 r., da odbiorcom do myślenia.

Jakub B. poszedł po bandzie. Wiedział, że policja go zatrzyma i usunie z ulicy. Nawet na to liczył. Ale czy nie robią tak inni, którzy mają odmienny światopogląd do młodego aktywisty z Płocka? Robią tak i nikogo to nie dziwi, są nawet uważani za bohaterów.

Zdziwił mnie natomiast wpis o. Grzegorza Kramera SJ, który poczuł się zgorszony i na FB napisał, że nie godzi się na wykorzystywanie świętości. O. Kramer chyba nie zauważył, że to był happening. O. Kramer też tak robi. Widziałem jego zdjęcie w kolorowej koszuli z motylem. W swoich komentarzach do wydarzeń w Kościele często jest kontrowersyjny. Jeden i drugi używa rożnych środków wyrazu. Podejrzewam, że obaj mają ten sam cel.

 

o. Jacek Gniadek SVD/Facebook

Komentarze

kt2019.08.13 19:32
Kramerowi sodówka dawno uderzyła. Przeciętnych ksiądz, który chce być celebrytą, ale nie ma jak, bo przeciętny. Więc na siłę ,,szokuje''. I też jakoś tak miernie...
AB2019.08.13 10:54
Dziwne, że zakonnik traktuje krzyż jako rekwizyt do happeningu na równi ze strojami - nieraz ohydnymi i obscenicznymi - uczestników marszów LGBT. Ojcze!! - pokuta i mądra lektura, np. Jana Pawła II, którego teksty przepełnione są miłością do Chrystusa. W powyższym tekście w ogóle tej miłości nie ma; są jakieś mdłe pseudointelektualne analizy. Naprawdę nie widzi ojciec różnicy miedzy człowiekiem z krzyżem w ręku, a człowiekiem z biczem w wilczej masce, jak na paradzie? Obie te postawy to wg ojca happeningi? Powyższa obrona przed bełkotem o. Kramka jest zupełnie na tym samym poziomie, co jego idiotyczne wpisy. Na szczęście zwykli ludzie wiedzą, co znaczy krzyż w ręku i że nie jest to żaden happening, a odwołanie się do Chrystusa w obliczu zagrożenia, pokazanie jaką bronią mamy walczyć ze złem. Polecam Duchowi Świętemu polskie zakony, bo ogrania mnie przerażenie!
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.13 9:55
Zwieracze mi nie trzymają :(
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.13 9:45
Tak, moje serce chciałoby poznać Jezusa, gdyż Pan Jezus przychodził do ludzi grzesznych jakim ja jestem: "Nie zdrowi potrzebują lekarza lecz chorzy"
Marek2019.08.13 9:57
Poznasz Jezusa przez sakrament pokuty,przez KONFESJONAŁ.
Marek2019.08.13 9:42
cieszy mnie że mój Katolicki Kościół się oczyszcza. Sytułacja zmusiła zdrajców w sułtanach do ujawnienia się/pracodawca wymaga/. Już nie kryją swoich antykatolickich pogladów. Są wsród zdajców...jezuici,dominikanie ,księza diecezjalni. Atak na nasz kościół ze wszystkich stron.Ale to dobrze w końcu widzimy wroga.
B2019.08.13 10:59
To prawda Marku ;)
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.13 9:14
Jesli juz zauwazyliscie żeruje tylko na Frondzie bo dali najlepsza kase , dzieki mnie komentarze przyciagaja publike do kolejnych artykułow, jednak znudziło mi sie to i chyba mam dosc pisania tych bzrud, ile mozna , w kolko to samo, a ja bym chcial popisac troche o przyrodzie , dobra wracam do pracy koniec marzen...
Rafał2019.08.13 9:04
O Kramer usuwa wszystkie moje komentarze z facebooka, które są odpowiedzią na jego pytania. Chodzi o te, które dot. nauczania kościoła. Odpowiadałem mu encyklikami papieskimi - które były komentarzem na jego wątpliwości. Za chwilę zostało wszystko wyrzucone. Moim zdaniem o Kramer publikując swoje zdjęcia - (codziennie inne) i jakieś dziwaczne nieskładne i niezrozumiałe nauki na you tube promuje swoją osobę, bo z nauką kościoła nie ma to nic wspólnego. Niektóre jego wypowiedzi i wpisy są szokujące jak na osobę duchowną. Dziwi mnie, że taka osoba pełni funkcję proboszcza .
Marek2019.08.13 10:04
za chwile ogłosi wolte. Taki jest początek. Mam przekonanie że ogłosi miłośc do lgtwytri jak to góno się zwie. A nastepnym krokiem zdęcie z partnerem.Albo przyzna się do homozwiązków.
