20.05.21, 14:02fot. orlen.pl/materiały prasowe/materiały prasowe

ORLEN otworzył właśnie nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku

PKN ORLEN otworzył nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku. Jedna z najważniejszych dla przyszłości koncernu inwestycji została zrealizowana w ramach Programu Rozwoju Petrochemii. Projekt o wartości około 184 mln zł wpisuje się w strategię ORLEN2030 zakładającą wzrost zaangażowania w badania, rozwój i innowacje. Dla PKN ORLEN to ważny krok na drodze do efektywniejszego opracowywania nowych technologii i produktów, budowania własnego know-how, a także uzyskiwania patentów dla nowatorskich rozwiązań. Przy opracowaniu innowacyjnych projektów wykorzystany zostanie w pełni potencjał polskiej nauki.  

- Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie motorem rozwoju i innowacyjności dla całej Grupy ORLEN, również spółek, które przejmujemy. Doskonale rozumiemy, że wzmacnianie naszego biznesu nie będzie możliwe bez budowy potencjału w badaniach i rozwoju. Dlatego, zgodnie ze strategią ORLEN2030, na inwestycje w tym obszarze w ciągu 10 lat wydamy 10 procent całej puli inwestycyjnej, czyli co najmniej 3 mld zł. Obejmą one nową mobilność, wodór, recykling, badania i rozwój oraz cyfryzację. Traktujemy te środki jako inwestycję w przyszłość. W pełni zamierzamy przy tym wykorzystać potencjał Centrum Badawczo-Rozwojowego, które wybudowaliśmy w niecałe 2 lata – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. 

Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN ORLEN jest miejscem przyjaznym środowisku, wykorzystującym najnowocześniejsze rozwiązania proekologiczne. Zainstalowane na nim panele fotowoltaiczne i turbina wiatrowa produkują zieloną energię. Na miejscu można także skorzystać ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych. 

Obecnie trwają rozruchy technologiczne powstałej infrastruktury badawczej. Pierwsze instalacje pilotowe zostały już zabudowane. To instalacja do produkcji mieszanek asfaltowych, instalacje blendingu benzyn, olejów napędowych, paliwa lotniczego i środków smarowych, które pozwolą uzyskiwać optymalne receptury, a także instalacja produkcji zaawansowanych biokomponentów.

Najważniejszą częścią kompleksu jest zaplecze badawczo-testowe, w którego skład wchodzi Hala Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni blisko 2 tys. m2. Zaawansowana konstrukcyjnie oraz technologicznie powierzchnia umożliwia elastyczną zabudowę instalacji badawczych i pilotowych o wysokości dochodzącej nawet do 15 metrów. W ten sposób nowe technologie oraz rozwiązania wprost z fazy naukowych doświadczeń będą mogły wkroczyć w etap testowania w okolicznościach bliskich realnym warunkom produkcji. Jeszcze w tym roku w Hali stanie instalacja pilotowa Hydrokrakingu. W przyszłym roku będą to instalacje pilotowe: Hydroodsiarczania Olejów Napędowych, Reformingu i Pirolizy oraz Destylacji.

Centrum Badawczo-Rozwojowe będzie także funkcjonować jako nowoczesna platforma współpracy pomiędzy PKN ORLEN a start-upami, wynalazcami, instytutami czy uczelniami. Stanowi ono również szansę dla młodych naukowców i inżynierów, którzy zyskają solidną, innowacyjną na skalę europejską bazę do rozwoju swoich projektów. Sieć współpracy PKN ORLEN już teraz obejmuje wszystkie uczelnie techniczne w Polsce, działające w obszarze zainteresowań koncernu, m.in. Politechnikę Warszawską z jej filią w Płocku, Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Warszawski, Instytuty Badawcze oraz instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Istotnym celem inwestycji jest również promocja nauki. Znajdująca się na terenie kompleksu ścieżka edukacyjna nawiązuje do nauk ścisłych i działalności Grupy ORLEN. W ramach realizacji projektów badawczych planowane jest zaangażowanie studentów i młodych naukowców, którzy będą mogli zdobywać doświadczenie i nowe kompetencje.

