02.05.19, 09:20

Papież chce zmienić ,,Ojcze nasz''. Oto powody

Podczas audiencji środowej Papież Franciszek kontynuował rozważanie nad modlitwą „Ojcze nasz”, docierając do przedostatniego wezwania: „nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie” (Mt 6, 13). W tym miejscu modlitwa ta dotyka skażonych egoizmem relacji międzyludzkich. Wchodzi w sedno dramatu, na trudny teren zmagania pomiędzy wolnością człowieka a pułapkami złego ducha.

 


Ojciec Święty zauważył, że tłumaczenia tego zdania z języka greckiego są dość ułomne. Bóg nie może być sprawcą pokus, które stają przed człowiekiem, nie zastawia pułapek. Nie jest zazdrosny, nie konkuruje ani nie zabawia się ludźmi. Gdy zło się pojawia na drodze człowieka, walczy u jego boku. Walczy wręcz za niego.

“ Te dwa wydarzenia - próba i pokusa - były w tajemniczy sposób obecne w życiu samego Jezusa. W tym doświadczeniu Syn Boży stał się całkowicie naszym bratem, w sposób graniczący ze skandalem. I to właśnie te fragmenty Ewangelii ukazują nam, że najtrudniejsze wezwania „Ojcze nasz”, zamykające tekst, zostały już wysłuchane: Bóg nie zostawił nas samymi, ale w Jezusie objawia się jako «Bóg-z-nami», aż po najbardziej skrajne następstwa – podkreślił Franciszek. – Jest z nami, kiedy daje nam życie, jest z nami w ciągu życia, pozostaje z nami w radościach, jest z nami w próbach, trwa przy nas w smutkach, towarzyszy nam w naszych porażkach, również kiedy grzeszymy, zawsze jest z nami, ponieważ jest Ojcem i nie może nas opuścić. ”

Ojciec Święty przypomniał, że działalność publiczna Jezusa rozpoczyna się od kuszenia, któremu poddał Go szatan. On był obecny. Dzisiaj wielu ludzi mówi: Ale dlaczego mówić dzisiaj o szatanie, który należy do przeszłości. Przecież on nie istnieje. Ewangelia mówi wyraźnie: Jezus zmierzył się z szatanem, był przez niego kuszony. Ogromną próbą dla Jezusa była również modlitwa w ogrodzie Getsemani. Przeżył wtedy chwile strasznej trwogi, osamotnienia oraz opuszczenia. Czuł na ramionach ciężar grzechów świata.

“ Jezus nigdy nie błagał o miłość dla siebie, ale tej nocy odczuwał smutek swojej duszy aż do śmierci, a następnie prosił o bliskość swoich przyjaciół: «Zostańcie tu i czuwajcie ze Mną!» (Mt 26, 38). Jak wiemy, uczniowie, ociężali sennością spowodowaną lękiem, zasnęli. W czasie agonii Bóg prosi człowieka, aby go nie opuszczał, a człowiek przeciwnie - śpi. Natomiast kiedy człowiek przeżywa swą próbę - Bóg czuwa. W najgorszych momentach naszego życia, w sytuacjach największego cierpienia, w chwilach najbardziej przykrych, Bóg czuwa z nami – zauważył Papież. – On walczy u naszego boku, jest zawsze blisko nas. Dlaczego? Ponieważ jest Ojcem. W ten sposób rozpoczęliśmy modlitwę: «Ojcze nasz». Jest Ojcem, który nie opuszcza swoich dzieci . ”

