Marta Brzezińska-Waleszczyk: Palikot chce na was – narodowców (a posługując się jego retoryką „faszystów”) pluć, wsadzać do więzień, gnębić w miejscu pracy. Swoim manifestem tworzenia „powszechnego spisu faszystów” wypowiedział narodowcom otwartą wojnę. Zamierzacie na to zareagować?

Artur Zawisza: Janusz Palikot dołączył do antify, którą uprzednio stworzyli minister Sienkiewicz i prokurator Seremet. Antifa ma zajmować się atakami na domniemanych faszystów i Janusz Palikot stał się bojówkarzem tej antify, co nota bene pokazuje jego miejsce na scenie politycznej. Ono jest porównywalne z miejscem Andrzeja Leppera za rządów Leszka Millera. Lepper był wtedy opozycją wobec SLD, ale głównie atakował opozycyjną prawicę. Dziś Palikot jest jakoby w opozycji do Platformy Obywatelskiej, ale głównie atakuje prawicę. Jeśli idzie o nas, to nie czujemy się objęci zainteresowaniem Janusza Palikota, ponieważ nie jesteśmy faszystami.

Wy tak uważacie, Palikot sądzi inaczej, a w jego tekstach są bezpośrednie sugestie, nie pozostawiające wątpliwości o kogo chodzi.

Wiadomo, że to wszystko to gra pozorów i kolejny powrót do dyrektywy stalinowskiej z 1943 roku: „Nazywaj antykomunistę faszystą”. Dziś, w zmutowanej wersji ta dyrektywa brzmi następująco: „Nazywaj narodowca faszystą”. W tym sensie, chociaż nie jesteśmy wymienieni z nazwy i nie możemy powiedzieć, że to się odnosi bezpośrednio do nas, ta sugestia jest bardzo silna i jednoznaczna.

Jaka będzie na nią reakcja? Powiadomienie prokuratury? To jest nawoływanie do przestępstwa...

Sygnatariusz deklaracji ideowej Ruchu Narodowego, prezes UPR Bartosz Jóźwiak złożył już zawiadomienie do prokuratury dotyczące przestępstwa z art. 255, czyli właśnie zachęcania do popełniania przestępstwa. Osobiście uważam, że wpisy Palikota to przede wszystkim żenująca pisanina. Być może nie przywiązywałbym do niej większej wagi, gdyby nie fakt, że tworzy ona atmosferę wrogości i wywołuje tzw. panikę moralną. W socjologii istnieje pojęcie moralnej paniki, która oznacza wywieranie wpływu na społeczeństwo poprzez głoszenie haseł, że jest jakaś grupa zagrażająca normalnej większości społecznej. Działanie Palikota ma na celu wzmożenie takiej paniki moralnej i skierowanie niechęci społecznej ku Ruchowi Narodowemu. Dlatego działanie prezesa zaprzyjaźnionego UPR jest uzasadnione.

Czy to nie jest pewien paradoks, że kreujący się na pogromcę faszyzmu Palikot sam sięga po faszystowskie metody? Spisy, „fotografowanie mord”, wieszanie list – czy to nie kojarzy się z faszyzmem?

Można i tak na to spojrzeć. Są już takie komentarze. Trzeba jednak spodziewać się, że żadne działania za tym nie pójdą, bo Palikot sięgnął dna i stał się postacią tak żenującą, że nie jest nawet faszystą. Jest kimś gorszym niż faszystą. Jest Palikotem.

Z drugiej strony, czyż hasła na temat wieszania nie pojawiają się także po waszej stronie? „A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści” - to jedno z waszych ulubionych. W sobotę narodowcy „uczcili” urodziny gen. Jaruzelskiego, wieszając na mieście transparenty z hasłami „Norymberga dla komuny” a Robert Winnicki paradował z pętlą na szyję generała.

 Skandowanie haseł, szczególnie tych dwóch – „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę” oraz „Na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści” - jest dosłownym cytatem historycznym z manifestacji antykomunistycznych z lat '80. Młodzi narodowcy mają prawo sięgać do tych samych, dosłownie cytowanych formuł, jakich używali 30 lat temu na ulicach polskich miast antykomuniści, walczący w stanie wojennym z gen. Jaruzelskim. Pewną koncepcją prawną jest natomiast hasło „Norymberga dla komuny”. Ono odwołuje się przecież do powojennego procesu norymberskiego, osądzającego zbrodniarzy hitlerowskich w świetle prawa międzynarodowego. Wtedy, w połowie XX wieku to była całkowicie nowatorska koncepcja prawna, zastosowana po raz pierwszy w historii rodzaju ludzkiego. Pewnym pomysłem, zwłaszcza o naturze prawnej jest zastosowanie podobnej formuły dla zbrodniarzy komunistycznych. Tu należy się pochwała za zmysł prawny i stworzenie takiego konceptu.

Rozmawiała Marta Brzezińska-Waleszczyk