26.02.15, 19:25Oscar dla kontrowersyjnej i antypolskiej „Idy” (fot. archiwum)

Grzesik: Oscar dla kontrowersyjnej i antypolskiej „Idy”

Film „Ida” Pawła Pawlikowskiego otrzymał Oscara w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. Reżyser, podczas odbierania nagrody, stwierdził, że życie jest pełne niespodzianek, ponieważ zrobił film o potrzebie ciszy, a nagle znalazł się w samym centrum hałasu i uwagi świata.

Nowina zdobyciu najważniejszej filmowej nagrody wywołała prawdziwą euforię nad Wisłą, ale... Na temat „Idy” padło już wiele gorzkich słów – część widzów zarzuca filmowi zakłamywanie rzeczywistości, a nawet nazywa obraz antypolskim.

Zdaniem działaczy Fundacji Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga przeciw Zniesławieniom, „Ida" pomija informację, że w latach 1939-1945 Niemcy okupowali Polskę i przeprowadzili eksterminację Żydów.

To bodaj pierwszy tej miary i klasy film, gdzie jest Holocaust, ale Niemców nie ma! Żydów zabija już nie SS, czy inny rycerski Wehrmacht, zabija ich zły, podły, prymitywny, brudny, pazerny na majątek, durnowaty polski chłop – argumentował z kolei europoseł PiS Janusz Wojciechowski.

Z kolei, politolog i publicysta Michał Szułdrzyński podkreślał, że zagraniczni widzowie dowiedzą się z filmu właściwie jednego - polscy chłopi wyganiali Żydów po wojnie, bo bali się o swój majątek. Zaś Wiesław Kot zarzucił twórcom, że historię Holocaustu serwują widzom w "wersji light".

Dobra i zła wiadomość: „Ida” zdobyła Oskara! Dobra wiadomość jest taka, że po raz pierwszy w historii polski film uhonorowany został najbardziej prestiżową nagroda filmową na świecie, Oskarem!

Zła wiadomość jest natomiast taka, że film ten delikatnie mówiąc, rozmija się z prawdą historyczną, a wręcz fałszuje historię czasów, o których opowiada. Paweł Pawlikowski przedstawia Polaków w karykaturalnie zdeformowanych, tendencyjnie antysemickich postawach, z wyrozumiałością traktuje zaś akces żydowskich bohaterów do komunistycznego, sowieckiego, antypolskiego systemu.

Ot, nasz polski los! Dali Oskara i każą nam się cieszyć, że nas opluwają polscy twórcy filmu za polskie pieniądze.

 

Tadeusz Grzesik

Komentarze

anonim2015.02.23 9:40
gnIDA antypolski paszkwil, nakręcony przez nich, utrwalający ich wizję II wojny, przez nich promowany, nagradzany etc ale za nasze pieniądze. Więc sukces jest "polski". PS Czy za komuny poświęcaliśmy w kulturze tyle uwagi ruskim co dziś Żydom PS PS. existenZ - jeden z klonów dumnego udawacza "Polaka" oddelegowany na ten portal -perfidny antypolski rasista juz od rana w pracy.
anonim2015.02.23 9:41
prokurator Wolińska Helena która będąc na szczycie stalinowskiej machiny zbrodni posłała do piachu wielu Polaków , w filmie popełnia samobójstwo, a w rzeczywistości NIEOSĄDZONA (MIMO WNIOSKU O EKSTRADYCJĘ) zmarła śmiercią naturalną w Oksfordzie. Wolińską - Mindli uratowali z warszawskiego getta Polacy
anonim2015.02.23 9:41
Amerykańcy Judejczycy pewnie mieli duży wpływ na przyznanie Oscara dla "Idy".
anonim2015.02.23 9:56
pierwszy oszołom exipodnieta
anonim2015.02.23 10:25
Jak można bronić filmu w którym z Polaka robi się antysemitę!!
anonim2015.02.23 10:28
Poszli won z tym oscarem. W d. go sobie wsadxcie.
anonim2015.02.23 10:53
Najwięksi rasiści Hollywood nie nagradzają czarnoskórych aktorów.
anonim2015.02.23 11:00
Litości !!! Kiedy oglądałem amerykański film w którym amerykańscy żołnierze gwałcą młodą Wietnamkę przez resztę filmu męczą ją aby na końcu zabić, ani przez chwilę nie myślałem że jest to antyamerykański obraz, ani przez chwilę nie pomyślałem o tym że każdy obywatel USA to okrutny krwawy gwałciciel.
anonim2015.02.23 11:35
exiskurwysynu to, że olewasz ofiary tej żydowskiej kurwy wolińskiej świadczy o tym, że jesteś śmieciem.
anonim2015.02.23 11:40
Autorowi tego tekstu udało się z całą pewnością udowodnić jedną tezę - Nie widział tego filmu i nie ma pojęcia o czym pisze...
