03.12.15, 13:08

Ordo Iuris: Polacy chcą mieć dzieci! Nie mają z powodu braku rozwiązań wspierających rodzinę

- Model polityki rodzinnej funkcjonujący w Polsce wymaga przebudowy – taki wniosek przedstawia raport Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”.

Autorzy dokumnetu twierdzą, że "dzietności sprzyjają stabilna rodzina i udogodnienia w bezpośredniej opiece nad dzieckiem". Raport pt: „Jakiej polityki rodzinnej potrzebuje Polska?” został zaprezentowany podczas spotkania w Belwederze.

- Jeżeli poziom dzietności będzie w naszym kraju taki, jaki jest obecnie, czyli na poziomie 1,22 – 1,29 (jest to poziom, który przez większość lat dekady się utrzymywał), to będziemy mieli do czynienia ze spiętrzającym się w stopniu geometrycznym zjawiskiem ubytku ludności. Przy takim poziomie dzietności, jaki mamy w tej chwili, pokolenie wnuków może być nawet trzykrotnie niższe od pokolenia rodziców. To ma oczywiście wielorakie skutki, w tym bardzo wymierne skutki ekonomiczne. Zwraca się oczywiście uwagę na problemy związane z funkcjonowaniem systemu emerytalnego, ale to jest zaledwie wierzchołek góry lodowej – tłumaczy dr Tymoteusz Zych, któy kierował pracami nad przygotowaniem dokumentu

Według dr. Zycha, badania wskazują, że Polacy chcą mieć dzieci, ale ich aspiracje w zakresie dzietności weryfikują trudne warunki materialne, a także m.in. brak rozwiązań wspierających rodzinę.

Jak podkreślają autorzy raportu, jednym z rozwiązań mogłoby być wprowadzenie bonu opiekuńczo-wychowawczego.

- Miałby on przysługiwać rodzicom wszystkich dzieci od pierwszego do trzeciego roku życia i docelowo posiadać wartość równą kosztowi opieki nad jednym dzieckiem w żłobku. - czytamy.

kz/radiomaryja.pl

Komentarze

anonim2015.12.4 8:57
A ja znam dobrze małżeństwo, które chciałoby trzecie dziecko ale nie mają warunków finansowych i lokalowych (2 pokoje na 4 osoby i 1 pensja). No i co z tego, że serca otwarte jak kasy i pomieszczeń brak.