Anemia, czyli niedokrwistość, to poważne zaburzenie układu krwiotwórczego. Niedokrwistość to zmniejszenie stężenia hemoglobiny, hematokrytu lub liczby erytrocytów poniżej wartości, uznanej za prawidłową. Istnieje wiele przyczyn niedokrwistości z niedoboru żelaza. Aby ustalić istotę problemu, potrzebne są dokładny wywiad i badania laboratoryjne. Niedokrwistość daje objawy, które nie są charakterystyczne. Łatwo je zbagatelizować, bo przypominają stan przemęczenia. Tymczasem konieczne jest jak najszybsze znalezienie przyczyny niedokrwistości i jej leczenie

Jeśli przez dłuższy czas brakuje nam żelaza, zaczynają się kłopoty ze zdrowiem. Skarżymy się – zwłaszcza starsze osoby – na kołatanie serca, łatwe męczenie się, zadyszkę, powysiłkowe, a nawet spoczynkowe bóle serca. Mogą nam dokuczać bóle głowy, szumy w uszach, mroczki przed oczami, nudności, brak apetytu, biegunki, palenie w przełyku i trudności w połykaniu. Widoczne jest wygładzenie języka, skóra jest blada, pękają kąciki ust, a paznokcie i włosy stają się łamliwe.

Żelazo jest słabo wchłaniane z przewodu pokarmowego, dlatego dieta większości ludzi nie pokrywa w całości zapotrzebowania na ten pierwiastek. Dodatkowa utrata żelaza związana z miesiączką wynosi średnio 0,5 mg na dobę, z ciążą 0,5–0,8 mg na dobę, a z karmieniem piersią – 0,4 mg na dobę. Dlatego niedokrwistość z niedoboru żelaza jest częściej spotykana u kobiet (u mężczyzn prawie wyłącznie w przypadkach utajonego krwawienia, zwykle spowodowanego wrzodami nadżerkami w obrębie przewodu pokarmowego).

 • osłabienie
 • uczucie zmęczenia i znużenia, które nie ustępujące po odpoczynku. Jest to doznanie, które towarzyszy dziś wielu osobom, łatwo je więc zlekceważyć i uznać, że po prostu potrzebujemy urlopu. Często tak jest, ale trzeba być czujnym, by nie przegapić anemii
 • zawroty głowy
 • blada i skłonna do przesuszenia skóra oraz blade błony śluzowe. Widać to na wargach, które robią się bledsze, a jeszcze lepiej na spojówkach oczu. Gdy odchylimy dolną powiekę normalnie powinniśmy zobaczyć żywo czerwone wnętrze. Jeśli powieki są jasne i blade - można podejrzewać anemię
 • włosy przesuszone, łamliwe i ich wypadanie

Jeśli łatwo łapie nas zadyszka po podbiegnięciu do autobusu czy podejściu paru schodków - to też może być objaw anemii. Inne dość charakterystyczne objawy anemii to również:

 • kołatanie serca (często myślimy, że to nerwica)
 • problemy z pamięcią i koncentracją (wszystko przez przemęczenie i stres - myślimy)
 • senność
 • skłonność do depresji

Pozostałe objawy anemii zależą od jej rodzaju. Na przykład, w przebiegu anemii megaloblastycznej (wynikającej z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foiliowego) pojawiają się:

 • zaburzenia neurologiczne - zaburzenia czucia głębokiego i wibracji, parestezje, spastyczność (napięcie mięśniowe), zaburzenia równowagi
 • zmiany osobowości
 • ospałość
 • reakcje paranoidalne

Leczenie anemii zależy od jej przyczyny. Na przykład, anemię wywołaną  niedoborem żelaza leczy się zwykle poprzez  uzupełnienie żelaza, którego brakuje w organizmie. Lekarz powinien przepisać suplementy zawierające żelazo, które  pomogą odbudować jego właściwy poziom w organizmie. Konieczna jest także odpowiednia dieta.

Gdy chodzi o naszą dietę, pamiętajmy o produktach bogatych w żelazo - na przykład o mięsie wołowym. 

I uwaga!!! Nie popijajmy posiłków herbatą ani kawą, nie łączmy też bogatych w żelazo mięs z mlekiem lub serem. Wszystkie te produkty utrudniają lub zgoła uniemożliwiają wchłanianie żelaza. Krwisty stek z serem powinien raz-dwa uporać się z niedoborami żelaza w naszym organizmie, ale jeżeli podamy go z serem i będziemy popijać kawą lub herbatą, to wszytko na nic.

mod