08.07.13, 13:13Janusz Palikot (fot. Piotr Drabik_Wikipedia)

Zawisza dla Fronda.pl: Palikot jest kimś gorszym niż faszystą. Jest Palikotem

Marta Brzezińska-Waleszczyk: Palikot chce na was – narodowców (a posługując się jego retoryką „faszystów”) pluć, wsadzać do więzień, gnębić w miejscu pracy. Swoim manifestem tworzenia „powszechnego spisu faszystów” wypowiedział narodowcom otwartą wojnę. Zamierzacie na to zareagować?

Artur Zawisza: Janusz Palikot dołączył do antify, którą uprzednio stworzyli minister Sienkiewicz i prokurator Seremet. Antifa ma zajmować się atakami na domniemanych faszystów i Janusz Palikot stał się bojówkarzem tej antify, co nota bene pokazuje jego miejsce na scenie politycznej. Ono jest porównywalne z miejscem Andrzeja Leppera za rządów Leszka Millera. Lepper był wtedy opozycją wobec SLD, ale głównie atakował opozycyjną prawicę. Dziś Palikot jest jakoby w opozycji do Platformy Obywatelskiej, ale głównie atakuje prawicę. Jeśli idzie o nas, to nie czujemy się objęci zainteresowaniem Janusza Palikota, ponieważ nie jesteśmy faszystami.

Wy tak uważacie, Palikot sądzi inaczej, a w jego tekstach są bezpośrednie sugestie, nie pozostawiające wątpliwości o kogo chodzi.

Wiadomo, że to wszystko to gra pozorów i kolejny powrót do dyrektywy stalinowskiej z 1943 roku: „Nazywaj antykomunistę faszystą”. Dziś, w zmutowanej wersji ta dyrektywa brzmi następująco: „Nazywaj narodowca faszystą”. W tym sensie, chociaż nie jesteśmy wymienieni z nazwy i nie możemy powiedzieć, że to się odnosi bezpośrednio do nas, ta sugestia jest bardzo silna i jednoznaczna.

Jaka będzie na nią reakcja? Powiadomienie prokuratury? To jest nawoływanie do przestępstwa...

Sygnatariusz deklaracji ideowej Ruchu Narodowego, prezes UPR Bartosz Jóźwiak złożył już zawiadomienie do prokuratury dotyczące przestępstwa z art. 255, czyli właśnie zachęcania do popełniania przestępstwa. Osobiście uważam, że wpisy Palikota to przede wszystkim żenująca pisanina. Być może nie przywiązywałbym do niej większej wagi, gdyby nie fakt, że tworzy ona atmosferę wrogości i wywołuje tzw. panikę moralną. W socjologii istnieje pojęcie moralnej paniki, która oznacza wywieranie wpływu na społeczeństwo poprzez głoszenie haseł, że jest jakaś grupa zagrażająca normalnej większości społecznej. Działanie Palikota ma na celu wzmożenie takiej paniki moralnej i skierowanie niechęci społecznej ku Ruchowi Narodowemu. Dlatego działanie prezesa zaprzyjaźnionego UPR jest uzasadnione.

Czy to nie jest pewien paradoks, że kreujący się na pogromcę faszyzmu Palikot sam sięga po faszystowskie metody? Spisy, „fotografowanie mord”, wieszanie list – czy to nie kojarzy się z faszyzmem?

Można i tak na to spojrzeć. Są już takie komentarze. Trzeba jednak spodziewać się, że żadne działania za tym nie pójdą, bo Palikot sięgnął dna i stał się postacią tak żenującą, że nie jest nawet faszystą. Jest kimś gorszym niż faszystą. Jest Palikotem.

Z drugiej strony, czyż hasła na temat wieszania nie pojawiają się także po waszej stronie? „A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści” - to jedno z waszych ulubionych. W sobotę narodowcy „uczcili” urodziny gen. Jaruzelskiego, wieszając na mieście transparenty z hasłami „Norymberga dla komuny” a Robert Winnicki paradował z pętlą na szyję generała.

 Skandowanie haseł, szczególnie tych dwóch – „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę” oraz „Na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści” - jest dosłownym cytatem historycznym z manifestacji antykomunistycznych z lat '80. Młodzi narodowcy mają prawo sięgać do tych samych, dosłownie cytowanych formuł, jakich używali 30 lat temu na ulicach polskich miast antykomuniści, walczący w stanie wojennym z gen. Jaruzelskim. Pewną koncepcją prawną jest natomiast hasło „Norymberga dla komuny”. Ono odwołuje się przecież do powojennego procesu norymberskiego, osądzającego zbrodniarzy hitlerowskich w świetle prawa międzynarodowego. Wtedy, w połowie XX wieku to była całkowicie nowatorska koncepcja prawna, zastosowana po raz pierwszy w historii rodzaju ludzkiego. Pewnym pomysłem, zwłaszcza o naturze prawnej jest zastosowanie podobnej formuły dla zbrodniarzy komunistycznych. Tu należy się pochwała za zmysł prawny i stworzenie takiego konceptu.