anonim2015.02.23 11:46
Kto olewa to zdarzenie olewa własnych przodków i własne dzieci. Rasistowskie szmaciarze chcą tu uczynić druga Palestynę dlatego konieczne jest, abyście posiadali broń, znali się na materiałach wybuchowych, znali się na technice wojskowej. Każdy kto wywyższa tą żydowską statuetkę nad mękę swoich przodków jest śmieciem godnym każdego podeptania. Pawlikowski ten skurwysyn jawnie napluł w twarz pomordowanym przez wolińską i przyczynił się do postępu oczyszczania niemców z jednoczesnym tworzeniem klosza propagandy oskarżającej Polaków (czyli właśnie wasze dzieci, właśnie te które właśnie pozostawiliście w domach, przedszkolach, szkołach - to właśnie one będą biczowane i to przez wasze sprzedajne oj tam). Aby taki śmieć mógł funkcjonować nie wprowadzono w kodeksie karnym kar za antypolonizm. A powinny być bardzo surowe po tym co się z Polska stało. No ale właśnie i tu jest sedno sprawy - antypolonizm nie mógłby być istnieć razem obok antysremityzmu, gdyż rasistowscy oskarżyciele szli by zaraz pod sąd za antypolonizm.
anonim2015.02.23 11:49
zibi33 jesteś śmieciem !!! Wobec innych treści, a konkretnie treści pokazujących żydów zbrodniarzy, to być morde darł, że antykosmityzm - widać twój rasistowski charakter i nienawiść do Polaków. Jak ci tu źle to bierz manatki i do siebie.
anonim2015.02.23 11:56
Nikt22 ty faktycznie jesteś nikt z wgraną mentalnością niewolnika z przetrąconym zmysłem własnej godności. Ty masz takie wyczucie godności, że gdyby wystawili twoją matkę na ulicę żeby się prostytuowała i gdyby niemiec, żyd i amerykanin, że to postępowe i to ludzie na pejszbuku lubią, to ty byś przytakną pachole. (I nie mów, że ci kogoś obraziłem, bo to ty żeś sam podeptał) O co chodzi ? - Do czego ty porównujesz cierpienie naszego narodu, naszych zdeptanych żołnierzy ?!!! K***a do czego, gdzie ty masz łeb ty kutasie ???!!! Oni polecieli do Wietnamu, byli agresorami, napastnikami i mordercami. Nasi wojownicy byli wymordowani, a w ich sercach pamięć o tym, że już nie mają rodzin, bo te jak nie zostały rozstrzelane, to puszczone przez komin w Auschwitz. Czy ty masz jakiś zmysł w tym baniaku ???
anonim2015.02.23 11:59
Banda oszołomionych idiotów. Przynosicie wstyd normalnym katolikom. Nie będę nawet z takimi przygłupami jak wojciechowski polemizował, ani z żałosnym autorem tego niby "njus". Po prostu polecam film, jest świetny.
anonim2015.02.23 12:13
Kontrowersje zawsze będą. Za oceanem ponoć uważają ten film za antysemicki. Stara komunistyczna żydówka popełnia samobójstwo. Młoda wraca do katolickiego polskiego klasztoru - tu jest jej tożsamość i życie i powołanie. Tyle złych emocji z obu stron z powodu filmu? Kurczę pieczone. Czy film musi być agitką? A Shtury tam grają? Jak nie, to pójdę i obejrzę. O co ten cały raban?
anonim2015.02.23 12:15
dla przeciwwagi teraz by się przydał film o jakimś polskim bohaterze lub bohaterce którzy ratowali żydów
anonim2015.02.23 12:16
A barany nadal twierdzą, że coś takiego jak hitlerowska indoktrynacja poprzez film i media nie istnieje. Chcecie durnie powiedzieć, że to zjawisko przestało istnieć ?
anonim2015.02.23 12:19
Taki właśnie z ciebie katolik romek_atomek co to własną matkę i córkę by sprzedał i dupy dał, aby dostać żydostatuuetkę oraz "to lubię" na portalu dla gojów.
anonim2015.02.23 12:21
Romek_Atomek jak chcesz handlować, to przehandluj swoją matkę i swoją dupę, a nie prawdę o cierpieniu naszych rodaków i o ich oprawcach, którzy dziś przyklejają sobie mordę aniołków.
anonim2015.02.23 12:29
Co może sobie pomyśleć światek europejskiej kultury i polityki, obejrzawszy „Idę”? Że Polacy to żądne kasy dzikusy, nieomal zwierzęta, nad którymi komuniści, owszem, pastwili się, ale czynili to zaznawszy uprzednio cierpień z rąk owych bestii. Przesada? Proszę obejrzeć i przekonać się, w jaki sposób Pawlikowski, epatując duszną, alkoholowo-papierosową atmosferą komunistycznej Polski, sprytnie zamienia miejscami katów z ofiarami. Historia nie ma tutaj znaczenia. Państwo Podziemne? Żegota? Sprawiedliwi wśród Narodów Świata? Furda to wszystko. Jest tylko polska zapyziała wieś, pełna głupawego chłopstwa, szczerze nienawidzącego Żydów. I to ci wieśniacy właśnie stworzyli potwora – komunistyczną prokurator, poszukującą zemsty za osobistą krzywdę. W powyższym wątku ginie nawet ten inny, nie mniej bulwersujący: niedoszłej zakonnicy, która poznawszy „prawdę” o swoim pochodzeniu i tragicznym końcu bliskich, wypełnia testament poranionej ciotki, kosztując w pełni swawolnego życia. Kłamstwo na kłamstwie… Wbrew euforii mediów, nie ma się co cieszyć, że „Ida” otrzyma Oscara. Ten film nie ma nic wspólnego z Polską – z naszą historią, naszymi problemami i bohaterami. Sam fakt jego powstania (czyli sfinansowania) zastanawia zwłaszcza w kontekście odkrywanych ostatnio przez badaczy i publicystów zakazanych kart naszej historii. Wciąż bowiem brakuje filmów, z których Polacy i świat poznaliby biografie dzielnych wojowników, którzy przed ponad półwieczem mężnie walczyli z dwoma straszliwymi agresorami. Jak przy historiach Pileckiego, Fieldorfa, Szendzielarza, ks. Gurgacza, Piwnika czy Siedzikówny wygląda opowieść o polskojęzycznym mordercy Żydów i targanej dusznymi rozterkami komunistycznej prokurator? Nędznie. I wyjątkowo obrzydliwie.
