23.11.14, 22:01Bronisław Komorowski (fot. Prezydent.pl)

Panie prezydencie, a może tak lewatywa dla wszystkich protestujących?

1. Przedłużający się skandal wyborczy musiał na tyle zaniepokoić otoczenie prezydenta Komorowskiego, że uradzono odroczenie jego przyszłotygodniowej wizyty w Japonii, co więcej po parodniowym namyśle udzielił on wczoraj wywiadu zaprzyjaźnionemu dziennikarzowi Piotrowi Kraśce w TVP INFO.

Niepokój otoczenia prezydenta wzmogły najprawdopodobniej czwartkowe demonstracje młodych ludzi z różnych odłamów ruchu narodowego w Warszawie i innych miastach, a także krótkotrwała okupacja gmachu PKW przez część demonstrantów i związana z tym interwencja policji.

W związku z tą interwencją doszło zresztą do skandalu polegającego na zatrzymaniu przez policję dwójki dziennikarzy i fotoreportera (dziennikarze TV Republika, fotoreporter PAP) którzy dokumentowali przebieg działań policji, ba wspomniani dziennikarze byli wczoraj sądzeni w przyśpieszonym trybie (zajmą się tym na pewno międzynarodowe organizacje pilnujące wolności mediów).

2. Mimo tego, że po 5 dniach od zakończenia wyborów, PKW nie ogłosiła ich wyników do powiatów i samorządów województw, z całego kraju napływają medialne informacje o ogromnej skali nieprawidłowości zarówno jeżeli chodzi o przygotowanie wyborów, ich przebieg i proces liczenia głosów, kolejni członkowie Komisji składają rezygnacje z pełnionych funkcji, prezydent Komorowski jest przekonany, że były one wiarygodne.

W prezentowaniu takiego poglądu nie przeszkadzają mu ani informacje prezentowane od kilku dni przez informatyków w różnych mediach, że można było wejść do systemu informatycznego i dopisywać, bądź odejmować głosy określonym kandydatom (mógł to zrobić ich zdaniem średnio zdolny początkujący student informatyki) ani też zatrważająco wysoka liczba głosów nieważnych sięgająca w wyborach do sejmików 20% w skali województw, a często 30 i 40% w skali powiatów.

Nie zastanawia także prezydenta Komorowskiego nagły przypływ sympatii wyborców dla kandydatów PSL zarówno na poziomie wyborów do powiatów ale przede wszystkim do sejmików, w których to ta partia często podwajała swoje poparcie sprzed 4 lat (sięgało ono 30-40%), choć dramatyczna sytuacja na wsi, w tym szczególnie w rolnictwie, powinna raczej zniechęcać do głosowania na przedstawicieli tego ugrupowania.

3. Wszystko to dla prezydenta Komorowskiego nie są powody, żeby doprowadzić do politycznej zgody na przygotowanie i przeprowadzenie przez Parlament ustawy o skróceniu kadencji obecnie wybranych władz samorządowych.

Taką ustawę można przygotować przy zgodzie wszystkich sił politycznych zasiadających w Parlamencie w najbliższym czasie, a nowe wybory przeprowadzić razem z prezydenckimi albo parlamentarnymi w przyszłym roku.

Inaczej wyłonione w obecnych wyborach władze samorządowe, będą miały poważnie osłabiony demokratyczny mandat do sprawowania władzy, co więcej wyborcy mogą dojść do wniosku, że jeżeli przy takiej skali nieprawidłowości, można zalegalizować wybory, to naprawdę nie warto uczestniczyć już w żadnych następnych.

4. Prezydent Komorowski ewentualne skrócenie kadencji władz samorządowych nazywał „bzdurą szkodliwą dla demokratycznego systemu” albo „robieniem ludziom wody z mózgu”.

Żalił się, że partie opozycyjne uruchomiły w związku z tą sytuacją kampanię antyprezydencką, sugeruje że ordynacje wyborczą można zmienić dopiero po wyborach parlamentarnych w przyszłym roku (choć 10 poprawek Prawa i Sprawiedliwości do tej ustawy w tym między innymi zainstalowanie kamery internetowej w każdym lokalu wyborczym skierowanej na urnę wyborczą, a po zakończeniu głosowania obserwującą liczenie głosów i sporządzanie protokołu), wreszcie na sugestię, że nie da się już przygotować nowego systemu informatycznego na wybory prezydenckie w przyszłym roku, podpowiada liczenie tych wyborów „na piechotę”.

Prezydent Komorowski był tak pobudzony podczas tego wywiadu, używał tak radykalnych określeń w stosunku do opozycji, że wydawało mi się iż na koniec rozmowy zasugeruje „lewatywę” dla wszystkich tych, którzy protestują w związku z tym skandalem wyborczym (jak to nawiązując do wojaka Szwejka zaproponował protestującym podczas jego wizyty w Krakowie) ale na szczęście od tego pomysłu odstąpił.

Zbigniew Kuźmiuk/Salon24.pl

Komentarze

anonim2014.11.23 22:10
Wybory prezydenckie w których wygrała ten osobnik również pozostawiają wile wątpliwości co do uczciwości. Bronisław jest zagorzałym obrońcą sowieckiego wsi jako jedyny był przeciw rozwiązaniu tych niebezpiecznych służb.
anonim2014.11.23 23:26
Pan Kuźmiuk za dużo oczekuje od kretyna.
anonim2014.11.23 23:27
Pierdoleni oszuści! Tylko idiota nazwie tą mafię państwem.
anonim2014.11.23 23:28
Jak można tak na chama oszukać naród!
anonim2014.11.23 23:30
Panie Jezu Chryste ty znasz tych oszustów ich rodziny i serca, błagam cię ulituj się nad poniewieranym Narodem i odpłać tym oszustom tyle ile im się należy!
anonim2014.11.23 23:31
Proszę cię Panie Jezu Królu Polski w dniu Twego święta. Osądź i wymierz karę naigrywającym się z Polaków okupantom.
anonim2014.11.23 23:32
Amen.
anonim2014.11.23 23:35
Bóg ujmie się za wiernym Narodem ... cieszcie się jeszcze chwilę kontynuatorzy Ruskich rządów w Polsce ...jedzcie i pijcie za pieniądze najgorzej zarabiających w Europie ... aż was szlag trafi i pójdziecie do piekła.
anonim2014.11.24 1:45
to 80% to jak z 20% dla PSL
anonim2014.11.24 1:45
te same pieniądze
anonim2014.11.24 6:31
"Panie prezydencie, a może tak lewatywa dla wszystkich protestujących?" Biorąc pod uwagę niedawne wypowiedzi Frondy wobec protestujących Narodowców - podejrzewam że to pytanie bynajmniej nie jest sarkastyczne.
anonim2014.11.24 7:46
A mnie interesuje jak się zakończyła działalność straży wyborów co to ją JarKacz przed poprzednimi wyborami powołał. Wszak miała lada moment opublikować wyniki swojej pracy a tu klops - do tej pory na te wyniki czekamy.
anonim2014.11.24 8:30
Wszystko ok, ale znów widzę zupełnie niepotwierdzoną informację, że każdy średnio rozgarnięty informatyk mógł włamać się do systemu i zmienić wyniki. To nie jest prawda, na razie nikt tego nie zrobił i najprawdopodobniej wcale się tak nie da. Piszę to jako więcej niż średnio rozgarnięty informatyk.