03.07.19, 17:00zdj. screen Youtube, Twitter/Mateusz Morawiecki, edytowane

Oto, jak premier Morawiecki powstrzymał Timmermansa!

Wybór Fransa Timmermansa na przewodniczącego Komisji Europejskiej, zważywszy na silną presję francusko-niemiecką był o krok. Jak udało się powstrzymać tę kandydaturę?

Cytowane przez portal wPolityce.pl źródło nie ma wątpliwości: wybór Timmermansa powstrzymał jedynie upór premiera Mateusza Morawieckiego. 

"Kraje koalicji zmontowanej przez Morawieckiego wokół Polski i Węgier były narażone na presję, naciski, szantaże i przekupstwa.  Morawiecki umiał przywrócić jedność tej grupy za każdym razem, kiedy ta się chwiała"-skomentował redaktor naczelny wPolityce, Michał Karnowski. Publicysta wskazuje, że podczas takich wydarzeń, jak zakończony wczoraj szczyt Unii Europejskiej, jak rzadko kiedy ważne są "osobiste zdolności przywódcy". 

"W kluczowych momentach szef rządu zostaje sam na sam z resztą premierów i prezydentów. Z wygłuszonym telefonem. Może wtedy liczyć tylko na siebie. Naprawdę dał radę"-twierdzi uczestnik szczytu cytowany przez Karnowskiego. 

"Niedopuszczenie, by wygrał kandydat budujący karierę na atakowaniu Polski, Węgier i Rumunii czy tworzący podziały w Europie było najważniejszym celem delegacji i innych państw koalicji „zdroworozsądkowej"-podkreślił publicysta, dodając, że nie sposób pominąć tu pracy wykonanej w ostatnich latach przez prezydenta Andrzeja Dudę czy rząd premier Beaty Szydło. 

"I choć sytuacja nie jest łatwa, a wybrana na kandydatkę na szefową Komisji Europejskiej nie jest dla Polski kandydatem marzeń, to „koalicja zmontowana przez Polskę obroniła podstawę europejskiej jedności i demokracji”-wskazał Karnowski.

yenn/wPolityce.pl, Fronda.pl

Komentarze

robaczek 2019.07.4 16:31
juz nei wiem jak to skomentowac. Poważnie! CZUJE SIE POKONANY! ;] kłamczuszek jest jednak mistrzem ;] taki sukces jak seks Jarka ;] ŁYKAMY!!!!!!!!!! stadnie ;]
rozbawiony2019.07.3 21:16
Brawo Morawiecki! Ewa Kopacz wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego, a Timermans wiceszefem KE. Olbrzymi sukces!!!
lolek kremowka2019.07.3 20:41
Onet: Polski rząd poparł przywrócenie Rosji prawa głosu w Radzie Europy. MSZ potwierdza. Przywrócenie głosu Rosji w Radzie Europy wywołało europejski skandal - przedstawiciele Polski, Ukrainy i Litwy w proteście ostentacyjnie opuszczali obrady. Tymczasem według ustaleń Onetu sprawa od kulis wyglądała inaczej. Choć polscy parlamentarzyści głosowali przeciw, to miesiąc wcześniej szef MSZ Jacek Czaputowicz przystał na przywrócenie Rosjan w RE.
AnnaMS2019.07.3 20:11
Polski rząd poparł przywrócenie Rosji prawa głosu w Radzie Europy! a na frondzie cisza...
JONASIK2019.07.3 18:49
Wstrzymał Timmermansa, ruszył Szydło, polskie wydało go plemie!
Cogito ergo sum2019.07.3 18:11
Franek niepotrzebnie popierał swoich ideowych kompanów w Polsce i usiłował mieszać się polityki wewnętrznej Polski. Dochodziliśmy do absurdu. Cokolwiek PiS by nie zrobił było to łamaniem konstytucji i było niedemokratyczne. Taki paranoiczny obraz naszej polityki sprzedawał PO za granicą. A Franek jest zbyt doświadczonym politykiem aby nie wiedzieć, że to tylko retoryka polityczna
Maria Blaszczyk2019.07.3 19:43
A czym różnią się poglądy pani ministry von Leyen od poglądów pana Timmermansa w tej kwestii? Do tego pan Timmermans pozostanie na swoim stanowisku - więc tu nie ma różnicy. Do tego opowiadasz głupoty - PiS zrobił mnóstwo rzeczy, wiele z nich idiotycznych lub złych - od deformy oswiaty, przez prawo wodne, po prawo dotyczące polowań. PiS tworzy prawo w nieprawdopodobnym tempie, a pan Timmermans zajmował się jego maleńkim wycinkiem.
meanwhile in Poland2019.07.3 17:56
"Jak Erg Samowzbudnik Bladawca pokonał"