03.03.20, 08:16Archiwum watykańskie / Vatican News

Otwarcie archiwów, Pius XII wobec nazizmu i komunizmu

Od dziś dostępne są dla badaczy wszystkie watykańskie archiwa z pontyfikatu Piusa XII. Wyłania się z nich obraz Papieża, który był prawdziwym obrońcą cywilizacji – zapewnia Johan Ickx, dyrektor archiwów historycznych drugiej sekcji Sekretariatu Stanu. Przypomina on, że do tej pory znane były już oficjalne dokumenty Piusa XII z czasów II wojny światowej. Teraz poznamy również teksty nieoficjalne, co pozwoli odtworzyć genezę papieskich działań, wszelkie działania zakulisowe.

Johan Ickx zaznacza również, że zainteresowanie opinii publicznej niesłusznie koncentruje się wyłącznie na pierwszym etapie pontyfikatu, związanym z wojną. Nie mniej ważna jest jednak również postawa Piusa XII w obliczu innego zła, jakim był w tej epoce komunizm. Na tym polu możemy się spodziewać wielu ważnych odkryć -  uważa flamandzki historyk.

Przypomina on również, że wbrew temu, co się niekiedy sugeruje, Watykan nie zwlekał z otwarciem swych archiwów, wręcz przeciwnie, udostępnił je przed czasem. Według normalnej praktyki na archiwa Piusa XII trzeba by jeszcze czekać kolejnych dziesięć lat – mówi Johan Ickx.

Druga część pontyfikatu Piusa XII to czasy komunistycznych prześladowań

„Nie do mnie należy opiniowanie decyzji Papieża Franciszka, tym niemniej uważam, że to wcześniejsze udostępnienie archiwum jest bardzo pozytywne, wyraża bowiem wolę poznania prawdy historycznej – powiedział Radiu Watykańskiemu Johan Ickx. – Tym bardziej, że dotyczy to tak strasznego rozdziału w dziejach ludzkości jak II wojna światowa, ze wszystkimi konsekwencjami nazizmu, ale też i komunizmu, o czym mówi się dziś jeszcze bardzo mało. Wszyscy koncentrują się na II wojnie światowej, ale nie wolno zapominać, że na drugiej część tego pontyfikatu ciąży fakt, że połowa Europy jest zajęta przez Sowietów. Życie Kościoła zostało tam poważnie zagrożone czy wręcz unicestwione. Nastały prześladowania duchowieństwa. Wielu kapłanów zostało uwięzionych. Na wiernych wywierana była ogromna presja, pozbawieni zostali praw obywatelskich. O tym również dowiemy się z tych archiwów. Nie będzie to obraz radosny, ale bardziej prawdziwy, realistyczny.“

 

vaticannews.va

Komentarze

anonim2020.03.3 19:09
Hit sezonu: "Watykan nie zwlekał z otwarciem swych archiwów, wręcz przeciwnie, " udostępnił je już po 75 latach - także sami widzicie, jakie tempo niedowiarki. W Polsce krócej nawet się czeka na wizytę do lekarza specjalisty.
anonim2020.03.3 17:13
O to zobaczymy może i watykański paszport Mengele i innych zbrodniarzy nazistowskich ewakuowanych przez wspierającą III Rzeszę ze wszystkich sił Stolicę Apostolską, nie mogę się doczekać.
Michał Jan2020.03.3 14:59
Prawdziwe jaja będą dopiero, gdy archiwa otworzą Angole.
antoni.s2020.03.3 9:37
Ciekawe czy otworzą też swoje skarbce,wieść głosi że znajduje się tam całkiem sporo dzieł sztuki zagrabionych w polsce w czasie okupacji przez hitlerowców,a wymienionych przez nich potem na watykańskie dyplomatyczne paszporty,notabene, proceder ukrywania przestępców trwa po dziś dzień,tylko zbrodniarzy hitlerowskich zastąpili przestępcy seksualni,pedofile w sutannach znaczy
Cool2020.03.3 9:54
Jak to dobrze, że w Kosciele była pedofilia ... dzięki temu inni pedofile mogą być bezkarni!
antoni.s2020.03.3 10:18
Głupstwa piszesz,czyżbyś ich bronił?,a może jesteś jednym z nich?,inaczej nie umiem sobie tego wytłumaczyć.
leszczyna2020.03.3 14:47
Wytłumaczenie jest takie, że poza Kościołem Katolickim media nie tropią pedofilów i nie nadają o nich newsów. Dzięki temu ci są w ukryciu.
antoni.s2020.03.3 17:41
Tropią,tropią,obejrzyj łowcę pedofilów,ale wyświęcony pedofil z powołaniem to chyba jednak robi różnicę.
ello2020.03.3 10:09
Nie kłam bo pójdziesz do piekła.
Dam2020.03.3 10:55
Przemycanie niemieckich zbrodniarzy do Ameryki Płd przez KK jest faktem. Nawet dr. Mengele załatwili tam wakacje.
qba2020.03.19 10:56
ale ty gupi jesteś
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.3 8:52
A ja się zastanawiam, czy instytucja, która programowo, metodycznie przez dziesiątki ostatnich lat zajmowała się tuszowaniem własnych przestępstw, teraz nagle udostępni nieocenzurowane dokumenty. Jednak myślę, że przez ostatnie prawie 70 lat trwały prace archiwistów czyszczycieli...
Cool2020.03.3 9:49
Masz na myśli ONZ?
anonim2020.03.3 10:08
Jak chodzi o czyścicieli nie mierz swoją miarą, poza twoim światem istnieje inny, uczciwy.
Michał Jan2020.03.3 14:58
Zawsze możesz pozostać przy wierze w fałszywki produkowane przez KGB. Nadal nie wiadomo, czy robiła to instytucje (nie tylko Watykan, ale Czerwony Krzyż, a nawet CIA), czy ludzie z tych instytucji.