30.12.14, 15:16papież Franciszek (fot. Wikipedia)

Papież do młodych: Otwierajcie drogi wolności!

Republika Czeska obchodzi 25-lecie powrotu do demokracji. Nie zapominajcie w modlitwie o męczennikach i wyznawcach wiary, o ludziach dobrej woli, którzy dzięki bezinteresownemu oddaniu siebie, nieraz za cenę wielkich cierpień, pozwolili swemu krajowi odnaleźć drogę wolności”. Słowa te czytamy w przesłaniu, które kardynał sekretarz stanu skierował w imieniu Papieża do uczestników europejskiego spotkania młodych w Pradze. „Wy także jesteście wezwani, by otwierać drogi wolności, oddając się do dyspozycji tak jak Maryja z Nazaretu, kiedy przyjęła do siebie życie Syna Bożego” – pisze kard. Pietro Parolin.

„Papież ma zaufanie do waszej wyobraźni i kreatywności, aby radość Ewangelii była dziś głoszona i słyszana w waszych krajach” – czytamy dalej w przesłaniu. Watykański sekretarz stanu zwraca uwagę, że Ojciec Święty podczas swej niedawnej podróży do Turcji nawiązał do spotkań organizowanych przez wspólnotę ekumeniczną z Taizé dla młodych prawosławnych, katolików i protestantów. Franciszek powiedział tam wówczas, że „nakłaniają nas oni do podjęcia kroków ku pełnej komunii” – przypomina kard. Parolin.

Podobnie jak w poprzednich latach, przesłania do uczestników europejskiego spotkania młodych skierowali też sekretarze generalni Światowej Rady Kościołów pastor Olav Fykse-Tveit i Światowej Federacji Luterańskiej pastor Martin Junge. Nie zabrakło też tym razem listu od sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podobnie, jak w przesłaniu z Watykanu, znalazło się tam nawiązanie do praskiej „aksamitnej rewolucji”. Ponadto Ban Ki Moon podkreśla, że w obecnym, już 37. spotkaniu europejskim szczególnie licznie bierze udział młodzież z Polski, Ukrainy, Białorusi i Rosji.

ed/Radio Watykańskie

 

Komentarze

anonim2014.12.30 16:42
Republika czeska obchodzi nie tyle powrót do demokracji, co oderwania się od zależności od sowietów.