bsw/Krzysztof Ołdakowski SJ - Vaticannews.va

Komentarze

violencja2019.05.3 23:15
Za głupia jestem aby dyskutować z papieżem , ale taka tylko myśl : Jezus był kuszony na pustyni.
gośka2019.05.3 0:15
a ja bym głębiej się zastanowiła...czy wodzenie na pokuszenie to nie jest poddawanie próbom człowieka...?hmmm?...wymyśliłam omijanie ataku Szatana na duszę podczas modlitwy za własnych wrogów....bo gdy się modliłam to Zło moich wrogów atakowało mnie ze zdwojoną siłą...więc teraz odmawiam modlitwę z odpustem cząstkowym np. Pomnij o Najświętsza Panno Maryjo...i kieruję ją za wybranego Świętego np. JP2 a jego samego proszę: pomódl się za moich wrogów w moim imieniu aby mnie znowu Szatan nie zniszczył
wacula2019.05.3 9:18
gośka --Czynisz b.dobrze ponieważ demony atakują najbardziej ludzi blisko Boga w modlitwach jak kiedyś wieki temu J.CH.i świętych i zmieniaj modlitwy a wytrwasz a demon gubi się i jego moc TYLKO WYTRWAJ -PAMIĘTAJ...
anonim2019.05.2 22:00
Ojcze nasz któryś jest w niebie,niech się święci imie Twoje ,niech przyjdzie królestwo Twoje niech wola Twoja spełnia się na ziemi tak jak w niebie,chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom I nie dopuść abyśmy ulegli pokusie ale chroń nas i strzeż od złe wszelkiego Amen Bo Twoje jest Króleswo Potęga i chwała przez wszystkie wieki wieków Amen od kilku lat tak się modlę
Tomek2019.05.2 18:07
Ale biskup Rzymu sam o sobie nie mówi Papież więc to jest Papież czy nie?
Jam2019.05.2 16:06
Oto dwie wersje "Ojcze Nasz" zawarte w Piśmie Świętym: Ewangelia wg. Św.Łukasza 11,2-4: A gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i ją ukończył, któryś z uczniów powiedział: Panie, naucz nas modlić się tak, jak i Jan nauczył swoich uczniów. Odpowiedział im: Gdy się modlicie, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię, niech przyjdzie Twoje Królestwo. Dawaj nam codziennie nasz chleb powszedni. Przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto wobec nas zawinił i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie. Ewangelia wg. Św. Mateusza 6,8b-15: Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci Twoje imię. Niech przyjdzie Twoje Królestwo, niech się spełni Twoja wola jak w niebie, tak i na ziemi. Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj i przebacz nam nasze winy, tak jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili, i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego! Papież ma rację. Pan Bóg nie wodzi człowieka na pokuszenie. Pan Bóg szanuje ludzki wybór, a gdy człowiek ulega pokusie, sam dokonuje złego wyboru. Bóg jest samą Miłością i Miłosierdziem. Nie starajmy się przypisywać Mu cech demonicznych.
Przemek2019.05.2 15:27
Niech ten papież się zmieni.
Marek M. 2019.05.2 14:21
Posłuchajcie co o Ojcze nasz mówi ks. prof. W. Chrostowski - genialna egzegeza. Żadnych zmian nie powinno być.
cd2019.05.2 17:28
Oto ta katecheza ks.prof.Chrostowskiego: "Nie wódź nas na pokuszenie - co to znaczy?" https://youtu.be/6SsyW5hL7y8 I jeszcze rozmowa z ks.Profesorem nt. Czy "Ojcze Nasz" wymaga korekty? https://www.pch24.pl/ojcze-nasz-wymaga-korekty--odpowiada-ks--prof--chrostowski,56793,i.html
moher2019.05.2 13:57
Frondziarze, stosujcie cudzysłów drukarski („ ”).
anonim2019.05.2 13:18
Wersja proponowana przez Papieża istniała w tłumaczeniu francuskim ( Mszalnik Lefebvre'a), w tej wersji prosimy Boga o wsparcie w walce ze złem. Słowo łacińskie (tłumaczenie z greckiego) inducas można jednak tłumaczyć: wieść, jak dowódca, który wiedzie swoje zastępy.W tej wersji, prosimy Boga, aby nie wiódł nas, lecz by sam pokonał zło. Oczywiście wersja nie wódź nas, którą dzisiaj wyprowadzamy nie od wiedzenia, ale zwodzenia, brzmi dziwnie, bo myli Boga i zwodziciela. Nasuwa tu nam Papież również inną kwestię: w jakim sensie i w jakiej instancji Chrystus pokonał Zło, a w jakiej mierze my mamy je pokonywać? Tu widać brak Papieżowi jasności.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.05.2 12:59
A te wszystkie +500 itp, to nie jest czasem przedwyborcze wodzenie na pokuszenie? O to chodzi w tej modlitwie?
Jack Em2019.05.2 20:33
Tobie 500+ nie grozi co najwyżej aids , syfilis itp.
Jack Em2019.05.2 12:40
MA RACJĘ ! Zwracało na to złe tłumaczenie wielu wiernych Bogu np doświadczony egzorcysta śp ks. Gabriele Amorth ... Bóg nie "wodzi nas na pokuszenie" to robota szemranego kretyna diabła . Ale krócej by było i w rytmie ; zachowaj nas od pokus !
Auferetur Inferunt Insaniam2019.05.2 12:56