anonim2015.02.23 13:09
ktoś nie zrozumiał filmu :)
anonim2015.02.23 13:16
Betonowy lolek Z takimi durniami jak ty się nie dyskutuje, tylko sie je eliminuje z przestrzeni publicznej.
anonim2015.02.23 13:23
Film obejrzałem, spodobał mi się, choć nie wieszczyłbym mu aż takiej "kariery" i tylu sukcesów. Zupełnie nie pojmuję tej nagonki, że film ponoć jest antypolski. Widziałem sporo filmów, gdzie opowiadane są historie np. o rasizmie w USA, ale nikt nie pisze, że jest to film antyamerykański. Być może należałoby na początku filmu albo na końcu umieścić jakiś krótki komentarz o losach Polski w tamtych czasach, ale przecież nie jest to film historyczny. Obraz jest kierowany raczej do ludzi myślących, zatem jeżeli ktoś za granicą zdecyduje się go obejrzeć, to da radę dotrzeć do "prawdy historycznej", o ile taki właśnie kontekst wzbudzi czyjekolwiek zainteresowanie.
anonim2015.02.23 13:29
Cieszę się że tak słaby film anty Polski dostał Oscara bo musiał . Martwił bym się gdyby dobrze nakręcony film nas oczerniający dostał Oscara. Czarno biały film co czarne to Polacy marna psycho zagrywka .Nawet pojawia się krytyka w zachodniej prasie filmowej że film lobbowany dostał Oscara na zasadzie jak film Tajemnica Brokeback Mountain .Ale u nas cisza tylko sukces. Szkoda mi rodzin ofiar ludobójczyni zbrodniarki komunistycznej Wolińskiej .Co oni przeżywają gorycz żal oglądając film usprawiedliwiający morderczynię zwyrodnialca Wolińską .Co myśli rodzina Generał Nila skazanego przez nią na śmierć i torturowanego.
anonim2015.02.23 13:54
http://niezalezna.pl/63263-ida-sukcesy-zgnilego-arcydziela-kontrowersje-wokol-filmu-pawlikowskiego " „Ida” to polsko-duńska koprodukcja. Akcja filmu toczy się w latach 60. w Polsce. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są. Bardzo krytycznie do filmu Pawlikowskiego podchodzi Tadeusz Płużański, który podkreśla, że inspiracją dla głównej bohaterki filmu była stalinowska prokurator. W filmie jednak postać głównej bohaterki ukazywana jest w inny sposób, często wzbudzający nawet sympatię i współczucie. - Inspiracją dla bohaterki filmu „Ida” była krwawa stalinowska prokurator Helena Wolińska, morderczyni m.in. gen. Fieldorfa „Nila”. Ale to niejedyny problem z nagradzanym obrazem Pawła Pawlikowskiego. Większym jest to, że Polacy są tam mordercami. O Niemcach znów nie ma ani słowa. Tak jak w zakłamanym „Pokłosiu” - pisał na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” Tadeusz Płużański,publicysta polityczny i historyczny, prezes Fundacji „Łączka” Nie ma wątpliwości, że film porusza wiele kontrowersyjnych kwestii. Pojawia się nurtujące pytanie o obecność Boga w starciu z codziennością oraz kwestia rozliczenia przeszłości. Według Sylwii Krasnodębskiej z "GPC", „te dylematy, obecne w nas każdego dnia, są tu wykorzystane po to, by katolicy znów mogli się okazać hipokrytami”. - Surowe zdjęcia, rewelacyjna kreacja jednej z najlepszych polskich aktorek – Agaty Kuleszy i piękna muzyka, stworzyły w sumie bardzo spójny artystycznie i zachwycający obraz. Arcydzieło, zbudowane na zgniłej fabule, w której Polacy ratujący Żydów mają krew na rękach, a stalinowska prokurator jako jedyna zdaje się mieć w tej opowieści szczere serce. Zresztą Agata Kulesza właśnie za to jest najbardziej chwalona. Zagrała morderczynię w sposób, który wzbudza u widza sympatię – pisała Sylwia Krasnodębska na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” jako jedna z pierwszych zwracając uwagę na kontrowersje związane z filmem „Ida”. Już w opublikowanej po kinowej premierze filmu recenzji „Codzienna” zwracała uwagę na pułapki, czyhające na widza w fabule „Idy”. „Nie chodzi przecież o to, by przedstawić świat idealny, lecz o to, by zachować proporcje przybliżające go do świata rzeczywistego. Tylko tyle i aż tyle. Jeden zdradza, drugi ratuje, jeszcze inny ma niespójny życiorys. Takie jest życie i jego piękno. Szkoda, że przełożone na fabułę filmową staje się znów karykaturą ludzkich postaw” - pisała „Gazeta Polska Codziennie” w recenzji filmu tuż po jego kinowej premierze w październiku ubiegłego roku."