 

mp/orlen.pl

Komentarze

cam2021.05.20 19:30
Tymczasem towarzysz Płaszczak planuje kupić dla naszego wojska nie wiadomo po co i BEZ ŻADNEGO trybu tureckie drony, z produkcją których, poradziłaby sobie spokojnie nasza zbrojeniówka.... Ale widać kolejny zaprzyjaźniony handlarz musi zarobić....
xyz1232021.05.21 5:54
PiCowska Wolska nie ma tech aby zbudować drony klasy MALE zapomnij... Co do wyboru no cóż nie mówię, ze te tureckie są be czy coś, ale żeby tak muzułmańskie drony od przyjaciela Putina i mordercy Kurdów kupować? Nie pieką was uszki kochane PiCiory?? Ehhh wolskie wojo to odmalowane T72M1 i BWP1 + defilatowe ilości F16 i troszku ciężkiego sprzętu => DRAMAT... Przy takich wydatkach MON wszystkie T72 i BWP1 już dawno powinny być zmodzone do max koszt-efekt + F16V z 8 eskadr + 2 eskardy F35A do zadań specjalnych (przełamywanie wrogiej PLOT, rozpoznanie etc) + Leo2A7 WSZYSTKIE co mamy zmodzone + Rośki już dawno powinny mieć mod i by to jakoś wyglądało. Ja się pytam, gdzie jest kasa hm!? Wolska czy to za PO czy za PiC wydaje tyle co Izrael i gdzie jest sprzęt?!?!?!??!
Partia!!!2021.05.20 19:05
Partia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nudzi ci się.....głupalu!2021.05.20 15:06
Wszystkie wpisy są twoje! .... Kiedy coś mądrego napiszesz, Lesiu Kellerku, o wielu nickach!
AAAtomek2021.05.20 16:37
To ja, Lech Keller, moje troje dzieci też się nazywają Lech Keller...
MT(*)2021.05.20 15:03
I po co otwierać taki ośrodek badawczo - rozwojowy w Polsce? Przecież na terenie Niemiec od dawna taki już jest a przy sowieckim Gazpromie aż roi się od takich ośrodków...
Anonim2021.05.20 15:09
MT(*) to wielki zwolennik holocaustu Polakow i idiota roku na frondzie. Goracy sprzymierzeniec bezterminowego zamykania gospodarki, przychodni, lasow, szkol i terroru psychicznego spoleczenstwa. Aktualny entuzjasta oddychania CO2 a w przyszlosci cyklonem B. Osoba dumna z 5 krotnie wyższej nadmiarowej śmiertelnosci niz w Szwecji, doceniajaca wielki geniusz rzadu Polski
Podobno to kobieta2021.05.20 15:54
ta MT(*)
Anonim2021.05.20 16:16
skad takie wnioski? to sie tylko tak mowi ze ktos jest k.. hitlerowską
Sex randk2021.05.20 14:56
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, . wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - Www.bzykanki.pl __ __ __ __ __ __ __ __ __ i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie!
AAAtomek2021.05.20 14:41
Będą tam opracowywali nowe wzory czcionek czy smaki parówek?
Anonim2021.05.20 14:32
Program badawczy pt. "Metody mycia i dezynfekcji brudnych pał oraz adaptacja na potrzeby parówek do hotdogów." Jak dobrze pójdzie to i doktorat z tego będzie.
abc2021.05.20 14:25
Matko Boska chroń nas przed tym wójtem z Pcimia to będzie następne wyciąganie kasy z podatnika - przecież ten facet to totalny g...ek
Kaczka basta!2021.05.20 14:12
W nastroju uroczystym, głęboko wzruszony Daniel Obciaszek wykonał gest okolicznościowy, częstując wszystkich obecnych przepyszną parówą "Brudna Pała".