a może lepiej tak:"zachowaj nas od hokus pokus"
Zostaję przy starej formie!2019.05.2 12:29
Nie mam zamiaru modlić się inaczej niż to robili moi dziadowie i pradziadowie.Tym bardziej ,że owa Franciszkowa sugestia raczej statusu nakazu dogmatycznego nie będzie miała!
Ewa2019.05.2 14:37
Mój dziadek kosił sierpem, mój tato kosił sierpem... Ktoś kiedyś źle przetłumaczył i tyle w temacie. Trzeba wrócić do oryginału. Pamiętajmy też, że język w ciągu wieków zmienia się i należy od czasu do czasu robić nowe tłumaczenia, żeby rozumieć to co mówimy. A Panu/Pani życzę jednak swojej osobistej rozmowy z Bogiem, nie wyuczonej i wyklepanej. Tatuś w niebie czeka na szczere i proste, nasze własne słowa. Pozdrawiam.
Zostaję przy starej formie!2019.05.2 17:03
Akurat modlitwa "Ojcze Nasz" choć mamy ją w pamięci nijak nie podchodzi pod coś wyklepywanego o ile wiemy z czym mamy do czynienia. A najczęściej klepiemy właśnie tzw. własnymi słowami. O wszystkim i o niczym. Po to nam Pan zostawił gotowy tekst modlitwy aby nas uchronić przed jałowością naszych własnych gadek. Wracając do kwestii spornej: wielu polskich biblistów już się odniosło do naszego rodzimego tłumaczenia jako dobrego.Więc troska wielu w tym papieża chyba na wyrost!
wacula2019.05.3 9:06
Och przemiła Ewo nie nazywaj Boga tatusiem to jest Ojciec Święty w TRÓJCY św jedynyyyyyy.......
Krzysztof2019.05.2 12:01
To oczywiste. Od dawna sugeruje, żeby ten fragment brzmiał chociażby tak: I nie daj nas pokuszeniukn
Pawe\305\2022022019.05.2 12:11
To tłumaczenie, albo to które proponuje Franciszek: "nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie", sugerują, że Bóg Posoborowy może DOPUŚCIĆ, abyśmy ulegli pokusie lub DAĆ nas pokuszeniu, co przecież jest niezgodnie z ideą Boga Bezgranicznie Miłosiernego. Myślę więc, że teologowie klasy Bergiolio lub Krzysztofa muszą jeszcze opracować nad doskonalszym zaciemnieniem problemu.
owieczka2019.05.2 17:22
Bingo!
wacula2019.05.2 11:20
Bóg Ojciec Święty ma prawo poddać duszę ludzką pokusie i to czyni aby poddać ją próbie jak J.CH. i wszystkich świętych to jest KONIECZNE dla nieba .A KTO wytrwa i oprze się w pokusie, bowiem zostanie poddany próbie, otrzyma wieniec życia wiecznego .NIKOMU NIE WOLNO ZMIENIĆ SŁÓW J.CH na ziemi
Bardd2019.05.2 11:31
Czy zdajesz sobie sprawe, baranie, ze Blblia nie byla pisania w twojej podkarpackiej gwarze? Ilu tlumaczy, tyle wersji, czesto bardzo dalekich od oryginalu.
wacula2019.05.3 9:00
Bardd --A Najbardziej znanym ich zbiorem jest „Dziesięć przykazań” (Wj 34, 28)Przez stulecia były a obecnie są fundamentem wiary. Zazwyczaj 10 PRZYKAZAŃ pojawia się na dwóch kamiennych tablicach, osobiście podyktowanych przez Boga, którymi Mojżesz potraktował złotego cielca. Jednakże po tym incydencie nie nadawały się one do dalszego użytku i musiał Mojżesz jeszcze raz wyciosać je z kamienia. Wj 34:1 Pan rzekł do Mojżesza: Wyciosaj sobie dwie tablice z kamienia podobne do pierwszych, a na tych tablicach wypisz znów słowa, jakie były na pierwszych tablicach, które potłukłeś. i oto dalej w tym samym rozdziale Jahwe dyktuje listę 10-ciu Przykazań:Teraz już wiemy dlaczego ten świat wygląda tak jak wygląda, co tam nie kradnij, co tam nie zabijaj najważniejsze jest nasze słowa A NIE BOGA słowa .Proszę przemyśl to co piszesz??
a_l2019.05.2 13:25
Najlepiej to sprzezywać kogoś, by potem świętobliwie zagłebić się w teologię Modlitwy Pańskiej
Michał Pasierb2019.05.2 11:04
Tytuł, jak to zwykle u Frondy rozmija się z treścią, ale nie szkodzi , gdyż są to jedne z piękniejszych słów tego Papieża z jakimi się zetknąłem; pewnością pod natchnieniem DUCHA ŚWIĘTEGO.Nikt nie może zmienić słów JEZUSA , gdyż to sam ZBAWICIEL dał nam tę modlitwę;jej słowa są w Ewangelii. Niestety kolejne tłumaczenia w ciągu wieków spowodowały, że pierwotny charakter tekstu uległ skażeniu.Najlepiej PISMO ŚWIĘTE czytać w oryginale...Można najwyżej przywrócić modlitwie Pańskiej pierwotny charakter a nie zmienić...
stah2019.05.2 16:06
W orginale.... to manuskrypty pierwszych chrześcijan apostolskich , ich kościoły pisma biblioteki zostały skrupulatnie i doszczętnie spalone zniszczone a wierni wycięci w pień. Bo nie zgadzały się z ,,prawdami,, Watykanu. W samej europie 30 krucjat papieskich ! setka kościołów na zach.wybrzeży Indii ...
wacula2019.05.3 9:23
stah --Od tego jest MAGISTERIUM-KK jemu masz ufać
Grzegorz2019.05.2 9:36
Z treści katechezy papieża nie wynika, że chce on zmienić modlitwę Ojcze nasz.