anonim2015.02.23 13:56
"Kosmaty" nagradza wiernych sobie,; ten film to obrzydliwa szmira podszyta kłamstwem(oglądałem)
anonim2015.02.23 14:04
@Tadeusz Grzesik Przesada.....
anonim2015.02.23 14:34
No już, już spokój. Jest Oskar, jest sukces. Wolałbym, żeby wygrał polski film, bardziej w stylu Tarantino, ale nikt go nie nakręcił. Za to jest "Ida" i cieszmy się. Ten jeden raz cieszmy się wspólnie, a nie biadolimy, że ktoś Nam, Polakom z piersi zrywa ryngraf z NMP...
anonim2015.02.23 14:36
Nie idę na (gn) Idę. Czekam na film o rodzinie Ulmów
anonim2015.02.23 14:42
Ten cały existenZ to w ogóle serio gada, bo nie wierzę
anonim2015.02.23 14:55
No tak, od dłuższego czasu wiadomo, iż Polacy mordowali Żydów. Tak zwane polskie Ministerstwo Prawdy coś o tym wie. Żeby polska młodzież zrozumiała to było "Pokłosie". Teraz jest "Ida".
anonim2015.02.23 15:05
Filmy, w których Polacy mordują Żydów są przez kogoś tam wrzucane do "Oskarów". Pytam: dokąd będą te zasrańce pluły na mnie i na honor moich dziadków???
anonim2015.02.23 15:21
Jack_Holborn Pan existenZ jest pochodzenia żydowskiego skierowany na frond walki ideologicznej Z kąd pisze to nie będę pisał bo to nie w temacie . Kadry mają jakie mają tak jak u przeciętnego Amerykanina nie można wymagać wiedzy gdzie leży Warszawa i jaka to stolica. Dlatego zaraz wyleciał z antysemityzmem i ze to nie film o Wolińskiej .Że pokazuje nie prawdę i robi z nas morderców wynika że chłopi masowo mordowali żydów. W czasie wojny Hitler wymordował już prawie wszystkich żydów .Zostali ci co Polacy i KRK uratował . Antysemityzm jest zły tak jak antypolonizm . Jezus był żydem też pogardzanym opluwanym jak teraz Polacy za jedyną tak wspaniałą postawę w czasie drugiej wojny światowej. Wystarczy poczytać jak całe narody od Holandii po Vichy (Francja) kolaborowały wydawały żydów i ich ograbiali . Bóg obiecał ze na końcu żydzi się nawrócą poznają Jezusa jako mesjasza módlmy się za to . Mam nadzieje że modlitwa o nawrócenie żydów nie jest antysemityzmem jak jest to i tak módlmy się za naszych braci starszych wierze.
anonim2015.02.23 15:55
zibi33 Też uważam że to anty Polski szmatławiec czy chce Pan się bić z tego powodu .Skopać mnie proszę bardzo mało wam Polskiej krwi . Jeszcze parę lat temu spoko bym powiedział . Teraz staram się być bliżej Boga potraktuje to jako pokutę za moje grzechy ustawki bo byłem kibolem i w pieprz mi się należy .Nadstawie drugi policzek .Czy mieszka Pan w Warszawie lub koło ? Niech pan zaproponuje miejsce gdzie wyżyje się Pan na Polaku skopie go za krytykę Idy i katolicyzm .
anonim2015.02.23 16:12
"Ida" - film wybitnie ANTYPOLSKI - sankcjonujący "łzawo" przyklepanie promowanej od lat tezy, że to Polacy mordowali i okradali Żydów, zafundowali im holokaust, a potem reżim stalinowski : NO BO SKORO PŁACA IM RENTY I EMERYTURY za powyższe /sprawnie przegłosowane przez wszystkie partie tak z lewa jak i z prawa - oprócz dwóch posłów/, to znaczy, że tak było -i za "doznany od Polaków ból i uciemiężenia" należy im się kolejny raz zadośćuczynienie w postaci polskich lasów - pomimo wypłaconego odszkodowania za "utracone" mienie w wysokości 60 mld. dolarów już w 1960 roku.
anonim2015.02.23 16:43
existenZ Owszem byli Polacy szmalcownicy wydawali żydów za to nie jeden dostał kulkę od AK .Byli Polacy kolaboranci agenci gestapo i sd (wywiad SS) Ale skala ratowania żydów przez Polaków oraz kolaboracji całych państw z Hitlerem to u nas można nazwać był margines kolaborantów szmalcowników. Płacz Żydowskiej matki jest taki sam jak Polskiej matki po utracie dziecka. Czy to z winy Żydów czy Polaków .My natomiast mamy fale anty polonizmu zakłamania i przemilczania faktów historycznych . Z pozycji siły opluwania nigdy nie będzie prawdziwego dialogu i pojednania. Piszesz o antysemityzmie prawdziwy antysemityzm masz w Francji gdzie nastepują fizyczne ataki na synagogi i żydów oczywiście większości przez tamtejszych muzułmanów. Takie filmy jak Ida kręcone jeszcze z naszych podatków tylko pogłębiają wzajemną nieufność a chyba chodzi o prawdziwy dialog i zrozumienie nie z pozycji siły wpływu i mamony.