igor2019.08.13 19:08
kramer to zero
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.13 8:40
Okręgowa Inspekcja Pracy: w zwolnieniu pracownika IKEA nie ma nieprawidłowości Nowa informacja w sprawie mężczyzny grożącego gejom śmiercią Okręgowa Inspekcja Pracy w Krakowie wydała za pośrednictwem rzecznika praw obywatelskim Adama Bodnara oświadczenie w sprawie homofobicznego byłego pracownika sklepu IKEA, zwolnionego za cytowanie fragmentów Biblii mówiących o karaniu gejów śmiercią. Stwierdzono, że w decyzji firmy nie doszukano się żadnych nieprawidłowości. Pojawiła się nowa informacja w sprawie byłego pracownika sklepu IKEA, który został zwolniony po tym, jak w odpowiedzi na artykuł antydyskryminacyjny zamieszczony w wewnętrznym intranecie firmy, napisał na Facebooku: "Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia. Pismo Święte mówi: 'Biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich'. A także: 'Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, a ich krew spadnie na nich'". W sprawie zwolnienia interweniował rzecznik praw obywatelskich, Adam Bodnar. Okręgowa Inspekcja Pracy w Krakowie nie wykryła nieprawidłowości, dlatego kolejnym krokiem będzie zbadanie zdarzenia przez sąd. Bodnar zajął się sprawą z urzędu, zwracając się do firmy IKEA o zajęcie oficjalnego stanowiska oraz przekazanie odpowiedniej dokumentacji. Okręgowa Inspekcja Pracy w Krakowie sprawdziła m.in. wewnętrzne regulacje firmy, takie jak Regulamin Pracy i Kodeks Postępowania Grupy IKEA, a także sprawdzono legalność zatrudnienia i zakres prawnej ochrony, bezpieczeństwa i higieny pracy. Kluczowe informacje w regulaminach firmy dotyczą m.in. wsparcia dla fundamentalnych praw wszystkich ludzi i braku akceptacji dla dyskryminacji. RPO wydał komunikat, w którym czytamy: "W odniesieniu do wypowiedzenia umowy z pracownikiem, którego dotyczy sprawa, stwierdzono, że 'podano w sposób szczegółowy przyczynę wypowiedzenia ze wskazaniem naruszonych przez pracownika przepisów prawa pracy, w tym regulaminów wewnętrznych'". https://queer.pl/news/203214/decyzja-okregowej-inspekcji-pracy-w-krakowie-w-sprawie-homofobicznego-pracownika-ikea
Jestem w Kościele2019.08.13 8:19
Również i mnie jako osobę wierzącą obraża i oburza fakt wykorzystywania Krucyfiksu - wizerunku Męki Pańskiej do żenujących gierek politycznych.
Marek2019.08.13 9:43
Jan Paweł II zrobił tak na pielgrzymce do ameryki srodkowej.Sprawdz.Co zle zrobił
Rafał2019.08.13 9:49
Odpolitycznij swoje widzenie. Ten chłopak postąpił tak jak myśli i wierzy. Bez podtekstów politycznych. Osobo wierząca - może tak być? Jeśli tak jest, to krzywdzisz tego chłopaka swoimi przewidywaniami. Pozdrawiam ;-)
M2019.08.13 10:33
Bez podtekstów politycznych? Przecież ten chłopak ciągle wstawia swoje zdjęcia z różnymi politykami. Może się mylę, ale wydaje mi się, że w jego wypadku była to nie tylko kwestia wiary, ale i wyraz jego politycznych zainteresowań.
CIPAK2019.08.13 7:52
Nie podzielam wiary Grzegorza Kramera. Szanuję go jednak za uczciwość. On wiarę /może nawet pozorowaną/ wykorzystuje do BUDOWANIA dobrego człowieka.
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.13 7:50
my pedofile zrzeszeni w LGBT domagamy się praw uznania naszej orientacji seksualnej i zgodnie z prof. Hartmanem uzniania związków kazirodczych
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.13 8:33
kurcze , musze to jeszcze przemyslec czy nie popelniam błedu zyciowego piszac te bzdury dzien w dzien
Dumny Goj atheista2019.08.13 9:08
zapomniałeś dodać o legalizacji zoofilii i nekrofilii, o co także walczymy
Stanislaw2019.08.13 9:57
No i co z prawami dla kleptomanów, piromanów, nekrofilów, zoofilów...
Tomasz2019.08.14 6:05
Was trzeba wybatożyć. I tyle w temacie.