Rozmawiała Marta Brzezińska-Waleszczyk 

Komentarze

anonim2013.07.8 15:05
@Piogal: nie podniecaj się tak inetowy Stalinku :-)
anonim2013.07.8 15:09
Janusz DNA ;-) Palikot ???
anonim2013.07.8 15:10
Proszę zwrócić uwagę, że syczące słowo "faszysta" jest dla "postępowych" grupek o tyleż bardziej atrakcyjne, iż nie tylko naznaczone po zbrodniczej okupacji niemieckiej piętnem czegoś złego, ale wypowiada się je wykrzywiając usta i wymownie szczerząc zęby, co przypomina zarówno ostrzegawcze szczerzenie zębów psa i jednoczesne ostrzegawcze syczenie gęsi poprzedzające dziobnięcie w tyłek. To taka, pewnie nie do końca uświadomiona, ale obserwowalna stylistyka pos-tępaków;-)
anonim2013.07.8 15:38
Piogalowe mierzwy bluzgają na przemian, raz czerwonym, raz brunatnym faszyzmem, taka ich psia mać natura
anonim2013.07.8 15:48
Palikot i narodowcy są siebie warci. Trafił swój na swego.
anonim2013.07.8 15:51
Tu następny, co już nie POtrafi skończyć: http://niezalezna.pl/43353-po-zwyciestwie-pis-w-elblagu-komunista-miller-straszy-hitleryzmem Ktoś im POdogonia terpentyną smaruje? Pewnie wnet dowiemy się, kto ... I tradycyjnie: http://queer.pl/user/piogal http://pl.wikipedia.org/wiki/Egas_Moniz Niemożliwe jest, żeby dwóch idiotów trafiło dwoma łbami w to samo miejsce.
anonim2013.07.8 16:00
Czym jest PIOGALIZM?- jest to najbardziej pierwotna forma tzw. szamanizmu naukowego, czyli proby czarowania rzeczywistosci Yin i Yang za pomoca "Krytyki praktycznego rozumu" w mysl zasady- Czlowiek i moze. Najbardziej znanym piogalem, obok calej rzeszy pseudofilozofow oswiecenia, jest wszechpiogal boleslaw bierut, ktory poprzez swoje zawile teorie i pokretne analogie rozprawia sie z otaczajaca go rzeczywistoscia z pietyzmem dorownujacym najwiekszym myslicielom minionej epoki"Rozwoju i Postepu" takim jak gomulka, gierek, jaruzelski, kiszczak, kociolek,rozanski, brystygierowa, dusza, swiatlo czy rzecznik zbrodniczego nierzadu komunistycznego jurek urban. Tutaj, nasuwa sie jakby samo pytanie: Czy piogalizm mozna leczyc? Mozna ale sie nie oplaca, bo piogale w narodzie sa tak samo potrzebne jak zuk gnojak w przyrodzie. Amen
anonim2013.07.8 16:04
Zglaszam do prokuratury zawiadomienie o mozliwosci popelnienia przestepstwa znecania sie nad zwierzetami przez ruch palikota, poniewaz janusz i caly jego ruch PALI KOTA!!
anonim2013.07.8 16:11
Ludzie, którzy tak łatwo i szybko są określani mianem faszystów nie mają moralnego prawa mieć o to pretensji, skoro sami bezmyślnie rzucają na lewo i prawo określaniami, typu lewak, komunista itp.
anonim2013.07.8 16:19
Palikot to syn szmalcownika i sprzedaż Polaków za żydowskie pieniądze ma w genach!
anonim2013.07.8 17:34
He he he ... Wygooglałem sobie Piogali paru. http://wirtualni.wp.pl/uid,138649,wizytowka.html?ticaid=110e8b Zauważyłeś, że ten powyżej też czuje miętę do Egasa Moniza? Właśnie w tym miejscu zorientowałem się kto na twoim awatarze jest. Prawdopodobnie ten gostek 5-krotnie występujący po prawej, to jesteś Ty. No ... śliczna mężczyzna z Ciebie była. A w twoim albumie: http://wirtualni.wp.pl/aid,199557,uid,138649,wizytowka_zdjecia.html Konto powyżej założyłeś w 2008 roku. Mężczyznie kalafiorem wisi ile ma lat - nie zachowuje się tak: "Jestem znacznie młodszy :)" Cha cha cha ... Jak miałem 44 lata to urodził mi się syn i miałem gdzieś swój wiek ... No i nie mamy zbyt dużego wyboru: jesteś homoseksualistą biernym lub kimś w rodzaju "pani" Grodzkiej. Jesteś starszawy, mogłeś się załapać na akcję "Hiacynt". http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_%22Hiacynt%22 Stąd estyma z jaką o Milicji Obywatelskiej mówisz. Masz pewnie POrządną kartotekę, co determinuje twoje zachowanie teraz. Umoczony w jakieś GWno jesteś i się boisz?
anonim2013.07.8 21:11
Jak czytam te "do_w_cipne" komentarze to zaczynam rozumieć Palikota ... Finezja rodem z agitek nazistowskich i bolszewickich. Tak. Obu. Bo oba "pomysły" były/są skierowane do bezrefleksyjnych okazów Homo (ponoć) Sapiens ... Miłej "zabawy" ...
anonim2013.07.8 21:38
Purple mowisz, ze zaczynasz rozumiec paligniota??? Szczerze wspolczuje!;(( Jednak nie trac nadziei, kiedys odzyskasz rozum.
anonim2013.07.8 22:52
Trzoda chlewna znów cos kwiczy o faszyzmie. Ty się człowieku licz ze słowami, bo już niedługo wraz ze swoim palikotem wykopiemy cie w kosmos. Skąd takie kreatury się biorą? In vitro czy inna genetyczna zabawa?
anonim2013.07.11 14:24
Najlepsze w programie Palimkiota jest to, ze nazywa sie liberalem. Co juz calkowicie degeneruje liberalizm. Pieprzony lewak.