anonim2015.02.23 17:03
Jack_Holborn® "Filmy, w których Polacy mordują Żydów są przez kogoś tam wrzucane do "Oskarów". Pytam: dokąd będą te zasrańce pluły na mnie i na honor moich dziadków???" ktoś musi być winny i ktoś musi podtrzymywać "wiedzę" ludzi o Polakach - zapytajmy potem dowolną osobę w USA, czy innym kraju - kim byli Polacy? antysemitami i mordercami swoją drogą jak się kręci filmy o Helenie W. , to może coś o duchowych rozterkach członków SS? byłoby ciekawe...
anonim2015.02.23 17:06
@odkrywam "... takie skojarzenie z Heleną Wolińską? W tej fikcyjnej opowieści prokurator nazywa się Wanda Gruz." nawet w Krytyce Politycznej nikt nie kwestionował tego związku - że Wanda Gruz to Helena W. - a KP to chyba nie prawackie pismo?
anonim2015.02.23 17:50
Obejrzałam. Film jest antypolski i antychrześcijański. Ani razu nie ma informacji, że Niemcy są odpowiedzialni za wojnę, krematoria, śmierć milionów ludzi, nie tylko Żydów. Ktoś zaraz powie, że nie o tym był film, bo ukazuje rzeczywistość powojenną. Jednak wymowa jest taka, że Polacy przechowywali Żydów, a później ich mordowali, również dzieci. Tak to odbierze widz na zachodzie. I ta biedna prokurator z wyrzutami sumienia. Rzeczywistość była inna, bo oni nie mieli wyrzutów sumienia.
anonim2015.02.23 18:43
zibi33 Ja mogę z Panem się spotkać z podniesionym czołem prosto w oczy .Chyba że wcześniej zamkną mnie za niepoprawność polityczną lub krytykę Idy w psychuszce. Moją dusze oceni Bóg na sądzie nie Pan . To że ludzie nie łykają tego kitu anty polonizmu wiąże się z tradycją jeszcze rozbiorową ( germanizacja rusyfikacja prześladowania) oraz teraźniejszych doświadczeń po drugiej wojnie światowej. Zamiast frustracje tu wylewać na Polaków proszę o spokój i bardziej merytorycznie. Jezus napisał Pokój mój wam daje .Życzę pokoju Panu jak i sobie. Amen https://www.youtube.com/watch?v=n2ePwz7FZUg&list=FLljNHJBkESnM1WMR7uYss6g&index=17
anonim2015.02.23 18:48
Wszyscy co krzyczą że nie chcą tego Oskara - to wam go dają? Bo jakoś nie sądzę - nie jest to nagroda dla kraju (bo by ambasador odbierał) tylko dla konkretnych ludzi którzy film robili. Wiec nie macie czego odmawiać bo nic wam nie dawano. Na marginesie powiem, że mnie najbardziej cieszy docenienie Birdmana - to rodzaj kina który lubię, a którego coraz mniej przy zalewie chłamu.
anonim2015.02.23 19:57
Pewnie jak każdy lewacki śmieć miałbyś obstawę policyjną. A w parku to ty możesz się umówić ze swoim frendbojem.
anonim2015.02.23 20:08
@Cyrylica +++
anonim2015.02.23 20:13
cmoknij zibi biedronia w zasrańca ubecki pachole. Takie szmaciarze jak ty potrafią, ale tylko do spóły ze służbami.
anonim2015.02.23 20:23
zibi33 twój rasistowski antypolonizm nie przejdzie, a za przyklaskiwanie deptaniu godności Polaków słusznie dostajesz szmatami i śmieciami, bo tylko śmieć i szmata by podeptała pamięć o swoich przodkach (no chyba, że ty masz przodków innej rozpiętości geograficznej) tym bardziej, że nasi przodkowie zostali wręcz wbici w ziemię, zmieleni, zdeptani. Dlatego powtarzam ci jeżeli chcesz handlować, to handluj własną dupą albo swoją rodziną, a nie nabywaj żydostatuetek w zamian za zdeptanie prawdy, tej bardzo bolesnej dla całego Narodu Polaków prawdy. Swoja starą wystaw obklej swastykami i postaw na wystawie.
anonim2015.02.23 21:44
ateistkę pochodzenie żydowskiego która zabijała Polaków przedstawiono jako bohatera i jeszcze nagrodę dla producentów wręczono kino zmarniało i propaganda jest na szeroką skalę za pomocą filmów uskuteczniana. Po zmianie władzy odpowiedzialni z dotację na Idę powinny całą sumę oddać z nawiązką bo przyczynili się do upokorzenie Narodu Polskiego na arenie międzynarodowej tym obłudnym materiałem. Z tw. Bolkiem w Wałęsie się nie udało zdobyć Oskara całe szczęście to teraz zaszargali opinią Polaków władza żydów gloryfikuje zdobywających majątek na lichwie i współpracujących z sowieckimi napastnikami.
anonim2015.02.23 22:16
Recenzja filmu przedstawiona przez ks. Andrzeja Lutra, krytyka filmowego. " „Oskar” dla „Idy” cieszy, bo został nagrodzony film wybitny, ascetyczny w środkach wyrazu, a jednocześnie podejmujący trudne problemy z naszej przeszłości, zadający podstawowe pytania egzystencjalne i religijne Ida Pawła Pawlikowskiego ma w sobie siłę rozbrajającą. Film zrealizowany najprostszymi środkami porusza widza i długo nie daje mu spokoju. Akcja dzieje się w 1963 roku w czarno-białej, zgrzebnej, siermiężnej i biednej Polsce, żyjącej powojennymi i stalinowskimi traumami. Bohaterkami są dwie kobiety. Ida, młodziutka postulantka z zakonu, która przed ostatnimi ślubami wysłana zostaje „w świat” przez mądrą przełożoną, aby poznać swoją przeszłość. I ciotka dziewczyny, w czasach stalinowskich prokurator, słynna „krwawa Wanda”, czyli zbrodniarka odpowiedzialna za śmierć „wrogów ludowej ojczyzny”. Obie kobiety są Żydówkami, przeżyły piekło Holocaustu. Całą rodzinę Idy ze strachu zamordowali Polacy, ją – wówczas niemowlę – oszczędzono i podrzucono na plebanię, a ksiądz znalazł dla niej lokum w pobliskim klasztorze, gdzie przechowały ją siostry, ratując dziecku życie. Niemcy zapewne nie oszczędziliby maleńkiej Idy. Obydwie kobiety należą osiemnaście lat po wojnie do różnych światów, między którymi jest tylko przepaść. Czy możliwy jest powrót do wspólnej tożsamości? Czy możliwe jest jej odkrycie na nowo? Film Pawła Pawlikowskiego opowiada zatem o odwiecznym splocie dobra ze złem; o poszukiwaniu wiary, o odnajdowaniu jej sensu po katastrofie, jaką była Zagłada i o szukaniu sensu życia w ogóle. Tytułowa Ida stoi ciągle jeszcze przed najważniejszą decyzją: po konfrontacji z potworną prawdą o losie swojej rodziny musi na nowo odnaleźć się w swoim życiu i wierze. Podejmuje próbę świeckiego życia. Próba ta, chociaż tak intensywna, nie jest w stanie unieważnić jej wcześniejszej decyzji. Dziewczyna wraca do klasztoru. Pozostaje pytanie, czy jest to powrót do Boga? Jeśli tak, będzie to wreszcie jej wolny wybór, do tej pory bowiem to inni (a może los?) decydowali za nią. Była człowiekiem bez przeszłości i bez tożsamości. Dopiero teraz – poznawszy tragiczną prawdę – doszła wreszcie do momentu, kiedy sama może wybierać. Może zatem rozstać się z dotychczasowym życiem, i z Bogiem – takim, jakiego do tej pory wyznawała. Może pójść w świat dotąd nieznany, tajemniczy, ciekawy i jednocześnie budzący lęk. Młody saksofonista, grający oprócz przebojów bigbitowych uduchowioną muzykę Coltrane’a, również poszukujący swojego miejsca na ziemi, czeka na jej powrót. A Wanda? Ona na pytanie: „Po co żyć?”, odpowiedziała sobie bezwzględnie, czym w istocie wydała wyrok na siebie, a nie na innych. To niezwykłe, ale ta postać godna przecież potępienia i najsurowszych kar budzi w nas żal. Jej życie było piekłem. Gehenną była i jest zarówno jej żydowskość – wychowała się w tradycyjnej judaistycznej rodzinie – jak i jej komunizm, który wciągnął ją w zbrodniczy system. I w końcu bezbrzeżna samotność, w której najlepszymi pocieszycielami są przypadkowy seks i alkohol. Wanda staje się wrakiem człowieka. Dla Boga nie ma miejsca w niej miejsca. Zresztą, czy Wanda kiedykolwiek w Niego wierzyła? Czy utraciła wiarę po doświadczeniu wojennych potworności? A może uświadomiła sobie, że Bóg istnieje, a ona Go zdradziła? To być może najważniejszy trop do zrozumienia Wandy. Oto leży pijana w hotelowym łóżku, próbuje wycedzić kilka słów do Idy, i mówi do niej, że przecież Jezus przyszedł zbawić grzeszników, takich jak ona. Wypowiada te słowa pozornie z ironią i szyderstwem. Słowa wyrzucone z siebie, jakby od niechcenia, ale z nadzieją, że usłyszy od siostrzenicy potwierdzenie. Pozostaje wydanie ostatniego wyroku na samą siebie i jego wykonanie. A resztę należy zostawić Bogu. Pawlikowski zadaje pytania, na które nie ma dobrych odpowiedzi. Ale wraz z bohaterami czujemy, że jest jakiś inny wymiar istnienia. Zarówno w życiu Idy, jak i Wandy ujawniła się tęsknota. Za czym? Może za odkupieniem zła i bezsensu. Ból jest jednak tak porażający, zwłaszcza w wypadku Wandy, że zagłusza wszystko inne. Zgadzam się z Tadeuszem Sobolewskim, który napisał, że w tym cichym, skromnym, wstrząsającym filmie, a jednocześnie przepięknym wizualnie, reżyser zadaje kluczowe pytanie: czy jest Bóg? A jeśli jest, to gdzie był wtedy, kiedy mordowano najbliższych naszych bohaterek, kiedy doszło do Zagłady? Gdzie był Bóg wtedy, gdy Wanda w sfingowanych procesach wysyłała na śmierć bohaterów i „wrogów”? Pawlikowski nie ma na te pytania odpowiedzi, zresztą wcale ich nie szuka, udało mu się za to zrealizować film o religijnej i duchowej kondycji człowieka będącego ofiarą czasów apokaliptycznych. " Całość pod: http://magazynfamilia.pl/artykuly/Ks_Luter_o_Idzie_wybitna_stawia_podstawowe_pytania_egzystencjalne,9975,76.html
anonim2015.02.23 22:20
AHAWA napisał: " dla przeciwwagi teraz by się przydał film o jakimś polskim bohaterze lub bohaterce którzy ratowali żydów." 1. Film "Ida" jest zupełnie z innego gatunku, aniżeli go odbierasz. 2. Co stoi na przeszkodzie, aby film mówiący o bohaterskiej postawie Polaków nakręcić?
anonim2015.02.23 22:41
Nie dociera do pustych łbów, że żydzi, czyli nieustający rasiści nigdy, przenigdy by nie nakręcili filmu, który przekłamuje prawdę na ich niekorzyść, choć morze krwi zostało wylanej przez ich działalność. To kolejna i oczywista przesłanka o tym, że wielka jest ich nienawiść do nas, a także do wszystkich, którzy żydami nie są. Nie pojmuję jakim trzeba być debilem, aby nie widzieć ciosu w Polaków - czyli przypominam: was, wasze dzieci i waszych przodków (którzy sobie bebechy wypruwali, bo mieli nadzieję, że wywalczą wam ojczyznę tłumoki bez czci i godności). Ja rozumiem to, że żydzi będą wspierać takie ruchy, ale wam nie wolno się nawet zawahać w ocenie, że GnIda lub inne tego typu seanse są zamachem na nas. Nie bądźcie jebanymi ignorantami - tak często sobie to wypominacie, a tu co?
anonim2015.02.23 23:47
Klara (oporna uczennica Pańska) krytyk filmowy z czerskiej będzie tę tandetę Ide wychwalał i nadawał jej atrybuty dzieła chociaż to badziewie na to nie zasługuje. Oskar nie jest wyznacznikiem jakości wręczają statuetki dla filmów gloryfikujących pewne nację oraz homoseksualne schorzenie kinematografia upodlona.
anonim2015.02.24 0:57
Ginęli za Polskę tak jak przesławny vel profesor, co to dziś jest jako nie do pojęcia outorytet prawiemoralny.. A Żydzi jeśli już to ginęli za swoje plemię koszerny oszuście.
anonim2015.02.24 1:01
Widać, twoje lewackie skrzywienie aż spuchło z nienawiści do Polaków.
anonim2015.02.24 1:02
Do tej pory wciskali wam kity, że polaczkiem jest ten kto dba o Polskę, ale prawda jest tak, że polaczkiem jest ten kto sprzedaje własny naród za statuetki.
anonim2015.02.24 1:40
Codzienna parada frondowych autorów i komentatorów potwierdza, że nic a nic się nie zmieniliście od tamtych, flmowych czasów. To wy. Siebie widzicie w tym filmie. Chcielibyście zadowolić żydowskiego boga, ale Żydzi wam wchodzą w paradę. Zaś sam Tadeusz Grzesik jest wyjątkowo mało lotny - nic a nic z filmu nie zrozumiał
anonim2015.02.24 6:40
Kiedyś, gdy Polska była pod butem moskiewskim, nie było takiego antypolskiego tryndu. Osoby, które urodzone są po 1989 "wiekopomnym" okrągłym stole, gdzie medialną "rzeczywistość" zaczął tworzyć Michnik pewnie uważają, że Polacy mają duuużo za uszami. No bo "Pokłosie", no bo "Ida". I sypią się takie filmidła jak z rękawa, a polski podatnik sponsoruje plucie mu w gębę przez PISF. Niepokornych próbuje się agitować, że "Polacy muszą zmierzyć się ze swoją niechlubną przeszłością". Jakoś żaden z moich dziadków nie musiał się "mierzyć", mój ojciec też nie podpadł. Takich filmów, robionych na wyraźne polityczne zamówienie, jest podejrzanie dużo. Dla osób, których życie zaczęło się po tzw. okrągłym stole to może i jest oczywiste, ale nawet - jak to powiada Michalkiewicz - za pierwszej komuny nie pluło się na nasz naród tak jak teraz się to robi.
anonim2015.02.24 6:48
Domyślam się, że żaden z tych "odważnych" tfurcuf, nie miałby ani ochoty, ani kasy na film, który pokazywałby przecież dość dobrze udokumentowaną działalność Julii Brystygierowej, nie? Albo choćby brata samego zainteresowanego, pana Stefana. To byłby scenariusz na sporo filmów. A że nie dostaną Oskarów? No nie. Bo Oskary nadają Żydy.
anonim2015.02.24 17:03
Ostatnie zdanie mógł pan autor sobie podarować. Tekst prawdziwy, bardzo wyważony, nie sposób się nie zgodzić... aż do ostatniego zdania, przez które wyłazi małostkowość autora.
anonim2015.02.24 17:12
jak Polaczki zapłacą mafii 65 mld to przestaną być opluwani przez Eskimosów
anonim2015.02.24 21:02
Cytat z filmu: ,,-Twój ojciec ukrywał rodzinę. Gdzie? W lesie, w szałasie? Przecież ja dobrze wiem kto donosił a kto pomagał Żydom. -Ojciec nigdy nie poszedł do Niemca. -Wiem." Także obawiam się, że ktoś tu kłamczuszkuje w artykule.
anonim2015.02.24 22:56
Jesteś typową rasistowską kanalią pedzibi33, która usiłuje szmatą o nazwie antysemityzm zetrzeć oznaki sprzeciwu wobec antypolonizmu. Skala twojej nienawiści do Polaków jest porażająca i zasługująca na parę lat pierdla. No a z tym katolicyzmem to już pokazałeś jakie w tobie szambo siedzi, bo ani razu nie powołałem się na katolicyzm nienawistny pedałku - to raz, a dwa, że wszelki opór i przeciwności z uporem fanatycznego nazisty kojarzysz z katolikami. Widać straszny z ciebie ciemnogród, który za wszelkie niechciane symptomy oskarża katolików. Widzisz gnoju, opowiadasz o tym jaki to zaścianek i ciemnota tu mieszka obwiniająca nie-gojów za wszystko, a tu się okazuje, że ty jesteś właśnie takim ciemniakiem i kołtunem. No to kiedy z widłami na katolików ruszasz świniopasie ?
anonim2015.02.25 6:54
Brawo za zdjęcia. Brawo za warsztat i aktorstwo. Hańba za powielanie stereotypów o Polakach. To, że istnieje powszechne kłamstwo antychrześcijańskie (twórczość R.Scotta etc), kłamstwo o polskim antysemityzmie, nie oznacza, że Polacy sami mają te brednie powtarzać.To tragiczne, że przez lata pozwoliliśmy sobie narzucić narrację łotrów dzięki armii pożytecznych idiotów w rodzaju @existenzów et consortes. Ale cóż, "łapaj złodzieja" to odwieczny sposób na odwrócenie uwagi od swoich zbrodni. Żydowskie lobby w Hollywood wspomagane przez konsekwentnie realizowaną politykę historyczną Niemiec bardzo chętnie nagradza takie "prawdziwe" obrazy. Aż dziw, że gnioty pt. "Pokłosie" i "Sąsiedzi" nie dostały Oskarów. To samo środowisko chciało nakręcić film o rtm.Pileckim jako... Żydzie!!!!! Chwała synowi Rotmistrza, że głośno i stanowczo protestował!
anonim2015.02.25 10:06
zibi33 - ostatnią rzeczą, o którą mnie można podejrzewać to antysemityzm.
anonim2015.02.25 15:12
Ta kampania reklamowa środowisk prawicowych sprawiła że musiałem obejrzeć. Co za przepięknie opowiedziana historia dramatów moralnych jakie przeżywali nasi dziadkowie. Każdy komu wydaje się, że wie jakby się zachował i co zrobił popełnia grzech pychy. To takie cwaniakowanie o czasach niewyobrażalnie trudnych z perspektywy galerii handlowej, makdonalda i patriotyzmu wyniesionego z Call of Duty. Film pokazuje duchowość i religię jako wyższe dobro i jeżeli to nie dociera do czytelników Frondy to być może czas na refleksję nad naturą własnej religijności i czy ten jad i wściekłość cokolwiek z duchowością ma wspólnego.
anonim2015.02.25 23:18
Mekongu no właśnie !!! Tylko kto cwaniakuje ?! To przecież nie-goje notorycznie tworzą wysokoprocentową narrację szczucia, oszczerstwa i przede wszystkim kłamstwa - zwłaszcza gdy chodzi o ich zbrodnie. Słusznie prawisz o całej masie chojraków od rozliczania. A ja dodam, że to jest masa chojraków o podłożu rasistowskim, którzy w pełni korzystają z posiadania mediów w swoich kieszeniach.
anonim2015.02.26 11:08
@betonowy_lolek Cieszę się, że zgodziłeś się z tym co piszę, to taki pierwszy krok. Teraz czas na krok drugi, trudniejszy. Na uświadomienie sobie, że to właśnie ciebie tyczy się ta krytyka. Pomódl się, wycisz, potem spójrz na to co piszesz. Na te wykrzykniki, obelgi, na to paranoiczne My i Oni. Życie jest krótkie. Buduj. Chyba że naprawdę lubisz popieprzać z karabinem po polu i chcesz wciągnąć w tą zabawę swoje dzieci...
anonim2015.02.27 9:00
@zibi33 - ja jestem jedną z ostatnich osób, które można podejrzewać o antysemityzm. Ktoś, kto kocha Pana Jezusa i Jego Matkę nie może być antysemitą.